Naturalne oczyszczanie twarzy – domowe sposoby na czystą cerę

Naturalne oczyszczanie twarzy – domowe sposoby na czystą cerę

Zatkane pory, zaskórniki i wypryski potrafią być prawdziwą zmorą. Nikt ich nie lubi, za to każdy chciałby pozbyć się ich raz na zawsze. Jak skutecznie z nimi walczyć? Na pomoc przychodzą sprawdzone sposoby na oczyszczanie twarzy w domu. Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku.

Wbrew temu, co mówiono nam o okresie dojrzewania, problem zaskórników i wyprysków towarzyszy nam niestety znacznie dłużej. Fakt, gdy hormonalna burza dobiega końca, niedoskonałości dają się we znaki nieco mniej, jednak mało komu pozwalają zapomnieć o sobie w stu procentach. Co gorsza, walka z nimi wcale nie jest łatwa, a kupując co rusz nowe specyfiki do oczyszczania, możemy wydać fortunę. Istnieje jednak alternatywa, która spodoba się szczególnie zwolennikom naturalnych rozwiązań: domowe sposoby oczyszczania twarzy, czyli zabiegi i kosmetyki, które bez trudu przygotujemy całkowicie samodzielnie, a na dodatek wykorzystamy do tego wiele produktów, których na co dzień używamy w kuchni. Jak prawidłowo wykonać oczyszczanie twarzy w domu?

Naturalne oczyszczanie twarzy

Aby cieszyć się piękną, zdrową i wolną od niedoskonałości cerą, wcale nie musimy wydawać fortuny na częste zabiegi w salonach urody czy drogie dermokosmetyki. Choć nie ulega wątpliwości, że warto z nich korzystać, na co dzień możemy zdecydować się na domowe sposoby oczyszczania twarzy, które również przynoszą fantastyczne efekty, a przy tym nie nadwyrężają naszego portfela.

Podstawową zaletą oczyszczania twarzy w domu jest to, że składniki niezbędne do samodzielnego przygotowywania zabiegów są bardzo łatwo dostępne i niedrogie, a część z nich bez trudu znajdziemy we własnej kuchni. Dodatkowo większość z nich to produkty naturalne, dzięki czemu oszczędzamy swojej cerze kolejnych kontaktów z chemią, która choć bywa skuteczna – niestety na dłuższą metę szkodzi.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Dlaczego oczyszczanie twarzy jest ważne?

Twarz to jeden z obszarów naszego ciała, gdzie skóra w zasadzie cały czas pozostaje odsłonięta. Jest więc nieustannie narażona na działanie zanieczyszczeń z zewnątrz – obok tych występujących naturalnie, jak pot czy łój. W przypadku pań dochodzi jeszcze kwestia makijażu, który wbrew pozorom trudno usunąć w stu procentach – nawet, jeśli wydaje nam się, że zmyłyśmy go dokładnie.

Zalegające na twarzy zanieczyszczenia to problem nie tylko estetyczny. Wyrządzają one skórze bardzo wiele szkód, które długotrwale odbijają się na jej kondycji. Zatykają pory, utrudniają przyswajanie substancji odżywczych, zaburzają procesy regeneracyjne (co przyspiesza starzenie skóry), a także uniemożliwiają prawidłowe dotlenienie cery – przez co staje się szara, zmęczona i podatna na przesuszanie. Ponadto zanieczyszczenia mogą być przyczyną powstawania alergii i stanów zapalnych oraz osłabienia i nadmiernego wypadania rzęs.

Regularne oczyszczanie twarzy – w domu lub u kosmetyczki jest więc niezwykle ważne, aby utrzymać skórę w prawidłowej kondycji i na długo zachować młody, zdrowy wygląd. Prawidłowa higiena i kosmetyka, a szczególnie naturalne oczyszczanie twarzy to gwarancja:

  • utrzymania prawidłowego pH skóry,
  • właściwego funkcjonowania procesów regeneracyjnych,
  • odblokowania porów,
  • odpowiedniego dotlenienia cery,
  • zachowania naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry,
  • dobrej chłonności skóry w zakresie przyswajania substancji odżywczych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji.

Oczyszczanie twarzy – domowe sposoby

Istnieje wiele różnych zabiegów oczyszczających, które bez trudu zdołamy przeprowadzić samodzielnie, w domu. Możemy do woli przebierać w domowych maseczkach, peelingach, tzw. “parówkach”, kompresach czy tonikach, a najlepsze jest to, że do ich przygotowania nie potrzebujemy wcale wymyślnych składników. Owszem, w przypadku niektórych metod oczyszczania twarzy w domu konieczna będzie wizyta w drogerii czy aptece, jednakże zdecydowaną większość potrzebnych produktów większość z nas ma na co dzień w domu. Mowa tu o kawie, cukrze, soli, oliwie z oliwek, jajkach, miodzie, otrębach i płatkach owsianych, ziołach, orzechach… wymieniać można naprawdę długo.

Naturalne oczyszczanie twarzy – domowe SPA

Optymalna częstotliwość stosowania zabiegów domowego oczyszczania twarzy to 2-3 razy w tygodniu. Jednak mając nieco więcej czasu, warto przynajmniej raz w tygodniu pokusić się o zorganizowanie sobie kompleksowego, domowego SPA, składającego się z kilku różnych metod oczyszczania. Stosowane w odpowiedniej kolejności pozwolą na dogłębne oczyszczenie skóry i zapewnią jej maksymalne odświeżenie. Jak przeprowadzić kompleksowe oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku?

Krok 1 – DEMAKIJAŻ

Pierwszy, w zasadzie przygotowawczy krok domowego oczyszczania twarzy, to oczywiście demakijaż. Najlepiej używać do tego mleczek i płynów micelarnych na bazie naturalnych składników, które oprócz usunięcia makijażu, dodatkowo zapewnią skórze delikatną pielęgnację i nawilżenie. Możemy skorzystać z gotowego kosmetyku z drogerii lub postawić na domowe rozwiązania i przygotować własne mleczko.

Przepis na domowe mleczko do demakijażu

Składniki:

  • 100 ml wody różanej,
  • 20 g odtłuszczonego mleka w proszku,
  • 1 łyżka naturalnego miodu,
  • 20 ml olejku z awokado,
  • 20 ml olejku migdałowego,
  • sterylna buteleczka kosmetyczna (do kupienia w drogeriach).

Do lekko podgrzanej wody różanej dodajemy mleko w proszku i miód. Gdy składniki się połączą, wlewamy olejki i dokładnie mieszamy wszystko razem. Całość przelewamy do przygotowanej wcześniej buteleczki, zakręcamy i mocno potrząsamy. Przechowujemy w chłodnym miejscu (maksymalnie kilka dni).

Krok 2: MYCIE

Gdy na twarzy nie mamy już makijażu, pora umyć ją żelem lub specjalnym mydłem do twarzy. Nie stosujmy zwykłego mydła ani kosmetyków z alkoholem, ponieważ detergenty naruszają naturalną warstwę lipidową naszej skóry, a alkohol ją wysusza. Możemy także przygotować własny żel:

Domowe oczyszczanie twarzy żelem z lnu

Składniki:

  • 200 ml wody destylowanej (dostępna w aptece),
  • 50 g nasion lnu,
  • 2 łyżki zimnotłoczonego oleju lnianego,
  • sterylna buteleczka kosmetyczna.

Nasiona zalewamy wodą, odstawiamy na ok. godzinę, a następnie zagotowujemy i pozostawiamy na ogniu przez 10 minut. Powstały żel odcedzamy od ziarenek, dodajemy do niego olej i dokładnie mieszamy. Po ostudzeniu przelewamy do przygotowanej buteleczki. Przechowujemy w lodówce – maksymalnie 2 tygodnie. A jak wygląda domowe oczyszczanie twarzy z pomocą tego kosmetyku? To proste: na zwilżoną twarz nakładamy niewielką ilość żelu i wcieramy w skórę przez około 30 sekund, po czym spłukujemy ciepłą wodą.

Naturalny żel z siemienia lnianego jest bogaty w wiele witamin i składników odżywczych, dzięki czemu doskonale nawilża i odżywia cerę, dostarcza jej wielu dobroczynnych substancji, a ponadto łagodzi podrażnienia.

Uwaga! Podczas domowego oczyszczania twarzy zwykłą wodę najlepiej zastąpić wodą mineralną lub przegotowaną. Substancje zawarte w wodzie z kranu mogą bowiem negatywnie wpływać na stan naszej cery.

Domowe oczyszczanie twarzy żelem z aloesu i rumianku

Składniki:

  • 50 ml wody destylowanej,
  • 100 g miąższu z aloesu (dostępny w aptekach i drogeriach),
  • 3 torebki rumianku.

Rumianek zaparzamy w zagotowanej wodzie destylowanej i odstawiamy (przykryty) do wystygnięcia. Następnie wlewamy napar do miseczki z miąższem aloesowym i dokładnie mieszamy. Dużą zaletą tego kosmetyku jest fakt, że możemy przechowywać go aż do trzech tygodni – oczywiście w lodówce. Polecany jest szczególnie osobom o cerze trądzikowej, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, a na dodatek pomaga redukować blizny potrądzikowe. Ponadto dobrze nawilża i orzeźwia cerę.

Domowe oczyszczanie twarzy żelem z płatków owsianych

Składniki:

  • 1 szklanka płatków owsianych,
  • wrzątek.

Płatki zalewamy wrzątkiem, przykrywamy, a gdy przybiorą formę papki i ostygną – nakładamy na twarz. Wykonujemy delikatny masaż, po czym zmywamy letnią wodą.

Do mycia twarzy najlepiej wykorzystać specjalną, silikonową szczoteczkę, którą bez trudu kupimy w niemal każdej drogerii (ceny zaczynają się od kilku złotych). Ten drobny przyrząd, poprzez delikatny masaż, pomoże nam jeszcze skuteczniej usunąć zanieczyszczenia, a jednocześnie pobudzi mikrokrążenie i wygładzi cerę.

Krok 3: PEELING

Kolejny etap naszego domowego oczyszczania twarzy to peeling. Złuszczanie martwego naskórka zapewni skórze lepsze dotlenienie i odżywienie, pobudzi mikrokrążenie, a na dodatek sprawi, że substancje odżywcze zawarte w aplikowanych później maseczkach lepiej się wchłoną. I znów – jeśli stawiamy na naturalne oczyszczanie twarzy, możemy przygotować peeling samodzielnie.

Peeling solny z olejkiem migdałowym

Składniki:

  • 3 łyżki soli himalajskiej lub wielickiej,
  • 1 łyżka olejku migdałowego.

Połączone składniki rozprowadzamy po twarzy, szyi i dekolcie przy pomocy kolistych ruchów. Po kilku minutach spłukujemy ciepłą wodą.

Peeling cukrowy z oliwą z pestek winogron

Składniki:

  • 2 łyżki cukru,
  • 1 łyżeczka oliwy z pestek winogron.

Stosujemy tak samo, jak peeling solny.

Peeling z otrębów migdałowych

Składniki:

  • 125 ml mleka (tłustego, najlepiej swojskiego),
  • pół szklanki otrębów migdałowych lub pszennych,
  • 15 ml zimnotłoczonego olejku ze słodkich migdałów.

Dokładnie łączymy wszystkie składniki i od razu nakładamy na twarz, omijając okolice oczu. Wykonujemy kilkuminutowy masaż okrężnymi ruchami, po czym spłukujemy letnią wodą. Ten peeling polecany jest szczególnie do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ dogłębnie oczyszcza i łagodzi podrażnienia.

Delikatny peeling orzechowy

Składniki:

  • 4 zmielone orzechy włoskie lub 5-6 zmielonych migdałów,
  • 100 ml mleka.

Zalewamy orzechy lekko ciepłym mlekiem i pozostawiamy do wystygnięcia. Powstały peeling nakładamy na twarz, pozostawiamy na ok. 10 minut, a przed zmyciem wykonujemy delikatny, kilkuminutowy masaż.

Uwaga! Posiadacze cery wrażliwej lub naczynkowej powinni unikać ostrych peelingów mechanicznych, a najlepiej całkowicie zamienić je na peelingi enzymatyczne. Te również można przygotować samodzielnie, w domu:

Peeling enzymatyczny z ananasa

Składniki:

  • 1 plaster świeżego ananasa (ok. 3 cm) – bez skórki,
  • kilka łyżeczek mielonych płatków owsianych lub mąki kukurydzianej.

Ananas mielimy na jednolitą masę i łączymy z płatkami. Powstałą papkę nakładamy na twarz, omijając okolice oczu i zmywamy po 3-5 minutach.

Uwaga! Decydując się na naturalne oczyszczanie twarzy przy pomocy peelingu z ananasa, wykonajmy najpierw próbę uczuleniową, aby upewnić się, że nasza skóra nie zareaguje na owoc alergicznie.

Krok 4: KĄPIEL PAROWA (“parówka”)

Zabieg nazywany potocznie “parówką” przypomina w zasadzie inhalacje, jednak jego działanie na układ oddechowy jest w tym przypadku tylko dodatkiem. Głównym celem kąpieli parowej jest bowiem dogłębne, naturalne oczyszczenie twarzy, a dokładnie porów, które otwierają się pod wpływem działania ciepła.

Parówka ziołowa

Składniki:

  • 1 łyżka suszonego rumianku,
  • 1 łyżka suszonego nagietka,
  • 1 łyżka suszonego dziurawca,
  • 1 łyżka suszonego rozmarynu,
  • 2 litry wrzątku,
  • opcjonalnie: kilka kropel olejku eterycznego.

Mieszankę ziół wsypujemy do średniej wielkości miski i zalewamy wrzątkiem. Pochylamy nad nią twarz, okrywając głowę ręcznikiem – w ten sposób napar skuteczniej zadziała na skórę. Jeśli dodamy odrobinę olejku eterycznego, połączymy swoje domowe oczyszczanie twarzy z sesją aromaterapii, która pomoże nam się zrelaksować i odprężyć. Po ok. 5 minutach odsuwamy twarz od miski i przyciskamy do skóry chusteczkę higieniczną, zbierając zanieczyszczenia. Na koniec spryskujemy cerę wodą mineralną i pozostawiamy do samoczynnego wyschnięcia.

Ciekawą alternatywą dla gorącej kąpieli parowej jest zimny kompres z naparu z pietruszki

Składniki:

  • świeża natka pietruszki,
  • garnek z wrzątkiem,
  • mały ręcznik do twarzy.

Umytą natkę wrzucamy do wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem aż do wystygnięcia. W tak przygotowanym naparze moczymy niewielki ręcznik, delikatnie go wyciskamy i nakładamy na twarz, pozostawiając na ok. 15 minut. Choć przepis jest banalnie prosty, kompres z pietruszki to bardzo skuteczna metoda naturalnego oczyszczania twarzy, dlatego warto stosować go regularnie, a w ramach kuracji nawet codziennie.

Krok 5 – MASECZKA

Efekt naszego domowego oczyszczania twarzy dopełnimy stosując oczyszczającą, a jednocześnie odżywiającą maseczkę. Dzięki temu, że w poprzednich krokach dogłębnie oczyściliśmy skórę, teraz będzie mogła lepiej wchłonąć wszystkie dobroczynne składniki.

Maseczka cytrynowa

Składniki:

  • 2 łyżki śmietany (jeśli mamy dostęp do swojskiej, to będzie oczywiście najlepsza),
  • kilka kropel świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Mieszankę nakładamy na skórę twarzy na ok. 20 minut. Zmywamy letnią wodą.

Maseczka miodowa

Składniki:

  • 1 jajko,
  • 1 łyżka naturalnego miodu,
  • 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Dokładnie mieszamy składniki, po czym nakładamy maseczkę na twarz oraz dekolt. Aby nie spływała, najlepiej robić to w pozycji leżącej. Zmywamy po ok. 10 minutach.

Maseczka drożdżowa

Składniki:

  • 1 łyżeczka ciepłego mleka,
  • ¼ świeżych drożdży do pieczenia (nie suszonych).

Mieszankę trzymamy na twarzy około 10 minut. Ten przepis polecany jest szczególnie osobom o cerze tłustej i trądzikowej.

Krok 6 – TONIZACJA

Przedostatnim etapem oczyszczania twarzy w domu jest tonizacja, czyli przetarcie twarzy przy pomocy wacika nasączonego tonikiem. Kosmetyk przywróci cerze naturalne pH, nawilży ją i złagodzi ewentualne podrażnienia. Jak przygotować go samodzielnie?

Tonik cytrynowo-miodowy

Przygotowujemy mieszankę z 100 ml wody destylowanej, 1 łyżki naturalnego miodu, 15 ml świeżego soku z cytryny i opcjonalnie: 25 ml aloesu. Całość przelewamy do sterylnej buteleczki. Przechowujemy w lodówce do 3-4 dni.

Tonik różany

Garść świeżych płatków róży gotujemy na małym ogniu w niewielkiej ilości wody przez ok. 45 minut. Gdy woda się zabarwi, a na jej powierzchni widoczny będzie olejek, przecedzamy i studzimy płyn. Przelewamy do sterylnej buteleczki i przechowujemy w lodówce – maksymalnie 4 dni.

Tonik z liści laurowych

3 liście laurowe zalewamy szklanką wrzątku. Napar studzimy i przelewamy do sterylnej buteleczki, którą możemy przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni.

Krok 6 – NAWILŻANIE

Na zakończenie naszego zabiegu oczyszczania twarzy domowymi metodami aplikujemy na nią stosowany na co dzień krem. Możemy zastąpić go również wybranym zimnotłoczonym olejkiem roślinnym (uwaga, aby dobrać go odpowiednio do swojego typu cery).

Mechaniczne oczyszczanie twarzy w domu – czy można to robić?

Decydując się na domowe oczyszczanie twarzy najlepiej ograniczyć się do opisanych wyżej kroków i zrezygnować z samodzielnego, mechanicznego (ręcznego) usuwania wyprysków czy zaskórników. Robiąc to nieprawidłowo, możemy przynieść sobie więcej szkody niż pożytku – na przykład wywołując stan zapalny. Jeśli więc zależy nam na tego typu zabiegu, lepiej skorzystajmy z niego u zaufanej kosmetyczki.

Źródło:

  • https://urodaizdrowie.pl/piekna-w-godzine-domowe-spa-dla-twarzy-wiedza-w-pigulce

Podobne artykuły