Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jesienią. Jak się przygotować?

Chcesz rozpocząć depilację laserową jesienią, ale zastanawiasz się, czy po słonecznych wakacjach Twoja skóra jest na nią gotowa? W końcu słyszałaś, że opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych. Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na pierwszy zabieg? Przeczytaj przewodnik po depilacji laserowej stworzony przez specjalistkę z Laser DeLux, a nic Cię nie zaskoczy!

Laser DeLux

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Przed pierwszym zabiegiem depilacji laserowej konieczna jest konsultacja ze specjalistą. To ważne, aby przed spotkaniem pozwolić włosom odrosnąć przynajmniej na niewielkim obszarze części ciała wybranej do zabiegu. Dlaczego? Ponieważ podczas konsultacji kosmetolog musi określić grubość i barwę włosów oraz wykonać próbę laserową, niezbędną do dobrania optymalnych parametrów zabiegu.

Kilka tygodni przed zabiegiem

Decydując się na wykonanie depilacji laserowej, na kilka tygodni przed zabiegiem nie można wyrywać włosów pęsetą, stosować wosku czy depilatorów mechanicznych. Na cztery tygodnie przed zabiegiem nie można stosować kremów i maści zawierających witaminę A, tzw. retinoidów, witaminę C czy kwasy owocowe, a na tydzień przed – preparatów złuszczających.

Doustna terapia retinoidami wymaga półrocznej przerwy. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić także leki światłouwrażliwiające i niektóre zioła, m.in.: dziurawiec, nagietek, zioła szwedzkie czy herbaty, takie jak Figura 1, 2. Po przebytych infekcjach wirusowych czy bakteryjnych skóry wykonanie zabiegu możliwe jest po upływie co najmniej dwóch tygodni.

Przed zabiegiem należy odstawić:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – na dwa dni przed zabiegiem,
  • kurację antybiotykową – na tydzień przed planowaną depilacją.

I zaniechać:

  • intensywnego opalania – na 4–6 tygodni przed zabiegiem,
  • stosowania samoopalaczy – zabieg będzie można wykonać po ustąpieniu opalenizny.

Kilka dni przed zabiegiem

Ważne, by przed zabiegiem skóra w miejscu poddawanym depilacji była: umyta, ogolona oraz nieposmarowana żadnymi specyfikami typu krem czy balsam do ciała. Z drugiej strony: depilowany fragment skóry nie może być też suchy ani podrażniony (jeśli skóra ma takie problemy, na kilka dni przed zabiegiem powinna być nawilżana, natłuszczana i kojona emolientami). Należy jednak pamiętać, aby tego typu pielęgnację zakończyć dzień przed planowanym zabiegiem.

Depilacja laserowa a opalanie

Prawdą jest, że opalona skóra wyklucza z zabiegów depilacji laserowej. Aby zrozumieć, dlaczego jest to takie ważne, trzeba poznać zasady, na jakich działają lasery do depilacji. Wiązka światła lasera diodowego (jest nim np. LightSheer z którego korzystamy w Laser DeLux) oddziałuje bezpośrednio na melaninę zawartą w barwniku włosa. Jeśli światło lasera wcześniej spotka się z melaniną, która wytworzyła się w opalonej skórze, to znaczna jego część zostanie pochłonięta przez barwnik skóry, a nie włosa. To obniża skuteczność zabiegu i może doprowadzić do reakcji niepożądanych, takich jak powstanie blizn, przebarwień, a nawet poparzeń skóry.

Gabinet Laser DeLux

Jeśli latem wiemy, że będziemy aktywnie korzystać ze słońca, mamy problem z regularnym stosowaniem wysokich filtrów 50 SPF czy wyjeżdżamy do egzotycznych krajów na urlop, to lepiej jest przełożyć zabiegi na jesień, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze. Tak też radzimy naszym klientom w Laser DeLux, bo wychodzimy z założenia, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Oczywiście można depilować się latem, jednak należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – kapeluszach, zwiewnych, długich sukienkach, wysokich filtrach aplikowanych na skórę co 2 godziny.

Wróciliśmy z urlopu, cieszymy się piękną opalenizną i chcemy iść na depilację laserową. Czy możemy? Poznaj 3 główne zalecenia odnośnie depilacji laserowej i opalenizny:

  1. Skóra w miejscu depilacji nie może być opalona – minimalna przerwa po opalaniu wynosi 4-6 tygodni. Dotyczy to również opalania na solarium i samoopalaczami.
  2. Jeśli chcesz przyspieszyć blednięcie opalenizny, zastosuj gruboziarniste peelingi lub naturalne maseczki, które skutecznie rozjaśniają skórę – np. z cytryny czy kurkumy. Pamiętaj jednak, żeby odstawić peelingi na tydzień przed planowanym zabiegiem. Skóra poddawana depilacji nie może być podrażniona!
  3. Unikaj opalania także po zabiegu depilacji – najlepiej przez 4 tygodnie chroń skórę przed słońcem i nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli zastosujesz się do tych 3 punktów, depilacja laserowa będzie bezpieczna i skuteczna.

Kobieta przed zabiegiem depilacji laserowej

Jaki laser do depilacji wybrać?

Wiesz już, kiedy zacząć depilację, jeśli Twoja skóra wciąż jest pięknie opalona. Zanim wybierzesz salon, musisz pamiętać, że laser laserowi jest nierówny. Istnieje wiele urządzeń do trwałego usuwania owłosienia i warto wybrać to, które cieszy się największą skutecznością na rynku. Od 15 lat najbardziej popularnym laserem do depilacji jest LightSheer, czyli certyfikowany laser diodowy. Dzięki niemu trwała depilacja odbywa się trzy razy szybciej i skuteczniej – podczas pierwszej sesji usuwamy ok. 20% owłosienia. Depilacja laserowa LightSheerem jest precyzyjna i szybka, ponieważ urządzenie to posiada 2 wymienne głowice – jedną do małych powierzchni ciała, drugą do większych (np. plecy).

Drugim znanym urządzeniem do depilacji jest IPL. Ważna informacja – nie jest to laser, choć często jest tak nazywany. Urządzenie IPL jest źródłem intensywnie pulsującego światła – emituje światło rozproszone. Depilacja IPL może być nazywana “fotodepilacją” – depilując się urządzeniem IPL, należy przygotować się na większą liczbę zabiegów i mniejszą skuteczność.

Czy depilacja laserowa boli?

Czy depilacja laserowa jest bolesna? Często słyszę to pytanie podczas bezpłatnych konsultacji. Odpowiedź na nie jest niejednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań Klienta. Podczas depilacji laserowej możemy odczuwać dyskomfort, ale w Laser DeLux minimalizujemy go, stosując lodowe kompresy po każdym oddanym “strzale” lasera. Istnieje możliwość użycia maści znieczulającej – wówczas smarujemy nią skórę przed zabiegiem depilacji. Traktujemy to jednak jako ostateczność, ponieważ nie stosując znieczulenia miejscowego, jesteśmy w stanie szybko zauważyć wszelkie reakcje niepożądane.

Najlepszym sposobem na to, aby przekonać się, jakie odczucia niesie za sobą depilacja laserowa, jest wykonanie próby laserowej! W każdym dobrym salonie powinna być taka możliwość. W Laser DeLux zawsze przed rozpoczęciem zabiegów depilacji przeprowadzamy próbę laserową, aby zyskać pewność, iż wiązka lasera będzie w pełni bezpieczna dla skóry. Na bezpłatnej konsultacji wykluczamy wszelkie przeciwwskazania oraz dokładnie opowiadamy o szczegółach i etapach serii zabiegów depilacji laserowej (zazwyczaj to seria około 6 zabiegów powtarzanych co 2 miesiące).

Po powrocie z urlopu wiele z nas marzy o gładkim ciele. Golenie się jednorazową maszynką może być uciążliwe – zwłaszcza na świeżo opalonej skórze. Niektóre osoby borykają się z wrastającymi włoskami czy efektem “truskawkowych nóg”. Rozpoczynając serię zabiegów depilacji laserowej jesienią, sprawimy, że do przyszłych wakacji znikną wszystkie problemy z uciążliwym goleniem się. Serdecznie zapraszam na konsultację do salonów Laser DeLux – jesteśmy w 19 miastach w całej Polsce!

Podobne artykuły