Zastosowanie oleju kokosowego – na włosy, twarz i ciało

Zastosowanie oleju kokosowego – na włosy, twarz i ciało

Olejek kokosowy to wyjątkowa substancja o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jest na tyle wszechstronny, że zdaniem niektórych mógłby zastąpić niemal każdy kosmetyk. Jednak aby w pełni wykorzystać jego potencjał, warto najpierw dobrze poznać jego właściwości. Do czego możemy go wykorzystać?

Choć w niektórych krajach olej kokosowy stosowany jest  w kosmetyce już od setek lat, do Europy i Ameryki wieść o nim dotarła stosunkowo niedawno. Szybko jednak zyskał ogromną popularność, trafiając do serc nie tylko tych, którzy stosują go do codziennej pielęgnacji, ale i tych, dla których stał się numerem jeden w kuchni. Warto jednak mieć na uwadze, że spektakularne efekty stosowania olejku kokosowego osiągniemy tylko, jeżeli będziemy korzystać z niego z umiarem i rozwagą – bo jak powszechnie wiadomo: co za dużo, to niezdrowo.

Czym jest olej kokosowy?

Źródłem oleju kokosowego są orzechy palmy kokosowej. Otrzymuje się go z ich miąższu (tzw. kopry), który najpierw zostaje podgrzany, a następnie przepuszczony przez prasę. Warto jednak wiedzieć, że w procesie produkcji stosuje się kilka różnych metod przetwarzania oleju – i rzecz jasna każda z nich w określony sposób wpływa na jego końcowe właściwości. Wersją, która tak świetnie sprawdza się w kosmetyce i kuchni, jest ta najbardziej naturalna (extra virgin), w przypadku której proces “obróbki” nie obejmował stosowania środków chemicznych ani wysokich temperatur, dzięki czemu zawarte w oleju substancje odżywcze zostały zachowane. Interesuje nas zatem olej tłoczony na zimno, nierafinowany i to właśnie takiego produktu należy szukać na sklepowych półkach.

Zastosowanie oleju kokosowego

Olej kokosowy zastosowany na skórę nawilża ją, wygładza, a także pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych. To wszystko za sprawą zawartych w nim kwasów tłuszczowych – w tym między innymi kwasu laurynowego, który ma działanie antybakteryjne. Co ciekawe, ten naturalny kosmetyk stanowi także dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi. Badania wykazały, że działa tak samo, jak krem z filtrem SPF 10.

Olej kokosowy na twarz

Choć uczulenia na olej kokosowy występują bardzo rzadko, przed zastosowaniem go na twarz warto wykonać miejscową próbę, by upewnić się, że nie spotka nas nieprzyjemna niespodzianka. Jeżeli test nie przyniesie oznak alergii, możemy bez obaw wykorzystać olejek na kilka sprawdzonych sposobów:

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Olej kokosowy jako krem pod oczy

Dobrze nawilża “zmęczoną” makijażem cerę i pomaga redukować drobne zmarszczki.

Olej kokosowy jako kuracja na noc

Nakładany w niewielkiej ilości na całą twarz zamiast kremu, dobrze radzi sobie z przesuszoną czy podrażnioną cerą, nawilżając i rozjaśniając ją.

Olej kokosowy jako balsam do ust

Przyjemnie nawilży i uwolni od problemu spierzchniętych ust.

Olej kokosowy jako peeling do ust

Jedna łyżeczka oleju wymieszana z dwoma łyżeczkami cukru to prosty przepis na delikatny, wygładzający i nawilżający peeling.

Olej kokosowy jako środek do demakijażu

Odrobina oleju nałożona na zwilżony ciepłą wodą wacik to recepta na nawet najtrwalszy, wodoodporny tusz do rzęs – i to bez nadmiernego pocierania!

Jak użyć olejku kokosowego na włosy?

Odkąd olejek kokosowy zawitał w naszych stronach, zajmuje zaszczytne miejsce na półce niemal każdej włosomaniaczki. Niemal, ponieważ od stosowania go powinny wstrzymać się osoby posiadające włosy wysokoporowate. To dlatego, że w ich przypadku działa on niestety odwrotnie niż zazwyczaj – zamiast nawilżać, może prowadzić do nadmiernego przesuszenia, co niesie za sobą dalsze, nieprzyjemne konsekwencje.

W pozostałych przypadkach olej ten potrafi jednak zdziałać prawdziwe cuda. Chroni przed słońcem, odżywia i nadaje włosom piękny blask. Może być stosowany samodzielnie, jako naturalna odżywka (nakładany od połowy długości na godzinę przed myciem) lub jako składnik maski. Niezależnie od metody, po zaaplikowaniu specyfiku na włosy najlepiej założyć na nie foliowy czepek i owinąć ręcznikiem – w ten sposób substancje odżywcze lepiej się wchłoną.

Przepis na maskę do włosów z oleju kokosowego:

  • 1-2 żółtka,
  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżka oleju kokosowego.

Zmieszane składniki aplikujemy na całą długość włosów, następnie zakładamy czepek i owijamy głowę ręcznikiem. Trzymamy min. 30 minut (im dłużej, tym lepiej), po czym myjemy głowę (jeśli na co dzień po myciu stosujesz odżywkę – zrób to również teraz).

Maska może składać się także z samych olejów (roślinnych) – wtedy zabieg nazywamy olejowaniem.

Olejowanie włosów olejem kokosowym

  • 2 łyżeczki oleju kokosowego,
  • 2 łyżeczki oleju ze słodkich migdałów,
  • 1 łyżeczka oleju rycynowego.

Zastosuj tak, jak opisano powyżej.

Olejek kokosowy na końcowki włosów

Olejek kokosowy można wykorzystać także jako serum na końcówki. W tym celu wystarczy wetrzeć jego niewielką ilość w wilgotne końce włosów, a następnie normalnie wysuszyć i ułożyć fryzurę tak, jak mamy to w zwyczaju.

Olej kokosowy dla dłoni

Wśród licznych zastosowań oleju kokosowego nie sposób pominąć jego działania na dłonie i paznokcie. Oprócz wspomnianego już przy okazji twarzy i włosów działania nawilżającego, dodatkowo doskonale regeneruje oraz wzmacnia słabą i łamliwą płytkę. Tutaj również można stosować go na kilka sposobów:

  • wcierając regularnie niewielką ilość w paznokcie i całe dłonie tak, jak krem do rąk,
  • wcierając zaraz po umyciu dłoni w wilgotną jeszcze skórę (wycieramy dopiero po chwili),
  • w postaci intensywnej maseczki (stosowanej ok. 2 razy w tygodniu) – nakładamy grubą warstwę oleju, a następnie zakładamy na dłonie foliowe rękawiczki (może być również woreczek) i owijamy je ręcznikiem na około 10 minut.

Olej kokosowy na piękne stopy

Równie skutecznie jak na dłoniach, nasz “wielofunkcyjny” olejek kokosowy sprawdzi się także w pielęgnacji stóp. Oprócz ogólnego nawilżenia skóry i wzmocnienia paznokci, pomoże także uporać się z suchymi i popękanymi piętami.

Warto zastosować go w formie leczniczego kompresu na noc – po uprzedniej ciepłej kąpieli starannie wetrzeć go w stopy, a następnie założyć na nie miękkie skarpetki i tak położyć się spać. Efekty są naprawdę zdumiewające!

Zastosowanie oleju kokosowego na całe ciało

Po pierwsze – co pewnie jest już oczywiste – olejek kokosowy może z powodzeniem zastąpić balsam do ciała. Ale to nie koniec! Świetnie sprawdzi się także jako naturalna, pozbawiona środków chemicznych pianka do golenia, która ułatwi golenie i pomoże uniknąć podrażnień, pozostawiając skórę gładką i przyjemnie nawilżoną – i to bez nakładania balsamu.

Olej kokosowy można zastosować także w domowej roboty peelingu. Samodzielne przygotowanie takiego kosmetyku to całkiem niezła zabawa, ponieważ możemy w zasadzie dowolnie dobierać jego składniki – wedle własnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie substancje będą nadawały się na każdą część ciała. Chcąc użyć peelingu na twarzy, warto nieco ostrożniej skomponować mieszankę.

Domowy peeling z oleju kokosowego

Domowym peelingiem, którego z powodzeniem możemy używać zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i reszty ciała, jest peeling z olejku kokosowego i cukru. To prosta, ale przy tym bezpieczna receptura, która zapewnia świetne efekty.

Do stosowania na ciało (na twarz ta wersja może być już za ostra) cukier można zastąpić również gruboziarnistą solą morską. Aby uzyskać maksymalne efekty, każdy peeling wykonujemy okrężnymi ruchami, najlepiej 2 razy w tygodniu. Nie rozpoczynajmy go od razu po wejściu do wanny czy pod prysznic, ale pozwólmy, aby przez pierwsze kilka minut na skórę zadziała ciepła woda.

Inne produkty, których możemy użyć do przygotowania domowego peelingu:

Baza: oprócz soli i cukru dobrze sprawdzą się tutaj również fusy kawy.

Składnik nawilżający: olejek kokosowy to tylko jeden z wielu wartościowych olejów roślinnych, które świetnie nadają się do wykorzystania w domowym SPA. Warto wypróbować między innymi olejek różany, ze słodkich migdałów, awokado czy konopii. Oleje można zastąpić także jogurtem naturalnym lub śmietaną.

Dodatki: choć do wykonania peelingu w zupełności wystarczą dwa składniki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze trochę go wzbogacić – np. ziołami (rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia, rumianek itp.), lawendą, imbirem, wiórkami kokosowymi, cynamonem czy owocami. Wiele ciekawych dodatków możemy znaleźć we własnej kuchni!

Podobne artykuły