Liposukcja – zdradzamy, ile kosztuje odsysanie tłuszczu z brzucha oraz jak wygląda zabieg. Krótki poradnik zawierający najpotrzebniejsze informacje na temat zabiegu

0
986

Liposukcja to inwazyjny zabieg polegający na odessaniu zbędnego tłuszczu z kłopotliwych partii, którego nie udało się zrzucić poprzez diety i ćwiczenia. Nadmierny tłuszczyk na brzuchu czy biodrach to już nie problem, a odsysanie tłuszczu stało się dość popularnym zabiegiem. Zanim jednak zdecydujesz się na liposukcję, sprawdź, jakie mogą być następstwa zabiegu, ile kosztuje odsysanie tłuszczu oraz jak wygląda.

Co to jest liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem, w którego czasie odsysa się tkankę tłuszczową. Jest to zabieg nie tylko wyszczuplający, ale także modelujący sylwetkę. Odsysanie tłuszczu można wykonać na różnych partiach ciała. Najpopularniejsze jest odsysanie tłuszczu z brzucha, niemniej jednak równie dobrze możesz odessać tłuszczyk z bioder, łydek, ramion, ud, karku, policzków, pośladków, piersi, łokci, kolan, kostek czy podbródka. Celem zabiegu jest redukcja liczby komórek tłuszczowych. Warto pamiętać, że liposukcja nie zawsze jest wystarczającym zabiegiem. W przypadku osób o znacznej otyłości należy również wykonać lipektomie, czyli zabieg usunięcia nadmiaru skóry oraz reszty tkanki tłuszczowej. Tłuszcz odessany w czasie liposukcji można wykorzystać, aplikując go w inne partie, np. pośladki lub piersi.

Liposukcja to nie jest sposób na odchudzanie!

Wiele ludzi liposukcja wydaje się doskonałym sposobem na szybką utratę zbędnych kilogramów. Tymczasem nie jest to zabieg, który zastąpi zdrową dietę czy ćwiczenia. Co więcej, spora część kobiet uważa liposukcję na zabieg wart każdych pieniędzy i wszelkiego ryzyka. Cóż jędrna i smukła sylwetka uzyskana w krótkim czasie brzmi kusząco. W przeciwieństwie do diet oraz ćwiczeń, które tylko obkurczają komórki tłuszczowe, liposukcja je usuwa. Może się więc wydawać, że jest to zabieg pozwalający na zawsze pożegnać nieestetyczne fałdki. Ale czy aby na pewno?

Ile kosztuje odsysanie tłuszczu z brzucha oraz innych partii ciała?

Liposukcja jest zabiegiem dość drogim. Ceny wahają się w granicach 2 000 -10 000 złotych. Wszystko zależy od tego, jaką partię ciała chcesz poddać zabiegowi oraz w jakiej klinice masz zamiar go wykonać.

Odsysanie tłuszczu z brzucha to koszt rzędu 6 000-6 500 złotych. Za liposukcję talii zapłacimy trochę mniej, bo w granicach 4000-4 500 złotych. W podobnej granicy cenowej mieszczą się zabiegi liposukcji na wewnętrzne oraz zewnętrzne partie ud. Za odsysanie tłuszczu z ramion zapłacimy około 4 000 złotych, z podbródka 3 000 złotych. W podobnych granicach mieści się odsysanie tłuszczu z pleców oraz kolan.

Należy jednak pamiętać, że operacja odsysania tłuszczu może zmienić życie o 180°. Pacjenci po zabiegu muszą stosować się do rygorystycznych zaleceń, w tym przestrzegać diety oraz uprawiać gimnastykę. Co prawda raz usunięte komórki tłuszczowe nie są w stanie się odrodzić, niemniej jednak te, które pozostały mogą chętnie, a nawet nadmiernie się rozwijać. W efekcie są w stanie zająć miejsce starych komórek. To zaś może przełożyć się na zdeformowanie sylwetki, ponieważ nie będzie tłuszczu w odessanych partiach, ale w innych będzie narastał. Zaczną więc tworzyć się nieregularne i nieestetyczne wałki oraz zgrubienia.

Zanim zdecydujesz się na odsysanie tłuszczu tą metodą, musisz to wiedzieć!

Jeśli rozważasz opcję wykonania zabiegu liposukcji, musisz wiedzieć, że aby go wykonać musisz być w pełni zdrowa. Nie poddasz się operacji, jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, cukrzycę lub zaburzenia krzepliwości krwi. Nie zrobisz jej także w przypadku, gdy cierpisz na schorzenia skóry bądź nerek. Również osoby z zaburzeniami psychicznymi, czy nałogowi palacze nie mogą poddać się liposukcji. Pamiętaj jednak, że same zapewnienia lekarza o Twoim świetnym stanie zdrowia nie wystarczą. Będziesz musiała wykonać szereg badań, aby potwierdzić swoje słowa.

Klinika, w której zechcesz poddać się zabiegowi odsysania tłuszczu, z pewnością skieruje Cię na badania morfologii oraz grupy krwi. Będą także potrzebować wyników OB, kreatyniny, glukozy, elektrolitów (Na, K), wskaźniku krzepnięcia krwi (APTT, INR) czy badania moczu. Niezbędne będzie także szczepienie przeciwko WZW B.

Wszelkich informacji oraz dokładnych przeciwwskazań możesz dowiedzieć się na pierwszej, zwykle bezpłatnej konsultacji w wybranej klinice.

Jakie ryzyko niesie ze sobą liposukcja?

Ponieważ liposukcja to zabieg operacyjny, wiąże się ze sporym ryzykiem. Ponadto w czasie zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcie skóry, co utrudnia obserwację operowanego miejsca. W przypadku, gdy tkanka tłuszczowa zostanie zassana w zbyt dużej ilości lub wraz z krwią, może dojść do poważnego i groźnego dla życia wstrząsu.

Kolejnym zagrożeniem jest tak zwany zator tłuszczowy. W czasie zabiegu może dojść do uszkodzeń niektórych naczyń krwionośnych. Wówczas może to doprowadzić do fatalnego w skutkach zbiegu okoliczności i drobne cząsteczki tłuszczu mogą dostać się do krwiobiegu. W takim przypadku będą przemieszczać się wraz z krwią oraz przyczepiać się do ścianek naczyń. W efekcie krew zacznie coraz gorzej krążyć, a grudki mogą zbijać się i tworzyć zator. Najczęściej dochodzi do zatoru w tętnicy płucnej. Wówczas następuje nagłe zatrzymanie krążenia. Do takich powikłań może dojść nawet po wielu tygodniach od zabiegu!

WAŻNE!

Niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i skutecznych efektów zabiegu, jest restrykcyjne przestrzeganie zaleceń po zabiegowych. To, co kluczowe, to zachowanie diety oraz aktywności fizycznej. W przeciwnym wypadku dojdzie do „obudzenia” mikroskopijnych i niedojrzałych komórek tłuszczowych, które ukryte są w centrach tłuszczowych w głębszych warstwach skóry. Niedojrzałe komórki pochłaniają stopniowo mikroskopijne cząstki tłuszczu wówczas, gdy za dużo jemy. Z czasem zaczynają się łączyć i tworzyć nowe komórki tłuszczowe.

Liposukcja – jak wygląda odsysanie tłuszczu?

Zabieg odbywa się zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym, choć w przypadku niektórych partii niezbędna jest pełna narkoza pacjenta. Najpierw chirurg musi narysować na ciele schemat, według którego będzie odsysany tłuszcz. Sam zabieg trwa od 30 do nawet 120 minut.

Czasami tkanka tłuszczowa rozbijana jest ultradźwiękami, aby ją zmniejszyć. Niestety wielu przeciwników twierdzi, że ultradźwięki mogą uszkodzić skórę.

W przypadku zabiegu w miejscowym znieczuleniu możesz odczuwać wrażenie skrobania oraz słyszeć odgłos ruszania się igły. Zabieg zaczyna się od niewielkiego nacięcia w pobliżu warstwy tłuszczowej. Nacięcie wykonuje się zwykle w mało widocznym miejscu np. na zagięciu skóry, fałdzie. Jest ono niezbędne do (kilkukrotnego) wprowadzenia specjalnej igły. Igła ta jest zakończona tępą końcówką, bardziej przypomina więc rurkę. W czasie zabiegu wkłada się ją kilkukrotnie w otwór, za każdym razem pod innym kątem. Rurka ta podłączona jest do specjalnej maszyny odsysającej, która działa niczym odkurzacz.

Czynności są powtarzane w każdym miejscu, które wcześniej zostały obrysowane na ciele pacjentki. Po zakończeniu odsysania, na przeciętej skórze zakłada się szwy bądź klamerki, które po około 7 dniach należy zdjąć. Całość owinięta zostanie specjalnym opatrunkiem uciskowym, który zapobiegnie krwawieniom oraz siniakom.

Po zabiegu

Po liposukcji musisz pozostać na obserwacji w szpitalu przez 1-2 doby. Lekarz w tym czasie oceni to, jak organizm reaguje na nową sytuację. Wówczas będziesz pod wpływem  środków znieczulających.

Tkanka łączna po odsysaniu przypomina gąbkę lub plaster miodu. Płyn tkankowy oraz krew z małych, uszkodzonych naczyń wypełni wolne miejsce, sprawiając obrzęk oraz zasinienie. Z biegiem czasu, gdy miejsce po zabiegu zacznie się goić, siniaki i opuchlizna będą znikać. Tkanka łączna, która pozbawiona jest tłuszczu, spłaszczy się, a skóra w przypadku dobrej elastyczności dopasuje się do nowych kształtów. Warto jednak pamiętać, że na nową, smukłą sylwetkę będziesz musiała trochę poczekać.

Dolegliwości bólowe nasilają się mniej więcej w 10-12 dobie po operacji. Im większy był zakres zabiegu, tym bóle będą dotkliwsze. Pacjentki, które przeszły zabieg opisują ból, porównując go do bólu ciała poobijanego kijami. Dolegliwości te mogą trwać nawet tygodnie. Pomocne są gorsety oraz pasy podtrzymujące ciało, niemniej jednak nie zawsze dają ukojenie. Wiele osób po odsysaniu tłuszczu nie jest w stanie normalnie pracować i niezbędne jest zwolnienie lekarskie.

Po zabiegu przez bity miesiąc (zarówno w dzień, jak i w nocy), trzeba chodzić w specjalnym kombinezonie, który przylega do ciała niczym druga skóra. Kombinezon wykonany jest z syntetycznych mikrowłókien, które przepuszczają powietrze. Dopiero po upływie miesiąca, gdy zdejmie się kombinezon, wiadomo czy zabieg  odchudzający można uznać za pozytywny, czy też będzie konieczna korekta.

WAŻNE!

Po liposukcji staraj się powstrzymać od palenia papierosów. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, a to zaburza krążenie krwi w skórze. Nie możesz też dźwigać ciężarów ani wykonywać intensywnych ćwiczeń. Nie zapominaj o zdrowej diecie i pod żadnych względem się nie przejadaj! Przez pierwszy rok od operacji, należy chronić ciało przed nadmiernym słońcem. Wykluczone jest zatem intensywne opalanie, korzystanie z solarium, a także z sauny.

Liposukcja to inwazyjny zabieg, który może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza jeśli usunięto duże ilości tłuszczu- niesie to ze sobą ryzyko powstawania nierówności. Po zabiegu należy także pamiętać o zdrowych zasadach żywieniowych oraz trzymać się reżimu 1000 kalorii/dzień. Nie zapomnij również o ćwiczeniach. Gimnastyka powinna być uprawiana regularnie, ale nie może być zbyt forsowna. Doskonale sprawdzi się tutaj pływanie, jazda na rolkach czy na rowerze.

Źródło:

Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście