5 wskazówek na znalezienie wartościowego pracownika salonu beauty
5 wskazówek na znalezienie wartościowego pracownika salonu beauty

5 wskazówek na znalezienie wartościowego pracownika salonu beauty

Inne, Wszystkie,

Piękna aranżacja salonu, sprzęt i kosmetyki z najwyższej półki. To jednak nie wszystko, by odnosić sukcesy i mieć zawsze wypełniony kalendarz po brzegi. W rozwoju Twojego biznesu największą rolę odgrywają dobrze dobrani pracownicy, którzy swoją postawą, umiejętnościami i cechami charakteru przyciągają klientów, stale powiększając ich grono. Jak się nie pomylić i znaleźć idealnego pracownika? Sprawdź poniższe wskazówki i ciesz się zgranym, efektywnym i przynoszącym zysk zespołem. 

1. Określ swoje potrzeby 

Rozpoczynając poszukiwania nowego pracownika pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić – zanim weźmiemy się za tworzenie oferty – to zastanowienie się kogo właściwie szukamy. W związku z tym określ, jakie kompetencje powinna posiadać osoba, którą zdecydujesz się zatrudnić. Weź pod uwagę nie tylko kompetencje twarde (np. doświadczenie zawodowe, staż pracy, szkolenia, certyfikaty), ale również kompetencje miękkie (np. nastawienie do pracy, chęć rozwoju, umiejętności interpersonalne, kreatywność). Kluczowe na tym etapie jest określenie, czego będziemy wymagać od pracownika i jaka osobowość świetnie sprawdzi się przy tych wymaganiach, a tym samym odnajdzie się w nowym miejscu pracy. Nie zapomnij również określić, co dodatkowo możesz zaoferować nowemu pracownikowi – pakiet szkoleń, możliwość rozwoju, wynagrodzenie w systemie prowizyjnym itp.

Podsumowując, na tym etapie:
 ✔ zastanów się, kogo poszukujesz,
✔ sprecyzuj wymagania,
✔ określ, co możesz zaoferować.

2. Dopracuj ogłoszenie o pracę 

Kolejnym krokiem na drodze do znalezienia idealnego pracownika jest stworzenie przemyślanego ogłoszenia o pracę. Nieodpowiednio przygotowane może zniechęcić zamiast zachęcić właściwych kandydatów do złożenia aplikacji. Dlatego tworząc ogłoszenie o pracę przedstaw konkretne wymagania, których lista nie powinna być ani za długa ani za krótka. Pamiętaj także o poinformowaniu o korzyściach, wynikających z pracy właśnie w Twoim salonie. Oczywiście w ofercie nie może zabraknąć podstawowych informacji o Twoim salonie, stanowisku, na które poszukujesz kandydata oraz mile widzianych umiejętnościach. Przemyśl też jakie zdolności pracownika przydadzą się od razu, a jakie będzie mógł stopniowo zdobywać w trakcie zatrudnienia. Warto zamieścić informację o sugerowanej formie zatrudnienia oraz proponowanym wynagrodzeniu lub dodatkowych możliwościach zarobkowych. Niewątpliwie takie informację zachęcą do kontaktu z Tobą. 

Podsumowując, w ogłoszeniu powinny znaleźć się:
konkretne wymagania,
✔ informacja o korzyściach pracy w Twoim salonie,
✔ podstawowe informacje o miejscu pracy,
✔ informacje o wynagrodzeniu, zwiększające zainteresowanie ofertą.

3. A gdzie zamieścić ogłoszenie o pracę? 

Największe możliwości stwarza Internet. Ofertę możesz umieścić w specjalnie przeznaczonych do tego ogólnodostępnych portalach, na własnej stronie internetowej, w mediach społecznościowych albo w grupach zrzeszających ludzi z Twojej branży. W znalezieniu idealnego pracownika pomoże także Twoja sieć kontaktów. W tym celu warto nawiązywać znajomości na szkoleniach, targach, eventach branżowych. Kto wie, czy właśnie tam nie spotkasz idealnego pracownika.

Podsumowując, gdzie znajdziesz właściwego pracownika:
Internet,
sieć kontaktów
✔ eventy branżowe

4. Zaplanuj rozmowę rekrutacyjną 

Kiedy już wyłonisz kilka CV z potencjałem i zaprosisz ich właścicieli na rozmowę, rozpocznij przygotowania do spotkania. Pamiętaj, że nie tylko Ty oceniasz, ale także jesteś oceniany przez swojego rozmówcę. Obie strony analizują, czy chciałby ze sobą współpracować. Nie zadawaj pytań zamkniętych, czyli takich, na które otrzymasz odpowiedź „tak” lub „nie”. Zadając pytania otwarte otrzymasz nie tylko odpowiedzi, ale także zauważysz, w jaki sposób dana osoba formułuje zdania, spójność jego wypowiedzi czy ekspresyjność. 

Warto rozmowę rekrutacyjną podzielić na część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej poznasz kandydata nie tylko jako fachowca, ale również jako człowieka. Sprawdzisz czy pasujecie do siebie pod kątem codziennej współpracy. Część praktyczna natomiast pomoże zweryfikować twarde kompetencje. 

Sprawdź kwalifikacje osoby ubiegającej się o pracę, prosząc o przedstawienie odpowiednich dokumentów. Możesz również zapytać o posiadanie portfolio zawierające dotychczasowe prace kandydata. 

Prześledzenie doświadczenia i wykształcenia to nie wszystko. Nawet jeśli kandydat idealnie wpasowuje się na stanowisko pod kątem tych dwóch kryteriów, należy się zastanowić czy odnajdzie się w Twojej firmie, dogadując się z pozostałymi pracownikami.

Podsumowując, podczas rozmowy rekrutacyjnej:
nie tylko Ty oceniasz,
zadawaj pytania otwarte,
✔ podziel spotkanie rekrutacyjne na część teoretyczną i praktyczną,
✔ poproś o dokumenty, potwierdzające kwalifikacje. 

5. Daj się poznać 

Kiedy kandydat pomyślnie przejdzie etapy rekrutacji i czujesz, że to jest osoba, którą chcesz mieć w swoim zespole, przedstaw jej dokładnie swój salon – wizję, marki używanych produktów, oferowane usługi, pracowników. Poinformuj ją także o dniach i godzinach pracy oraz od kiedy może zacząć. Drobiazgowo nakreśl warunki finansowe oraz oczekiwania względem wykonywanych obowiązków. Udzielenie takich informacji jest bardzo ważne dla osoby starającej się o pracę, jak również dla Ciebie. Bezsprzecznie pomoże jej to podjąć świadomą decyzję, a w przypadku jej zatrudnienia wyeliminować nieporozumienia i rozczarowania obu stron. 

Podsumowując, udziel informacji tak, aby:
 ✔ kandydat miał rzeczywisty pogląd na warunki współpracy,
wykluczyć niedomówienia.

Im więcej zaangażowania i wnikliwości włożysz w poszukiwanie pracownika, tym bardziej jesteś w stanie zminimalizować ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Nie narazisz się na stres związany z przykrymi rozstaniami, stratę czasu i pieniędzy. Tym samym zwiększysz szanse na nawiązanie długotrwałej i owocnej współpracy z wartościowym pracownikiem.

Może spodoba Ci się również...

Wypróbuj Booksy przez 7 dni ZA DARMO!

Odkryj zalety korzystania z Booksy, a już nigdy nie wrócisz do tradycyjnego kalendarza!