Czym i jak przemywać oczy psu?

Czym i jak przemywać oczy psu?

Błyszczące, wesołe, zadbane, zdrowe — takie powinny być oczy psa. Aby Twój pupil cieszył się doskonałym wzrokiem aż do późnej starości, musisz już teraz odpowiednio o niego zadbać. Dowiedz się czym i jak przemywać oczy psu.

Kiedy i po co przemywać oczy psu

Oczy psa, niezależnie od rasy, to bardzo wrażliwa część ciała, która wymaga szczególnej uwagi ze strony opiekuna. Systematyczna obserwacja i pielęgnacja tego narządu zmysłu zwierzaka pozwoli mu cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długie lata. 

Kiedy przemywać psu oczy? Przede wszystkim po powrocie ze spacerów po łąkach, lasach, plaży czy przy wietrznej pogodzie. A już na pewno, kiedy podejrzewasz, że do oka dostało się zanieczyszczenie np.: piasek, kurz, źdźbło trawy, pyłki roślin.  

Oczy pupila należy także przemyć, kiedy zauważysz zaczerwienienie gałek, obrzęk lub gdy pies drapie się w okolicach oczu. Wówczas powinno się zasięgnąć rady lekarza weterynarii. 

Dodatkowo czynność przemycia oczu psa stosuje się przed podaniem środków leczniczych do narządu wzroku. Ewentualne zanieczyszczenia zmniejszają ich wchłanialność.

Zbliżenie właściciela aplikującego krople do oczu psa - przemywanie oczu psa

Czym można, a czym nie można przemywać oczu psu 

U zdrowego psa sprawdzi się praktycznie każdy profesjonalny produkt dostępny na runku. Jeśli nie masz takiego preparatu pod ręką, możesz użyć przegotowanej wody lub soli fizjologicznej. Na pewno nie sięgaj po rumianek lub inne zioła, które nie zostały zalecone przez lekarza weterynarii.

Płyn do przemywania oczu psa

Zazwyczaj do przemywania oczu psa używa się profesjonalnych płynów, które wypłukują zanieczyszczenia, a także nawilżają oko. Możesz je kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym, gabinecie weterynaryjnym lub salonie groomerskim. 

Podczas zakupu płynu do przemywania oczu psu należy zwrócić uwagę, czy jest to preparat do stosowania wewnętrznego, czy zewnętrznego. Produkty, które stosuje się zewnętrznie często nie nadają się do aplikacji wprost do oka.

Przemywanie oczu psu

Przemywanie solą fizjologiczną

Sól fizjologiczną możesz kupić w aptece w małych jednorazowych porcjach — warto ją mieć w domowej apteczce. Dobrze sprawdza się w przypadku, gdy coś nam wpadnie do oka. Wystarczy przemyć nią oczy, a zanieczyszczenie powinno wypłynąć wraz z nią. Sól fizjologiczna dla psa to także dobre rozwiązanie.  Bez obaw możesz stosować ją na narząd wzroku swojego pupila.

Przegotowana woda 

Jeśli sytuacja jest nagła, ewidentnie coś wpadło do oka zwierzakowi, a Ty nie masz specjalistycznego płynu ani soli fizjologicznej w pobliżu, spokojnie możesz wykorzystać zwykłą przegotowaną wodę. Zwróć tylko uwagę na jej temperaturę, aby nie była za zimna czy za gorąca. Przemywanie psu oczu przegotowaną wodą na pewno mu nie zaszkodzi. W sytuacji, gdy jednak ten sposób nie zadziałał, a Twój zwierzak drapie się w okolicy oka czy pojawiło się zaczerwienienie i/lub opuchlizna, koniecznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. 

Sztuczne łzy

Przemywanie psu oczu sztucznymi łzami to także dobry pomysł. Sztuczne łzy to nic innego, jak preparaty, których zadaniem jest nawilżenie śluzówki oka. Wykorzystywane są również do usuwania zanieczyszczeń z narządu wzroku. Ważne, żeby na psie oczy stosować wyłącznie dedykowane tym zwierzakom produkty. Nie powinno się przemywać oczu psu preparatami, które dedykowane są ludziom.

Dlaczego nie można przemywać oczu psu rumiankiem

Złym pomysłem jest natomiast przemywanie oczu psa rumiankiem. Napar z tej rośliny ma właściwości przeciwbólowe i łagodzące stany zapalne, jednak może podrażniać i działać uczulająco. Dlatego, zanim sięgniesz po jakiekolwiek zioło do przemywania oczu pupila, zasięgnij najpierw rady specjalisty.

Lekarz weterynarii zakraplający krople do oka szczeniaka w klinice weterynaryjnej.

Jak przemywać oczy psu

Technika przemywania oczu psu jest równie ważna, co wybór preparatu do tej pielęgnacyjnej czynności. Zacznij od przygotowania dwóch płatków kosmetycznych. Jeśli Twój pupil ma skłonności do infekcji lub jest właśnie chory — wykorzystaj pakowane osobno, jałowe gaziki. Następnie zaaplikuj na płatek lub gazik nieco płynu (powinien być lekko wilgotny, niemokry). Lekko przyłóż go do zewnętrznej strony oka pupila i wykonaj delikatny ruch do wewnętrznej strony oka. Powtórz czynność na drugie oko. 

Jeśli zauważysz zaczerwienienie, obrzęk czy ropienie oczu pupila najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Specjalista zbada narząd wzroku psa, zdiagnozuje przyczynę niepokojącego stanu i wdroży odpowiednie leczenie.

Podobne artykuły