Kaucje i przedpłaty w salonie
Kaucje i przedpłaty w salonie

Kaucje i przedpłaty w salonie

Inne, Wszystkie,

Czy zastanawiałeś się, o ile zmniejsza się Twój zysk przez klientów, którzy nie przychodzą na umówione wizyty? Na pewno zdarzyła Ci się sytuacja, w której Twój zapełniony co do minuty dzienny grafik, w jednej chwili uszczuplił się. Poznaj skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed takimi sytuacjami oraz zminimalizowanie kosztów związanych  z niepojawieniami się na wizytach bez uprzedzenia lub ich odwołaniu parę chwil przed zabiegiem.


Policz ile tracisz pieniędzy

Odwołany zabieg nie powinien Cię martwić, o ile klient powiadomił Cię o nieprzybyciau na wizytę z wystarczającym wyprzedzeniem, wówczas w to miejsce możesz zapisać innego klienta (np. z listy oczekującej Booksy). Natomiast prawdziwym powodem do niepokoju są sytuacje, kiedy klienci odwołują wizyty 15 minut przed zabiegiem lub nie przychodzą, a ich telefon milczy. Wiesz ilu masz takich “niesfornych” klientów w miesiącu? Przykładowo, 10 klientów nie przyszło na usługę, której średni koszt to 150zł. Łatwo policzyć, że wówczas tracisz aż 1500 zł miesięcznie!
Trudno przyjąć granicę, w której ilość  odwołanych wizyt czy niepojawień się na nich bez uprzedzenia jest normą. Jednak powinno się pamiętać, że każda nieodbyta usługa przynosi straty. Dlatego tak ważne dla Twojego salonu  jest ograniczenie takich sytuacji do absolutnego minimum. Osiągniesz to dzięki wprowadzeniu przedpłat lub kaucji.
Przedpłaty i kaucje to  nie tylko forma zabezpieczenia finansowego, ale również  swojego rodzaju motywacja dla klienta do przyjścia w zarezerwowanym terminie. Wprowadzenie kaucji i przedpłat to także sposób na edukację klientów i jasny sygnał, że Twój czas jest cenny.
Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest pełna automatyzacja. Wystarczy, że ustawisz dogodne dla Ciebie parametry, a system zajmie się resztą. Nie tracisz czasu na skuteczne, ale czasochłonne działania zabezpieczające Twój biznes.

Status zaufanego klienta 

Pewnie przeszło Ci przez myśl, że takie rozwiązanie odstraszy klientów. Zanim poznasz szczegóły dotyczące przedpłat i kaucji, poznaj funkcję “Zaufany klient”. Dzięki niej klienci, którym przypiszesz tę funkcję, umówią się do Ciebie bez konieczności uiszczania wcześniejszej płatności, czy pobrania płatności, gdy nie przyjdą.
W Booksy w prosty sposób ustalisz parametry dla każdej usługi, które będą widoczne wyłącznie dla klientów bez zaufanego statusu: 

✔ procent przedpłaty (np. 50% ceny usługi);

✔ do ilu godzin jest bezpłatne anulowanie wizyty.

Klient rezerwując usługę w Twoim salonie, nie posiadający statusu zaufanego, zostanie poinformowany o ustalonych przez Ciebie warunkach pobierania przedpłaty lub kaucji oraz kwocie, która zostanie pobrana w przypadku niedostosowania się do zasad. 

Oczywiście, wciąż możesz mieć wątpliwości, czy to nie zniechęci nowych klientów. Solidnych na pewno nie odstraszy, a tych niesolidnych, no cóż….

Przedpłata w Booksy

Pobieranie przedpłat to doskonałe rozwiązanie zmniejszające odwołane wizyty w Twoim salonie.Tym samym będziesz mieć pewność, że jeśli tak się zdarzy, nie poniesiesz strat finansowych. Z poprzedniego akapitu dowiedziałeś się, że w łatwy sposób określisz wartości pobieranych przedpłat i kaucji, ale co to jest przedpłata w Booksy? Istotą przedpłaty, jak sama nazwa wskazuje, jest określona kwota (wynikającą z procentu pewnej kwoty), którą klient uiszcza przed wykonaniem usługi. Po wykonaniu zabiegu, przedpłata staje się częścią ceny zabiegu tzn., klient dopłaca pozostałą część i proces się kończy. Z kolei, gdy nie dojdzie do realizacji usługi przez nieobecność klienta, to przedpłata pozostaje na rachunku salonu.

Kaucja w Booksy

Różnica między kaucją, a przedpłata polega na tym, że ta pierwsza zostaje pobrana z chwilą nie pojawienia się klienta na wizycie, a ta druga zostaje pobrana w momencie dokonania rezerwacji. Oznacza to, że w przypadku kaucji kiedy klient przyjdzie na umówione spotkanie – nic się nie dzieje, tzn. z karty klienta nie zostaną pobrane pieniądze. Natomiast w sytuacji niepojawiania się lub odwołania wizyty w ostatniej chwili, z karty klienta zostanie pobrana kwota zgodna z ustalonym wcześniej procentem ceny zabiegu. 

Podsumowując, wprowadzając kaucje lub przedpłaty zmniejszysz ilość klientów „zapominjących” o odwołaniu wizyt lub odwołujących je chwilę przed ich rozpoczęciem. Co za tym idzie, zmniejszy się ilość niezaplanowanych przerw w Twoim kalendarzu. Tym samym zminimalizujesz straty wynikające z utraty zapłaty za usługę. 

Może spodoba Ci się również...

Wypróbuj Booksy przez 7 dni ZA DARMO!

Odkryj zalety korzystania z Booksy, a już nigdy nie wrócisz do tradycyjnego kalendarza!