Mity na temat pielęgnacji skóry twarzy

Mity na temat pielęgnacji skóry twarzy

Triki, tutoriale, rekomendacje, reklamy nowinek kosmetycznych… Otacza nas ogrom informacji, wciąż jednak krąży wiele mitów na temat pielęgnacji skóry. Czas je obalić!

1. Filtry przeciwsłoneczne używamy tylko latem 

Czy wraz z końcem lata rezygnujesz z kremu z filtrem? Wciąż spora część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że promieniowanie UVA ma takie samo natężenie przez cały rok, nawet wtedy, gdy słońce jest za chmurami. Dlatego po filtry przeciwsłoneczne powinno się sięgać nie tylko latem.

Wyróżnia się promieniowanie UVB i UVA. Pierwsze z nich wnika w naskórek sprawiając, że na ciele pojawia się opalenizna. Powoduje także oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne i choroby skóry. Jest zatrzymywane przez chmury i szkło. 

Natomiast UVA stanowi ok. 95% całego promieniowania UV (fale ultrafioletowe). Niezależnie od pory roku jego wartość jest stała. Wpływa na fotostarzenie się skóry, a także może powodować jej choroby. Przenika przez chmury czy szkło.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

 Szczęśliwa kobieta korzystająca z porannego zabiegu pielęgnacyjnego w łazience.

2. Pod oczy można używać tych samych kosmetyków, których używamy na całą twarz

Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż skóra w pozostałych partiach twarzy. Różni się także ilością gruczołów łojowych, wokół oczu jest ich mniej, przez co skóra szybciej się wysusza.To właśnie przez odmienną budowę, skóra w okolicy oczu ma inne potrzeby. Dlatego powinno się używać kosmetyków dedykowanych temu obszarowi naszego ciała.

3. Pielęgnacja skóry wokół oczu konieczna jest dopiero po 35 roku życia 

Pierwsze zmarszczki zazwyczaj pojawiają się w okolicy oczu. Zgodnie z powszechnym powiedzeniem: lepiej zapobiegać niż leczyć, o skórę wokół oczu powinno się zacząć dbać jak najwcześniej, stosując kosmetyki dobrane do wieku. Taką pielęgnację można zacząć stosować już około 20 roku życia. Co prawda zmarszczek nie da się uniknąć, ale można opóźnić ich powstawanie.

Pielęgnacja twarzy. Portret młodej kobiety z kroplami kremu kosmetycznego na skórze pod oczami.

4. Rozszerzone pory skóry świadczą o cerze mieszanej

Jedni mają ich mniej, drudzy więcej. Wygląd porów na twarzy w znacznym stopniu determinują geny. Jednak występują też czynniki, które przyczyniają się do rozszerzania porów np. trądzik, niewłaściwie dobrana pielęgnacja, problemy hormonalne, wiek, opalanie czy palenie papierosów. Ale czy rozszerzone pory świadczą o cerze mieszanej? Niekoniecznie, tak naprawdę mogą występować w każdym typie cery.

5. Kosmetyki przeciwstarzeniowe szkodzą młodej skórze

W kosmetykach przeciwzkmarszczkowych znajdują się substancje i ekstrakty, które pomagają w produkcji kolagenu i elastyny, przez co zmarszczki mogą zostać nieco zredukowane. Preparaty anty-aging ponadto w swoim składzie zawierają składniki nawilżające skórę. Nie ma w nich nic, co mogłoby zaszkodzić młodej cerze. Skóra czerpie z nakładanych na nią produktów tylko te substancje, których potrzebuje.

6. Tłusta skóra nie potrzebuje nawilżenia

Tłusta cera charakteryzuje się nadmierną pracą gruczołów łojowych, wytwarzających sebum. Wydawać by się mogło, że to wystarczy, żeby nawilżyć skórę. Tymczasem skóra tłusta potrzebuje nawilżenia, jak każdy innym typ cery. Dlaczego? Codziennie czynniki zewnętrzne powodują utratę wilgotności w naszej skórze. A im lepsze nawilżenie, tym mniej pobudzane są gruczoły łojowe do produkcji sebum.

 Kobieta z wodą na twarzy i ciele.

7. Sucha skóra i skóra odwodniona to to samo

Skóra sucha i skóra odwodniona mają wspólne cechy, np. szorstkość, łuszczenie się,  dlatego można je łatwo pomylić. W rzeczywistości to zupełnie odmienne przypadki, które więcej dzieli niż łączy. 

Skóra sucha to jeden z typów skory, który wytwarza mniejsze ilości sebum niż pozostałe typy (tłusta, normalna, mieszana). Więcej o tym typie cery przeczytasz tutaj. Natomiast skóra odwodniona to stan, który może pojawić się niezależnie od tupu cery. Występuje, gdy skóra traci więcej wodny niż je wchłania. 

8. Picie dużej ilości wody pomaga mieć piękną skórę

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody wpływa na jego ogólną kondycję – fakt. Ale picie dużej ilości wody nie do końca pomaga w trosce o piękną skórę. W badaniach nad tym zagadnieniem udowodniono jedynie, że skóra może tracić elastyczność z powodu niedoboru wody, ale tylko w ekstremalnych przypadkach odwodnienia. 

Najlepsza rada: zbilansowana dieta z wystarczającą ilością wody, umiarkowana aktywność fizyczna, odpowiednia dawka snu i właściwa pielęgnacja. To powinno wystarczyć, by cieszyć się zdrową i promienną cerą.

Zbliżenie na młodą gospodynię domową pijącą wodę

9. Skóra przyzwyczaja się do kosmetyku

Twój kosmetyk przestał działać? Nie oznacza to, że skóra się do niego przyzwyczaiła. Przyczyną może być to, że zawarte w nim składniki już nie są Ci potrzebne. Zobrazujmy to na przykładzie przesuszonej skóry, która się łuszczy. Po kuracji kremem nawilżającym cera odzyskuje optymalną wilgoć, a nieestetyczne białe plamki zniknęły – kosmetyk spełnił swoje zadanie. 

W zależności od pory roku, wieku, diety, cyklu hormonalnego i wielu innych czynników potrzeby skóry mogą ulegać zmianom. W związku z tym mogą wymagać zupełnie innej pielęgnacji i innych składników odżywczych.

10. Kosmetyki typu EKO są bezpieczniejsze

Niestety nie jest to prawda. Kosmetyki zawierające substancje pochodzące z natury nie są bardziej bezpieczne niż składniki syntetyczne powstałe w laboratoriach. Stosowanie kosmetyków typu EKO może wywołać reakcje alergiczne i podrażnienia. Powód? W ich składzie znajdują się surowce naturalne, które często składają się w kilkudziesięciu lub nawet kilkuset różnych związków w tym również alergenów. 

Ponadto w kosmetykach typu EKO w dużej mierze wykorzystywane są oleje roślinne, które u niektórych osób mogą powodować zapychanie porów, a stąd już prosta droga do wszelkiego rodzaju krostek.

Kosmetyki w stylu ECO

Zastanawiasz się jaka pielęgnacja skóry jest najlepsza dla Ciebie? Dobranie odpowiednich kosmetyków, których potrzebuje skóra, to wcale nie taka prosta sprawa. Dlatego warto zaczerpnąć rady profesjonalisty. W Booksy znajdziesz najlepsze salony w swojej okolicy, w których zatroszczą się o Twoją cerę jak nikt inny, a także podpowiedzą jak powinna wyglądać Twoja idealna pielęgnacja domowa.

Podobne artykuły