Domowe sposoby na wybielanie zębów

0
118

O zęby trzeba dbać, z tym nikt nie dyskutuje. Jednak nawet mimo przywiązywania wagi do codziennej higieny i regularnych wizyt u stomatologa zęby większości osób nie są śnieżnobiałe. Czemu tak się dzieje? Jak temu zaradzić? Poznajcie kilka sposobów na wybielanie zębów!

Od czego zależy kolor zębów?

Przede wszystkim należy być świadomym, że barwa uzębienia jest uwarunkowana genetycznie, więc niezależnie od stosowanych metod wybielania, wiele osób nigdy nie uzyska idealnej bieli – mogą one usunąć przebarwienia, ale nie zmienić naturalny odcień zębów. Ponadto ich kolor zmienia się z wiekiem. Wpływają na niego też nasze nawyki, takie jak palenie papierosów, picie kawy, herbaty czy czerwonego wina. Aby uniknąć przebarwień powodowanych spożywaniem tych napojów, można je pić przez słomkę. Zęby mogą nie być białe również ze względu na stosowanie niektórych leków.

 

Sposoby na wybielanie zębów

Jeśli nie chcemy sięgać po profesjonalne metody wybielania zębów w gabinecie dentystycznym, mamy do wyboru szereg sprawdzonych, domowych sposobów.

Kurkuma

Zaskakujące, prawda? Przyprawa, która używana jest jako naturalny żółty barwnik, może pomóc w wybieleniu uśmiechu. Wystarczy dodać ją do pasty i stosować 2 razy w tygodniu albo myć zęby mieszanką kurkumy i oleju kokosowego.

Olej kokosowy

To sposób znany mieszkańcom dalekiego wschodu. Można nim po prostu płukać zęby przed porannym szczotkowaniem. Niestety, efektów należy się spodziewać dopiero po kilku miesiącach.

Węgiel aktywny

Węgiel w proszku wystarczy wysypać z kapsułki i wymieszać z odrobiną wody lub również oleju kokosowego. Taką papkę nakładamy na zęby i pozostawiamy na kilka minut. Następnie płuczemy jamę ustną i myjemy zęby standardową pastą. Można znaleźć także instrukcje mówiące o szczotkowaniu zębów węglową papką, ale dla bezpieczeństwa szkliwa nie polecamy tej opcji.

Skórka z banana

Jeden z najpopularniejszych domowych sposobów. Wystarczy rano i wieczorem, po umyciu zębów, pocierać je wewnętrzną stroną skórki. Efekty można zaobserwować po kilkunastu dniach.

Na co trzeba uważać?

Popularnym w internecie specyfikiem do wybielania jest soda oczyszczona. Nie polecamy jednak tego sposobu, ponieważ może uszkadzać szkliwo, a zęby mogą stać się nadwrażliwe. Podobnie w przypadku soku z cytryny, który ma działanie wybielające, ale zawarte w nim kwasy osłabiają szkliwo, co może doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Nie warto decydować się na domowe wybielanie zębów, jeśli cierpimy na silną nadwrażliwość, choroby dziąseł, mamy ubytki lub inne problemy stomatologiczne. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem dentystą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here