Depilacja nóg – jak robić to dobrze?

0
171
golenie nóg

Marzeniem każdej z nas są nieskazitelnie gładkie nogi przez długi czas. Depilacja nóg może zostać wykonana na wiele sposobów, jednak najczęściej wybieramy ten najtańszy, czyli jednorazową maszynę do golenia. Wiele z nas chce w ten sposób zaoszczędzić na czasie. Niestety po zabiegu wykonanym za pomocą maszynki, czar gładkich nóg bardzo szybko pyska, ponieważ już następnego dnia możemy odczuć odrastające włoski. Czy jest jakiś sposób, by temu zaradzić? A może popełniamy jakieś błędy podczas golenia?

Kilka słów o goleniu nóg

Nie ma co do tego wątpliwości, że golenie nóg stanowi jeden z najpopularniejszych zabiegów higienicznych. Czynność tę zazwyczaj wykonują kobiety, choć zdarza się, że i panowie decydują się na usunięcie owłosienia z nóg (ma to zazwyczaj związek z ich pracą bądź pasją). Depilacja nóg z wykorzystaniem maszynki do golenia należy do bardzo często wykonywanych czynności pielęgnacyjnych. Trzeba jednak przyznać, że zdecydowanie częściej robimy to latem niż zimą.

Tak naprawdę nie jest ważne, kiedy i jak często golimy nogi, lecz w jaki sposób to robimy. Liczy się bowiem odpowiednia technika. Nieumiejętne golenie nóg może jedynie wywołać podrażnienia, które oszpecą nasze nogi. Na dodatek mogą dać nam się we znaki wrastające włoski.

Jak golić nogi? – technika zapewniająca brak podrażnień

Depilacja nóg za pomocą maszynki do golenia na pozór wydaje się bardzo prosta. Jednak często okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko podrażnień, wystarczy stosować wymienione poniżej wskazówki.

1. Należyte przygotowanie skóry

Pierwsza zasada mówi, żeby przed goleniem właściwie przygotować skórę nóg. Dzięki temu znacznie ułatwimy sobie depilację. Golenie nóg wykonujmy zawsze po kąpieli. Dlaczego akurat wtedy? Czysta skóra, na której nie zalega martwy naskórek, jest zdecydowanie łatwiejsza w goleniu. Zanieczyszczenia nie będą wówczas wpływały na prawidłową pracę ostrzy maszynki. Na dodatek kąpiel sprawi, że skóra i włoski ulegną zmiękczeniu, co spowoduje że nie będą stawiały oporu podczas golenia. Przed wykonaniem depilacji, dobrze jest też zastosować peeling, który zapobiegnie wrastaniu się włosków.

2. Higiena to podstawa

Nawet najlepsza maszynka nie posłuży nam długi czas, jeśli nie będziemy o nią dbać. Za każdym razem, kiedy skończymy golić nogi, powinnyśmy dobrze wypłukać maszynkę, osuszyć ją, a następnie położyć w suchym miejscu. Czynność ta jest niezwykle ważna, ponieważ zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do podrażnień, których same będziemy sobie winne. Pamiętajmy także o odkażaniu ostrzy maszynki!

3. Dobra technika, czyli jak golić nogi?

Zabierając się za golenie nóg, pamiętajmy, że zawsze przesuwamy maszynkę w kierunku wzrostu włosa, a więc z góry do dołu! Dzięki temu unikniemy podrażnień, zacięć i co najważniejsze – wrastania się włosków. Mało tego, odrastające włoski nie będą tak kujące, jak po goleniu pod włos. Jeśli natomiast wybierzemy golenie „pod włos”, uzyskamy idealnie gładką skórę. Ryzykujemy jednak pojawianiem się podrażnienia.

4. Dobra maszynka to podstawa

Golenie nóg będzie efektywne wtedy, gdy wykonamy je ostrą maszynką. Jednorazowe egzemplarze powinno się używać zgodnie z nich przeznaczeniem, a więc jeden raz. Po ogoleniu nóg należy wyrzucić taką maszynkę do kosza. W przypadku maszynek z wymiennymi ostrzami należy sprawdzać stan ostrzy. Kiedy zauważalne będą rdza czy tępe ostrze, należy wymienić je na nowe. Zwykle wymiana następuje po ok. 5 – 10 zabiegach.

5. Golenie na sucho? – absolutnie nie!

Nie od dziś wiadomo, że golenie na sucho lub z użyciem samej wody nie jest wskazane. Co ciekawe, większość z nas doskonale wie, że taki zabieg działa drażniąco na skórę. Jednak pomimo to często praktykujemy golenie nóg na sucho. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – brak czasu. Po ogoleniu nóg w ten sposób szybko przekonujemy się, że efekt jest jeszcze gorszy, niż przed goleniem. A jednak często robimy to kolejny raz. Nie ma co ryzykować. Jeśli zabieramy się za golenie nóg maszynką, zawsze róbmy to w sposób bezpieczny dla skóry, korzystając z balsamu lub pianki do depilacji. Wówczas golenie także będzie szybkie i na dodatek przyjemne zarówno dla nas, jak i dla naszej skóry. Sprzymierzeńcem „szybkiego” golenia jest też olej kokosowy, który wspaniale nawilża.

6. Pielęgnacja po zabiegu to konieczność

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji po goleniu jesteśmy w stanie zapobiec powstaniu podrażnień oraz wrastaniu się włosków. Nogi po depilacji wymagają nawilżenia oraz złagodzenia ewentualnych podrażnień. W tym celu należy stosować balsamy z dodatkiem alantoiny lub panthenolu (specjalistyczne kosmetyki, które opóźniają wzrost włosa). W ten sposób zniwelujemy zaczerwienienie powstałe po goleniu, a także dostatecznie nawilżymy skórę. Konieczne jest także regularne wykonywanie peelingów, dzięki którym włoski nie będą wrastały się w skórę. Jeżeli natomiast zauważymy długo gojące się podrażnienia, powinnyśmy udać się do lekarza. Może to być bowiem początek poważnego schorzenia.

Jak widać, golenie nóg może być przyjemną i bezpieczną czynnością. Wystarczy tylko robić to w prawidłowy sposób. Dzięki zastosowaniu się do powyższych rad będziemy mogły znacznie dłużej cieszyć się gładkimi nogami, pozbawionymi wrastających się włosków.

Golenie nóg – najczęściej popełniane błędy

Dojście do perfekcji w goleniu nóg, nabywamy zwykle poprzez popełniane błędy, które uczą nas, jak nie należy postępować, goląc nogi maszynką. Dlatego poniżej zamieściliśmy kilka błędów, które każda z nas choć raz popełniła bądź też nadal popełnia. Dzięki temu będziemy wiedziały, czego powinno się unikać podczas golenia nóg.

1. Golenie nóg brudnymi, stępiałymi, zardzewiałymi ostrzami

To jeden z najczęściej popełnianych błędów, prowadzący do niemiłych konsekwencji dla wyglądu i zdrowia skóry.

2. Złe przechowywanie

Często mamy w nawyku pozostawianie maszynki pod prysznicem czy na wannie. To błąd! Przechowywana w taki sposób maszynka jest idealnym siedliskiem dla bakterii, które na skutek kolejnego golenia, „atakują” naszą skórę. W efekcie możemy nabawić się zapalenia mieszków włosowych.

3. Golenie na sucho

Koniecznie należy wystrzegać się golenia nóg na sucho. W ten sposób możemy jedynie mocno podrażnić naszą skórę, co objawi się zaczerwienieniem.

4. Bez peelingu po goleniu

Nieprzyjemne w skutkach okaże się też zapominanie o peelingu.

5. Golenie nóg rano

Powinno się także unikać golenia nóg rano, ponieważ bardzo łatwo jest wówczas o skaleczenie czy podrażnienie. Lepiej wykonać tę czynność na spokojnie wieczorem.

Kiedy nie powinniśmy golić nóg?

Golenie nóg nie ma szczególnych przeciwwskazań do wykonywania. Jedynym wyjątkiem, kiedy nie zaleca się depilacji nóg maszynką, jest posiadanie bardzo suchej i wrażliwej skóry. W takiej sytuacji nie ma sensu dodatkowo jej podrażniać oraz narażać na uszkodzenie.

Depilacja nóg – inne metody

Golenie nóg za pomocą maszynki to najprostszy i najbardziej popularny sposób depilacji. Prócz tej metody jest jeszcze wiele innych, które sprawdzą się zdecydowanie lepiej. Dłuższy efekt idealnie gładkich nóg zapewnić nam może depilator, plastry wosku bądź pasta cukrowa. Niestety w porównaniu do maszynki, są to bolesne metody depilacji, ponieważ usuwają włoski razem z cebulkami. Nie każda z nas jest w stanie tolerować ból, dlatego metody te nie do końca będą dobre.

Jest jeszcze krem do depilacji, dzięki któremu ogolimy nogi całkowicie bezboleśnie. Na dodatek możemy mieć pewność, że na skórze nie pojawi się podrażnienie. Krem skutecznie rozpuści włoski, które samoczynnie wypadną. Niestety efekt gładkiej skóry jest zaledwie kilkudniowy, a więc zbliżony do golenia maszynką. Na koniec pozostaje jeszcze laser, jednak ta opcja wymaga dosyć sporego nakładu pieniężnego.

Depilacja nóg wcale nie musi być problematyczna. Musimy tylko odpowiednio dobrać metodę, by przez długi czas móc cieszyć się gładkimi nogami, które z dumą będziemy eksponować. Umiejętne golenie nóg maszynką, pomimo że jest to najtańsza metoda, może być równie skuteczne, co depilacja kremem czy depilatorem. Liczy się technika oraz przestrzeganie najważniejszych zasad!

Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here