Sprawdzone przepisy na maseczkę aspirynową – skuteczne działanie na przebarwienia, zaskórniki, pryszcze

Sprawdzone przepisy na maseczkę aspirynową

Jest jedną z najczęściej wykonywanych w domu maseczek. Znana była naszym babciom i matkom, a teraz wykorzystywana jest przez rzeszę zwolenniczek naturalnej pielęgnacji skóry. Łagodzi trądzik, zmniejsza ilość zaskórników, niweluje zaczerwienienia po wypryskach… Maseczka aspirynowa zyskała swoje uznanie dzięki wyjątkowej skuteczności i prostocie przygotowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak ją przygotować i na co powinnaś uważać, stosując ją.

Maseczka aspirynowa i jej właściwości

Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy  jest pochodną kwasu salicylowego, który znany jest prawie w każdym domu. Stosujemy go na przeziębienia i grypę. Świetnie radzi sobie z gorączką i stanami zapalnymi. Z powodzeniem może też być używany jako składnik domowych środków kosmetycznych: maseczek i toników. Jego działanie porównywane jest do działania kwasów w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Dzięki niższemu stężeniu może być jednak bez obaw stosowany w domu. Ma właściwości dezynfekujące, wysuszające i oczyszczające, rozjaśniające przebarwienia oraz złuszcza martwy naskórek. Łagodzi stany zapalne, wyrównuje koloryt oraz wygładza cerę. Kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie wnika głęboko w skórę, oczyszczając ją, dzięki czemu ilość zaskórników ulega widocznemu zmniejszeniu. Aspirynę na trądzik możemy nakładać punktowo na zmiany trądzikowe (unikaj w przypadku zmian ropnych), krosty i wągry. Pomaga pozbyć się opryszczki wargowej. Nadaje skórze miękkości, jędrności i blasku.

Widok kobiety w szlafroku

Kiedy stosować maseczkę z aspiryny

Nikt tak dobrze, jak osoby z cerą trądzikową nie wiedzą, jak trudna i nierówna jest walka z trądzikiem. Dlatego każda, nawet najmniejsza, pomoc jest na miarę złota. Zastosowanie aspiryny na trądzik pomaga zniwelować jego skutki. Nie ma zaś lepszego sposobu jej aplikacji niż maseczka. Bezpiecznie można ją stosować nawet kilka razy w tygodniu. Nie należy jednak przesadzać. Każda zaobserwowana zmiana, np. zbytnie wysuszenie, powinna być sygnałem do zmniejszenia częstotliwości używania maseczki lub nawet jej zaniechania. Jeżeli jednak nie widzisz takich objawów, możesz śmiało używać maseczki z aspiryny.

Kiedy sięgnąć po maseczkę aspirynową?

Z powodzeniem możesz jej używać, gdy widzisz pogorszenie kondycji skóry, gdy masz zwiększone problemy z przebarwieniami, zaskórnikami czy trądzikiem. Możesz ją stosować punktowo na zmiany lub na całą twarz, jednak ta forma nie jest wskazana, gdyż aspiryna mocno wysusza i podrażnia. Dzięki niej krostki i zmiany trądzikowe, jak również przebarwienia skórne, szybko znikną. Najważniejsze jest jednak jej regularne stosowanie. Stosowana 1-2 razy w tygodniu wyraźnie poprawia kondycję skóry, zmniejsza liczbę zaskórników i rozjaśnia przebarwienia. A z czasem problemy skórne pojawiają się już tylko sporadycznie.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Kto powinien unikać maseczki aspirynowej

Nie ma większych przeciwwskazań do jej stosowania, jednak powinny na nią uważać osoby z cerą wrażliwą, suchą i naczynkową, gdyż zawarte w aspirynie kwasy mogą podrażniać skórę. Nie jest również wskazane stosowanie aspiryna na trądzik w jego ostrej postaci. Może bowiem powodować podrażnienia i zaognić sytuację. Nadużywanie jej może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Zwiększenie wysuszenia skóry przekłada się bowiem do zwiększenia produkcji łoju, a tym samym do nasilenia problemów skórnych.

Jak każda substancja maseczka z aspiryny może powodować reakcję alergiczną, dlatego przed przystąpieniem do jej używania zaleca się zrobienie próby alergicznej. To znaczy, że na małym fragmencie skóry np. na nadgarstku nakładamy niewielką ilość maseczki i czekamy ok. 15 min. Jeżeli skóra wykazała jakąkolwiek reakcję alergiczną, swędzenie czy pieczenie nie powinnaś wykonywać tej maseczki.

Maseczki powinny unikać osoby:

  • z ostrymi stanami zapalnymi,
  • z ranami otwartymi,
  • ze skórą naczynkową
  • z mocną postacią trądziku,
  • uczulone,
  • ze skórą bardzo suchą, skłonną do podrażnień,
  • z trądzikiem różowatym,
  • z atopowym zapaleniem,
  • kobiety w ciąży.

Wskazania do zastosowania aspiryny na trądzik

Maseczka aspirynowa wysusza i oczyszcza skórę. Jest polecana w szczególności osobom ze skórą normalną, tłustą i mieszaną oraz ze skłonnościami do trądziku. Jest wskazana w przypadku okresowych zmiany skórnych wywołanych zmianą pogody, zmianą cyklu miesiączkowego, czy chorobą. Antyseptyczne działanie aspiryny zabija bakterie i drobnoustroje. Stosowana punktowo wysusza, jednocześnie nie podrażniając delikatnej skóry twarzy.

Jak przygotować maseczkę aspirynową?

Nie ma jednego przepisu na przygotowanie maseczki aspirynowej. Jest ich wiele od bardzo prostych do bardzo skomplikowanych. Najważniejsza jest jednak baza, która pozostaje niezmienna. Jest nią aspiryna, ewentualnie polopiryna.

Przygotowanie bazy, podstawowej wersji maseczki jest bardzo proste. Wystarczy umieścić w miseczce 3-4 tabletki aspiryny – niepowlekane i bez innych dodatków. A następnie wymieszać z małą łyżką wody lub hydrolatu. Wodę wlewamy powoli, czekając, aż tabletki napęcznieją. Całość rozcieramy na jednolitą masę. Tak przygotowaną bazę możemy nakładać na oczyszczoną skórę lub wykorzystać do stworzenia bardziej rozbudowanych form. Maseczkę pozostawiamy na twarzy przez około 10-15 minut.

Dodając jogurt naturalny, który łagodzi podrażnienia lub miód, będący jednym z lepszych środków przeciwzapalnych oraz prawdziwą bombą witaminową, zyskamy maseczki o bogatej formule i szerszym zakresie działania. Możesz również wzbogacić maseczkę o witaminę A i E (znacząco wpływają na kondycję skóry i produkcję włókien kolagenowych), czy olejek z drzewa herbacianego (naturalny środek antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący).

Widok kobiety w łazience

Aspiryna jako odkażający tonik

Aspiryna może być również wykorzystana jako składnik odkażającego toniku. Tabletki wystarczy zalać większą ilością wody i przemywać nim twarz. Regularnie używany pomaga w zmaganiach ze zmianami skórnymi. Należy jednak pamiętać, że nie ma on długiej daty przydatności, dlatego należy przygotowywać go małymi partiami i szybko zużywać.

Jak widzisz aspiryna to nie tylko babciny sposób na przeziębienie. Stosowanie aspiryny na pryszcze przynosi zadowalające rezultaty. Tania oraz  prosta w przygotowaniu maseczka wysusza i oczyszcza skórę, rozjaśnia przebarwienia, niweluje ślady po pryszczach. W połączeniu z witaminami A i E, miodem naturalnym czy jogurtem, dodatkowo przynosi niespodziewane rezultaty sprawiając, że nasza cera będzie oczyszczona i odżywiona. Bez wątpienia powinna stać się stałym elementem w naszych domowych apteczkach i kosmetyczkach.

Źródło:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_acetylosalicylowy
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/lek-na-przeziebienie-w-kosmetyce-czyli-niecodzienne-zastosowanie-aspiryny,16901
  • https://www.kosmetolozki.pl/uroda/maseczka-aspirynowa-wlasciwosci-pielegnacyjne.html

Podobne artykuły