Balejaż na włosach – trend, który powraca! Hit czy kit?

Balejaż na włosach – trend, który powraca!

Przed laty balejaż był hitem salonów fryzjerskich. Prawie każda kobieta chciała mieć włosy pokryte delikatnymi refleksami. Z czasem jednak ten koloryzacyjny trend stał się swoją karykaturą i oznaką złego stylu. Dziś wraca do łask w nowoczesnej, odświeżonej wersji, zyskując wiele zwolenniczek. Skąd ta zmiana? Wszystko za sprawą zmiany podejścia do techniki, dzięki której włosy nabierają delikatnego i bardzo naturalnego blasku. O czym jednak warto pamiętać, wybierając ten rodzaj farbowania? Zobacz nasze wskazówki!

Czym jest balejaż?

Nazwa balejaż pochodzi z języka francuskiego. To właśnie we Francji, a dokładnie w Paryżu, w latach 70. XX wieku narodziła się technika koloryzacji, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza “zamiatać”. Nazwa tego święcącego triumfy w latach dziewięćdziesiątych sposobu koloryzacji nie jest przypadkowa. Sposób nakładania farby na pojedyncze pasemka przypomina bowiem zamiatanie.

Balejaż to technika nakładania na włosy farby pasmami w celu uzyskania głębi koloru, a w konsekwencji nadania fryzurze blasku i przestrzenności. Efekt końcowy ma przypominać “california look”, czyli rozjaśnione na słońcu końcówki. W technice tej ważna jest koloryzacja pojedynczych i bardzo cienkich pasm włosów w oparciu o coraz jaśniejsze odcienie jednego koloru bazowego. Ten rodzaj koloryzacji wymaga wprawy nie tylko w odpowiednim dobieraniu barw, ale i zręczności w ich nakładaniu.

O czym należy pamiętać przy technice balejażu?

Przede wszystkim wykonanie balejażu powinno się powierzyć profesjonaliście. Przed przystąpieniem do wykonania koloryzacji należy przyciąć końcówki, gdyż rozjaśnianie niekorzystnie wpływa na kondycję włosa. I o ile w przypadku tradycyjnych koloryzacji włosy można przyciąć po zabiegu, o tyle w przypadku ombre, sombre i balejażu, zaleca się zmianę kolejności działań, ponieważ skrócenie po farbowaniu może znacząco wpłynąć na efekt końcowy.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Dobrze wykonany balejaż to w pierwszej kolejności odpowiedni dobór barw. W tej kwestii należy jako punkt wyjścia uwzględnić naturalny kolor włosów i do niego dobrać pozostałe, jaśniejsze odcienie pasemek. Ważne, by nie łączyć odcieni ciepłych i zimnych. Obecnie odchodzi się także od farbowania pasemek na wszystkich włosach, a jedynie koloryzuje się ich “wierzchnie” warstwy.

Czym różni się balejaż od tradycyjnych pasemek? W obu przypadkach koloryzacji poddawane są pojedyncze pasma włosów. Diabeł tkwi w szczegółach. O ile w przypadku balejażu nacisk kładzie się na subtelne przejścia między odcieniami tej samej barwy, o tyle w pasemkach możemy pokusić się o dowolność doboru kolorów. Tym samym pasemka są wyraźniejsze i mogą, aczkolwiek nie muszą, różnić się znacznie od bazowego koloru włosów. Warto też podkreślić fakt, że we współczesnej metodzie balejażu, farbowanie nie rozpoczyna się u nasady głowy tak jak w przypadku pasemek. Różny jest też efekt końcowy obu zabiegów. W przypadku techniki balejażu uzyskujemy naturalny efekt słonecznych refleksów, natomiast w przypadku pasemek mocny akcent kolorystyczny.

Balejaż dawniej i dziś – różnice i podobieństwa

Nowoczesne wydanie balejażu bardzo często połączone jest z koloryzacją w stylu balejaż ombre bądź balejaż sombre. Wszystko po to, by uzyskać wizualną objętość włosów oraz ich naturalne rozświetlenie . I nijak ma się do swojego poprzednika z lat 90-tych, który wykonywano na znacznie szerszych pasmach włosów, przeciągając farbę od czubka głowy aż po końce. Niestety taka technika nadała fryzurze nie ładny wygląd. Obecnie stawia się na naturalny efekt, stąd pasemka są znacznie cieńsze, a ich farbowanie rozpoczyna się od około połowy długości włosa.

Czym jest łącznie ombre, sombre i balejaż?

Farbowanie w stylu ombre stało się przez ostatnie kilka sezonów prawdziwym hitem. Wariacji na jego temat można znaleźć wiele i jego zastosowanie zależy właściwie od inwencji twórcy. Zasadniczo ten trend koloryzacji opiera się o jedną główną zasadę rozjaśnienia końcówek włosów na całej szerokości. Koloryzację w przypadku ombre rozpoczyna się od linii szczęki, uszu lub połowy długości włosa.

Trendem koloryzacyjnym wyrastającym w nurtu ombre jest jej delikatniejsza wersja sombre. W tym przypadku fryzjerzy starali się uzyskać jeszcze bardziej naturalny wygląd, przeciągając w sposób nierównomierny rozjaśnione pasemka w górę włosa. Dzięki temu uzyskali stopniowe przejście kolorystyczne od koloru naturalnego do rozjaśnionego. W obu przypadkach nadrzędnym efektem jest naturalność wyglądu włosa.

Mając to na uwadze, w ostatnich sezonach powstał trend łączący zasady koloryzacji ombre, sombre i balejaż. Z ich połączenia uzyskano balejaż sombre oraz balejaż ombre. Na czym jednak te dwie techniki polegają? Balejaż ombre łączy koloryzację tylko dolnych partii włosów z farbowaniem za pomocą palety barw. Dzięki temu rozjaśnione i wyeksponowane końcówki mienią się kolorami, a całość fryzury nabiera objętości i wyrazu. Analogiczna sytuacja pojawia się w przypadku balejażu sombre. W tym przypadku fryzjer nakłada i przeciąga nierównomiernie pasemka o różnej tonacji barw w celu uzyskania stopniowego rozjaśnienia kolorów w połączeniu z lekkimi refleksami i przejściami kolorystycznymi. Z wszystkich tych form pracy balejaż sombre jest najbardziej wymagającym sposobem koloryzacji, ale i jego efekt jest najbardziej spektakularny.

Czy balejaż jest dla każdego?

Tak, ale… Nie ma ograniczeń w stosowaniu tej metody, zwłaszcza w jej nowoczesnym ujęciu. Dzięki naturalności lekkich refleksów balejaż idealnie rozjaśnia i łagodzi rysy twarzy. Z tego tytułu polecany jest w szczególności starszym kobietom, gdyż sprytnie kryje wiek.

Balejaż bardziej niż na krótkich, sprawdza się na włosach dłuższych. Zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy mając naturalne włosy w kolorze ciemnego blondu i brązu niż na włosach ciemnych, które w naturalny sposób nie płowieją na słońcu. Tu zaleca się stosowanie innej palety barw. W tym przypadku można zastosować łączenie balejażu z sombre.

Jak dobrać odpowiedni balejaż?

Dobranie odpowiedniej palety barw nie jest proste. Warto w tej kwestii zaufać fryzjerowi. Punktem wyjścia działań jest naturalny kolor. W zależności od karnacji, koloru włosów i oprawy oczu, fachowiec dobierze dedykowane odcienie. Zasadniczo rodzajów balejażu jest wiele. Od blond przez ciemne włosy do połączeń blondów z brązem, czy łączenia technik farbowania balejaż ombre lub balejaż sombre. Nadrzędną zasadą przy wyborze kolorów jest naturalny końcowy wygląd całości.

Czy balejaż można zrobić w domu?

Można zrobić go samodzielnie, choć zdecydowanie ten sposób odradzamy. I choć w sieci można znaleźć szereg zapewnień, że efekt będzie taki sam, jak w przypadku wizyty u profesjonalisty, to jednak należy do tych zapewnień podejść z dużą dozą ostrożności. Balejaż jest zabiegiem wymagającym nie tylko sprawności działania, ale i wiedzy oraz doświadczenia. Wykonywanie go w domu może być obarczone wieloma trudnościami. W szczególności problematyczne może być równomierne rozłożenie kolorów na całych włosach. Kolejną trudnością jest odpowiedni dobór barw. Pamiętaj, że każdy włos reaguje inaczej z substancjami rozjaśniającymi i farbującymi. To, na co może szybko i odpowiednio zareagować profesjonalista (np. szarości szybko potrafią wejść w odcień zieleni), niekoniecznie będzie możliwe w domu. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty. W przypadku balejażu musisz kupić kilka kolorów farby tego samego producenta. To duży wydatek, biorąc pod uwagę, że raz otwarte i niewykorzystane farby, i tak trzeba wyrzucić. To wszystko sprawia, że koszty i ryzyko domowych eksperymentów mogą być nieopłacalne.

Ile kosztuje zrobienie balejażu?

Nie ma jednej stawki za wykonanie tej usługi. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to tania koloryzacja. Po pierwsze wymaga ona użycia wielu kolorów, po drugie dłuższego czasu procesu oraz po trzecie – wysokich umiejętności fryzjerskich. Wszystkie te aspekty sprawiają, że cena balejażu waha się od 100 do 300 zł na średniej długości włosach.

Balejaż na włosach w odmienionej formie wrócił do łask i biorąc pod uwagę ogólny prąd w fryzjerstwie, stawiając na naturalność i lekkość fryzury, zostanie z nami na dłużej. Dzięki połączeniom techniki balejaż z panującymi trendami ombre i młodszym sombre, mamy większą możliwość nadania włosom przestrzenności i lekkości, przy jednoczesnym wyeksponowaniu refleksów i głębi koloryzacji. Końcowo całość fryzury nadaje naturalnego efektu rozjaśniania włosów przez promienie słoneczne, a przez to także podkreśla rysy twarzy, dodaje jej delikatności i blasku, sprawiając wrażenie wakacyjnego nastroju.

Inspiracje i pomysły na baleyage

Źródła:

  • https://blog.wella.com/balayage-ombre-sombre-your-guide-sun-kissed-hair-colour
  • http://www.hairproductandtechnique.com/articles/hair/the-difference-between-balayage-ombre-sombre-and-the-whole-shebang/
  • https://www.matrix.com/blog/balayage-vs-ombre

Podobne artykuły