Fizjoterapia w czasie treningów kolarskich — dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Fizjoterapia w czasie treningów kolarskich — dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Zapaleni kolarze na ogół skupiają się na trzech głównych wyzwaniach: poprawa wydolności, zapobieganie urazom i szybki powrót do treningów w pełnym obciążeniu po kontuzji. Ostatni punkt jest niezwykle ważny w momencie przygotowań do ważnego wyścigu. Fizjoterapia na pierwszy rzut oka może nie być najbardziej oczywistym wyborem jeśli chodzi o poprawę wyników — jednak tu niejedno może Cię zaskoczyć. Sprawdź, jak pomaga fizjoterapia w czasie treningów kolarskich?

Najpopularniejsze choroby wśród kolarzy

O ile nie zdarzy Ci się uraz typowo mechaniczny wskutek upadku, jest spora lista dolegliwości, które mogą wynikać ze spędzania znacznej liczby godzin na jednośladzie. 

Jednym z najczęstszych urazów, z jakimi borykają się rowerzyści, są dolegliwości bólowe w dolnych partiach kręgosłupa. Dodając do tego fakt, że wielu z nas ma pracę biurową, która w wielu przypadkach oznacza pochylanie się przed ekranem monitora, można by rzec, że spotykamy się z nowym rodzajem epidemii. 

Na samych plecach nie koniec. Dolegliwości mogą być odczuwalne również w innych partiach ciała. W tym miejscu warty uwagi jest mięsień gruszkowaty, który łącząc się z górną powierzchnią kości udowej, może prowokować dolegliwości bólowe w obrębie biodra.  Wynikają one z pobliskiego sąsiedztwa nerwu kulszowego. Ból może także wędrować do dalszych partii kończyny dolnej, a nawet to palców stóp.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w gabinecie blisko siebie

Kolejnym, równie częstym problemem,  jest ból w okolicy stawu kolanowego. Zazwyczaj  wynika z nieprawidłowego dopasowania roweru, a konkretniej zbyt niskiego ustawienia siodełka. Powoduje to nadmierne przeciążenie okolicy rzepki. Z kolei zbyt wysoko ustawione siodełko może powodować dolegliwości bólowe w tylnym przedziale stawu kolanowego, przez nieodpowiednie rozciąganie ścięgien podkolanowych.

Ból w okolicy szyi i nadgarstków zazwyczaj spowodowany jest zbyt dużym naciskiem masy ciała. W idealnym świecie około 60% masy ciała powinno znajdować się z tyłu roweru, zaś 40% z przodu. Jeśli masz bóle w tych okolicach, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jak rozkłada się Twoja masa ciała podczas jazdy.

Fizjoterapia w czasie treningów kolarskich. Fizjoterapeuta wykonuje zabieg z pacjentem.

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla kolarzy

Rodzaje zabiegów świadczone osobom uprawiającym kolarstwo zależą od problemu, z jakim się borykają. Po dokładnym wywiadzie, ocenie zdolności funkcjonalnej i ewentualnym zbadaniu uszkodzonych struktur, fizjoterapeuta dobierze odpowiednią ścieżkę powrotu do sprawności. W jej skład mogą wchodzić: 

  • kinezyterapia, 
  • terapia manualna, 
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, 
  • zabiegi suchego igłowania, 
  • zabiegi fizykalne. 
Fizjoterapia w czasie treningów kolarskich. Kobieta fizjoterapeutka wykonująca zabieg manipulacyjny kręgosłupa u młodej pacjentki.

Jak zapobiegać kontuzjom

W kolarstwie, jak w każdej dyscyplinie sportowej istnieje ryzyko wystąpienia kontuzji. Gdy już zmagasz się z dolegliwościami bólowymi, fizjoterapeuta pomoże uśmierzyć ból i poprowadzić do jak najszybszego powrotu na rower. Co ważne, można znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Wystarczy zasięgnąć rady specjalisty.

Większość dolegliwości bólowych spowodowanych jest częstotliwością powtarzania ruchu „rowerowego”. Po dokładnej analizie Twojej biomechaniki, fizjoterapeuta przygotuje plan prehab, który w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji, a nawet sprawi, że Twoje wyniki będą lepsze — dzięki wykorzystaniu Twojego potencjału biomechanicznego. A to wszystko dzięki specyficznym ćwiczeniom i indywidualnemu podejściu. 

Fizjoterapia w czasie treningów kolarskich.

Jak leczyć kontuzje

Społeczność rowerzystów może być dotknięta przez szerokie spektrum urazów. Każdy przypadek powinien być skonsultowany indywidualnie z fizjoterapeutą. Pamiętaj, że nawet niewielka dolegliwość z czasem może przerodzić się w coś poważniejszego, a szybka ingerencja specjalisty uchroni Cię przed niejedną dłuższą przerwą od ulubionego jednośladu.

Podobne artykuły