Jakie warzywa i owoce stosuje się do zabiegów kosmetycznych?

Jakie warzywa i owoce stosuje się do zabiegów kosmetycznych?

Latem i jesienią, gdy świeżych owoców i warzyw mamy pod dostatkiem, warto poświęcić trochę czasu i przygotować własnoręcznie maseczkę, olejek czy tonik. Poznaj zalety kosmetyków wyprodukowanych własnoręcznie!

Jak wybrać owoce na kosmetyki?

Kosmetyki naturalne są bogate w kwasy owocowe, składniki odżywcze, działają antyseptycznie i przeciwzapalnie, niwelują wolne rodniki. Niemal wszystkie owoce i warzywa nadają się do stosowania jako domowe kosmetyki. Należy jednak pamiętać, że często w trakcie hodowli roślin stosuje się środki chemiczne i nawozy sztuczne. Dlatego najlepsze owoce i warzywa na domowe kosmetyki to te, pochodzące z własnego ogrodu lub ekologicznego gospodarstwa.

Zasady stosowania kosmetyków organicznych

Produkty jakich zdecydujesz się użyć powinny być jak najświeższe, a raz przygotowany kosmetyk należy użyć natychmiast i nie przechowywać na później. Często do maseczek dodaje się także oliwę, żółtka, jogurt lub mąkę ziemniaczaną, a do toników i płynów alkohol. Każdy kosmetyk, zarówno ten ze sklepu jak i domowy, należy nakładać na oczyszczoną skórę i dokładnie spłukiwać, aby uniknąć uczuleń. Warto znać podstawowe triki w kosmetyce.

Owoce i warzywa w kosmetyce

Oto wykaz niektórych cennych właściwości warzyw i owoców:

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

  • Awokado lub banany łagodzą podrażnienia, chronią skórę przed utratą wilgotności, pobudzają naskórek do regeneracji silnie odżywiają skórę. Po ich użyciu skóra stanie się miękka i elastyczna.
  • Poziomki działają ściągająco i antyseptycznie.
  • Cytryny wybielają skórę i zamykają pory.
  • Maliny i truskawki wygładzają i zmiękczają skórę.
  • Porzeczki działają ściągająco i nawilża skórę.
  • Marchew zawiera witaminy B1, B2, PP, K, związki mineralne m.in. ujędrniający potas. Jest szczególnie polecana dla cery suchej, bladej i zniszczonej. Należy jednak uważać, karoten w niej zawarty jest silnym barwnikiem. Olejek marchwiowy stosowany też jest do pielęgnacji szorstkich kolan, łokci i pękających pięt.
  • Pietruszka lekko wybiela skórę i łagodzi podrażnienia. Ponadto można stosować z niej sok zewnętrznie na użądlenia pszczół, os, komarów, aby ból i opuchlizna szybko zniknęły.
  • Pomidory mają właściwości odświeżające i antybakteryjne. Ponadto z pomidorów można przygotować świetne antidotum na różne detergenty, które niszczą nam skórę rąk.
  • Ogórki powodują wybielanie cery, wygładzanie zmarszczek, oczyszczają, łagodzą podrażnienia naskórka, ściągają pory.
  • Sałata odświeża cerę i łagodzi podrażnienia, jest bogata jest w sole potasu, manganu i magnezu, zawiera kwasy organiczne.
  • Kapusta odświeża cerę i łagodzi podrażnienia. Zawiera witaminy i siarkę, która świetnie działa na cerę a także włosy i paznokcie.

Naturalna siła z witamin

Co prawda naturalne kosmetyki w porównaniu do gotowych produktów nie mają tak głębokiego działania. Tego rodzaju kosmetyki nie zawierają tzw. składników transportujących, czyli umożliwiających wchłonięcie substancji odżywczych czy nawilżających przez skórę. Efekt ich działania jest zatem dość powierzchowny. Jednak są świetną alternatywą dla osób, które np. mają mieszaną cerę lub chcą spróbować pielęgnacji organicznej.

Podobne artykuły