Osteopatia a fizjoterapia – jaka jest różnica?

Osteopatia a fizjoterapia – jaka jest różnica?

Skoro tu jesteś, to pewnie zastanawiasz się czym różni się osteopatia od fizjoterapii. Nie jesteś w tym sam. Wielu ludzi szuka różnic w tych dwóch profesjach. Nic w tym dziwnego, ponieważ mają  wiele wspólnych cech. W tym artykule poznasz różnice i raz na zawsze rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

Czym zajmuje się osteopatia?

Osteopatia uważana jest za rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, czyli medycyny naturalnej. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób przy pomocy rąk. Koncentruje się głównie na tym, jak układ ruchu i narządy wewnętrzne człowieka funkcjonują jako całość. Skupia się także na powiązaniach i zależnościach strefy fizycznej i psychicznej. Idea osteopatii zakłada, że organizm ludzki jest zdolny do samoregeneracji. Dlatego podczas terapii stymulowane są procesy naprawcze organizmu. 

W osteopatii stosuje się trzy podstawowe narzędzia diagnostyczne: czucie (palpacja), wzrok i słuch. Podczas wizyty pacjent jest proszony o wykonanie kilku prostych ruchów, dzięki czemu osteopata może ocenić postawy i ruchomości ciała. Badanie dotykiem z kolei pomaga rozpoznać stan stawów czy tkanek, a także narządów wewnętrznych. W swojej pracy osteopata wykorzystuje szeroką wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, jak również znajomości wielu dziedzin medycyny. 

Osteopaci pracują z pacjentami na różnych etapach ich życia, od niemowląt do osób starszych. Praktyka osteopatii może być skuteczna w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak ból kręgosłupa, bóle głowy czy problemy z układem pokarmowym. Osteopatia może być stosowana jako metoda leczenia lub jako forma prewencji.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w gabinecie blisko siebie

Osteopatia: mężczyzna podczas ćwiczeń.

Fizjoterapeuta a osteopata

To dwa różne zawody, które mają wspólne mianowniki. To co na pewno je łączy to wspólny cel – poprawa zdrowia i jakości życia pacjenta. Odróżnia je jednak sposób myślenia i podejście do danego problemu. Osteopata patrzy na organizm ludzki szerzej, kierując się holistycznym podejściem. Nie tylko koncentruje się na obszarze problemowym. Stosując techniki manualne, dąży do zrównoważenia wszystkich układów organizmu, tak by zapewnić ogólny dobry stan zdrowia pacjenta. Można powiedzieć, że osteopata pracuje nad znalezieniem przyczyny dolegliwości, a nie tylko leczeniu ich objawów. Podczas sesji wykorzystuje i mobilizuje czynniki wewnętrzne organizmu. 

Fizjoterapeuta natomiast wpływa na ciało poprzez siły i środki zewnętrzne. Celem fizjoterapii jest poprawa sprawności ruchowej, złagodzenie bólu i przywrócenie sprawności fizycznej poprzez eliminację problemu zachodzącego w układzie ruchu.

Kiedy iść do osteopaty 

Osteopatia może być stosowana przez osoby w każdym wieku, a także przez kobiety w ciąży. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Jednak za sprawą holistycznego podejścia, osteopata może pomóc w wielu dolegliwościach fizycznych, jak również psychicznych. Do leczenia kwalifikują się zatem wszelkie stany zapalne w ciele i bóle, a także stany depresyjne, lękowe czy zespoły psychosomatyczne.  

W niektórych przypadkach osteopatia może pomóc natychmiast, natomiast w innych potrzeba kilku lub nawet kilkunastu sesji, aby uzyskać trwałe efekty.

Młoda kobieta podczas bania u osteopaty.

Na co pomaga osteopatia

Osteopatia pomaga w leczeniu szerokiego zakresu dolegliwości. Najczęściej leczenie obejmuje: 

  • bóle kręgosłupa, mięśni, więzadeł i stawów; 
  • bóle głowy, migreny; 
  • bezsenność, 
  • kontuzje sportowe i przeciążenia; 
  • wady postawy; 
  • problemy trawienne; 
  • nieradzenie sobie ze stresem; 
  • choroby reumatoidalne; 
  • choroby autoimmunologiczne.

Na co pomaga fizjoterapia 

Fizjoterapia podobnie jak osteopatia może pomóc w leczeniu szeregu dolegliwości. W zakres jej działań wchodzą m.in.: 

  • schorzenia ortopedyczne, złamania lub uszkodzenia stawów; 
  • schorzenia układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego; 
  • schorzenia neurologiczne;
  • osteoporoza; 
  • przebyte udary mózgu i zawały serca; 
  • zwyrodnienia stawów; 
  • obrzęki limfatyczne;
  • migreny i bóle głowy.
Kobieta bada kolano pacjenta.

Fizjoterapia czy osteopatia? Co wybrać? 

Zarówno fizjoterapia, jak i osteopatia są skuteczne w swoich działaniach. Nie ma tutaj jednoznacznego wskazania, co warto wybrać. Obie te specjalizacje mają wspólne fundamenty i w dużym stopniu są do siebie podobne. Fizjoterapeuta i osteopata w swojej pracy wykorzystują znajomość wielu dziedzin medycyny, fizjologii i anatomii człowieka. Jednak rozwiązując dany problem, wykorzystywane przez nich techniki mogą się od siebie różnić. Wybór często sprowadza się do indywidualnych preferencji.

Podobne artykuły