Peeling – właściwości i rodzaje peelingów

Peeling – właściwości i rodzaje zabiegów odmładzających

Pielęgnacja skóry jest bardzo ważną czynnością, od której w dużej mierze uzależniony jest nasz wygląd. Dlatego też nie może jej zabraknąć na co dzień. Drobne zabiegi wykonywane regularnie w zaciszu domowym potrafią zdziałać cuda! Jednym z nich jest peeling. Niektóre kobiety go uwielbiają i stosują nałogowo. Inne z kolei uważają, że jest to zbyteczny zabieg. Jak jest naprawdę? Po co wykonuje się peeling? Jakie rodzaje peelingów mamy do wyboru? Czytając poniższy artykuł, uzyskacie odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Podpowiadamy także, jak wykonać peeling w prawidłowy sposób.

Czym jest peeling?

Zapewne każda z nas słyszała o zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest peeling. Czynność polega na wcieraniu w skórę odpowiedniego produktu, który złuszczy warstwy martwego naskórka i usunie ze skóry wszelkie zanieczyszczenia. Peeling wskazany jest także w przypadku wrastających się włosków. Ten pielęgnacyjny zabieg, działający dobroczynnie na skórę, bez problemu możemy wykonać samodzielnie w domu. Do wykonania peelingu można wykorzystać zarówno drogeryjne peelingi, jak i naturalne substancje złuszczające (np. fusy z kawy).

Jakie działanie ma peeling? – skład gotowych produktów

Analizując działanie peelingu, nie wystarczy wiedzieć, że zabieg ma dobroczynne działanie na skórę. Peelingi doskonale usuwają zanieczyszczenia, złuszczają martwy naskórek oraz odżywiają naszą skórę, utrzymując ją w optymalnej kondycji. Gotowe peelingi, które znajdziemy na drogeryjnych półkach, zawierają mieszanki składników regenerujących, stymulujących i odżywiających naszą skórę. Siła tkwi głównie w naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego.

Peelingi nie tylko usuwają zanieczyszczenia i martwy naskórek, lecz także zapobiegają powstawaniu nieestetycznych wągrów poprzez udrażnianie ujść gruczołów łojowych. Regularne stosowanie peelingów gwarantuje skórze zdecydowanie młodszy wygląd. Nic więc dziwnego, że kobiety tak chętnie wpisują ten zabieg w rytuał codziennej pielęgnacji. Oczyszczona skóra znacznie lepiej absorbuje odżywcze balsamy i kremy, co przekłada się m.in. na zwiększenie jej elastyczności.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Peeling można wykonywać praktycznie na każdej części ciała. Uzyskany efekt będzie ten sam – młoda, zdrowo wyglądająca skóra. Stosowanie peelingu na udach pozwoli nawet pozbyć się cellulitu, który jest częstym problemem kobiet. Uciążliwa skórka pomarańczowa nie ma szans z systematycznie wykonywanym peelingiem! Dzięki regularnym zabiegom skóra na udach zostanie wygładzona. Warto wspomnieć też, że zabieg korzystnie wpływa na poprawę kolorytu skóry.

Co się dzieje, gdy skóra nie zostanie złuszczona?

Kiedy nie zadziałamy na skórę złuszczająco, nie będzie prezentowała się dobrze. Naskórek (płaszcz lipidowy), na którym zalega warstwa obumarłych komórek, jest wówczas wyschnięty, brzydko pomarszczony i nie chłonie wody. Od razu widać, że skórze brakuje elastyczności, a procesy regeneracyjne zostały zatrzymane. Dlatego też najlepszym sposobem, który pomoże odbudować płaszcz lipidowy oraz pobudzić skórę do odnowy jest peeling.

Warto wiedzieć, że właściwy cykl odnowy skóry trwa mniej więcej 28 dni, lecz z wiekiem, pod wpływem stresu oraz zanieczyszczenia środowiska, zaczyna się wydłużać. Można wówczas zaobserwować szorstką i szarą skórę, która znacznie szybciej ulega procesom starzenia. Całkowitą odnowę skóry zapewnią regularne peelingi wykonywane w zaciszu domowym, bądź kuracje odmładzające w salonie kosmetycznym.

Peeling rodzaje

Decydując się na peeling, musimy wiedzieć, że pod nazwą zabiegu kryje się wiele znaczeń. Nie każdy peeling ma bowiem takie samo działanie. Na dodatek nie wszystkie będą odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry. Poniżej zamieszczamy więc rodzaje peelingów.

Peelingi ziarniste (mechaniczne)

Są to tzw. produkty z drobinkami, które służą do wcierania. Maleńkie, dosyć ostre drobinki (nazywane też ścierniwem) doskonale usuwają zalegający na skórze martwy naskórek. Czym są owe ścierniwa? Otóż mogą to być zarówno sztuczne kuleczki polietylenowe, jak i naturalnie zmielone np. pestki owoców, łupiny orzechów, suszone korzenie roślin, a także cukier trzcinowy czy sól z Morza Martwego.

Tego typu peelingi to doskonałe rozwiązanie dla osób z tłustą skórą. Z kolei peelingi na bazie soli i cukru świetnie sprawdzą się w przypadku odwodnionej skóry (szczególnie na łokciach, kolanach i pośladkach). Składniki tych produktów skutecznie natłuszczają i odżywiają skórę, przywracając jej zdrowy wygląd.

Peelingi mechaniczne mogą być także drobnoziarniste lub gruboziarniste. W przypadku wrażliwej i delikatnej skóry zalecane są peelingi drobnoziarniste, które wykonuje się zwykle na twarz, łydki, brzuch i biust. Z kolei te gruboziarniste najlepiej sprawdzają się na stopy, uda i pośladki. Warto pamiętać, że niewskazane jest samodzielne wykonywanie peelingów solnych, ponieważ nieumiejętne zastosowanie produktów może doprowadzić do podrażnienia skóry.

Peelingi enzymatyczne

Tego typu peelingi nie wywołują żadnych mechanicznych podrażnień, ponieważ stosowane są w zupełnie inny sposób niż te ziarniste. Produkty przeznaczone do peelingu enzymatycznego zawierają enzymy owocowe i roślinne, które zaczynają działać od razu po zetknięciu się ze skórą. Substancje rozpuszczają keratynę, złuszczając w ten sposób martwy naskórek. Z zabiegu mogą korzystać wszyscy, lecz peeling polecany jest szczególnie osobom z suchą, wrażliwą i trądzikową cerą.

Peelingi enzymatyczne stosowane są najczęściej na skórę twarzy, jednak w sprzedaży dostępne są także peelingi do ciała. Do grupy peelingów enzymatycznych zalicza się także tzw. peeling gommage, który odznacza się nieco innym zastosowaniem (zamiast zmywania, ściera się go dłońmi ze skóry). To świetne rozwiązanie dla osób z naczynkową i wrażliwą skórą.

Peelingi chemiczne (z kwasami owocowymi)

Popularne kwasy, to sposób na wysoce skuteczne złuszczenie skóry. Peelingi przeprowadzane są z wykorzystaniem kwasu mlekowego (na blizny), migdałowego, glikolowego (na przebarwienia), jabłkowego, cytrynowego oraz salicylowego (na trądzik). Zabiegi na bazie kwasów z grupy AHA, BHA, LHA i PHA ciężko jest wykonać samodzielnie w domu. Trzeba bowiem wiedzieć, jakie dobrać stężenie, by było bezpieczne dla naszej skóry. Niewielkie ilości kwasów, które z pewnością będą bezpieczne dla skóry, zawarte są w kremach złuszczających. Z tych możemy korzystać bez żadnych obaw.

Jak wykonać peeling?

Samodzielne wykonanie peelingu nie jest trudne. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni produkt i do dzieła! Poniżej zamieszczamy krótką instrukcję wykonania poszczególnych peelingów.

Peeling mechaniczny

W przypadku peelingu ziarnistego nakładamy na skórę preparat (jeśli jest to twarz, należy ominąć usta i oczy) i delikatnie zaczynamy masować, wykonując okrężne ruchy. Peeling (czyli masaż) powinien trwać ok. 10 – 15 minut. Pamiętajmy, że peeling najlepiej jest wykonywać na zwilżonej skórze, np. podczas kąpieli. To najlepszy czas na zabieg. Po wykonaniu peelingu zmywamy pozostałości produktu ze skóry. I teraz pozostaje pytanie, które nurtuje wiele kobiet, czy po peelingu nakładać krem? Jasne, że tak. Balsam lub krem to wręcz konieczność. Dzięki niemu złagodzimy i odżywimy podrażnioną zabiegiem skórę. Podczas ścierania naskórka może wystąpić podrażnienie w postaci zaczerwienienia. W takiej sytuacji należy przerwać peeling.

Peeling enzymatyczny

Ten rodzaj peelingu wykonuje się niczym maseczkę. Zawsze należy pamiętać, by przestrzegać zaleceń producenta co do czasu trzymania produktu na skórze. Jeśli zignorujemy te zalecenia, mogą pojawić się podrażnienia. W związku z tym pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Po upływie wymaganego czasu produkt należy zmyć wodą i gotowe, peeling enzymatyczny wykonany. Nieco inaczej (mimo tego samego działania) postępuje się w przypadku peelingu typu gommage. Tutaj po upływie wymaganego czasu substancja nie jest zmywana, a rolowana dłońmi na skórze. Po zakończeniu zabiegu należy nałożyć krem.

Peeling chemiczny

W tym przypadku zabieg polega na odpowiednim dobrze kwasu oraz jego stężenia. Wszystko zależne jest od oczekiwanego efektu. Podczas zabiegu zabezpiecza się usta, oczy oraz włosy, na które kwas może zadziałać drażniąco. Substancję nakłada się pędzelkiem na skórę twarzy i pozostawia na kilka minut. Po tym czasie kwas zmywany jest specjalnym neutralizatorem, który następnie przemywamy wodą. Zabieg kończy się nałożeniem maseczki łagodzącej skórę. Dla peelingu chemicznego charakterystycznym odczuciem jest pieczenie i nadmierne ciepło.

Jak często robić peeling?

Regularnie wykonywany peeling potrafi utrzymać naszą skórę w naprawdę dobrej formie. Ważna jest jednak odpowiednia częstotliwość stosowania zabiegu. Zbyt częste peelingi mogą bowiem podrażnić skórę, dlatego najbezpieczniej jest robić to dwa razy w tygodniu. Mowa tu oczywiście o silnie złuszczających, gruboziarnistych peelingach. Te delikatne (drobnoziarniste) można natomiast stosować codziennie lub co drugi dzień. Przy wrażliwej skórze zaleca się wykonywanie zabiegu raz na dwa tygodnie.

Czy peeling ma jakieś przeciwwskazania?

Niestety tak. Nie zawsze można wykonać peeling. Korzystania z zabiegu nie zaleca się m.in. w przypadku:

  • występowania trądziku młodzieńczego,
  • świeżo wykonanej depilacji,
  • pojawienia się rumienia po opalaniu,
  • konieczności wyjścia na słońce.

Peeling możemy wykonać także za pomocą naturalnych produktów, które z pewnością posiadamy w kuchennej szafce. Doskonałe właściwości złuszczające i odżywcze ma np. kawa mielona (a raczej fusy z zaparzonej kawy), cukier trzcinowy czy płatki owsiane. Pamiętajmy jednak o systematyczności, która jest kluczem do sukcesu! Regularnie wykonywany peeling jest gwarancją gładkiej i młodo wyglądającej skóry.

Źródło:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82uszczanie_nask%C3%B3rka

Podobne artykuły