Czy wiesz, jak dbać o włosy w ciąży? Jakie zabiegi fryzjerskie można wykonywać w tym okresie?

Czy wiesz, jak dbać o włosy w ciąży?

Podczas ciąży zachodzą ogromne zmiany w organizmie kobiety. Na skutek podwyższonego poziomu hormonów zmienia się również wygląd i stan włosów. U większości przyszłych mam następuje poprawa ich kondycji, witalności i gęstości.  Niektóre panie natomiast skarżą się na wypadanie, przetłuszczanie i nieestetyczny matowy wygląd swoich włosów. Dlatego też w tym szczególnym okresie powinnyśmy poświęcić swoim włosom więcej uwagi. I tu nasuwa się pytanie, jak dbać o włosy w ciąży, aby ładnie się prezentowały? Które zabiegi fryzjerskie można wykonać, aby nie narazić zdrowia naszego maluszka?

Stan i wygląd włosów w ciąży

Za wygląd i kondycję włosów w ciąży odpowiada estrogen – hormon, którego produkcja w tym okresie jest wzmożona. Pobudza on do aktywności większą ilość mieszków włosowych, dzięki czemu włosy się zagęszczają, szybciej rosną i zyskują na objętości. Zjawisko to obserwuje się u większości kobiet, ale nie u wszystkich.

Niektóre panie z kolei skarżą się na pogorszenie stanu włosów w ciąży i to już w pierwszym trymestrze. Ich kosmyki zaczynają się przetłuszczać, a nawet pojawia się problem z łupieżem. Sytuacja taka ma miejsce na skutek nadprodukcji sebum. Z tej samej przyczyny na twarzy mogą pojawiać się wypryski i krostki. Aby ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się włosów, warto sięgnąć po delikatne szampony i maski, które nie będą obciążały włosów. Niekiedy włosy kobiet ciężarnych nadmiernie się przesuszają. Tu pomocne mogą okazać się maski i odżywki do tego typu włosów. Pamiętajmy jednak, aby stosując preparaty drogeryjne, dokładnie sprawdzać ich skład i zwracać uwagę, aby nie zawierały parabenów. Substancje te przedłużają wprawdzie trwałość kosmetyków, ale mogą mieć zły wpływ na nasze maleństwo.

Częstym problemem przyszłych mam jest również wypadanie włosów. Problem ten można opanować poprzez suplementację diety. Wiadomo bowiem, że organizm ciężarnej potrzebuje więcej witamin, minerałów i składników odżywczych, dlatego należy je dostarczać w różnej postaci. Dobre efekty przynosi zróżnicowana i zbilansowana dieta oraz zażywanie suplementów, przeznaczonych dla kobiet ciężarnych. Ale uwaga, zażywanie wszelkiego rodzaju preparatów witaminowych, należy zawsze skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

W okresie ciąży zmienia się nie tylko wygląd włosów, ale również stan skóry głowy. Zwykle staje się ona bardziej wrażliwa i delikatniejsza, dlatego niektóre kosmetyki mogą powodować jej podrażnienia i alergie. Zdarza się, że zaczynają uczulać nawet odżywki czy szampony, które do tej pory stosowałyśmy. Dlatego wszelkie preparaty do pielęgnacji i stylizacji włosów należy stosować z umiarem i bardzo ostrożnie.

Jak dbać o włosy w ciąży? Zabiegi poprawiające kondycję włosów

Jednym z częstych problemów kobiet w ciąży są suche i łamliwe włosy. Ma to miejsce wtedy, gdy łuski pokrywające włosy są rozchylone, a nie przylegające ściśle do jego powierzchni, jak to ma miejsce u zdrowych włosów. Na szczęście są na to skuteczne, a co najważniejsze, bezpieczne sposoby. W profesjonalnych sklepach fryzjerskich dostaniemy wysokiej jakości odżywki, które wnikając w strukturę włosów, domykają łuski i odżywiają je od wewnątrz.

Widok kobiety i fryzjera

Z zabiegu odżywiającego i nawilżającego włosy można skorzystać również w salonach fryzjerskich. Profesjonalista najlepiej dobierze rodzaj preparatu do kondycji włosów z uwzględnieniem Twojego błogosławionego stanu. Przy okazji może również podciąć końcówki, dzięki czemu fryzura będzie wyglądała ładnie i zdrowo.

Stan swoich włosów poprawisz również, wykorzystując niezawodne babcine sposoby. Wiadomo przecież, że to najlepsze i najbardziej sprawdzone metody, bo korzysta się z nich od pokoleń. Do odżywienia włosów z powodzeniem możesz stosować domową maseczkę, składającą się z drożdży, żółtka i olejku rycynowego. Miksturę kładziemy na  włosy, na które nakładamy foliowy czepek, a całość owijamy ręcznikiem. W ten sposób zapewnimy włosom wyższą temperaturę, która sprzyja wnikaniu składników odżywczych w strukturę włosów. Po 20 – 30 minutach maseczkę spłukujemy letnią wodą.

W czasie ciąży nie powinnyśmy również odstawiać odżywek do włosów, które do tej pory stosowałyśmy i które nam dobrze służyły. Zwróćmy tylko uwagę, czy nasza skóra nie stała się na nie zbyt wrażliwa. Jeśli nie pojawiają się żadne reakcje alergiczne, można je dalej stosować.

Keratynowe prostowanie włosów a ciąża

Prostowanie keratynowe w ciąży, podobnie jak koloryzacja, wciąż budzą pewne obawy u przyszłych mam. Czy słusznie? Odpowiedź brzmi, tak i nie. Dlaczego? Otóż keratynowe prostowanie włosów w ciąży nie jest zabiegiem zakazanym. Jeśli jest on wykonany przez doświadczonego fryzjera z użyciem wysokiej jakości produktów, nie niesie żadnego zagrożenia dla płodu, a za to daje spore korzyści włosom. Natomiast problemem może być zapach, jaki wydzielają kosmetyki stosowane podczas zabiegu oraz ewentualne podrażnienie skóry głowy, która, jak wiadomo, w czasie ciąży jest nadwrażliwa na preparaty chemiczne. Jeśli więc chcesz wykonać zabieg, warto dzień wcześniej wykonać próbę uczuleniową, nawet wówczas, jeśli przed ciążą wykonywałaś już tego typu prostowanie.

Decydując się na prostowanie keratynowe włosów w ciąży, należy wykonać je tylko i wyłącznie w salonie fryzjerskim. Informując fryzjera o swoim stanie, będzie on wiedział, jakie preparaty zastosować, aby mniej drażniły skórę i nozdrza. Poza tym większość salonów wyposażona jest w odpowiednią wentylację, dzięki czemu drażniące zapach szybko ulatują.

Co daje nam keratynowe prostowanie włosów? Zabieg ma na celu odbudowę uszkodzonej struktury włosów oraz odżywienie i regenerację, co w czasie ciąży jest niezwykle istotne, aby zachować włosy w dobrej kondycji. Keratyna to białko, które jest naturalnym budulcem włosa. Podczas zabiegu wnika ono w głąb włosów, uzupełniając istniejące braki tego składnika. W efekcie włosy odzyskują zdrowie i ładny wygląd, stają się gładkie i ładnie lśnią. Po zabiegu prostownica nie będzie nam już potrzebna, co również doskonale wpłynie na kondycję i stan włosów.

Prostowanie włosów

Koloryzacja włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży również wzbudza sporo wątpliwości. I słusznie. Przecież na pierwszym miejscu jest zdrowie naszego maluszka, dlatego lepiej się doinformować, czy dany zabieg mu nie zaszkodzi, niż wykonać go pochopnie. Koloryzacja jest zabiegiem dopuszczalnym w ciąży i nie należy się jej obawiać. Jednakże nie powinno się jej przeprowadzać w pierwszym trymestrze. Po zakończeniu trzeciego miesiąca ciąży można bez przeszkód farbować włosy. Warto jednak zaznaczyć, że produkty do koloryzacji włosów, podobnie jak keratyna, wydzielają dość specyficzny zapach, który może nie być tolerowany przez panie w ciąży. Mowa tu głównie o farbach na bazie amoniaku. Dlatego w ciąży nie należy korzystać z preparatów, w których składzie jest ten składnik.

Na rynku dostępnych jest wiele farb ziołowych, które są łagodniejsze niż te, produkowane na bazie chemii. Przyszłe mamy powinny więc z nich właśnie korzystać, podczas koloryzacji. Jednak najbezpieczniej i najskuteczniej zabieg farbowania włosów przeprowadzi profesjonalista. Dlatego warto w czasie ciąży korzystać z usług fryzjera, zamiast wykonywać koloryzację w domu.

Preparaty dostępne w salonach fryzjerskich są wyższej jakości, niż te, które kupujemy w drogerii. Stąd też nie niszczą włosów i są lepiej tolerowane przez kobiety ciężarne. Ich odpowiednio dobrany skład zmniejsza również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Fryzjer poinformowany o Twoim stanie, dobierze takie kosmetyki, aby były one jak najbardziej bezpieczne. Poza tym może on wykonać również próbę uczuleniową, aby całkowicie wykluczyć ryzyko podrażnień skóry. Taki test najlepiej przeprowadzić dzień przed planowanym zabiegiem koloryzacji.

Co dzieje się z włosami po porodzie?

Wiele kobiet wpada w panikę, kiedy po porodzie włosy zaczynają wypadać i to w dużych ilościach. Na szczęście nie ma powodów do niepokoju. Taki stan rzeczy jest przejściowy. Powodem wypadania włosów są  zmiany hormonalne. W okresie połogu spada bowiem ilość estrogenów, obniżając swój poziom do stanu sprzed ciąży. O ile w ciąży hormon ten miał wpływ na wzrost włosów, o tyle jego spadek przyczynia się do ich wypadania. Czasami powodem utraty włosów jest również stres poporodowy, który jednak szybko mija. Kiedy gospodarka hormonalna zostanie wyrównana, wówczas minie problem wypadających włosów. Na miejsce tych, które utraciłyśmy, urosną nowe. Taki stan może trwać przez 3 – 4 miesiące. W tym czasie można używać tych samych produktów do pielęgnacji czy stylizacji włosów, co wcześniej. Można dodatkowo zastosować kurację wzmacniającą włosy w postaci odżywek i masek do włosów. Ważne jest również odpowiednie odżywienie i przyjmowanie preparatów witaminowych, podobnie jak w czasie ciąży. Mowa tu głównie o kobietach, które karmią piersią. Wiadomo bowiem, że w okresie laktacji zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest tak samo wysokie, jak w czasie ciąży, a ich brak może skutkować osłabieniem stanu włosów, skóry i paznokci.

Ciąża to radosny czas oczekiwania na mającego się urodzić potomka. Dlatego nie powinien być on zakłócony przez żadne zmartwienia i kłopoty, nawet te związane ze stanem włosów. Jeśli więc odpowiednio o nie zadbamy już na początku ciąży, będą powodem do dumy, a nie do niepokoju. Keratynowe prostowanie włosów w ciąży czy farbowanie nie powinny nikogo przerażać, ale warto tu zachować rozwagę i umiar. Wszak zadbana mama to szczęśliwa mama, dlaczego więc mamy sobie tego odmówić?

Źródło:

  • https://www.aptekagemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/dbac-o-wlosy-ciazy/
  • https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/pielegnacja-wlosow-w-ciazy-jak-dbac-o-wlosy-i-jakich-uzywac-kosmetykow,538_6569.html

Podobne artykuły