Maseczka z węgla aktywnego do cery trądzikowej i zanieczyszczonej

Maseczka z węgla aktywnego do cery trądzikowej i zanieczyszczonej

O fantastycznych właściwościach najróżniejszych kosmetyków – w tym maseczek – z węgla aktywnego słyszy się ostatnio coraz więcej. I nic dziwnego, bo ich działanie jest naprawdę zaskakujące. Co sprawia, że przynoszą tak wspaniałe efekty?

Choć do niedawna znany był tylko jako środek na problemy żołądkowe, w krótkim czasie zrobił prawdziwą furorę również w kosmetyce. Dziś węgiel aktywny (lub inaczej leczniczy) możemy znaleźć na niemal każdej z drogeryjnych półek: w żelach do mycia twarzy i ciała, maseczkach, kremach, peelingach, a nawet pastach do zębów (w tym przypadku stosuje się go nawet w czystej postaci). Ze względu na jego właściwości, regularne stosowanie kosmetyków, takich jak maski z węgla aktywnego poleca się szczególnie osobom o cerze trądzikowej, zanieczyszczonej i skłonnej do przetłuszczania. Przygotowaliśmy zatem kilka sprawdzonych przepisów na domowe maseczki z węgla aktywnego.

Wyjątkowe właściwości węgla aktywnego

Węgiel aktywny to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie naturalne rozwiązania – bo takim właśnie jest. Ma bardzo silne działanie antybakteryjne, wiążące i absorbujące, dzięki czemu dociera nawet do głębszych warstw skóry i doskonale pochłania wszelkie zanieczyszczenia, bakterie, toksyny oraz nadmiar sebum. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, wspiera złuszczanie martwego naskórka, a także rozjaśnia przebarwienia i blizny. I co najważniejsze: jest przy tym całkowicie bezpieczny – nawet dla skóry wrażliwej.

Ze względu na właściwości oczyszczające i bakteriobójcze, węgiel aktywny doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej, z przebarwieniami oraz skłonnej do wyprysków. Oprócz żeli, kremów i peelingów z jego dodatkiem bardzo popularne są również maseczki z węgla aktywnego – szczególnie te domowe. Dlaczego akurat one? Dlatego, że substancja ta sprawdza się najlepiej, gdy stosowana jest w dużym stężeniu.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Co ciekawe, węgiel aktywny łagodzi także podrażnienia po ukąszeniach owadów (w tym swędzenie i ból) oraz wspomaga gojenie drobnych ran. Dzieje się tak za sprawą właściwości przeciwzapalnych.

Niezawodna maseczka na wągry z węgla aktywnego

Maska z węgla aktywnego to doskonały sposób na trądzik, wągry, zaskórniki i wszelkie zanieczyszczenia skóry. Sprawdza się także w leczeniu delikatnych podrażnień, dlatego z powodzeniem może być stosowana nie tylko na twarz, ale i pozostałe części ciała. Ze względu na intensywne działanie najlepiej stosować ją raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, a jeśli chcemy robić to częściej – to tylko punktowo. Aby zadziałała jak należy, powinna pozostać na skórze przez minimum 10 minut.

Przed wykonaniem domowego zabiegu z wykorzystaniem maseczki z węgla aktywnego, warto najpierw wykonać próbę uczuleniową. Każda skóra jest inna, dlatego różne będą także jej reakcje na tego typu kosmetyk. Łatwy test pozwoli upewnić się, że możemy stosować go bez obaw i oszczędzi nam niepotrzebnych zmartwień.

Czy maska z węgla aktywnego brudzi?

Zdecydowanie tak, dlatego zabierając się za jej przygotowanie, najlepiej ubrać się w “roboczy” strój i zabezpieczyć (lub po prostu wynieść) jasne dywaniki łazienkowe. Do wytarcia twarzy po maseczce z węgla aktywnego warto wykorzystać także ciemniejszy ręcznik. Mimo to nie ma potrzeby, aby obawiać się jej koloru – z twarzy zmyjemy ją bez problemu, wystarczy, że wyposażymy się w dobry żel lub mydło oczyszczające.

Gdzie kupić węgiel do maseczki?

Podstawowy składnik maseczki z węgla aktywnego kupimy bez problemu w każdej aptece. Potrzebujemy bowiem zwykłych tabletek lub kapsułek – tych samych, które stosowane są przy problemach żołądkowych. Do przygotowania kosmetyku potrzeba zwykle około 2-3 pastylek lub kapsułek (te drugie są wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie trzeba ich rozcierać – wystarczy wysypać węgiel z otoczek), podczas gdy za całe opakowanie (zawierające zwykle 20-30 sztuk) zapłacimy zaledwie kilka złotych. Naturalnie, skutecznie i tanio – czy można chcieć więcej?

Maseczka z węgla aktywnego – domowe przepisy

Samodzielne przygotowanie domowej maski z węgla aktywnego jest bardzo łatwe i nie zabiera wiele czasu. Najlepiej sprawdzają się tutaj przepisy dwuskładnikowe – właśnie dlatego, że są proste i szybkie, a przy tym skuteczne.

Czysty węgiel aktywny – maseczka z wodą

Składniki:

  • 3 kapsułka (lub pastylka) węgla aktywnego,
  • 1 łyżeczka wody przegotowanej.

Zawartość kapsułek wsypujemy do małego naczynia i mieszamy z wodą. Jeżeli używamy pastylek, czekamy chwilę, aż zmiękną i dopiero wtedy mieszamy. Powstałą maseczkę nakładamy na twarz na około 10-30 minut (początkowo trzymamy ją krócej, aby skóra mogła się przyzwyczaić).

Maska z węgla i miodu

Składniki:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego w proszku,
  • 1 łyżka miodu (najlepiej półpłynnego).

Łączymy miód z węglem, aplikujemy na twarz na około 10 minut, po czym zmywamy letnią wodą.

Maseczka na wągry a z węgla i sody oczyszczonej

Składniki:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • odrobina wody.

Sypkie składniki mieszamy z wodą. Pozostawiamy na ok. 10 minut, a przed zmyciem wykonujemy delikatny masaż okrężnymi ruchami – w ten sposób maseczka zadziała przy okazji jak peeling. Złuszczające działanie peelingu wsparte odkażającą sodą pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, wągrów i zaskórników.

Maska z węgla i żelatyny

Składniki:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego,
  • 1,5 łyżeczki żelatyny w proszku,
  • odrobina ciepłej wody.

Żelatynę rozpuszczamy w wodzie, a następnie dodajemy węgiel. Celem jest osiągnięcie średnio gęstej konsystencji – tak, aby substancję dało się łatwo zaaplikować na twarz, ale żeby z niej nie spływała. Gdy całość zaschnie (czyli po ok. 5 minutach), delikatnie ściągamy maseczkę. Ale uwaga! Chodzą słuchy, że sprawia to sporo bólu, podczas gdy efekty zabiegu nie są zbyt imponujące.

Maseczka na wągry z węgla i glinki kosmetycznej (dowolnej)

Składniki:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego,
  • 1 łyżeczka dowolnej glinki kosmetycznej,
  • odrobina wody.

Wody używamy oszczędnie – konsystencja maseczki z węgla aktywnego i glinki powinna być gęsta. Po nałożeniu możemy co jakiś czas delikatnie spryskiwać twarz wodą, aby maska nie zasychała i nie zaczęła się kruszyć. Zmywamy letnią woda po ok. 10-15 minutach.

Maska z węgla i kefiru

Składniki:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego,
  • 1 łyżka kefiru (zamiennie: maślanki lub jogurtu naturalnego).

Oba składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz. Zmywamy po około 10-15 minutach. To bardzo delikatna maseczka, która oprócz oczyszczenia cery, dodatkowo łagodzi podrażnienia i wspiera gojenie drobnych ran.

Jeśli mamy na to czas i ochotę, do przygotowania maski z węgla możemy oczywiście wykorzystać więcej, niż dwa składniki. Dobrze sprawdza się np. połączenie kefiru i glinki kosmetycznej, czyli po prostu mix opisanych wyżej przepisów. Wspomniana receptura polecana jest szczególnie osobom o skórze wrażliwej – jest bowiem delikatna i nie powoduje podrażnień, a wręcz łagodzi niewielkie stany zapalne. Jednocześnie zapewnia dogłębne oczyszczanie i odświeżenie cery.

Maseczka z węgla aktywnego w roli peelingu

Zanim zmyjesz maseczkę z twarzy, poświęć kilka minut na delikatny masaż. Wykonuj powoli okrężne ruchy, a węgiel zadziała na skórę jak peeling – dodatkowo złuszczy martwy naskórek, jeszcze lepiej odblokowując pory i usuwając wszelkie zanieczyszczenia. To doskonały sposób na oczyszczenie cery, szczególnie zimą, kiedy osadza się na niej wiele szkodliwych substancji zawartych w powietrzu.

Węgiel aktywny – maseczka idealna?

Choć maseczka z węgla aktywnego to naprawdę świetny kosmetyk, ma też drobną wadę. Ze względu na silne działanie oczyszczające i ściągające, może wysuszać skórę. Właśnie dlatego nie należy stosować jej częściej, niż dwa razy w tygodniu (chyba, że punktowo) i lepiej unikać aplikowania na noc. Po zabiegu warto natomiast posmarować twarz intensywnie nawilżającym kremem.

Drogeryjna maska z węgla

Maseczki z węgla aktywnego są oczywiście dostępne także w drogeriach. Jeśli nie chcemy lub nie mamy czasu przygotowywać ich samodzielnie w domu, możemy skorzystać z gotowych propozycji. Firmy kosmetyczne co rusz wprowadzają na rynek nowe produkty, dzięki czemu każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Szeroka oferta wiąże się również z dużym zróżnicowaniem cen, co sprawia, że maska z węgla to kosmetyk na każdą kieszeń.

Artykuł na temat maseczki z węgla aktywnego powstał w oparciu o wiedzę własną autora, a także informacje znalezione na blogach oraz innych portalach o tematyce zdrowotnej i urodowej:

https://wieczniemloda.com/maseczka-z-wegla-przepis-11830

Podobne artykuły