Codzienna pielęgnacja zero waste. Jak dbać o urodę w zgodzie z naturą 🌳

0
226
Kobieta przegląda się w lusterku.

Zero waste – styl życia, który od kilku lat zyskuje coraz więcej zwolenników. Jako mieszkańcy Ziemi, stajemy się bardziej świadomi potrzeb naszej planety. Nasze konsumenckie wybory są bardziej przemyślane. Troszczymy się nie tylko o siebie i swoje najbliższe otoczenie, potrafimy spojrzeć globalnie na otaczający nas świat, a jego przyszłość nie jest nam obojętna. Ekologiczne podejście staje się ważną częścią naszego życia. Jednym z jego elementów jest właśnie zero waste. Sprawdź, jak dbać o urodę bez generowania dużej ilości odpadów. To prostsze niż myślisz!

Na czym polega pielęgnacja zero waste

Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza “zero śmieci”. Termin ten odnosi się do stylu życia, w którym zwraca się uwagę na wytwarzane przez siebie śmieci, tak by w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczać środowisko naturalne. W praktyce polega na dbałości o naszą planetę poprzez zrównoważoną produkcję i konsumpcję, a następnie ponowne wykorzystanie lub przetwarzanie surowców – mowa o opakowaniach czy zużytych przedmiotach. Jak zatem wygląda pielęgnacja urody w duchu zero waste? 

Jedną z kluczowych reguł w pielęgnacji zero waste jest kupowanie mniejszej ilości produktów. Ważne jest także unikanie plastikowych opakowań. Najlepszym wyborem są także kosmetyki pozbawione w składzie szkodliwych substancji (dla ciała i planety), takich jak np: parabeny, silikony czy syntetyczne kolory. Kiedy już zużyjemy produkt i nie możemy “dać mu drugiego życia”, pamiętajmy o segregacji śmieci – kolejny ważny aspekt zero waste. Takie podejście może wydawać się czasochłonne i nieść za sobą dużo wyzwań, zwłaszcza na początku przygody w świecie ekologicznych rozwiązań. W rzeczywistości już po paru tygodniach pielęgnacja zero waste jest prosta, przyjemna, a co najważniejsze pozwala cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem w zgodzie z naturą. 

Kobieta w szlafroku, przyglądająca się opakowaniom kosmetyków. Pielęgnacja zero waste.

Mniej znaczy więcej – ogranicz ilość kosmetyków 

Czy naprawdę potrzebujesz kolejnego balsamu do ciała albo kolejnej szminki? Zanim kupisz nowy produkt, wykorzystaj do końca kosmetyki, które już znajdują się w Twojej kosmetyczce czy na łazienkowej półce. Jeśli kosmetyki, które już masz, stracą termin ważności, prawdopodobnie wyrzucisz je do kosza – wbrew zasadom zero waste. Dlatego skupienie się na produktach naprawdę niezbędnych, pomoże zadbać o dobro naszej planety, ale także o stan Twojego portfela 😉 

Podejście – mniej znaczy więcej, możesz wprowadzić stosując wielozadaniowe produkty, które możesz stosować na różne partie ciała. Przykładowo masło kosmetyczne świetnie sprawdza się w pielęgnacji ciała, ale także jako preparat na popękane usta czy suche końcówki włosów. Takie wielozadaniowe kosmetyki nie tylko ograniczą wykorzystanie opakowań, ale także Twoja łazienka zyska więcej przestrzeni.

Daj “drugie życie” opakowaniom 

Masz sporo możliwości, by wykorzystać ponownie opakowania po zużytych kosmetykach. Szklane słoiczki po kremach, balsamach czy masłach, pięknie będą prezentować się w połączeniu ze świecami. Dzięki nim stworzysz również pojemnik na waciki lub tak zwane patyczki do uszu. Puste słoiczki sprawdzą się ponadto w roli doniczek na kwiaty. Dobrze będą wyglądać na biurku jako organizer na długopisy. Możesz w nich przechowywać np. śrubki  lub inne drobne rzeczy. To także dobry pomysł na skarbonkę. To jakie “drugie życie” otrzyma puste opakowanie po kometykach, tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb i kreatywności. 

Jeśli potrzebujesz nowego kosmetyku, wybieraj te opakowania, które pozbawione są zbędnych folii czy kartoników. Zwróć uwagę też na to, gdzie wyprodukowano dany produkt. Im dalej, tym przebył on dłuższą drogę, by do nas trafić, a więc podczas transportu wygenerowano wiele negatywnych skutków dla przyrody, chociażby większą emisję dwutlenku węgla. 

Naturalne kosmetyki, ekologiczna szczoteczka do zębów i maszynka do golenia.

Postaw na naturalny skład

Kosmetyki o naturalnych składach to wybór za który podziękuje Ci nie tylko nasza planeta, ale także Twoja skóra. Pamiętaj, by kupując eko kosmetyki zwrócić uwagę również na opakowanie. Najlepszym wyborem są kosmetyki znajdujące się w szklanych opakowaniach. Jednak nie wszystkie firmy, produkujące eko kosmetyki, decydują się na takie rozwiązanie. Jeśli taki zakup jest niemożliwy, postaw na opakowania wytworzone w całości z tworzywa PET z recyklingu. Wielokrotne wykorzystanie surowca, czyli recykling, niewątpliwie przyczynia się do poprawy stanu przyrody. Pozwala m.in. zmniejszyć zużycie surowców naturalnych, wody, energii, jak i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Wybierając naturalne kosmetyki stosujesz jedną z zasad zero waste i stajesz się bardziej eko. Więcej o byciu eko beauty przeczytasz TUTAJ

Segreguj, segreguj i jeszcze raz segreguj 

Jedną z najskuteczniejszych metod dbałości o naturalne środowisko jest właściwa segregacja odpadów. Dzięki temu możliwy jest ich późniejszy recykling. Warto wiedzieć, że ponowne wykorzystanie surowców jest możliwe wyłącznie w przypadku prawidłowej segregacji śmieci. Wszystko zaczyna się od odpowiedniego grupowania odpadów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie surowca, z którego powstaną nowe produkty. Obecnie z surowców wielokrotnego użytku, takich jak np. plastik, który okazał się zmorą XXI wieku, powstaje wiele nowych opakowań, ale również odzież. Dlatego opakowania, których nie jesteś w stanie ponownie wykorzystać, segreguj.

Kobieta w szlafroku, wśród roślin doniczkowych, nakłada krem na twarz.

Twórz kosmetyki samodzielnie

Na pewno wiesz, że gotowe kosmetyki możesz zastąpić produktami, które znajdziesz w kuchni. Sztandarowym przykładem jest peeling z fusów po porannej kawie. Wystarczy, że dodasz do nich odrobinę miodu, by cieszyć się gładką i odżywioną skórą. Samodzielnie stworzone kosmetyki mają wiele zalet. Po pierwsze, masz pełną kontrolę nad ich składem. W ten sposób ograniczasz ilość sztucznych substancji, które często znajdują się w gotowych produktach (choćby ze względu na ich trwałość). Po drugie, nie wymagają kupna nowych opakowań. Do ich przechowywania z powodzeniem możesz wykorzystać szklane opakowania po zużytych kosmetykach. Dobrze w tej roli sprawdzą się także zwykłe zakręcane słoiki np. po dżemie. Tutaj znów wiele zależy od Twojej kreatywności i potrzeb. W szafkach kuchennych można znaleźć prawdziwe naturalne skarby dla urody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here