Jak przyzwyczaić psa do czesania i pielęgnacji?

Jak przyzwyczaić psa do czesania i pielęgnacji?

Zabiegi pielęgnacyjne psów, niekiedy spędzaj sen z powiek zarówno zwierzakom, jak i ich opiekunom. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają raz na zawsze zmienić punkt widzenia. Wówczas nielubiane dotąd czynności, stają się przyjemnością. Dowiedz się, jak przyzwyczaić psa do pielęgnacji.

Jak przyzwyczaić psa do czesania?

Czesanie psa jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Po pierwsze wspomaga ukrwienie skóry, a po drugie usuwa martwy włos. Dzięki temu sierść zwierzaka jest lśniąca i gładka. Twój pies boi się czesania? Sprawdź, jak temu zaradzić.

Na początku zapoznaj pupila z narzędziem do czesania. Zawołaj zwierzaka, w jednej dłoni trzymaj jego ulubiony przysmak, a w drugiej szczotkę (psst! chcesz wybrać najlepszą szczotkę dla swojego pupila, koniecznie kliknij TUTAJ). Pokaż szczotkę i podaj smakołyk w tym samym czasie. Być może zwierzak zainteresuje się narzędziem, pozwól mu je dokładnie obwąchać. Następnie schowaj obie ręce za siebie i powtórz tę czynność kilka razy. Dobrym pomysłem jest rozłożenie oswajania ze szczotką w czasie. Możesz powtarzać ćwiczenie przez kilka dni.

Następnym krokiem jest przyzwyczajenie psa do czesania, a zatem zapoznanie z dotykiem i ruchami. Tutaj także sprawdzi się system nagradzania. Każdy zwierzak ma części ciała, po których lubi być najbardziej głaskany. Zacznij od fragmentu sierści znajdującego się w obszarze tego miejsca. I co ważne, nagradzaj przysmakiem za spokojne zachowanie. Powtarzaj czynność codziennie, stopniowo wydłużając czas czesania, aż do momentu, kiedy cała sierść czworonoga będzie wyczesana.

Dobrym pomysłem jest także wizyta u groomera. Psi fryzjer to zdecydowanie nieoceniona pomoc w pielęgnacji psiej sierści. Kompleksowo zadba o szatę zwierzaka, czyniąc zabieg przyjemnym dla Twojego pupila. Osoby pracujące w tym zawodzie posiadają także odpowiednie przeszkolenie w podejściu do zwierząt, tak aby wizyta w psim SPA przebiegała bezstresowo

Czesanie psa

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów?

Odpowiednia higiena pyszczka psa pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób — nie tylko tych bezpośrednio związanych z jamą ustną jak np. próchnica czy paradontoza. Zadbane zęby wiążą się także z ogólnym dobrym samopoczuciem zwierzaka. Jeśli Twój pupil ucieka na sam widok szczoteczki do mycia zębów, sprawdź, jak sprawić, by czuł się dobrze w jej towarzystwie.

Kluczem do sukcesu, podobnie jak przy oswajaniu psa z czesaniem, jest cierpliwość w stopniowym zapoznawaniu zwierzaka z przedmiotami i samą czynnością. Na początku pokaż czworonogowi szczoteczkę i pozwól spróbować pasy do zębów. Dzięki temu zniknie lęk i powstaną pozytywne skojarzenia. Już na tym etapie może okazać się, że pasta posmakowała zwierzakowi i samo czyszczenie zębów nie będzie stresujące. Zawsze mniej pod ręką smakołyki (również te dentystyczne), by nagradzać psa za dobre zachowanie na każdym etapie oswajania z nową sytuacją.

Następny krok to otwieranie pyszczka i dotykanie szczoteczką zębów. Podczas tej czynności niezwykle ważna jest delikatność. Kiedy tylko zauważysz, że pies się denerwuje lub niecierpliwi przerwij działanie i wróć do niego za parę godzin lub następnego dania. Gdy Twój pupil zacznie całkowicie akceptować ten etap, czas na pastę. Wcieraj delikatnie produkt w zęby i dziąsła. Obserwuj zachowanie zwierzaka. Na początek wystarczy zaledwie parę sekund — nie musisz za pierwszym razem dokładnie wyszczotkować całego uzębienia. Ważniejsze jest to, by nie doprowadzić do zniechęcenia zwierzaka.

Salon groomerski to także świetnie miejsce, w którym specjalista zadba o zdrowie i piękny wygląd zębów Twojego pupila. Możesz również liczyć na fachową poradę w kwestii wyboru odpowiednich narzędzi, a także najlepszej techniki posługiwania się nimi.

Zachęcamy także do lektury artykułu: Jak dbać o zęby psa — czyszczenie zębów u psa krok po kroku

Kobieta szczotkuje zęby psa na podłodze w domu.

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

Kolejna ważna kwestia w psiej pielęgnacji to kąpiel. Zazwyczaj psy uwielbiają pływać we wszelkich zbiornikach wodnych, ale gdy na horyzoncie pojawia się wanna, niekiedy sytuacja diametralnie się zmienia. Jeśli znasz to z autopsji, koniecznie przeczytaj kolejne akapity.

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli? Tutaj także sprawdza się system stopniowego oswajania zwierzaka. Zacznij od kąpieli na sucho, czyli wykonuj ruchy takie, jak podczas kąpieli, tylko bez użycia wody, szamponu i w przyjaznym miejscu dla psa np. kiedy leży na kanapie czy w swoim legowisku.

Następnie zaprowadź swojego pupila do łazienki i pokaż mu płynącą wodę. Kolejny krok to wejście do wanny lub pod prysznic, ale bez odkręcania wody. Wykonaj „mycie na sucho”, używając na koniec ręcznika. Każdą czynność traktuj jak zabawę i nie zapomnij nagradzać smakołykiem i pochwałami grzeczne zachowanie czworonoga. Możesz także przynieść do kąpieli ulubioną piłeczkę czy inną zabawkę Twojego psa. Każda z tych czynności nie musi być wykonywana tego samego dnia, wszystko zależy od nastawienia zwierzaka. Pamiętaj, nic na siłę. Do każdego etapu podchodź z dużą dozą cierpliwości. Gdy już Twój pupil będzie czuł się całkowicie swobodnie w wanie, odkręć wodę i zacznij od polewania łapek, stopniowo przechodź do pozostałych części ciała. Ważne! Zwróć uwagę na temperaturę wody. Za zimna lub za gorąca może zniweczyć cały misterny plan, wywołując u psa negatywne skojarzenia.

Gdzie wiedzą wszystko o psiej kąpieli? Odpowiedź może być tylko jedna: w salonie groomerskim. To dobre miejsce, jeśli chcesz zafundować swojemu pupilowi profesjonalną kąpiel. Porządek w Twojej łazience pewnie też na tym zyska 😉

Więcej na temat kąpieli psa, przeczytasz TUTAJ.

Urocza kobieta bawiąca się ze swoim psem i dbająca o niego, przykrywając go kocem i przytulając zwierzaka w domu

Jak przyzwyczaić psa do obcinania pazurów?

Obcinanie pazurów u psa może być stresujące dla zwierzaka, ale także dla jego właściciela. W żywej części pazura znajdują się naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe, których uszkodzenie spowoduje ból i intensywne krwawienie. Wiesz, że samodzielnie poradzisz sobie z tą czynnością, ale Twój pupil nie chce się na to zgodzić? Sprawdź, jak przyzwyczaić go do obcinania pazurów.

Psst! Jeśli wolisz, żeby specjalista zajął się pazurkami Twojego psa, idealnym miejscem na tego tupu zabieg jest salon groomerski. Umów swojego pupila już dziś.  

Najpierw usiądź obok swojego psa i zacznij podawać mu jego ulubione przysmaki. Poproś o łapkę i delikatnie ją masuj, nie zapominając o smakołykach. Powtórz masaż kilka razy na obu łapkach. Jeśli zwierzak nie oponuje podczas tej czynności, przejdź do kolejnego etapu, czyli zapoznania z narzędziem do obcinania pazurów. Pozwól czworonogowi spokojnie obwąchać cążki i połóż je w miejscu, w którym będzie je widział. Następnie wróć do czynności za kilka godzin lub następnego dnia.

Ponownie zacznij od masażu, pokaż psu cążki i zacznij dotykać nimi łapek i pazurków. Jeśli zwierzak nie protestuje, przejdź do obcinania pazurów. Na początek obetnij jeden pazur, podaj nagrodę i odczekaj chwilę, aż przejdziesz do kolejnych pazurków. Jeśli zwierzak zacznie się irytować tą czynnością, przerwij i wróć do niej za jakiś czas.

Więcej na temat obcinania pazurów u psa, przeczytasz TUTAJ.

Ucho psa

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia uszu?

Czyszczenie uszu psa to kolejna czynność, o której należy pamiętać podczas zabiegów pielęgnacyjnych naszych czworonożnych przyjaciół. Ważnym etapem jest wybranie odpowiednich preparatów, a następnie umiejętne ich wykorzystanie. Narząd słuchu psa to bardzo wrażliwa część jego ciała. Dlatego zwierze może niechętnie podchodzić do tego zabiegu. Sprawdź, jak przyzwyczaić psa czyszczenia uszu. 

Zacznij od przyzwyczajania psa od dotyku w obrębie uszu. Ćwicz codziennie masowanie tego obszaru i zaglądaj do środka uszu. Nagradzaj smakołykami i pochwałami pupila za każde grzeczne zachowanie. Kilka minut dziennie wystarczy, by przyzwyczaić czworonoga do tej czynności.

Następnie oswój pupila z preparatem do czyszczenia uszu. Połóż go na ziemi i dokoła rozsyp ulubione przysmaki Twojego psa. Pozwól mu na spokojnie zaznajomić się z nowym przedmiotem. Kolejny krok to przystąpienie do masowania uszu, ale tym razem z użyciem preparatu. Jeśli zwierzak jest poddenerwowany, przerwij czynność i wróć do niej za jakiś czas. Najważniejsza jest cierpliwość i wytworzenie pozytywnych skojarzeń zwierzaka z czyszczeniem uszu.

Oczywiście możesz skorzystać z profesjonalnej usługi w salonie groomerskim, gdzie specjalista dobierze odpowiedni preparat do czyszczenia uszu i sprawnie przeprowadzi zabieg. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czyszczeniu uszu psa, kliknij TUTAJ.

Zabawa z psem. Dotykanie łapek.

Teraz już wiesz, jak przekonać swojego pupila do niekoniecznie lubianych przez niego zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z rad i usług groomerów, których znajdziesz w Booksy.

Podobne artykuły