Wypadanie włosów u kobiet. Poradnik na temat przyczyn i metod leczenia łysienia kobiet

0
137

Włosy to nieodzowny element kobiecego wizerunku. Gęste, zadbane i piękne kosmyki zdobią twarz i dodają pewności siebie. Jednak czasami zdarza się, że bujna do tej pory czupryna, zaczyna się przerzedzać. Wypadające garściami włosy, to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Chociaż wypadanie włosów to męski problem, to jednak łysienie u kobiet zdarza się coraz częściej. Zakola u kobiet to wstydliwy problem. Nie wyglądają zbyt estetycznie, co więcej powodują spadek samooceny i poczucia własnej wartości. Dlatego warto przyjrzeć się problemowi z bliska. Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i jak sobie z tym radzić? O tym w dalszej części artykułu.

Kiedy mówimy o łysieniu?

Każdego dnia tracimy około 100 włosów. Jest to proces zupełnie naturalny, wynikający z konieczności wymiany tych włosów, których cykl życiowy się zakończył. W miejscu wpadniętych włosów wyrastają nowe. Tak się dzieje w przypadku zdrowego organizmu. Problem zaczyna się wówczas, gdy podczas czesania obserwujemy utratę znacznie większej ilości włosów.

Takie wypadanie włosów u kobiet może oznaczać początki łysienia. Nieleczony problem będzie się pogłębiał. Jednak zanim rozpoczniemy kurację, należy zdiagnozować, co jest przyczyną wypadania włosów. A może ich być wiele.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny problemu

Łysienie u kobiet może mieć wiele przyczyn. Czasami za taki stan rzeczy odpowiada nie jeden, a kilka czynników. Dlatego ważna jest wizyta u lekarza dermatologa lub trychologa, który zdiagnozuje problem i rozpocznie leczenie. Czasami na diagnozę trzeba trochę poczekać, bo problem może okazać się złożony i konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań.

Częstą przyczyną łysienia kobiet są zmiany poziomu estrogenów w organizmie. Ma to miejsce najczęściej w okresie menopauzy, ciąży lub po urodzeniu dziecka. Wówczas obserwuje się utratę włosów na całej powierzchni głowy.

Za wypadanie włosów odpowiada również inny hormon – testosteron. Fakt, że jest to męski hormon, ale w organizmie kobiety również pojawia się w niewielkich ilościach. Nadprodukcja testosteronu przyczynia się do łysienia typu męskiego. Zakola u kobiet, znaczne przerzedzenie włosów na czubku głowy to właśnie objawy tego typu schorzenia.

Innym czynnikiem powodującym łysienie u kobiet są geny. Obciążenia genetyczne to częsta przyczyna utraty włosów. Z tym trudniej sobie poradzić niż w przypadku łysienia na podłożu hormonalnym.

Choroby skóry i grzybice to kolejne przyczyny wypadania włosów. Również stres i szybkie tempo życia mogą powodować powstawanie problemu. Nadmiar zabiegów stylizacyjnych także nie jest tu bez znaczenia. Częste farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, a także używanie suszarki, lokówki i prostownicy osłabiają włosy, które z czasem zaczynają wypadać.

Na kondycję włosów ogromny wpływ ma również dieta i ogólny stan zdrowia. Niedobór składników odżywczych, witamin i minerałów przyczyniają się nie tylko do utraty włosów, ale również łamliwości paznokci i złego stanu skóry. Również zażywane leki mogą taki stan rzeczy wywołać.

Łysienie u kobiet – typy łysienia

Łysienie klasyczne

Ten typ łysienia przejawia się wypadaniem włosów na całej powierzchni głowy. Istnieje kilka przyczyn jego powstawania: zła dieta, zmiany hormonalne, zabiegi stylizacyjne, choroby skóry czy ogólne osłabienie organizmu. Jeśli problem zostanie szybko i trafnie zdiagnozowany, łysienie tego typu będzie można szybko i łatwo wyleczyć. Zazwyczaj stosuje się leczenie zdiagnozowanego podłoża oraz wzmacnianie włosów i ich cebulek.

Łysienie androgenowe

Na ten typ łysienia wpływ ma męski hormon o nazwie testosteron. Występuje on również w organizmie kobiet, ale w mniejszym stężeniu. Kiedy dochodzi do nadprodukcji testosteronu, u kobiet pojawia się problem z łysieniem. Początkowo zaczynają być widoczne zakola, później włosy na czubku głowy robią się coraz rzadsze. W najgorszym wypadku może dojść do utraty włosów na całej powierzchni głowy. Leczenie tego typu łysienia skupia się na ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej. W trakcie terapii stosuje się również preparaty aktywizujące cebulki i hamujące wypadanie włosów.

Łysienie plackowate

Jest to jedno z trudniejszych do wyleczenia typów łysienia. Dotyka ono głównie kobiety. Objawia się występowaniem charakterystycznych okrągłych miejsc na głowie, gdzie włosy są mocno przerzedzone, lub zupełnie wypadły. Z czasem miejsc takich jest coraz więcej i łączą się ze sobą na całej powierzchni głowy.

Przy tego typu łysieniu może dojść do wypadania brwi i rzęs. Nieleczona choroba może doprowadzić do zaniku owłosienia na całym ciele. Leczenie łysienia plackowatego trwa długo i jest wieloetapowe. Wiąże się z farmakologią doustną i miejscową. Przyczyny tego typu łysienia są trudne do określenia, a więc i dobór odpowiedniej terapii bywa niełatwy.

Łysienie łojotokowe

Ten typ łysienia związany jest z nadprodukcją łoju przez skórę głowy. Wówczas na skórze głowy tworzy się warstwa pokrytego łojem naskórka, który zaczyna się łuszczyć, tworząc łupież i powodując uciążliwy świąd. Jest to idealne siedlisko dla bakterii, które zaczynają się namnażać, w konsekwencji doprowadzając do łojotokowego zapalenia skóry. Ze zmienionej chorobowo skóry głowy włosy zaczynają  wypadać. Leczenie jest dość skomplikowane i polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych, przeciwświądowych. Terapia połączona jest również z fototerapią oraz uzupełnieniem diety w preparaty zawierające witaminy z grupy A, E i B.

Zakola u kobiet – jak je skutecznie ukryć?

Zakola u kobiet są wynikiem utraty włosów w przednie części głowy. Wówczas dochodzi do tzw. cofnięcia się linii włosów. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są uwarunkowania genetyczne. Jednak czasami w grę wchodzi również agresywna stylizacja czy nawet choroba. O tym, czy dziewczynka będzie miała tego typu problem, można dowiedzieć się już w młodym wieku. Zakola u dziewczyn widoczne są bardzo wcześnie. Łatwo to sprawdzić po zaczesaniu włosów do tyłu i odsłonięciu czoła.

Zakola u kobiet zdecydowanie łatwiej ukryć niż w przypadku mężczyzn. Dobrze dobrana fryzura z grzywką z pewnością zatuszuje takie mankamenty urody. Również odpowiednia pielęgnacja włosów pozwoli ograniczyć problem. Stosowanie olejku rycynowego to dobra metoda na utratę włosów. Stosowany regularnie, ograniczy wypadanie włosów oraz je wzmocni. Jeśli pojawienie się zakoli związane jest również z innymi niepokojącymi objawami lub występuje w bardzo młodym wieku, należy skonsultować się z lekarzem.

Co robić, gdy włosy zaczynają wypadać?

Kiedy zobaczysz, że Twoje włosy zaczynają wypadać, natychmiast reaguj. Udaj się jak najprędzej na wizytę do specjalisty. Wcześniejsze wykrycie problemu i zdiagnozowanie ewentualnej choroby przyspieszy proces leczenia. Ważne jest również zróżnicowanie diety. Jak wiadomo, stan włosów zależy od kondycji całego organizmu. Dlatego wypadanie włosów może świadczyć o tym, że czegoś im brakuje.

Podejmując walkę z łysieniem, wzbogać swoją dietę o produkty bogate w białko, żelazo, kwas foliowy, potas i krzem. Bardzo ważne jest również dostarczanie organizmowi witamin z grupy A, E, B i C. W Twoim jadłospisie nie może więc zabraknąć warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa, jajek, mleka czy kaszy.

Dobrym uzupełnieniem składników odżywczych będą również odpowiednie suplementy diety. Wybieraj te, przeznaczone do wzmacniania włosów i paznokci. Ich skąd został tak skomponowany, aby o nieszczególnie zadbać.

Leczenie kobiecego łysienia

Po zdiagnozowaniu przyczyny łysienia, lekarz rozpocznie odpowiednią terapię. Przepisze on odpowiednie leki i zaleci właściwą kurację. W przypadku łysienia na tle hormonalnym trzeba będzie uregulować gospodarkę hormonalną organizmu. Proces leczenia łysienia zazwyczaj jest dosyć długi (3 miesiące lub dłużej), dlatego nie należy się zrażać, jeśli początkowo efekty będą mało widoczne.

W celu uzupełnienia brakującego owłosienia na głowie panie często decydują się na zabiegi medycyny estetycznej, które pozwolą przywrócić czuprynie dawny blask. Mowa tu o przeszczepianiu włosów czy mezoterapii. Przeszczep włosów to zabieg, który bardzo szybko pozwoli zagęścić fryzurę, ale trzeba pamiętać, że nie usunie on przyczyn problemu. Dzięki mezoterapii odżywimy i wzmocnimy cebulki, co przyczyni się do szybszego odrastania włosów.

Łysienie u kobiet to poważny problem, ale nie niemożliwy do rozwiązania. Szybka diagnostyka, stosowanie właściwych kosmetyków, farmakologia i odpowiednia dieta pomogą pozbyć się problemu. Warto również pamiętać, że o wypadające włosy należy szczególnie dbać. Stosowanie nieinwazyjnych zabiegów stylizacyjnych i ich odżywianie sprawią, że włosy szybciej odzyskają dawny wygląd.

Źródło:

Znajdź najlepszy salon fryzjerski w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here