Naturalne kosmetyki do włosów DIY: odżywki, maści, maseczki, płukanki, szampony, wcierki

Przedstawiamy przepisy na najlepsze, naturalne kosmetyki do włosów

Łatwo jest sięgnąć po pierwszy lepszy szampon i nim umyć włosy mając przekonanie, że są czyste i zadbane. Jeśli nasze włosy są zwyczajne, czyli nie są ani zbyt tłuste, ani zbyt suche oraz nie sprawiają innych problemów, to może rzeczywiście się wydawać, że są  prawidłowo pielęgnowane. Ale nie do końca tak jest. Aby prawidłowo zadbać o włosy, trzeba bardziej się do tego przyłożyć i dowiedzieć się czego one potrzebują, gdyż mycie w niskiej jakości szamponie dopiero po czasie pokaże faktyczne rezultaty ich pielęgnacji. Często kończy się to cieńszymi włosami, przesuszonymi lub też zbyt tłustymi i nierzadko przerzedzają się bo zaczynają wypadać. Wtedy panicznie szukamy dobrej odżywki na porost włosów, wydając nierzadko fortunę na odzyskanie czupryny. A lepiej zapobiegać niż leczyć. Co w takim razie zrobić?

Sięgaj po naturalne kosmetyki do włosów!

Jako że powinniśmy znać potrzeby naszych włosów, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że ogromna większość kosmetyków do ich pielęgnacji, to produkty sztuczne, a nie naturalne kosmetyki do włosów.

Niestety sztuczne preparaty nie są zbyt dobrze tolerowane, co objawia się dopiero po czasie. Trzeba wiedzieć, że wszystkie kosmetyki, które używamy do pielęgnacji włosów, jak na przykład maseczki, żele, szampony można stworzyć na bazie naturalnych składników i ziół. Niektóre można zakupić, a inne zrobić samemu, używając do tego nawet przypraw, czy innych składników pochodzenia naturalnego, które na pewno znajdują się w każdej kuchni.

Przyprawy i zioła często używane w kuchni, mają nierzadko zastosowanie w pielęgnacji włosów, zapewniając im dobre odżywienie od cebulki, aż po końcówkę włosa. Bazylia i rozmaryn są od dawna znane w kuchni jako włoskie przyprawy, ale mają szerokie zastosowanie w produkcji domowych kosmetyków do włosów. Również lawenda i len świetnie nadają się do włosów jako odżywcze i ochronne składniki ziołowe.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Ziołowe odżywki na porost włosów

Odżywki do włosów są bardzo ważnymi kosmetykami. Dostarczają włosom niezbędnych składników, dzięki którym mogą rosnąć zdrowe i nie wypadać. Poza tym odżywki stymulują porost głowy nowymi włosami i dzięki temu sprzyjają zagęszczaniu się włosów. Domowej produkcji odżywki nie dość, że pięknie pachną, to są bogate we wszelkie składniki potrzebne włosom dla ich prawidłowego rozwoju. Oto kilka propozycji na ziołowe odżywki domowej produkcji:

Lawendowa odżywka o właściwościach bakteriobójczych DIY

Jak wiadomo, lawenda pięknie pachnie, a jako że należy do naturalnie występujących ziół, jej stosowanie przynosi same korzyści. Roślina posiada wiele pozytywnie wpływających na ludzki organizm cech. Ma właściwości bakteriobójcze, przyczynia się znacznie do zmniejszenia wypadania włosów i złuszczania się skóry głowy. Odżywka ta ma nieco rzadszą konsystencję od kupowanych w drogeriach, a można ją przygotować przez zrobienie płukanki odżywczej do włosów, zalewając gorącą wodą garść suszonych kwiatów lawendy i ostudzony napar nadaje się do mycia. Również sam olejek lawendowy doskonale się sprawdza w roli odżywki, oddając włosom wiele cennych składników.

Suplement do włosów z witaminami

Jest substancją doskonale odżywiającą włosy i dostarczającą im bardzo dużo cennych witamin i minerałów. Wykonać go można, sypiąc do garnka stołową łyżkę suszonego skrzypu polnego i łyżkę lucerny siewnej. Zioła należy teraz zalać szklanką gorącej wody i tak gotować przez około 2 minuty, a otrzymany napar nadaje się po ostudzeniu do wcierania we włosy. Optymalne jest używanie go 2 razy w tygodniu. Odżywka ta zawiera wiele składników odżywczych potrzebnych włosom jak witaminy B1, B2, B12, a także minerały, takie jak mangan, cynk i żelazo.

Maść do włosów DIY z rzeżuchą

Maść, a właściwie substancja do wcierania we włosy nie pachnie zbyt ładnie. W końcu głównym składnikiem jest rzeżucha. Ale za to wspaniale wpływa na porost włosów. Garść tej świeżej roślinki wyhodowanej w domu należy rozgnieść w dłoniach i wetrzeć w skórę głowy, a następnie owinąć głowę i włosy zwilżonym gorącą wodą ręcznikiem. Taki turban trzeba pozostawić na kwadrans, a następnie zmyć wszystko z włosów i umyć je delikatnym szamponem.

Maseczka do włosów DIY z siemienia lnianego

Ta maseczka na włosy jest doskonałym, odżywczym kosmetykiem, bogatym między innymi w kwasy tłuszczowe Omega-3 i witaminę E zwaną również witaminą młodości. Zadaniem kwasów Omega-3 i witaminy E jest dodanie włosom blasku i uczynienie ich gładszymi. Zawarte w siemieniu lnianym polisacharydy skrobiowe wzmocnią ich strukturę, a w szczególności kosmków, które są słabe i cienkie.

Nawet picie siemienia lnianego w postaci zalanych wodą ziaren odżywia włosy od wewnątrz. Za to do stosowania zewnętrznego bezpośrednio na włosy wystarczy wsypać do dużego kubka 2 łyżeczki od herbaty siemienia lnianego, zalać wrzącą, albo chociaż gorącą wodą i ciągle mieszać przez okres 5 minut. Następnie pozostawić aż ostygnie i oddzielić zaparzone ziarna od płynu, który powstał. Tak powstały klej należy wcierać we włosy, zaczynając od ich nasady i nakryć je czepkiem do kąpieli. Po czasie około 10-20 minut czepek trzeba zdjąć, a włosy przemyć pod bieżącą wodą lub z użyciem szamponu ziołowego domowej produkcji.

Inne ziołowe produkty- pokrzywa, herbata, rozmaryn na włosy

Zioła potrafią zdziałać cuda, szczególnie dla włosów. Dlatego na bazie tych najłatwiej dostępnych powstaje wiele kosmetyków, które bardzo pozytywnie wpływają na same włosy, jak i skórę głowy. Warto przytoczyć kilka rodzajów kosmetyków i sposobów ich stworzenia we własnej kuchni:

Pokrzywa na włosy

Jest stosowana głównie dla swoich zdolności do oczyszczania skóry głowy. Przygotowuje się je bardzo prosto. Najprościej użyć do tego celu domowej kawiarki, w której parzy się suszoną pokrzywę, a następnie do powstającego wywaru należy dodać świeżo wyciśnięty sok z połówki cytryny i małą łyżeczkę octu jabłkowego. Po dokładnym wymieszaniu wszystkiego można płukać w tym wywarze włosy i skórę głowy. Składniki pokrzywy i cytryny w połączeniu, oczyszczają skórę, odświeżają włosy i usuwają nadmiar sebum gromadzącego się na powierzchni skóry głowy. Poza tym cytryna działa oczyszczająco na pory. Płukanka ta może być używana do każdego rodzaju włosów, choć najlepiej spisuje się przy włosach przetłuszczających. Przy tych włosach można ją stosować co drugi dzień, a przy włosach normalnych nie ma potrzeby używać jej częściej niż raz na miesiąc.

Płukanka na włosy DIY z czarnej herbaty

Jest wykorzystywana w maskowaniu siwych włosów u osób ciemnowłosych. Herbata po zaparzeniu pozostawia ciemny nalot, który zawiera wystarczająco dużo barwnika, aby przydał się do tego celu. Parzona herbata ma znaczny wpływ na zapobieganie wypadaniu włosów, które jest spowodowane zbyt intensywną ich pielęgnacją, jak szczotkowaniem, czy spinaniem ich za pomocą gumki.

Jak to przygotować? 2 łyżeczki czarnej herbaty należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Po tym czasie należy dobrze herbatę wymieszać i fusy wyrzucić. Teraz już herbata nadaje się do zastosowania na włosy, a najlepiej się płucze włosy, mając głowę opuszczoną, aby nie doszło do zabrudzenia odzieży. Po wszystkim najlepiej włosy osuszyć ciemnym ręcznikiem.

Płukanka z rozmarynu

Znacznie wpłynie na zdrowie i kondycję włosów. Rozmaryn należy do tych ziół, które są często używane w kuchni. Igiełki rozmarynu zawierają tak ważne dla zdrowia włosów składniki, jak witaminę A i flawonoidy, które to wzmacniają włosy zmęczone wiatrem lub słońcem. Roślina ta jest również bogata w witaminę C, dzięki czemu wpływa na poprawę krążenia krwi, a włosy rosną szybciej i są bardziej gęste. W kawiarce robi się mocny napar z rozmarynu i po ostudzeniu można nim płukać włosy. Rozmaryn, jak i wiele ziół można kupić suszony w jakimkolwiek sklepie. Susz zachowuje wszystkie te cenne składniki, które są pomocne włosom dla utrzymania przez nie dobrej kondycji.

Szampon DIY z rumiankiem o właściwościach rozjaśniających włosy

Jest produktem lekkim i można go stosować codziennie. 2 czubate łyżki stołowe suszonych koszyczków rumianku należy wrzucić do garnka i zalać szklanką wrzątku. Całość gotować przez 2 minuty, a następnie zdjąć garnek z ognia i dać mu trochę czasu na ostygnięcie. Następnie należy dodać świeży sok z połówki cytryny i wymieszać. Do tak powstałego płynu trzeba jeszcze dodać łyżkę szamponu dla niemowląt, znów wymieszać całość i przykryć. Tak stworzony domowy szampon jest gotowy po 5 minutach, a jego zaletą jest właśnie rozjaśnianie włosów. Ponadto trzeba wiedzieć, że włosy są przez ten szampon rozjaśnione dosyć delikatnie, ale na jasnych i skłonnych do łamania się, sprawdzi się bardzo dobrze.

Infografika - jak zrobić domowy szampon na porost i rozjaśnianie włosów?

Tonik na osłabione włosy z bylicy DIY

Bylica jest dosyć zwyczajną i niepozorną rośliną, ale pomimo tego zawiera w sobie bogactwo flawonoidów, olejków eterycznych, garbniki i arbutynę. Składniki te potrafią wzmocnić włosy i przeciwdziałają ich łamliwości. Ziołowy napar z bylicy najlepiej stosować jako wcierkę wzmocnioną dodatkowo alkoholem.

Jak to zrobić? 100 gramów ziela gotować przez czas 5 minut na niewielkim ogniu, potem zostawić do przestygnięcia pod przykryciem, a następnie wywar należy przecedzić przez sitko i połączyć z kieliszkiem alkoholu. Może to być czysty spirytus albo wódka. Ważne, żeby nie był to żaden rodzaj barwionego alkoholu, tylko czysty lub mieszany z wodą. Powstały tonik musi być przechowywany w lodówce albo chociaż w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu przez maksymalnie 2 miesiące, bo po tym czasie będzie tracił już swoje właściwości. Stosuje się go przez nałożenie niewielkiej jego ilości na dłonie i wtarciu w skórę głowy.

Przedstawione tutaj przepisy na domowe i całkowicie naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów w rzeczywistości spełniają swoje założone cele. Poza tym wspaniale pachną. Kosmetyki syntetyczne nigdy nie działają tak, jak naturalne. Reklamy kuszą do ich stosowania, ale niestety często jest to okupione pewnymi skutkami ubocznymi wynikającymi z ich stosowania i dopiero po dłuższym czasie wszystko zaczyna być zauważalne. Za to kosmetyki naturalne są najłatwiej wchłaniane przez ciało i włosy, poza tym umiejętnie stosowane nie szkodzą. Dlatego warto się nad tym zastanowić i mimo chwili pracy, przejść na kosmetyki naturalne.

Podobne artykuły