Zasady pielęgnacji skóry w okolicach oczu

Zasady pielęgnacji skóry w okolicach oczu

Skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa i delikatna. Zmęczenie, stres i brak snu szybko się na niej odznaczają. Niestety ta część naszej twarzy najszybciej zdradza również wiek. Dlatego bardzo ważna jest troskliwa pielęgnacja skóry wokół oczu, co przyczyni się do poprawy jej sprężystości i  ładnego wyglądu. Ale jak ujędrnić skórę pod oczami i przywrócić jej młodzieńczy blask? Ten i wiele innych sekretów ujawniamy poniżej.

Charakterystyka skóry pod oczami

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, delikatna i słabo natłuszczona, co przyczynia się do jej szybkiego starzenia się i występowania częstych podrażnień. Na jej powierzchni również doskonale widać przemęczenie, stres czy niewyspanie. Źle pielęgnowana szybko pokrywa się zmarszczkami, sińcami i staje się przesuszona. Skóra pod oczami ma grubość około 0,5 mm, co oznacza, że jest kilka razy cieńsza niż ta, która pokrywa resztę twarzy. Jest ona w ciągłym ruchu za sprawą wielu mięśni, które przez cały dzień efektywnie pracują. Emocje, mrużenie oczu pod wpływem światła czy wytężanie wzroku powodują, że skóra nieustannie się rozciąga, kurczy i marszczy.

Wszystkie te czynniki nie działają na nią korzystnie. Mało tego, przyczyniają się do jej szybkiego starzenia się, które widoczne jest tu dużo wcześniej, niż na pozostałych partiach twarzy, bo już około 20 roku życia. Aby zachować skórę okolic oczu w dobrej kondycji, trzeba poświęcić jej sporo uwagi, o czym często zapominamy, traktując ją na równi ze skórą na całej twarzy.

Jak ujędrnić skórę pod oczami?

Codzienny demakijaż oczu jest czynnością, której absolutnie nie możemy pomijać. Pozostałości kosmetyków mogą podrażniać delikatne okolice oczu, w wyniku czego skóra będzie zaczerwieniona, a oczy podkrążone. Nieoczyszczona skóra nie może się swobodnie regenerować, w wyniku czego szybciej się starzeje.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Do demakijażu oczu powinnyśmy używać kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Nie zaleca się stosowania tych, którymi zmywamy makijaż z twarzy. Mają one silniejsze działanie, dlatego mogą wysuszać i podrażniać delikatną skórę wokół oczu. Postawmy więc na takie preparaty, które oczyszczając, nawilżają i pielęgnują skórę. Do wyboru mamy łagodne płyny micelarne i delikatne toniki. Ważne, aby nie zawierały alkoholu i substancji zapachowych, które mogą nie tylko wysuszyć skórę, ale również podrażnić śluzówkę oka.

Usuwając makijaż oczu, nie należy intensywnie pocierać skóry, aby jej nadmiernie nie podrażniać i nie rozciągać. Wacik nasączony płynem do demakijażu przykładamy do powieki i czekamy kilka sekund, aż preparat rozpuści makijaż. Wówczas jego usunięcie bezie łatwiejsze. Tusz zmywamy w kierunku z góry na dół, natomiast pozostałości podkładu – poprzez delikatne przetarcie oka od wewnętrznego kącika w kierunku zewnętrznym.

Sucha skóra pod oczami – postaw na dobry krem

Po demakijażu przychodzi czas na nawilżanie. Jest to bardzo ważny punkt w pielęgnacji oczu, gdyż skóra w tych okolicach wręcz domaga się zapewnienia jej składników nawilżających. Cienki, delikatny naskórek pozbawiony wody szybko wiotczeją, a skóra staje się sucha i odwodniona. Wówczas zmarszczki i zasinienia są jeszcze bardziej widoczne.

Do właściwego nawilżania okolico oczu stosuje się kremy nawilżające specjalnie do tego przeznaczone. Mają one delikatną, lekką konsystencję i nie zawierają substancji zapachowych, które mogłyby podrażniać skórę. Krem pod oczy łatwo się rozprowadza i szybko wchłania, wykazując natychmiastowe działanie nawilżające.

Kosmetyki pod oczy zawierają zazwyczaj substancje pochodzenia roślinnego i witaminy, które wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną tej partii twarzy, poprawiają mikrokrążenie i redukują podrażnienia. Dobry krem pod oczy powinien zawierać również ceramidy, kolagen, elastynę i liposomy. Po trzydziestym roku życia warto wybierać kosmetyki wzbogacone o witaminę A i C, które opóźniają proces starzenia się skóry. Dla pań 40+ zaleca się kremy z kwasem hialuronowym, witaminą E i A oraz koenzymem Q10. Dobrze, jeśli wzbogacone są o przeciwutleniacze, które ograniczają działanie wolnych rodników, przyczyniających się do procesów starzenia się skóry.

Co daje odpowiedni krem pod oczy?

Dobrze dobrany krem pod oczy właściwie dba o skórę wokół nich i nie powoduje podrażnień spojówek. Powinien być przebadany dermatologicznie i okulistycznie. Kosmetyk przywraca skórze właściwe pH oraz nawilża i uelastycznia skórę. Eliminuje zaczerwienienia, sińce i opuchliznę, zapobiegając ich ponownemu pojawianiu się oraz wygładza zmarszczki. Poza tym krem pod oczy chroni również delikatną skórę przed działaniem promieniowania UV. Nakładając krem pod oczy na dzień, rozprowadzamy go cienko pod oczami i wokół nich. Aplikując krem wieczorem, można zastosować grubszą warstwę, która przez noc wchłonie się, lepiej nawilżając skórę.

Tryb życia, a wygląd skóry wokół oczu

Jak wiadomo sucha skóra pod oczami oraz nieestetyczne zmarszczki i sińce nie powstają tylko i wyłącznie z powodu niewłaściwej pielęgnacji okolic oczu. Czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się tego typu problemów jest również nasz styl życia. Zbyt mała ilość snu, przemęczenie, stres,  przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, niewłaściwe nawadnianie organizmu wpływają na zły stan skóry wokół oczu. Dlatego dbajmy o odpoczynek i odpowiednią ilość snu (co najmniej 8 godzin w ciągu doby). Pijmy dużo wody (przynajmniej 2 litry dziennie), aby organizm był dobrze nawodniony od wewnątrz. Unikajmy również zanieczyszczeń powietrza, szczególnie tych, pochodzących z dymu papierosowego. To z pewnością wpłynie na stan naszej skóry.

Jak usunąć sińce pod oczami i opuchliznę?

Sińce i opuchlizna pod oczami są przyczyną nieatrakcyjnego wyglądu. Twarz sprawia wrażenie smutnej, zmęczonej i niezdrowej. Co więcej, wydaje się starsza o kilka lat, niż jest w rzeczywistości. Co robić w takiej sytuacji? Poniżej prezentujemy kilka porad dotyczących szybkiego rozwiązania problemu:

Sińce pod oczami – Sińce skutecznie oszpecają naszą twarz. Pojawiają się zazwyczaj wtedy, kiedy doskwiera nam brak snu, a organizm jest przemęczony. Wówczas naczynka krwionośne biegnące pod cienką skórą stają się bardziej widoczne. Aby usunąć sińce, warto stosować naprzemiennie ciepłe i zimne okłady ze świetlika, lipy czy kopru. Dodatkowo dobrze jest zaopatrzyć się w krem z witaminą K, C i retinolem, który rozjaśni okolice oczu, sprawiając, że sińce będą mniej widoczne.

Opuchlizna pod oczami – Powstaje z reguły w wyniku zbyt małej ilości snu lub używania niewłaściwych kosmetyków, które wywołują podrażnienia. Częstą do takiego stanu prowadzą również problemy związane z  niewłaściwą cyrkulacją limfy, co jest spowodowane zmęczeniem, pracą przy komputerze i niewłaściwą dietą.

Opuchlizna najczęściej pojawia się rano. Powodem jest słabe krążenie limfy w czasie snu i brak możliwości odprowadzenia zbędnych produktów przemiany materii, które gromadzą się pod skórą.

Receptą na pozbycie się worków pod oczami jest okładanie okolic oczu kostkami lodu lub zimnym naparem z zielonej herbaty czy rumianku. Osoby, które zmagają się z poranną opuchlizną, powinny unikać spania na brzuchu. Taka pozycja utrudnia odpływanie krwi z okolic oczu i sprzyja tworzeniu się nieestetycznych worków.

Zabiegi kosmetyczne na suchą skórę pod oczami

Sucha skóra pod oczami zasługuje na specjalne traktowanie. Dlatego od czasu do czasu warto zafundować jej regenerację w gabinecie kosmetycznym.

Pamiętajmy, odpowiednia pielęgnacja, zabiegi, odpoczynek i higieniczny tryb życia to klucz do zdrowia i pięknego, młodego wyglądu. Dlatego zwracajmy uwagę na skórę w okolicach oczu, aby jak najdłużej skrywała nasz wiek i nie była przyczyną zmartwień i kompleksów.

Źródło:

  •  https://wylecz.to/pl/uroda/twarz/sucha-skora-pod-oczami-jak-nawilzyc-skore-wokol-oczu.html

Podobne artykuły