Czy wiesz, czym charakteryzują się konkretne nazwy fryzur męskich? Oto najlepszy przewodnik po męskich fryzurach!

1
66

Aktualny rok będzie czasem, kiedy prym będzie wiodła fryzura męska ze średniej i krótkiej długości włosów – mniej kłopotliwa dla mężczyzn. Mimo tego w przewodniku postaramy się również zawrzeć wciąż modnie się prezentujące stylizacje z włosów długich, aby lubiące je osoby mogły znaleźć inspiracje dla swojego wyglądu. Poza tym dla osób niezdecydowanych należy polecić klasyczne fryzury, które wciąż nie tracą na swej popularności. Wbrew temu, że wśród niektórych osób uchodzą one za przestarzałe i staromodne,  popularność ich nie spada, a w niektórych środowiskach wręcz wzrasta, tym bardziej że istnieją wciąż osoby, które są wierne klasycznym stylizacjom.

Modowe nazwy fryzur męskich – krótkie włosy

Sprawdźmy jakie typy fryzur są najpopularniejsze w obecnym sezonie. Fryzury o krótkiej długości mają stosunkowo dużą rzeszę zwolenników, bo w zasadzie spora część męskiej populacji lubi włosy krótkie, bądź średniej długości. Za to włosy dłuższe, mimo że nierzadko bardziej pasujące do konkretnych osób, są mało wygodne i kłopotliwe, szczególnie kiedy czynnie uprawia się sport. Dlatego mężczyźni wybierają fryzury krótkie, zwłaszcza że włosy nie komplikują im codziennego życia.

Zatem należy przedstawić dwie podstawowe stylizacje, jakim z łatwością mogą poddać się włosy krótkie, które można w zależności od preferencji danej osoby dodatkowo ukazać w pewnych wariacjach. Są to:

Pora na wizytę u fryzjera?

BUZZCUT

Jest chyba najkrótszą męską fryzurą. Mimo łatwości z codzienną pielęgnacją i bardzo ładną prezencją nie można powiedzieć, że fryzura ta jest opcją dla każdego mężczyzny. Aby decydować się na buzzcut, trzeba posiadać pewne określone rysy twarzy. W dodatku taka stylizacja spisuje się najlepiej w połączeniu z zarostem o podobnej długości.

Jest to stylizacja odpowiednia dla mężczyzn około 30-go roku życia i wyżej, o poważnym wyglądzie. Za to osoby młodsze i o twarzy chłopięcej nie będą atrakcyjnie się prezentować tak krótko ostrzyżone, zwłaszcza że młode i zadbane osoby o bujnej fryzurze doskonale prezentują się stylizowane całkiem inaczej. Poza tym tego typu fryzurę i spasowaną z nią brodę najlepiej konsultować z własnym barberem indywidualnie. Nikt nie zna się na tym lepiej, niż on sam.

FRENCH CROP

Jest kolejną propozycją dla mężczyzny, która w dodatku bardzo łatwo poddaje się pewnym modyfikacjom. Stylizacja tej fryzury charakteryzuje się dość krótkimi włosami skierowanymi do przodu i tworzącymi na połowie czoła (gdzie się kończą), grzywkę. Włosy po bokach głowy są wycieniowane bardzo krótko. Ta stylizacja włosów jest stosunkowo od niedawna obecna w trendach modowych, ale już zdołała sobie zyskać szerokie grono zwolenników. Fryzura ta stała się popularna za granicą, szczególnie wśród młodzieży. W naszym kraju jeszcze nie ma do niej przekonania, ale w miarę upływu czasu na pewno okaże się, że jest młodzieżowym strzałem w dziesiątkę.

Chodzą pogłoski, że fryzura tak ułożona nie zawsze dobrze prezentuje się na osobach młodych, dlatego najlepiej jest to sprawdzić na własnej skórze. Poza tym można ją również zgrać z zarostem. Jednakże to od dobrego fryzjera męskiego i jego umiejętności zależy ostateczny efekt.

Fryzura na żołnierza, czyli propozycja, która nigdy nie wychodzi z mody

Najprostszą definicją fryzury na żołnierza, jest tzw. cięcie na zapałkę. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że np. armia USA ma znacznie rozbudowaną propozycję fryzur dla swoich żołnierzy. Wiele z tych propozycji możemy dzisiaj spotkać na polskich ulicach i to u osób w różnym wieku.

Zanim przejdziemy do pisania wszystkich fryzur na żołnierza, jakie obowiązują w regulaminie armii USA, sprawdźmy jakimi zasadami kieruje się wojskowa moda fryzjerska. Otóż najistotniejsze jest to, aby fryzura była jak najprostsza i zarazem wymagała jak najmniej uwagi oraz obsługi. Kolejnym ważnym elementem jest to, by nie zasłaniała w żaden sposób pola widzenia. Włosy powinny być na tyle krótkie, aby nie dochodziło do ich uwięzienia w hełmie, czy za kołnierzem. Tutaj wojsko USA wyznaje zasadę 2 cali, czyli długość włosa nie może przekraczać 5,08 cm. Są jednak od tej normy pewne ustępstwa. Dłuższe włosy mogą nosić tylko osoby o wyższej randze. Innymi słowy, im wyższa ranga, tym dłuższe włosy. Powód wydaje się racjonalnie prosty, żołnierze z wyższą rangą mają więcej czasu na pielęgnację fryzury. Po tym, jakiej długości włosy ma dany żołnierz możesz poznać, czy ma wysoką rangę w wojsku. Zasady wydają się dość praktyczne i racjonalne.

Fryzura na żołnierza
Masz ochotę na taką fryzurę? Umów się na wizytę!

A oto propozycje fryzur na żołnierza rodem z armii USA:

 • INDUCTION CUT, czyli fryzura na zapałkę, którą otrzymuje każdy poborowy. Tutaj fryzjer wojskowy nie musi wykazywać się zbyt wielką umiejętnością, ponieważ na równo goli głowę zamkniętym, gołym ostrzem. Włosy poborowego mają wówczas długość około 0,8 mm,
 • BURR CUT, czyli propozycja fryzury na żołnierza, która w armii sama przychodzi z czasem. Po paru tygodniach włosy samoistnie odrastają. Wówczas fryzjer przycina włosy maszynką z nasadką 3,2 mm. Tutaj również głowę strzyże się na jedną długość,
 • BUTCH CUT, czyli następny etap wzrostu włosów, który można strzyc na jedną długość, ale żołnierz ma już pole wyboru odnośnie użytej nasadki. Może wybrać spośród trzech możliwych opcji, czyli 10 mm, 13 mm lub 16 mm. To już niewątpliwie jakikolwiek krok w kierunku stylizacji, ale jeszcze na to musi trochę poczekać.
 • REGULATION CUT, to już fryzury, które dedykowane są dla żołnierzy z wyższą rangą. Włosy mogą osiągać długość około dwóch cali na czubku głowy, przy czym boki i tył zostają mocno skrócone. To pierwszy etap stylizacji fryzury, gdzie w grę wchodzą nożyczki i maszynka. Powstają wówczas fryzury typu FADE z miękkimi przejściami pomiędzy poszczególnymi długościami włosów. Ten etap niewątpliwi dodaje każdemu facetowi męskości.
 • FADE, czyli wcześniej wspomniany typ fryzury, który pozwala na cieniowanie długości włosów. Od gołej skóry na tyle i bokach, aż po stopniowe zwiększanie się długości włosów na czubku głowy. W stylizacji tej fryzury niezbędne jest już doświadczenie fryzjera, gdyż idealne przejście pomiędzy długościami ma bardzo istotne znaczenie, od którego zależy efekt końcowy.
 • HIGH & TIDE to stylizacja cechująca się pozostawieniem włosów na górze z długością około 1 cala, a reszta zgolona bez nasadki na jedną długość. Nie ma tutaj miękkiego przejścia pomiędzy długościami. Odmianą tej stylizacji jest HIGH & TIGHT RECON, która zarezerwowana jest w USA dla armii jednostek specjalnych i jednostek zwiadu. Polega na wyższym wygoleniu włosów. Jest to niewątpliwie typ fryzury dla prawdziwych twardzieli.
 • THE CREW CUT, to najczęściej stosowana fryzura w cywilu. Polega na krótko przystrzyżonych maszynką bokach i tyle głowy, z zachowaniem nieco dłuższych włosów na czubku. Fryzjer zwykle tnie włosy od tyłu do przodu, pozostawiając je na przodzie coraz dłuższe. To najpopularniejsza stylizacja również dla sportowców.
 • IVY LEAUGE podobna jest w zasadzie do Crew Cut, niemniej jednak cechuje się znacznie dłuższymi włosami na całości głowy. Charakteryzuje ją elegancja i klasyka, dlatego też spotykana jest na wielu głowach po dziś dzień.

Zarezerwuj wizytę

 • FLAT TOP, to najbardziej charakterystyczna fryzura na żołnierza, która podkreśla zdecydowaną osobowość. Stosowana jest nie tylko przez wojskowych, ale także innych mundurowych, takich jak strażacy czy policjanci. Sprawdza się również u sportowców. Polega na krótkim przystrzyżeniu boków i tyłu głowy oraz idealne przejście w równą, zarazem płaską powierzchnię na samej koronie fryzury. Ta stylizacja ma wiele odmian, które charakteryzuje różna długość.
 • BRUSH CUT, to nieco luźniejsza i swobodna odmiana typowego jeża. Wygolone boki i tył a na górze głowy wysoki jeż. Spotykana bardzo często po dziś dzień.
 • UNDERCUT, to niewątpliwie dzisiaj najmodniejsza z fryzur, która charakteryzuje się podgolonym bokiem i tyłem głowy oraz długą partią włosów na samej koronie. Wbrew pozorom to również fryzura wojskowa, która powstała w czasie pierwszej wojny światowej. Dzisiaj robi prawdziwą furorę, głównie wśród wielkich gwiazd. odpowiednio modyfikowana długością może być stylizowana na gładkie zaczesanie do tyłu lub na bok.

Stylizacje włosów – fryzury męskie na bok

Mężczyźni najczęściej wybierają stylizację fryzur na włosach średnich, które zdecydowanie bardziej wolą od włosów krótkich i długich. Dlaczego tak jest? Mentalność nasza jest taka, że osoby starsze, czy młodsze po prostu boją się nowinek modowych i obawiają się, że będą źle wyglądać w oczach reszty społeczeństwa.

Jednakże wybór stylizacji to nie wszystko. Liczy się oczywiście wybór odpowiedniego fryzjera mającego wprawę i doświadczenie. Dlatego mężczyźni mogą skorzystać z profesjonalnych salonów fryzjerskich, których usługi przeznaczone są specjalnie dla nich, albo z usług barbera. On jest specjalistą od męskiej prezencji i nie są mu straszni nawet najbardziej wybredni klienci.

Średnie włosy znakomicie wyglądają ułożone w kilka fryzur, którym są:

POMPADOUR

Nie jest fryzurą nową, ale dzięki nowym cięciom nadal pozostaje wśród fryzur najbardziej popularnych. Obecnie styl ten idzie w parze z zarostem na twarzy i kompozycja złożona z fryzury stylizowanej na pompadour oraz indywidualnie przystrzyżonego bądź podgolonego zarostu, zdecydowanie wpłynie na poprawę naszej prezencji.

Fryzura na żołnierza
Pora na zmianę fryzury? Znajdź najlepszego barbera w swojej okolicy!

W praktyce wygląda to tak, że włosy po bokach głowy są cieniowane w taki sposób, że powstająca fryzura staje się niejako dwuwarstwowa. Włosy z czubka głowy schodząc coraz niżej, stają się wyraźnie krótsze, co bezpośrednio wpływa na wygląd fryzury, ukazując ją bardziej estetyczną. Cały sęk w tym, że nie każdy fryzjer jest w stanie tak przyłożyć się do pracy i cieniowanie wykonać tak precyzyjnie, aby uzyskać oczekiwany skutek. W dodatku tak cieniowana fryzura wygląda bardzo ciekawie. Więc dla uzyskania znakomitego wyniku lepiej jest wydać kilka złotych więcej i skorzystać z usług profesjonalisty.

Pompadour niekoniecznie wymaga posiadania zarostu na twarzy, aby dobrze się prezentował. Owszem, wygląda w połączeniu z nim bardzo dobrze, ale to nie znaczy, że osoby nieposiadające zarostu nie mogą tak stylizować włosów. Osoby bez zarostu również będą wyglądać w tej fryzurze znakomicie, jednakże należy przy wyborze stylizacji zwrócić uwagę na kształt twarzy i dobrać właśnie pod jego kątem. Samodzielne układanie fryzury nie jest do końca łatwym zadaniem, potrzeba do niego mocnych środków utrwalających włosy, takich jak lakiery albo pianki,

UNDERCUT KLASYCZNY

Jest jedną z tych fryzur, które w modzie obecne są od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to nagle zmienić. Charakteryzują się dłuższą górą i bardzo krótkimi bokami, gdzie włosy z górnej części głowy zaczesane są do tyłu, ale uniesione nieco u podstawy do góry.

Takie stylizowanie włosów musi być wykonane jedynie przez profesjonalistę, gdyż wymaga dużej precyzji cięcia włosów. Poza tym fryzura ta wymaga użycia środków do utrwalania włosów, więc samodzielnie niewiele można tu zdziałać. Układanie fryzury najlepiej przeprowadzić wykorzystując do tego celu specjalnych pomad wodnych, a w przypadku bardzo lekkich i cienkich włosów – woskowych.

Jak taka fryzura wygląda na co dzień? Efekty jej noszenia są fantastyczne, czyni osobę przystojną i bardziej męską. Najlepiej współgra z zarostem na twarzy, ale nie powinny tej fryzury stosować osoby o krągłej twarzy bez zarostu oraz te posiadające wysokie czoło.

Fryzura na żołnierza
Masz ochotę na zmianę fryzury? Umów się na wizytę!

BLOWOUT

Jest fenomenalnie wyglądającą fryzurą. Włosy po bokach głowy strzyże się nie za krótko, za to górę głowy pozostawia się w średniej długości włosów. Fryzura tak stylizowana swoim wyglądem dodaje osobie świeżości i młodości. Oprócz tego dopuszcza zachowane na głowie pewnego nieładu na włosach, które są nieco skierowane w jedną stronę, w zależności od ich naturalnego układania się. Ta fryzura ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pozwala na wykonanie na niej przedziałka, co dla niektórych osób może być atutem. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że przedziałki są na tyle popularne, że w zasadzie nie robią większego wrażenia, dlatego może warto z nich zrezygnować i zwrócić uwagę na fakt, że włosy uniesione do góry i pozostawione w nieładzie, same z siebie są dość przerzedzone, co prezentuje się świetnie bez zbędnych udziwnień.

Układanie włosów jest wręcz banalnie proste i ogranicza się do suszenia ich przy pomocy suszarki oraz w tym samym czasie układania ich na wybrany bok, następnie używa się środka utrwalającego.

Najmodniejsze fryzury – jaka fryzura męska z włosów długich?

Długie włosy są przeznaczone dla stosunkowo wąskiej grupy ich zwolenników. Po prostu muszą do nich pasować. Z racji tego, że są dość kłopotliwe w codziennym życiu, fryzury, jakie się z nich układa, to zwykle fryzury dość kontrowersyjne dla zdecydowanej większości społeczeństwa.

Najpopularniejsze fryzury dla długowłosych to:

TOP KNOT

Jest znany nie od dziś, ale przybiera coraz to ciekawsze formy. Po prostu długie włosy są w tym przypadku zwyczajnie związane w coś w rodzaju niewielkiego, samurajskiego koka. Natomiast góra i boki głowy są wycieniowane, ale nie byle jak. Włosy są golone w przeróżne formy i kształty.

Tak powstaje fryzura wikingów, która niestety nie do każdej osoby będzie pasować. Osoby zbyt młode, na przykład w wieku szkolnym nie za dobrze będą w niej wyglądać. Jest to fryzura dedykowana osobom starszym o smukłej sylwetce i twarzy. Nie sprawia ona trudności podczas układania, kok nie trudno zawiązać, a wzory są całkowicie dowolną sprawą, chociaż trzeba być przygotowanym na częste odwiedzanie fryzjera w celu systematycznego regulowania wzorów.

Fryzura na żołnierza
A może czas na zmianę wizerunku? Znajdź najlepszego barbera w swojej okolicy!

LONG SIDE PART

Jest ciągle na topie u długowłosych mężczyzn, gdzie włosy są opuszczone na jeden z boków. Jako że obecnie jest fryzurą dość popularną, na pewno jeszcze przez jakiś czas nie trzeba się martwić, że wyjdzie z mody. Ponieważ długie włosy mają to do siebie, że odbierają nieco męskości osobie, która je nosi, to zaradzić temu można przez zapuszczenie i pielęgnowanie brody. Może nie każdy chce zdecydować się na ten krok, ale w przypadku długich włosów zdaje się to być jedyną opcją.

Fryzury męskie tu zaprezentowane cieszą się wielką popularnością wśród społeczeństwa i to osób w każdym wieku. Zarówno fryzury z włosów długich, średnich, jak i krótkich mają swoje grono zagorzałych zwolenników. Niektórym odpowiadają włosy krótkie i stworzona z nich fryzura na żołnierza, a inni maję własne upodobania i style, które do nich pasują. Pamiętać należy, że obecny sezon modowy jest przepełniony różnymi wzorami na głowie, które dodają mężczyźnie nowego i zadziornego charakteru. Wszystko zależy jedynie od wyobraźni i poczucia dobrego smaku.

Pora na wizytę u fryzjera?

Źródło:

 • https://facetzokladki.pl/fryzury-meskie-krotkie-przewodnik/

1 KOMENTARZ

 1. Fajnie poopisywane, ale z jednym się nie zgodzę. Czemu buzzcut dla facetów po 30tce? Ja mam 24, a już od ponad 5 noszę krótki buzzcut, czy raczej opisany niżej induction cut na 1 mm i jak najbardziej mi odpowiada. Nie wiem co w tym jest nie tak dla młodszego faceta ok. 20tki 😛 To najlepsze co może być, w ogóle nie zajmuję się włosami, oprócz przejechania maszynką raz w tygodniu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here