Jak dbać o stopy jesienią?

2
92

Jesienna pielęgnacja stóp to bardzo ważny aspekt dbania o ciało. Skóra bywa narażona na skrajne warunki atmosferyczne: od minusowych temperatur po nadmierne ciepło i wilgoć. O tym, jak dbać o stopy w chłodniejsze miesiące opowiada podolog Larysa Sobiech.

Jesienią stopy nie oddychają tak swobodnie jak w latem w sandałach czy klapkach. Nie mają też swobody ruchu, a niektóre części stopy są uciskane. Dodatkowo, ciepłe skarpety, które zapewniają ochronę przed chłodem, powodują że stopy szybciej się pocą. Może to przyczynić się do rozwoju grzybicy, powstawania odcisków, zrogowaceń, a nawet sprzyjać wrastaniu paznokci. Jak więc zadbać o stopy jesienią aby były zdrowe? Oto kilka cennych rad od podologa Larysy Sobiech.

Pielęgnacja stóp w gabinecie podologa

Najpopularniejsze zabiegi wykonywane w gabinecie podologicznym jesienią to:

 • usuwanie odcisków,
 • pedicure leczniczy,
 • usuwanie modzeli i zrogowaceń,
 • leczenie wrastającego paznokcia,
 • leczenie grzybicy paznokci,
 • rekonstrukcja paznokcia,
 • terapia na pękające pięty,
 • zabieg na pocące się pięty,
 • profilaktyka suchej skóry stóp.

Najczęstsze dolegliwości stóp jesienią

Jedną z popularnych dolegliwości stóp jesienią są bolesne odciski. Przyczyny powstawania odcisków są rozmaite. Począwszy od chorób przewlekłych, przez środowisko w jakim funkcjonujemy, aż po rodzaj wykonywanej pracy. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna, urazy, zła pielęgnacja, brak higieny, alergie oraz przyjmowane leki. Usuwanie odcisków w gabinecie podologicznym odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi, akcesoriów i urządzeń. Newralgiczną i nieprzyjemną dolegliwością związaną z twardą i grubą skórą są też pękające pięty.

Sposób na pękające pięty

Pielęgnacja pękających pięt w gabinecie to odciążenie zrogowaceń, złagodzenie pęknięć (tak, by umożliwić im powrót do elastyczności) oraz zastosowanie frezarki – urządzenia do pielęgnacji pięt. Przy pomocy frezarki i odpowiednio dobranego frezu wygładzamy naskórek oraz przygotowujemy stopę do dalszej pielęgnacji. Co ważne, w gabinecie podologicznym nie znajdziemy już tak niegdyś popularnego etapu zabiegu, jakim jest moczenie stóp w wodzie. Zamiast tego, podolog używa specjalistycznego preparatu (często na bazie mocznika), by zmiękczenie skóry na stopach nastąpiło w naturalny dla niej sposób. Dzięki temu specjalista odciążając naskórek skalpelem, dłutem, frezem robi to metodą bezpieczną dla skóry.

Jak się pozbyć hiperkeratoz, czyli twardej skóry na stopach?

Zabiegi dla stóp w gabinecie podologicznym jesienią, opierają się na odciążaniu zrogowaceń. Oprócz standardowej pielęgnacji specjalista zwraca szczególną uwagę na hiperkeratozy pojawiające się na stopach. Hiperkeratozy to nic innego, jak twarda i gruba skóra na stopach. Jesienią bywają one wyjątkowo bolesne. Jest to efekt zakrytego i niewłaściwie dobranego obuwia, choć nie tylko. Może je powodować wielogodzinne funkcjonowanie stóp w butach, stosowanie źle dobranych skarpetek, czy po prostu zaniedbanie. Niestety, wciąż w gabinecie spotykam się z błędnym przekonaniem, że o zakryte stopy nie trzeba specjalnie dbać. Nic bardziej mylnego. W zimniejszych porach roku stopy są poddawane dużym zmianom temperatur, przez co skóra jest w gorszej kondycji. Mogę pokusić się nawet o stwierdzenie, że stopy bardziej potrzebują fachowej opieki właśnie teraz.

Błędy w pielęgnacji stóp jesienią

Błędy popełniane w pielęgnacji stóp jesienią wynikają często z niewiedzy, działaniu w sposób schematyczny lub opieraniu się na reklamie. Przed wykonaniem jakiegokolwiek kroku, warto zasięgnąć porady specjalisty. Rolą każdego dobrego podologa jest również edukacja. Warto w trakcie konsultacji podologicznej czy wizyty u podologa zadawać pytania. Może nas to ustrzec przed niepotrzebnym stanem zapalnym i bolesnością paznokci.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp:

 • stosowanie skarpetek złuszczających (zawierają kwasy i mogą podrażnić zdrową skórę, niepotrzebnie ją złuszczając),
 • samodzielne zakładanie klamer podologicznych,
 • zbyt mocne skracanie paznokci,
 • samodzielne podcinanie zrogowaceń żyletką.

Takie działania nie tylko wydłużą terapię w gabinecie podologicznym, ale również powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości (rany, krwawienia, pieczenie, szybsze narastanie hiperkeratoz).

Jak zadbać o stopy w domu

Domowe sposoby pielęgnacji stóp, to drugi po zabiegu podologicznym najważniejszy element terapii podologicznej. Dzięki właściwemu działaniu pielęgnacyjnemu możemy wspomóc działania z gabinetu podologicznego a nawet przedłużyć efekt zabiegu specjalistycznego.

Domowe sposoby na pielęgnację stóp

Po lecie nasze stopy bywają przesuszone. Zarówno naskórek na stopach jak i pięty potrzebują kompleksowego działania. Dobrym rozwiązaniem okaże się peeling stóp, który z łatwością można wykonać w domu. Aby pobudzić krążenie w stopach i łydkach, wystarczy przygotować peeling na bazie soli lub cukru i dowolnego oleju. Taki zabieg złuszcza naturalnie tworzącą się warstwę rogową naskórka. Pobudzone delikatnym masażem mikrokrążenie ociepli skórę, która lepiej przyjmie substancje aktywne nałożone po peelingu. Ten prosty zabieg należy wykonywać raz w tygodniu. Powtarzany systematycznie przyniesie nam oczekiwane efekty w postaci usunięcia martwego naskórka i odświeżonego wyglądu zadbanych stóp.

Błędy w domowej pielęgnacji stóp

Uważać trzeba również podczas stosowania zbyt grubych skarpetek. Należy unikać tych ze sztucznych materiałów. Nadmiernie przepoconą skórę trzeba umyć pod bieżącą wodą oraz dokładnie wysuszyć, pamiętając o wytarciu przestrzeni międzypalcowych. Przypominam poradę z okresu letniego, która polegała na moczeniu stóp w soli magnezowej. Skurcze pojawiają się równie często w chłodniejszych porach roku. Kosmetyki pielęgnacyjne do stóp powinny być preparatami natłuszczającymi, tak by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia skóry. Zarówno dobór obuwia jak i materiał, z którego został wykonany powinien być przewiewny oraz nieprzemakalny.

Postaw na stopy!

Warto zadbać o stopy, by móc cieszyć się jesiennymi spacerami czy pieszymi wycieczkami. Jeśli do tej pory nie korzystałaś z zabiegów, które pielęgnują stopy, właśnie nadeszła odpowiednia pora aby to zmienić. Zabiegi pielęgnacyjne, zarówno te wykonane w domu jak i te w gabinecie podologicznym, nie tylko relaksują, ale też wprawiają organizm w stan niesamowicie dobrego samopoczucia. Nie wiesz jak właściwie dobrać pielęgnację? Zgłoś się do swojego podologa, zapewne z chęcią udzieli Ci porady.

Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

2 KOMENTARZE

 1. faktycznie najlepiej się do podologa udać jak się pojawiają problemy ze stopami, ja na początku trochę się wstydziłam ale potem pomyślałam, że to w końcu lekarz i do centrum podologicznego podologic.org się zgłosiłam, pomogli, zaplanowali serię zabiegów i żałuję, że wcześniej się nie zdecydowałam na leczenie bo wiele cierpienia bym sobie zaoszczędziła i chowania stóp

 2. Każdy ma swoje sposoby na piękne stopy. Ja przede wszystkim noszę wkładki ortopedyczne ze stepforward dzięki temu nie mam problemu z odciskami czy haluksami. Co do pielęgnacji to wykonuje peelingi stóp. często mocze je w wodzie z solą i nakładam kremy, zwykle na noc to robię i zakładam bawełniane skarpety. I moje stopy wyglądają dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here