Opalanie w solarium – czy wiesz, jak z niego korzystać? Poznaj opinie lekarzy 

0
180
Solarium - jak korzystać z solarium?

Dziś poruszamy temat solarium, jednak tym razem analizujemy aspekt zdrowotny opalania. Lato to czas, w którym chcemy, by nasze ciało prezentowało się jak najlepiej. Dlatego wiele osób, które z przyczyn niezależnych nie mogą eksponować skóry na słońcu, korzysta z solarium. Dzięki temu upiększeniu złocista opalenizna może cieszyć nasze oko praktycznie przez cały rok. Opalanie w solarium ma jednak swoje wady, o których nie wolno nam zapominać. W związku z tym należy wiedzieć, jak często można z niego korzystać, jakich kosmetyków powinno się używać oraz w jakich sytuacjach opalanie w solarium jest niewskazane. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Dlaczego ludzie chodzą do solarium?

Korzystanie z solarium cieszy się dużą popularnością i to nie tylko wśród kobiet. Panowie także coraz chętniej korzystają z tego upiększenia. Skąd takie zainteresowanie usługą? Wszystko przez panujący od dłuższego czasu trend na opalone, złocisto-brązowe ciało. W ostatnich latach zdrowa opalenizna stała się niejako wyznacznikiem piękna, dlatego tak wiele osób dąży do zdobycia ładniejszego odcienia skóry.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna dbać o swój wygląd, upiększając ciało przeróżnymi zabiegami. Wszystko po to, by czuć się dobrze. Kiedy nasze ciało jest opalone, wydaje się szczuplejsze i znacznie lepiej się prezentuje, a my czujemy się wówczas atrakcyjniejsi. Wrażliwe na wygląd zewnętrzny są głównie kobiety, które starają się nieustannie go poprawiać.

Należy podkreślić, że korzystanie z solarium nie zawsze jest jednak świadomym działaniem. Mowa tu o pewnej chorobie zwanej tanoreksją. Osoby cierpiące na to schorzenie nałogowo opalają się w solarium, ponieważ twierdzą, że ich skóra cały czas jest zbyt blada. Potrafią chodzić na seanse nawet kilka razy dziennie. Uzależnienie od opalania jest bardzo groźnym schorzeniem na tle psychicznym. Skutki obsesyjnego opalania mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia.

Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

Wokół tematu opalania w solarium pojawia się wiele kontrowersji. Jedni chwalą ten sposób zdobywania opalenizny, inni natomiast widzą jedynie skutki uboczne korzystania z solarium. Jak jest naprawdę? Promieniowanie UVA może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu pod warunkiem, że przesadzimy z częstotliwością opalania. Przy zachowaniu „bezpiecznej” dawki promieni, nasza skóra będzie bezpieczna. Oczywiście konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które zniwelują szkodliwość promieniowania. Ale o tym później.

Warto pamiętać, że opalanie w solarium przyczynia się do szybszego starzenia skóry. Dzieje się tak na skutek oddziaływania promieni UVA na naskórek, które wnikają w jego głębsze warstwy, niszcząc elastynę i włókna kolagenowe. Przez to skóra staje się bardziej wiotka i brakuje jej jędrności. Mało tego, promieniowanie pobudza powstawanie wolnych rodników i może przyczyniać się do rozwoju nowotworów. W związku z tym częste opalanie nie jest korzystne ani dla naszego zdrowia, ani dla kondycji naszej skóry.

Niemal każdy zabieg upiększający niesie za sobą pewne ryzyko. Dlatego też ze względu na własne bezpieczeństwo jesteśmy zmuszeni do rozsądnego korzystania z takich usług. Biorąc natomiast pod uwagę uzyskane efekty, śmiało można stwierdzić, że solarium to bardzo przydatna usługa. Nie dość, że poprawia nastrój i wygląd ciała, to w dodatku przyczynia się do produkcji witaminy D3! W końcu nie bez powodu opalanie w solarium jest tak popularne. Tego typu upiększenie zawsze miało i ma (zresztą podobnie jak inne zabiegi) zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Co na ten temat mówią lekarze dermatolodzy?

Środowisko lekarskie dosyć sceptycznie podchodzi do tematu korzystania z solarium. Punkt widzenia specjalistów skupiony jest bowiem na możliwych skutkach takiego opalania. Zgodnie twierdzą oni, że promieniowanie UV, które emitują lampy w solarium (jak i naturalne słońce), bardzo niekorzystnie wpływa na skórę. Po opalaniu w solarium skóra jest mocno przesuszona, co w efekcie może doprowadzić do rozszerzenia się naczynek, powstania przebarwień oraz rozwoju nowotworów skórnych. Ponadto, skóra poddawana częstemu promieniowaniu zdecydowanie szybciej się starzeje. Dermatolodzy nie zabraniają jednak korzystania z solarium, lecz przestrzegają jedynie przed wyrobieniem nawyku częstego opalania. Jedna, czy dwie krótkie wizyty w solarium nie będą miały żadnych skutków ubocznych. Wszystko jest dla ludzi, lecz należy pamiętać, by zachować umiar.

Solarium jak korzystać z tego upiększenia?

Zanim zdecydujemy się na sztuczne opalanie, warto zastanowić się, czy aby na pewno wiemy, jak korzystać z solarium.  Jeśli posiadamy jakieś znamiona, konsultacja z lekarzem jest wręcz koniecznością. Ponadto, może okazać się, że niepozorne tabletki antykoncepcyjne czy nawet kosmetyki do codziennej pielęgnacji, mogą stanowić przeciwwskazanie do opalania się w solarium.

Korzystanie z solarium ma pewne zasady, których powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Ich bagatelizowanie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego, zanim wejdziemy do kabiny, powinniśmy założyć specjalne okulary, które ochronią nasze oczy przed szkodliwym naświetleniem. Ponadto, należy zadbać o osłonę brodawek piersiowych. Do tego celu posłużyć mogą np. chusteczki lub płatki kosmetyczne. Pamiętajmy też, by zabezpieczyć usta ochronną pomadką. Ciało poddane opalaniu powinno być oczyszczone i wolne od wszelkiej biżuterii. Przed seansem należy wziąć prysznic i wykonać demakijaż.

Bardzo ważna dla naszego bezpieczeństwa jest długość seansu opalania. Nie każdy może pozwolić sobie na 10 -minutowe opalanie. U osób o bardzo jasnej karnacji, z blond lub rudymi włosami, piegami i jasnymi brodawkami dozwolone jest krótkie opalanie, które początkowo trwa 3 – 5 minut. Natomiast standardowy czas opalania (dla szatynek i szatynów ze śniadą cerą) wynosi ok. 10 min.

Następna sprawa to nawilżenie. Nie wystarczy użyć balsamu, czy kremu o tychże właściwościach. Konieczne jest również nawilżenie ciała od wewnątrz. Opalanie sprawia, że ciało się poci, a więc traci wodę. W związku z tym po zakończonym opalaniu należy ją uzupełnić. Wskazane jest, aby wyrównać poziom elektrolitów w organizmie.

Warto wspomnieć też o optymalnym czasie opalania, który jest bezpieczny dla naszej skóry. W skali roku powinniśmy opalać się maksymalnie 10 godzin. Dotyczy to nie tylko solarium, lecz także i naturalnego promieniowania słonecznego. Jeżeli chcemy, by nasza skóra nie odczuła szkodliwych skutków promieniowania ultrafioletowego, powinniśmy opalać się w sposób rozważny. Solarium warto zostawić na specjalne okazje. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie należy łączyć opalania sztucznego z naturalnym.

Jak często można się opalać, by sobie nie zaszkodzić?

Częste wizyty w solarium prócz złotawo-brązowawej opalenizny nie wróżą nic dobrego. Najbezpieczniej jest korzystać ze sztucznego opalania przez maksymalnie 10 dni w odstępach co drugi dzień. Po tym czasie można ewentualnie raz na tydzień udać się na tzw. opalanie podtrzymujące uzyskaną opaleniznę. Po miesiącu powinniśmy zaprzestać korzystania z solarium. W ten sposób sztuczne opalanie ciała będzie bezpieczne, a przy tym nie zdążymy wyrobić w sobie nawyku częstego opalania.

Kosmetyki, których warto użyć

Skoro solarium ma działanie wysuszające to w pierwszej kolejności powinniśmy zainwestować w kosmetyki nawilżające, które odżywią naszą skórę po zakończonym opalaniu. Polecane są tu w szczególności balsamy z witaminą C i E, z ceramidami i algami. Niezwykle ważna jest także ochrona skóry podczas opalania. W związku z tym konieczne jest korzystanie z kremów zawierających specjalne filtry UV. Specjalistyczne kosmetyki, które chronią skórę i pielęgnują opaleniznę, zazwyczaj można kupić w solarium. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki przeznaczone do opalania w solarium będą bezużyteczne w sytuacji działania naturalnego promieniowania słonecznego!

Czego unikać podczas korzystania z solarium?

Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z solarium:

 • nie wolno opalać się więcej niż raz dziennie,
 • zawsze należy chronić oczy w czasie opalania, zakładając okulary ochronne,
 • nie wolno lekceważyć przeciwwskazań,
 • należy korzystać tylko ze sprawdzonych i wiarygodnych solariów,
 • przed opalaniem konieczne jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków,
 • pierwsze opalanie powinno trwać maksymalnie 5 minut,
 • własne kosmetyki mogą okazać się szkodliwe, dlatego warto kupić specjalne kosmetyki przeznaczone do sztucznego opalania,
 • zanim rozpocznie się seans, należy zabezpieczyć wszelkie znamiona i brodawki piersiowe.

Dla kogo opalanie w solarium jest niewskazane?

Ze sztucznego upiększenia nie powinno się korzystać w sytuacji:

 • licznych znamion, pieprzyków i brodawek na skórze,
 • problemu z nadciśnieniem,
 • chorób serca,
 • grypy i gorączki,
 • ciąży oraz okresu poporodowego,
 • menstruacji,
 • alergii na promieniowanie słoneczne,
 • zażywania niektórych leków,
 • chorób nerek, cukrzycy, tarczycy lub łuszczycy,
 • świeżych ran,
 • stosowania kosmetyków zawierających retinol i kwasy AHA,
 • świeżo wykonanej depilacji itd.

Kiedy zamierzamy się opalić, by nieco poprawić kolor naszej skóry, pamiętajmy o słynnym powiedzeniu, które mówi, że co za dużo to niezdrowo. Dotyczy to nie tylko opalania w solarium, lecz także i na słońcu. Zachowanie ostrożności oraz mądre korzystanie z solarium z pewnością uchroni nas przed szkodliwymi skutkami sztucznego promieniowania. Zyskamy piękne i zdrowo wyglądające ciało.

Znajdź najlepszy salon kosmetyczny w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here