Domowe sposoby na odciski na stopach

0
221

Mimo, że zdarza nam się o tym zapominać, odpowiednia kosmetyka stóp to niezwykle ważny element pielęgnacji ciała. Zwykle jednak przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, gdy dzień zepsuje nam nieprzyjemna niespodzianka: odciski. Co zrobić, by uniknąć ich powstawania i jak usunąć odciski​, gdy jednak się pojawią?

Wiele osób pomija stopy w codziennej pielęgnacji, a przecież ze względu na swoją rolę powinny otrzymywać jej najwięcej. Mowa tu o stopach, jednej z najbardziej eksploatowanych na co dzień części naszego ciała. Wykonując każdego dnia niezwykle ciężką pracę, są narażone na uszkodzenia i wiele negatywnych czynników, co w konsekwencji może prowadzić do nieprzyjemnych schorzeń. Jednym z nich są doskonale wszystkim znane ​odciski na stopach​, które pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, potrafią skutecznie utrudnić życie. Aby ułatwić walkę z tym problemem podpowiadamy, czym tak naprawdę są, a także ​jak usunąć odciski na stopach​.

Czym są ​odciski na stopach​?

Odciski na stopach bardzo często mylone są z pęcherzami i otarciami – czyli powierzchownymi podrażnieniami skóry, powstającymi przeważnie w wyniku dłuższego chodzenia lub używania niewygodnego obuwia. Tarcie sprawia, że skóra reaguje podobnie jak w przypadku oparzenia – dość szybko powstaje pęcherz wypełniony płynem, którego zadaniem jest uchronienie tkanek przed dalszymi uszkodzeniami. Zdarza się, że pęcherz pęka, a w jego miejscu tworzy się rana. Ważne, aby odpowiednio ją wtedy zabezpieczyć i nie dopuścić do zakażenia. Na tego typu dolegliwości stosuje się zwykle specjalne plastry (dostępne w aptekach), których można używać także profilaktycznie.

Odcisk to natomiast miejsce, w którym w wyniku długotrwałego ucisku lub tarcia naskórek z czasem obumiera i rogowacieje. Tego typu zmiany powstają najczęściej na piętach, podeszwach stóp oraz w pobliżu kostek palców. Choć często przysparzają sporo bólu, w większości przypadków można usunąć je samodzielnie, ​domowymi sposobami na odciski​ – o czym za chwilę.

Najczęściej występujące rodzaje odcisków to:

Nagniotki

Nazywamy tak odciski występujące na palcach stóp. Są z reguły niewielkie, jednak posiadają twardy rdzeń, który wrastając w głąb skóry nierzadko sięga zakończeń nerwowych i powoduje ostry ból przy nacisku. Ich powierzchnia jest stwardniała i lekko błyszcząca, natomiast skóra wokół pozostaje raczej niezmieniona – chyba, że występuje stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, samoistnym bólem i swędzeniem.

Modzele

Ich profesjonalna nazwa to hiperkeratoza. Ze względu na swój wygląd często mylone są ze zwykłymi odciskami, jednakże w przeciwieństwie do nich modzele nie posiadają wspomnianego rdzenia naciskającego na nerwy, przez co w większości przypadków nie powodują bólu (choć nie jest to wykluczone, ponieważ zgrubiała skóra może pękać). Zazwyczaj są również znacznie większe, przeważnie owalne lub okrągłe, o żółtawym odcieniu.

Przyczyny powstawania ​odcisków na stopach

Generalnie przyczyną powstawania odcisków jest długotrwały nacisk lub tarcie. Narażone na te czynniki ciało zaczyna produkować dodatkowe warstwy tkanek, mające zapewnić skórze ochronę przed uszkodzeniem. Problem w tym, że narastające komórki nie złuszczają się w należyty sposób, a ich nagromadzenie zamienia się z czasem w stwardniałą powłokę, pod którą może rozwijać się stan zapalny.

Za powstawanie odcisków mogą być odpowiedzialne:

 • źle dobrane obuwie (za ciasne, za luźne, źle wyprofilowane),
 • długotrwałe używanie butów na wysokim obcasie,
 • noszenie butów na gołą stopę,
 • zbyt cienka podeszwa buta,
 • nadmierna potliwość lub przeciwnie – sucha skóra na stopach,
 • działanie środków chemicznych,
 • zmiany rozłożenia ciężaru na stopach (np. w wyniku deformacji stóp lub palców),
 • wielogodzinna aktywność fizyczna w obuwiu (często dotyczy sportowców i tancerzy),
 • dostanie się pod skórę ciała obcego (np. drobnego piasku, odłamka szkła),
 • nieodpowiednia pielęgnacja stóp.

Modzele mogą być także wynikiem niektórych schorzeń – np. płaskostopia czy haluksów lub stanowić powikłanie po nieleczonym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeśli modzele i nagniotki pojawiają się często, warto rozważyć, czy nie są jedynie objawem innej, poważniejszej choroby.

Domowe sposoby na odciski

Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego ten temat zacznijmy od wskazówek dotyczących profilaktyki.

Co robić, aby nie dopuścić do powstawania​ ​odcisków na stopach​?

1. Podstawa to ​złuszczanie zrogowaciałego naskórka​. Dzięki temu nie dopuścimy do nawarstwiania się martwych tkanek i powstawania zgrubień. Można robić to przy pomocy peelingu gruboziarnistego lub tarki do stóp, wcześniej zmiękczając skórę w specjalnej kąpieli: np. wodzie z solą i/lub rumiankiem i/lub olejkiem.

Uwaga! ​Do usuwania zrogowaciałego naskórka nie wolno stosować nożyków czy żyletek, ponieważ grozi to powstawaniem ran oraz zakażeń.

2. Kolejna ważna kwestia to ​codzienna pielęgnacja i nawilżanie​. Stosuj kosmetyki (najlepiej na noc), które natłuszczają, zmiękczają i delikatnie złuszczają skórę (zawierające oleje roślinne, masło shea lub kakaowe, mocznik, bezpieczne kwasy, witaminy).

3. Mówiąc o profilaktyce nie można zapomnieć także o ​stosowaniu wygodnego​, ​dobrze dobranego obuwia. ​Unikaj też zbyt obcisłych skarpet czy rajstop.

Jak usunąć odcisk​? Skuteczne ​sposoby na odciski

Idealnym wstępem do każdej z domowych metod usuwania odcisków będzie kąpiel zmiękczająca – a przy okazji relaksująca. Możemy wykorzystać do niej ​odwar z płatków owsianych ​lub przygotować miksturę z ciepłej wody (temperaturę dostosuj wg własnego uznania) z dodatkiem:

 • sody oczyszczonej​ (3 łyżki stołowe),
 • soli ​(kuchennej lub leczniczej) i/lub olejków,
 • odrobiny octu ​- w tym roztworze mocz stopy maksymalnie 10 minut,
 • rumianku i czosnku (na 1l wody 3 łyżki rumianku i 1 ząbek czosnku) – w tym przypadku istotny jest także sposób przygotowania roztworu: wodę zagotowujemy z rumiankiem, dodając czosnek jeszcze zanim zacznie wrzeć; całość pozostawiamy na ogniu przez kilka minut, następnie odcedzamy i przelewamy do miski, a gdy odpowiednio ostygnie – możemy rozpocząć kąpiel (ok 20 minutową).

Po kąpieli:

 • zastosuj peeling złuszczający naskórek – może być gruboziarnisty,
 • zrób masaż złuszczający tarką do stóp lub pumeksem (używaj zawsze nowego pumeksu, gdyż wielokrotnie stosowany staje się siedliskiem szkodliwych bakterii!).

Domowy zabieg pielęgnacyjny najlepiej zakończyć zastosowaniem wspomnianego już kremu do stóp. Jeżeli takie “SPA” organizujesz sobie wieczorem, sporadycznie możesz nałożyć nieco grubszą warstwę kremu i założyć na noc miękkie skarpetki – dzięki temu nie zetrzesz go, gdy położysz się spać.

Inne domowe sposoby na odciski

Każdą z poniższych metod stosujemy tak długo, aż zmiany na skórze znikną:

 • w miejsce odcisku (ale i całe stopy) wcieraj olejek rycynowy – możesz także nakleić na zmianę nasączony olejkiem plaster; powtarzaj codziennie,
 • wykorzystaj czosnek – na odciski przyklej cienki plasterek i zmieniaj go 2 razy dziennie; zamiast czosnku możesz zastosować także liść aloesu albo plaster cebuli (przypieczony na ogniu),
 • na zmienioną chorobowo skórę stosuj okład z kawałka zmiękczonego szarego mydła,
 • na noc: opatrunek nasączony kwasem chlebowym,
 • na noc: plasterek cebuli posyp solą i skrop sokiem z cytryny, a następnie przyklej plastrem do odcisku,
 • na noc: umieść na odcisku świeżą skórkę cytryny – na dzień możesz posmarować zmianę sokiem.

Wykorzystując domowe sposoby na odciski należy pamiętać, że jeśli ich długotrwałe stosowanie nie przynosi efektów lub odciski nieustannie odnawiają się w tym samym miejscu, konieczna jest konsultacja z podologiem lub dermatologiem, który oceni stan skóry, określi, z czym faktycznie mamy do czynienia i wdroży specjalistyczne metody leczenia.

Istnieje także wiele aptecznych środków na odciski. Jednakże stosując je samodzielnie, w domu, trzeba zawsze ściśle stosować się do zaleceń z ulotki i mieć na uwadze, że ignorowanie instrukcji producenta może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here