Ściąganie koloru z włosów. Praktyczny poradnik dotyczący samodzielnej dekoloryzacji włosów

0
126

Często zdarza się, że po przeprowadzonej koloryzacji włosów nie jesteśmy zadowolone z jej efektu lub zwyczajnie uzyskany kolor nie pasuje do naszego typu urody. Wówczas pojawia się pytanie, co z tym zrobić? Jak przywrócić swoim włosom dawny kolor? Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie dekoloryzacja włosów, czyli ściąganie koloru z włosów. Na czym polega zabieg i jak go bezpiecznie przeprowadzić? Czy możliwe jest odbarwienie koloru w domu? Te i inne zagadnienia dotyczące dekoloryzacji włosów przybliżymy Wam w poniższym artykule.

Czym jest dekoloryzacja włosów?

Chyba każda z nas choć raz była niezadowolona z koloru swoich włosów po farbowaniu. Co wówczas najczęściej robimy? Zazwyczaj biegniemy do drogerii po kolejną farbę i nakładamy ją na uprzednio pofarbowane włosy. To błąd. Kolejna koloryzacja nie jest wskazana, ze względu na możliwość osłabienia i tak już nadwyrężonych włosów. Poza tym włosy raz pokryte kolorem nie zabarwią się na kolor, jaki byśmy chciały. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie tu odbarwienie farbowanych włosów, czyli dekoloryzacja.

Zabieg polega na usunięciu z włosów sztucznych, ciemnych barwników, wnikających w strukturę włosa podczas koloryzacji. Dzięki temu pozbędziemy się niechcianego koloru i będziemy mogły odzyskać ich dawną barwę.

Ściąganie koloru z włosów przy użyciu chemicznych dekoloryzatorów zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Najlepiej zabieg przeprowadzić w salonie fryzjerskim pod okiem doświadczonego specjalisty. Niemniej jednak dekoloryzację można również przeprowadzić w domu, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać pewnych zasad, które opiszemy poniżej.

Kiedy wykonujemy dekoloryzację włosów?

Ściąganie koloru z włosów może wykonać każda kobieta, której efekt koloryzacji nie przypadł do gustu. Można ją również przeprowadzić wówczas, kiedy znudził nam się obecny kolor włosów i chcemy je ufarbować na inny. Podczas dekoloryzacji ciemny barwnik zostanie wywabiony z naszych włosów, a kosmyki będą odpowiednio przygotowane na przyjęcie nowego koloru.

Watro zaznaczyć, że dekoloryzacja to zabieg polegający na usunięciu z włosów sztucznego barwnika, który wniknął w ich strukturę podczas koloryzacji. Nie służy on natomiast barwieniu naturalnych włosów. Dlatego też odbarwianie włosów zawsze przeprowadza się na włosach uprzednio farbowanych.

Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do ściągania koloru?

Przed przystąpieniem do dekoloryzacji warto wiedzieć, że to, jaki będzie efekt zabiegu, zależy głównie od koloru, na który pofarbowane są nasze włosy. Włosy ciemne posiadają wewnątrz sporą ilość ciemnego barwnika, dlatego ich odbarwianie jest trudniejsze i będzie przebiegało wieloetapowo.

Podczas jednej dekoloryzacji włosy można rozjaśnić o kilka tonów. Dlatego chcąc przemienić się z brunetki w blondynkę, nie liczmy na to, że uda się to po jednorazowym zabiegu. Czarne włosy rozjaśnimy najpierw do koloru brązowego, a te z kolei do rudego. Dopiero kolejne dekoloryzacje zbliżą nas do blondu.

To, jak długo musimy czekać na pełną dekoloryzację, zależy również od tego, czym wcześniej farbowałyśmy włosy i czy są one w dobrej kondycji. Jeśli farbowałyśmy włosy w salonie fryzjerskim, jest spora szansa, że jednokrotna dekoloryzacja przyniesie zamierzony efekt. Gorzej, jeśli do koloryzacji włosów stosowane były farby z drogerii. Te o wiele trudniej wywabić, ze względu na częstą zawartość w nich metali ciężkich.

Efekty dekoloryzacji w domu i w salonie fryzjerskim

Dekoloryzacja wykonana przez specjalistę

Decydując się na ściągnięcie koloru z włosów, mamy do wyboru skorzystaniem z usług zakładu fryzjerskiego lub przeprowadzenie zabiegu w domu. Dekoloryzacja wykonana przez wykwalifikowaną osobę z pewnością przyniesie więcej pożytku naszym włosom.

Specjalista we właściwy sposób określi stan włosów i dobierze właściwy środek. Poza tym fachowym okiem będzie kontrolował postępy zabiegu, co jest bardzo istotne. Czasami bowiem trudno z góry określić czas, jaki nasze włosy potrzebują na uzyskanie efektu. Fryzjer na bieżąco monitoruje przebieg zabiegu i zmieniający się kolor pasm. Ocenia wówczas, czy pozostawić środek dłużej na włosach, czy w danym momencie zakończyć zabieg. Decydując się na dekoloryzacje w zakładzie fryzjerskim, mamy większą gwarancję, że uzyskamy rezultat, jak najbardziej zbliżony do zamierzonego.

Niewątpliwą zaletą dekoloryzacji u fryzjera jest również możliwość skorzystania z dodatkowych zabiegów regenerujących włosy. Dzięki temu ich kondycja od razu ulegnie poprawie.

Samodzielna dekoloryzacja

Decydując się na dekoloryzacje w domu, z pewnością sporo zaoszczędzimy. Jednorazowa wizyta u fryzjera będzie nas kosztowała od 120 zł wzwyż. Koszty ściągania koloru w domu z pewnością będą sporo niższe. Warto jednak podkreślić, że aby efekt domowego zabiegu był zadowalający, należy korzystać z dobrych środków i ściśle przestrzegać zaleceń podanych przez producenta. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Wykonując dekoloryzację włosów w domu, należy pamiętać, o czym już wyżej wspomnieliśmy, że efekt dużo zależy od koloru wyjściowego naszych włosów, oraz tego, jaki chcemy finalnie uzyskać. Im włosy są ciemniejsze, tym dekoloryzacja potrwa dłużej lub nawet musi być wykonana wieloetapowo. Dlatego nie zarażajmy się, jeśli od razu nie uzyskamy wymarzonego odcienia.

Dekoloryzacja włosów w domu. Jak ją wykonać?

Niezbędne produkty i narzędzia

Przed przystąpieniem do samodzielnej dekoloryzacji musisz zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Pierwszym z nich jest odpowiedni dekoloryzator. Wybierając spośród szerokiej gamy produktów, postaw na taki, który oprócz podstawowej funkcji odbarwiania włosów, będzie posiadał w swym składzie środki pielęgnacyjne i odżywcze.

Zwróć uwagę na wielkość opakowania dekoloryzatora. Z reguły jedno opakowanie wystarcza do zabiegu na włosach krótkich. Jeśli więc posiadasz długie lub półdługie włosy, dostosuj ilość opakowań do własnych potrzeb.

Do dekoloryzacji niezbędna będzie również miseczka i pędzel do nanoszenia środka. Przyda się również peleryna ochronna na ramiona lub stary ręcznik. Jeśli od razu po dekoloryzacji planujesz wykonać farbowanie, nie zapomnij o zakupie farby do włosów.

Ściąganie koloru z włosów krok po kroku

Jeśli mamy  już przygotowane niezbędne produkty, przystępujemy do działania. Ważne, aby przed samą dekoloryzacją nie myć włosów. Czynność tę najlepiej wykonać 2 dni przed planowanym zabiegiem. Dobrze jest użyć wówczas samego szamponu (bez odżywki), który oczyści pasma, nie pozostawiając na nich zbędnej bariery, utrudniającej działanie środka dekoloryzującego.

Ważną czynnością jest wcześniejsze wykonanie próby uczuleniowej, która wykluczy wystąpienie reakcji alergicznej na dekoloryzator lub farbę do włosów.

Krok 1

Nałóż dekoloryzator – preparat nakładamy bardzo ostrożnie, najpierw na końce włosów, a następnie na całą ich długość. Końcówki włosów bowiem są bardziej napigmentowane i trudniej je odbarwić. Na koniec nakładamy dekoloryzator na odrost, ale na bardzo krótko.

Krok 2

Odczekaj wymagany czas – ważny jest czas działania dekoloryzatora określony na ulotce środka. Dlatego powinnaś go ściśle przestrzegać. Zbyt szybkie zmycie lub za długie trzymanie produktu na włosach nie przyniesie zamierzonego efektu.

Krok 3

Zmyj preparat  – po wyznaczonym czasie umyj i osusz włosy. Na tym dekoloryzacja zostaje zakończona. Jeśli efekt zabiegu odbiega od zamierzonego lub pasma odbarwiły się nierówno, dekoloryzację możesz powtórzyć. Dekoloryzator nie niszczy włosów tak  jak farba czy rozjaśniacz, więc możesz go ponownie użyć.

Krok 4

Nałóż farbę – jeśli bezpośrednio po odbarwieniu włosów zamierzasz je farbować, nałóż wybraną farbę według instrukcji podanej przez producenta. Warto wiedzieć, że po jednokrotnej dekoloryzacji ciemnych włosów, uzyskany kolor może różnić się od tego, podanego na opakowaniu.

Krok 5

Odżyw swoje włosy – włosy po dekoloryzacji i farbowaniu wymagają szczególnej troski. Dlatego od razu po zabiegu zastosuj odżywkę przeznaczoną do włosów farbowanych.

Odbarwianie włosów domowym sposobem

Dla tych z pań, które obawiają się dekoloryzacji preparatami chemicznymi, mamy dobrą wiadomość. Podobny efekt można uzyskać, stosując domowe sposoby. Dekoloryzacja sodą, octem czy sokiem z cytryny również pomoże pozbyć się niechcianego koloru włosów. Wprawdzie rezultat nie będzie od razu tak widoczny, jak przy użyciu dekoloryzatora, ale po pewnym czasie regularnego stosowania włosy staną się zdecydowanie jaśniejsze. Poza tym metody te są w pełni naturalne, a więc bezpieczne dla naszych kosmyków.

Kiedy należy unikać ściągania koloru z włosów?

Zdarza się, że odbarwianie włosów nie jest możliwe, ze względu na ich zły stan. Mowa tu o włosach rozjaśnianych lub po trwałej ondulacji. Również kosmyki zniszczone nadmiernym stosowaniem suszarki, lokówki czy prostownicy oraz cienkie i słabe nie powinny być odbarwiane.

Wprawdzie odbarwianie włosów nie uszkadza ich struktury, ale jak każdy zabieg z użyciem chemii osłabia włosy. Dlatego w przypadku posiadania bardzo zniszczonych kosmyków, warto wstrzymać się z dekoloryzacją do momentu ich odbudowy. Zwłaszcza jeśli po dekoloryzacji chcemy ponownie je ufarbować.

Dekoloryzacja włosów to niezbyt skomplikowany zabieg, który można przeprowadzić samodzielnie. Dostępność na rynku różnorakich gotowych preparatów, czy domowe sposoby na dekoloryzacje włosów sprawiają, że każda kobieta dobierze metodę odpowiadającą jej oczekiwaniom. A więc drogie panie, jeśli znudził Wam się dotychczasowy kolor włosów, zafundujcie sobie dekoloryzację. Nic tak przecież nie poprawia humoru, jak nowa fryzura.

Znajdź najlepszy salon fryzjerski w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here