Jak podnieść ceny w salonie beauty?
Jak podnieść ceny w salonie beauty?

Jak podnieść ceny w salonie beauty?

Inne, Wszystkie,

Podnieść ceny, czy zostawić je na obecnym poziomie? Oto jest pytanie 😉 Początek roku to bardzo dobry czas na podjęcie decyzji o zmianie cennika. Sprawdź, jak podnieść ceny w salonie i nie zrazić przy tym klientów. 

Czy to dobry czas na podniesie cen?

Podniesienie cen wymaga odpowiedniego strategicznego podejścia. Działając w przemyślany sposób zwiększysz dochody salonu i zminimalizujesz ryzyko utraty klientów. Warto wspomnieć, że styczeń to dobry czas na zmiany, nie tylko z powodu noworocznych postanowień. Z początkiem tego miesiąca na ogół następuje wzrost cen w różnych sektorach gospodarki i większa część społeczeństwa jest do tego po prostu przyzwyczajona. 
Zastanawiasz się, czy pandemia sprzyja decyzji o podwyższeniu cen usług w Twoim salonie? Wiele zależy od sposobu, w jaki wprowadzisz zmiany. Właściwie dobrana dynamika wdrażania nowych cen pozwoli Ci ograniczyć negatywne odczucia klientów. Wykorzystaj wiedzę o swoich klientach i wybierz najlepszą metodę wprowadzania podwyżek.

jak podnieść ceny

Jak podnieść ceny w salonie – wybierz metodę dla siebie

Istnieje kilka metod podnoszenia cen. Kluczem jest wybranie sposobu, który w największym stopniu sprawdzi się w przypadku Twojego biznesu. Pamiętaj, że wysokość cen w Twojej ofercie zależy od Ciebie i to Ty podejmujesz wszelkie decyzje. W końcu dążysz do tego, aby Twój salon nieprzerwanie świadczył usługi na jak najwyższym poziomie, a to przecież wiąże się z wyższymi kosztami, które pokrywasz ze swoich przychodów.

 • Stopniowe podnoszenie cen

  Jedna z metod polega na stopniowym zwiększaniu cen – najlepiej z roku na rok. Regularne podnoszenie cen w niewielkim stopniu np. o 3%, sprawia, że klienci przyzwyczają się do tak niewielkich podwyżek. W konsekwencji nie są nimi zaskoczeni czy zawiedzeni.

 • Zacznij od nowych klientów

  Kolejnym sposobem na podwyższenie cen usług jest rozpoczęcie tego procesu od nowych klientów. Tym samym stałym klientom w początkowym etapie zmian udzielane są zniżki, które łagodzą ewentualne negatywne odczucia.

 •  Podniesienie ceny wszystkim

  Możesz również oferować taką samą cenę wszystkim klientom niezależnie od tego, czy to Twój pierwszy klient, stały klient, czy bliski znajomy. To zdecydowanie ułatwi Ci pracę – nie będziesz zastanawiać się kto ile płaci i dlaczego.

 •  Zaoferuj usługi w dwóch wersjach

  W czasie wprowadzania podwyżki cen możesz zaoferować usługę w dwóch wersjach – tańszej i droższej. Dzięki temu pozwolisz podjąć klientowi decyzję, czy woli skorzystać z usługi w dotychczasowej formie i niższej cenie, czy zapłacić więcej za usługę w nowej odsłonie. Czym mogą różnić się te usługi? Nowa wersja powinna zawierać coś dodatkowego i atrakcyjnego dla klienta, a zarazem stanowić niewielki koszt dla salonu. Pomyśl, co sprawdzi się w Twoim profilu biznesowym. Jeśli prowadzisz salon fryzjerski możesz np. zaproponować masaż głowy podczas mycia. W salonie kosmetycznym może to być masaż twarzy do zabiegu lub płatki pod oczy, peeling kawitacyjny. Dodając do usług coś ekstra, dajesz klientom powód do zapłacenia wyższej kwoty.

jak podnieść ceny

Czego unikać podczas podnoszenia cen

Po pierwsze, nie ukrywaj przed klientami, że ceny wzrosły. Ze świecą szukać osoby, która lubi być zaskoczona tym, że musi zapłacić więcej. (O tym jak poinformować klientów o podwyżce cen, przeczytasz w następnym akapicie). Po drugie, pamiętaj o klientach, którzy zarezerwowali wizytę według starego cennika – są oni bowiem przekonani, że zapłacą tyle, na ile się umawiali. Nagłe podniesienie ceny w tym przypadku na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Kolejną istotną kwestią jest nietłumaczenie się z powodów (wzrost podatków, wzrost cen usług dostawców itp.), dla których zmienił się cennik Twoich usług. To jest Twoja biznesowa decyzja, która dla klienta powinna być umotywowana jakością usług. Tym samym zadbaj o to, żeby udoskonalić przebieg usług. Jeśli klienci poczują za co płacą więcej, z pewnością podwyżka cen nie przyczyni się do ich odejścia.  

Jak poinformować klientów o podniesieniu cen

Jak wiesz klienci nie lubią być zaskakiwani wzrostem cen. Dlatego poinformowanie ich o tej zmianie odpowiednio wcześnie jest nieodzownym elementem strategii podnoszenia cen. Warto również uzasadnić powody swojej decyzji, które powinien argumentować rozwój salonu, nowe certyfikaty, wyższe kwalifikacje. Natomiast jeśli chodzi o narzędzia do komunikacji z klientami, to warto postawić na sprawdzone sposoby. W Booksy znajdziesz funkcję, z którymi bez trudu dotrzesz z informacją do klientów. W mgnieniu oka przygotujesz treść wiadomości SMS, e-mail czy PUSH, jak również posty na Twoje media społecznościowe. 

System Booksy codziennie wspiera Cię w Twojej pracy. Dostępne w nim narzędzia ułatwiają podejmowanie wielu decyzji i późniejsze wprowadzenie ich w życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach Booksy, koniecznie przeczytaj artykuł: Top 5 narzędzi do zarządzania salonem beauty w czasie pandemii.

 

Wypróbuj Booksy przez 7 dni ZA DARMO!

Odkryj zalety korzystania z Booksy, a już nigdy nie wrócisz do tradycyjnego kalendarza!