Kasa fiskalna online w salonie beauty – przygotuj się na zmiany prawne

0
313

Kasa fiskalna online za kilka miesięcy stanie się jednym z niezbędnych urządzeń w Twoim salonie. Według nowych regulacji prawnych również na właścicielach salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy gabinetów kosmetologicznych spoczywać będzie obowiązek posiadania urządzenia ewidencyjnego, które na bieżąco przesyła dane do Centralnego Rejestru Kas. 

Kasa fiskalna online od kiedy

Swoje dotychczasowe urządzenia na kasy fiskalne online wymieniły już dwie pierwsze grupy przedsiębiorców. Trzecia grupa, w której znajdują się przedsiębiorstwa świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne na wprowadzenie kas online ma czas do 1 lipca 2021 rokuCo prawda do tego terminu zostało jeszcze trochę czasu. Jednak wiele salonów beauty już dziś decyduje się na zakup nowego urządzenia. 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT ulga na zakup kas fiskalnych online utrzymana została na poziomie 90% wartości netto kasy, jednak nie więcej niż 700 zł. Prawo do takiego odliczenia przysługuje nawet wtedy, gdy już wcześniej z niego skorzystano przy zakupie pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

kasa fiskalna online

Kasa fiskalna online w ujęciu prawnym

Wprowadzenie kas fiskalnych online jest uregulowane w ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych. Nowelizacja ustawy weszła w życie 1 maja 2019 roku. Obowiązek zakupu urządzeń i ewidencjonowanie na nich sprzedaży, wprowadzany jest stopniowo dla danych grup przedsiębiorców. Wprowadzane zmiany mają poprawić kondycję finansową państwa oraz skuteczniej wykrywać i ograniczać oszustwa podatkowe. 

Do głównych zadań nowych przepisów należą: 

  • uszczelnienie i walka z luką w VAT,
  • zwiększenie akceptacji płatności bezgotówkowych, 
  • zapewnienie konsumentom dostępu do pieniądza elektronicznego oraz paragonów elektronicznych,
  • wprowadzenie nowego standardu protokołu komunikacyjnego do centralnego repozytorium kas dla nowych urządzeń fiskalnych wchodzących do eksploatacji,
  • możliwie szybkie wycofanie z użytku przestarzałych urządzeń, które nie mogą być dostosowane do nowych wymagań, a ich kontrola jest utrudniona.

Jak działają kasy fiskalne online

Celem każdej kasy fiskalnej jest rejestr raportów, paragonów, informacji o płatnościach. Kasy fiskalne online natomiast za pośrednictwem internetu, przesyłają na bieżąco wszelkie zgromadzone informacje do Centralnego Rejestru Kas, zwanego inaczej Repozytorium, który prowadzony jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Zasadniczą różnicą, jak łatwo zauważyć, jest funkcja przesyłu danych do CRK. Urządzenia przesyłają dane automatycznie. Oznacza to, że chcąc korzystać z tego typu kasy niezbędne jest stałe połączenie z siecią internetową.

Czym jeszcze różnią się kasy online od tradycyjnych kas? 

E-paragony 

Według rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnicy którzy prowadzą ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy online, wystawiają „paragony fiskalne i paragony fiskalne anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej”. Warto podkreślić, że e-paragony mogą być stosowane w sytuacji, gdy nabywca wyrazi na to zgodę, a tym samym podatnik uzgodni z nim sposób przekazania paragonu, np. w formie PDF.

NIP nabywcy na paragonie 

Kasy fiskalne online posiadają możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Jest to wygodne rozwiązanie, które odpowiada na przepisy (obowiązujące od 01.01.2020 r.) zgodnie, z którymi faktura do paragonu może zostać wystawiona wyłącznie, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy.  

Bezpieczeństwo danych

Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu zapisują dane na nośniku – karcie SD/SHDC. W urządzeniach działających online zastosowano najnowsze technologie, bazujące na specjalnie zabezpieczonej pamięci chronionej. Dzięki temu przechowywane dane są lepiej zabezpieczone, a tym samym łatwe do odczytania przez uprawnioną osobę.

 

fryzjerka z kasą fiskalną online w dłoniach

Jaką kasę fiskalną wybrać do salonu beauty?

Na rynku istnieje bogata oferta sprzedażowa tego typu urządzeń. Jak wybrać zatem najlepszą kasę online dla swojego biznesu?
Urządzenie powinno być dostosowane do wielkości firmy. Warto uwzględnić przy zakupie formę działalności: czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, czy zatrudniamy pracowników i w naszym cenniku znajduje się bogaty zakres usług. Kasy fiskalne posiadają tak zwaną bazę towarową PLU. Jeśli wykonujesz dużo różnego rodzaju zabiegów i dodatkowo prowadzisz sprzedaż produktów, wówczas warto rozejrzeć się za urządzeniem do ewidencji o większej pojemności.
Spotkasz także kasy fiskalne online zintegrowane z terminalem płatniczym. Dzięki temu połączeniu płatności z kasy fiskalnej przesyłane są automatycznie do terminala. Rozwiązanie te usprawnia obsługę klientów, przyspieszając realizację transakcji.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na specyfikę pracy w salonie beauty, gdzie na co dzień mamy do czynienia z płynnymi produktami czy unoszącymi się w powietrzu płytkami (np. podczas wykonywania manicure). Odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli uniknąć dostania się do środka kasy fiskalnej elementów, które mogą wpłynąć na skrócenie jej przydatności.  

Kara za brak kasy fiskalnej online

W sytuacji, w której zobowiązany podmiot gospodarczy nie zainstaluje kasy online w terminie przewidzianym przez regulacje prawne, nie tylko utraci prawo do ulgi na zakup nowego urządzenia, ale także zostanie obciążony finansowo. Kara polega na ustaleniu dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here