Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji?

Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji?

Chcesz chronić się przed zarazkami? Upewnij się, że nie będą miały z Tobą szans! Przygotuj swój własny, domowy płyn dezynfekujący do codziennego stosowania. Mamy dla Ciebie aż trzy przepisy!

Chyba dla nikogo nie jest już nowością, że jednym z podstawowych środków chroniących przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest staranne mycie rąk. Dla większej skuteczności zaleca się także stosowanie żeli i płynów dezynfekujących. Pytanie tylko skąd je wziąć, skoro w aptekach nie są już dostępne? To żaden problem, bo z łatwością możesz przygotować je samodzielnie, w domu! Mamy dla Ciebie sprawdzone przepisy na płyn dezynfekujący.

Zwróć uwagę na stężenie etanolu!

Instrukcje wykonania domowego żelu dezynfekującego możemy znaleźć teraz niemal wszędzie. Problem w tym, że wiele z nich pozwala uzyskać nieskuteczne płyny o niskim stężeniu etanolu. Niestety takie mikstury nie poradzą sobie w walce z bakteriami i wirusami! Pożądane przez nas efekty przyniosą jedynie środki dezynfekujące, w których stężenie etanolu wynosi przynajmniej 70% – i właśnie takie przepisy znajdziecie poniżej.

Prosty płyn do dezynfekcji

To najprostsza receptura, obejmująca jedynie dwa składniki – spirytus rektyfikowany i wodę przegotowaną. Mieszamy je w proporcji 85 ml spirytusu na 15 ml wody i przelewamy do wygodnej buteleczki – najlepiej z atomizerem. Zalecana “dawka”, jaką podczas jednorazowego zastosowania powinna wykorzystać dorosła osoba, to 5 ml roztworu. Używając takiego płynu warto pamiętać także o regularnym stosowaniu kremów nawilżających, ponieważ nie ma w nim żadnych dodatków, które zmniejszą wysuszające działanie alkoholu.

Płyn do dezynfekcji z aloesem

Tutaj również potrzebne nam będę dwa składniki, ale tym razem zamiast wody użyjemy żelu aloesowego, który zapewni skórze odrobinę nawilżenia. Możemy wykorzystać tutaj naturalny miąższ – jeśli hodujemy aloes w domu – lub zamówić przez internet żel w formie kosmetyku (zwróćmy jednak uwagę, aby zawierał minimum 90% aloesu).

Podobnie jak wcześniej, zastosujemy proporcję 85:15 – 85 ml spirytusu rektyfikowanego i 15 ml żelu. Podczas mieszania składników na dnie naczynia mogą powstać drobne grudki. To nic złego, jednak przelewając płyn do buteleczki, należy przecedzić go przez sitko. Co do samej butelki – tym razem warto skorzystać z końcówki do balsamów czy odżywek, ponieważ aloes może zatkać atomizer.

Przepis na domowy płyn do dezynfekcji

Płyn do dezynfekcji z aloesem, gliceryną i olejkiem cytrusowym

W trzecim przepisie na domowy płyn do dezynfekcji mieszankę spirytusu i aloesu wzbogacimy dodatkowo:

  • gliceryną – dla jeszcze lepszego nawilżenia
  • olejkiem cytrynowym (można wykorzystać także inne olejki cytrusowe) – który nada płynowi przyjemniejszy zapach.

Glicerynę i olejek bez problemu zamówimy w internetowej aptece czy drogerii. Proporcje? 85 ml spirytusu, 15 ml żelu aloesowego, 5 kropel gliceryny i 3-5 kropel olejku cytrusowego. Podobnie jak w przepisie numer 2, na dnie naczynia mogą powstać grudki, dlatego przelewając płyn do buteleczki, przecedzamy go przez sitko.

Dajcie znać, który przepis wybraliście i jak poszło Wam przygotowanie własnego płynu!

Podobne artykuły