Nagniotki na stopach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Nagniotki na stopach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Nagniotki to wstydliwy i bolesny problem, który dotyka osoby w każdym wieku. Zanim zacznie się sezon na sandały warto zadbać o swoje stopy i raz na zawsze pozbyć się dokuczliwych nagniotków. Podolog Larysa Sobiech podpowiada, co należy zrobić.

Czym są nagniotki?

Nagniotki powstają ze zrogowaceń, które tworzą się w newralgicznych miejscach na stopie. Często są to punkty strategiczne, poddawane stałemu naciskowi – najczęściej obuwia – na stopy. Nagniotki znajdują się na wierzchniej części palców; widać je zwłaszcza na połączeniach stawowych paliczków. Skóra na głowach kości paliczków jest delikatniejsza niż na podeszwie stopy. Za sprawą tarcia w bucie skóra się wzmacnia i tworzy zrogowacenia, aby chronić skórę przed otarciem.

Rodzaje nagniotków i odcisków

Nagniotki powstają od nagniatania stopy, skóra „broni się” od nacisku w danym miejscu, powstaje zrogowaciały naskórek. Nagniotki przyjmują formę okrągłych stwardniałych narośli.  Nagniotki mogą mieć tzw. korzeń, czyli czop rogowy, który naciska na skórę i powoduje permanentny ból. Korzeń znajduje się w centralnej części zrogowacenia. Nagniotki bez czopu są mniej bolesne, ale często zajmują większą powierzchnię.

Przyczyny powstawania nagniotków na stopach

Buty naciskające na palce u stóp, za małe lub za duże obuwie, ocieranie szwa buta o głowę kości paliczków, to idealne warunki do rozwoju nagniotka na stopie. Do powstania takiej zmiany mogą przyczynić się również czynniki fizykalne oraz chorobowe, a także aktywność fizyczna. Ogromne znaczenie mają również warunki środowiskowe. Wilgoć lub wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi zrogowacenia.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Jak pozbyć się nagniotków?

Najbezpieczniej jest oddać się w ręce specjalisty. Podolog zadba o zdrowie stóp holistycznie, począwszy od wyboru odpowiedniego obuwia, a na preparacie do właściwej pielęgnacji domowej kończąc. Pamiętaj, że odciążenie zrogowacenia skalpelem lub dłutem w gabinecie podologicznym to konieczna, lecz doraźna pomoc. Natomiast, aby uzyskać trwały efekt terapeutyczny, należy zadbać także o profilaktykę. Dlaczego? By zmiany nagniotkowe nie powracały. Stanie się tak, gdy odpowiednio dobierzesz obuwie i wkładki do butów, które pomogą zniwelować nacisk na poszczególne części stopy, ale także gdy wprowadzisz optymalną dla rodzaju Twoich stóp pielęgnację.  

Podolog leczący nagniotki

Czy warto samodzielnie walczyć z nagniotkami?

Tak jak wspomniałam wcześniej, nie podjęłabym się samodzielnego usuwania nagniotków. Dlaczego? W kontakcie z delikatną skórą wierzchniej części stopy, dostępne na rynku środki do domowych działań złuszczających, takie jak plastry, sera, kremy, sztyfty czy różnego rodzaju urządzenia, prowokują złuszczanie nagniotka nieadekwatne do jego wielkości. Co za tym idzie? Nadmiernie złuszczamy skórę wokół zmiany. Powoduje to szybszy narost naskórka oraz pojawienie się ran. Warto przypomnieć, że tym długo niegojącym się zmianom wciąż towarzyszy tarcie w miejscu zrogowacenia. Może to mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje i doprowadzić do poważnego stanu zapalnego.

Usuwanie nagniotków krok po kroku

Jeśli zauważysz u siebie zmianę podobną do wyżej opisanej, w pierwszej kolejności zgłoś się do podologa na konsultację. Specjalista określi, czy to rzeczywiście nagniotek. Zabieg odciążenia zrogowacenia jest dla pacjenta zupełnie bezbolesny. Po usunięciu twardego naskórka podolog zabezpiecza miejsce odciążeniem w postaci specjalnie dobranej ortezy. Zapobiega to drażnieniu miejsca, w którym niedawno wykonano zabieg podologiczny. Ekspert zwróci uwagę na obuwie, sposób chodzenia, przeprowadzi także wywiad, by wskazać powody powstawania nagniotków, oraz skonsultuje Twój przypadek z lekarzami różnych specjalności. Wszystko po to, by skóra Twoich stóp była zdrowa przez cały czas!

Efekt usuwania nagniotków

Najważniejszym efektem zabiegu oraz innych działań, które może zalecić podolog, będzie to, że przestaniesz odczuwać ból podczas chodzenia. Poza tym skóra stanie się bardziej elastyczna, a holistyczna opieka podologa spowoduje, że dowiesz się więcej o swoich stopach. Ekspert może właściwie zdiagnozować inne schorzenia stóp, a także zwrócić Twoją uwagę na różne nieznane wcześniej kwestie.

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania nagniotków

Lepiej nie usuwać w gabinecie nagniotków, które są zostały wcześniej samodzielnie rozmiękczone preparatami do użytku domowego. Przeciwwskazaniami do zabiegów są również rany oraz niektóre choroby przewlekłe. Nie zmienia to faktu, że warto odwiedzić gabinet podologiczny, by skonsultować swój przypadek. Jestem pewna, że odpowiedni wywiad oraz badanie pozwolą zakwalifikować do zabiegu lub zaleczyć podrażnienie (powstałe w domowym zaciszu), tak by późniejszy zabieg podologiczny był bezbolesny i przyniósł najlepsze efekty.

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że odcisk to nie to samo, co nagniotek. Wystrzegaj się samodzielnych działań w obszarze tak ważnym dla Twojego zdrowia, jak stopy. Udaj się na konsultację do podologa oraz podejmij z nim współpracę, by ułożyć jak najlepszą terapię. Leczenie dobrane indywidualnie pozwoli Ci na długie lata zapomnieć o bólu. A jak najszybciej o to zadbać? Rezerwując wizytę już dziś przez Booksy.com 🙂

Podobne artykuły