Ta strona używa plików cookie, żeby korzystanie z niej było dla Ciebie bardziej komfortowe. Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, zgadzasz się na ciasteczka.

Porady dla salonów

Marketing w salonie. 5 najczęstszych błędów w branży beauty

marketing-w-salonie marketing-w-salonie

Marketing w salonie beauty to nie lada wyzwanie. Najlepsze efekty przynoszą przemyślane, regularne i zaplanowane działania w oparciu o analizę aktualnej sytuacji biznesu. Łatwo zatem o przeoczenie, a w efekcie o mało satysfakcjonujące wyniki. Sprawdź, czy Tobie również zdarza się popełniać te błędy.

 

1. Nie znasz swoich klientów

Marketing w salonie wymaga wiedzy na temat konkretnych działań, ale także zwracania uwagi na potrzeby klientów, które zmieniają się wraz z porami roku, okazjami i osobistymi preferencjami. Brak informacji o klientach skutkuje nie tylko nietrafionymi akcjami marketingowymi, ale także błędną polityką cenową, błędnie dobranymi usługami czy po prostu słabą obsługą. Poznanie oczekiwań klienta pozwala zdefiniować docelową grupę odbiorców, a tym samym trafić w samo sedno – przekonać do skorzystania z Twoich usług.

Jak najłatwiej poznać swoich klientów? Zapisuj wszystkie niezbędne informacje w karcie klienta. System Booksy automatycznie zapamiętuje wiele istotnych kwestii m.in. historię rezerwacji. Warto również w notatce wewnętrznej zanotować “coś wyjątkowego”. Może klientka w rozmowie wspomniała o rocznicy ślubu, planowanym urlopie, a może zachwalała fryzurę bohaterki w ulubionym serialu? Zbierając te “niewinne dane” budujesz cenną bazę, dzięki której działania marketingowe Twojego salonu odbiją się szerokim echem.

poznaj-klienta

2. Zbyt rzadko komunikujesz się z klientami

Brak stałej komunikacji może prowadzić do utraty klienta. Konkurencja nie śpi, dlatego nie wystarczy doskonała jakość świadczonych usług. Równie ważne jest przekonanie klienta do ponownego zakupu. Rynek branży beauty oferuje konsumentom liczne możliwości, przez co wzrasta ich świadomość wyboru. Narzędzia marketingowe służące do komunikacji z klientem są nieocenioną pomocą – nie pozwolą zapomnieć o Twoim salonie.

W Booksy Biz znajdziesz narzędzia, które zadbają o komunikację z klientem na różnych poziomach. Wystarczy, że wybierzesz typ wiadomości, którą otrzymają Twoi odbiorcy, może to być: e-mail, SMS lub mobilna wiadomość Push. 

 

3. Nie analizujesz potrzeb swojego biznesu

Skuteczny marketing w salonie beauty sprowadza się także do analizy danych. Bez tej czynności szanse na powodzenie działań marketingowych spadają. Najlepsze rezultaty przynoszą zaplanowane działania w oparciu o aktualne informacje. Nie oznacza to długich godzin spędzonych nad tworzeniem raportów. Wręcz przeciwnie. Niezbędne informacje masz na wyciągnięcie ręki, a raczej na jedno kliknięcie myszy. System Booksy automatycznie generuje szczegółowe statystyki dotyczące funkcjonowania biznesu. Z nimi bezbłędnie stworzysz każdą akcję marketingową. 

t-statystyki

4. W Twoich social mediach wieje nudą

W branży beauty estetyka liczy się jeszcze bardziej. Grzechem jest opublikować post, pozostawiający wiele do życzenia pod względem wizualnym. Błędem jest również dzielenie się mało angażujący treściami. Nieestetyczne i niefunkcjonalne treści nie będą zachęcać do zapoznania się z ofertą, a tym bardziej do skorzystania z usług. Dlatego tak istotne jest zwracanie szczególnej uwagi na to, co “wchodzi w świat mediaspołecznościowy”. Tym bardziej, że media społecznościowe dla wielu klientów są wiodącym kanałem komunikacji. Dzisiejszy marketing w salonie w dużej mierze sprowadza się do aktywności w social mediach.

W aplikacji Booksy znajdziesz narzędzie, które ułatwi Ci tworzenie atrakcyjnych i wzywających do działania postów, czyli skłaniających klientów do rezerwacji wizyty właśnie w Twoim salonie. W Kreatorze Postów Social Media znajdziesz również gotowe grafiki, które czekają na publikację. 

posty

5. Zapominasz o tym, jaką siłę mają opinie i oceny Twoich klientów

Klienci bardzo często przy wyborze usług kierują się opiniami i ocenami, które znajdują w Internecie. Co to oznacza dla Ciebie? Ogromny potencjał dla marketingu salonu. Niewykorzystanie rekomendacji pozostawionych przez zadowolonych klientów, to zaprzepaszczenie szansy na prostą, darmową, a co najważniejsze skuteczną promocję usług. Zastanawiasz się, jak nie przegapić takiej okazji? To prostsze niż się wydaje. Każdy klient, który umówił się przez Booksy, po zakończeniu wizyty otrzymuje prośbę o podzielenie się doświadczeniami z jej przebiegu. Komentarz trafia na Twój profil w Booksy. Warto jednak publikować opinie klientów także na swoich social mediach. To przecież najbardziej wiarygodna wizytówka firmy. Pomoże Ci w tym wyżej wspomniany Kreator Postów Social Media. Wystarczy parę kliknięć, by rekomendacja Twoich usług zaistniała w świecie mediów społecznościowych.

PS: W Booksy zamieszczamy wyłącznie sprawdzone i wiarygodne opinie. Ryzyko zamieszczenia przypadkowego komentarza jest znikome.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu czujesz, że marketing w salonie nie jest Twoją mocną stroną, to nic się nie martw. Na szczęście wszystko można szybko naprawić. Niepotrzebna jest żadna biznesowa rewolucja czy sztab specjalistów czuwających nad marketingiem salonu. Wszystko czego potrzebujesz znajdziesz w Booksy. 

Share:

Zobacz także