Peptydy w kosmetyce, poznaj zasadę działania i wpływ peptydów na skórę

Peptydy w kosmetyce, poznaj zasadę działania i wpływ peptydów na skórę

Peptydy, czyli bioaktywne aminokwasy wykazują zdolność przenikania do głębszych warstw skóry, przez co działają bardzo skutecznie. Peptydy w kosmetyce pod względem działania można porównać do użycia botoksu. Stosuje się je głównie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych oraz anti-age. Mimo swoich zdolności wciąż spotykają się z krytyką ze strony dermatologów. Sprawdź zatem, co powinnaś wiedzieć na ich temat. Jak działają i jaki wpływ mają na skórę? Kiedy warto sięgnąć po krem z peptydami? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Co to są peptydy naturalne?

Peptydy naturalne są to organiczne związki chemiczne, które powstają w procesie biosyntezy białek. Od pewnego czasu można je również pozyskiwać syntetycznie. To właśnie syntetycznie pozyskiwane peptydy wykorzystuje się w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym.

Dotychczas miejsce peptydów w produktach zastępowały białka roślinne, takie jak soja, pszenica, kukurydza, ryż, groszek, białka mleka czy jedwab. Natomiast naśladujące fizjologiczne białka, czyli elastynę, keratynę i kolagen. Z uwagi na swoje właściwości, substancje te miały ograniczone działanie. Tworzyły na powierzchni skóry oraz włosów pewnego rodzaju zabezpieczającą otoczkę, która chroniła kosmyki oraz skórę przed utratą wody. Nie miały jednak zdolności przenikania i nie docierały do głębszych warstw naskórka. Peptydy jednak mają tę zdolność, ponieważ pozwala im na to ich budowa.

Jak się okazuje, peptydy mogą zastępować składniki, których brakuje w skórze. Równie dobrze są w stanie stymulować skórę do produkcji brakujących składników w niezbędnych ilościach. Mają bardzo wielki wpływ na stan skóry. Wszystko jednak zależy od ustawienia sekwencji aminokwasów w łańcuchu chemicznym peptydów. Zależnie od tego związki mogą mieć różne funkcje. Peptydy wykorzystywane są w pielęgnacji skóry dojrzałej, włosów oraz paznokci. Szczególnie doceniane są przez Azjatów, którzy szukają różnych sposobów hamujących procesy starzenia się skóry.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Peptydy w kosmetyce, kto może stosować krem z peptydami?

Stosowanie peptydów nie ma wielu skutków ubocznych, a działanie tych składników jest bardzo silne. Może je stosować w zasadzie każdy. Peptydy doskonale pobudzą organizm do produkcji kolagenu, dlatego najczęściej poleca się krem z peptydami osobom z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Doskonale sprawdzą się przy zmarszczkach mimicznych, niewielkich bruzdach, czy jako preparat na poprawę elastyczności skóry.

Mikropeptydy doskonale wzmocnią suche, słabe i łamliwe włosy oraz rozdwojone i kruche paznokcie.

W przypadku chęci wzmocnienia bariery ochronnej skóry, dobrze jest sięgnąć po preparaty z polipeptydami. Kosmetyki te są idealne na zimę, szczególnie dla osób z cerą wrażliwą oraz na pierwsze oznaki starzenia. Natomiast lipopeptydy mają za zadanie wzmocnić produkcję elastyny oraz kolagenu, przez co poleca się je szczególnie osobom po pięćdziesiątym roku życia. Skóra osób po 50-tce traci elastyczność, dlatego też warto sięgać po kremy z peptydami przeznaczone do cery dojrzałej.

Wybierając preparaty z peptydami do pielęgnacji włosów oraz paznokci, rodzaj peptydów nie ma już tak istotnego znaczenia, jak przy wyborze kremów. Wówczas warto skupić się na tym, by znaleźć produkt idealnie odpowiadający naszym potrzebom.

Podział peptydów i ich wpływ na skórę

Rozróżnia się peptydy sygnałowe, peptydy transportujące oraz neuropeptydy. Każdy z nich ma inny wpływ na skórę.

Peptydy sygnałowe

Ich zadaniem jest pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych i elastyny, które są podporą skóry. Dzięki nim wzrasta ilość kolagenu oraz elastyny, co zmniejsza bruzdy i zmarszczki, a także przekłada się na szybszy proces gojenia się ran i ogólną poprawę wyglądu skóry.

Peptydy transportujące

Te mikropeptydy są w stanie wniknąć do głębokich warstw skóry, zabierając ze sobą niektóre składniki aktywne. Są idealne jako dodatkowy składnik, który wpływa na silniejsze działanie kosmetyku.

Neuropeptydy

Ich rolą jest rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek mimicznych. Najczęściej wykorzystywane są przez firmy kosmetyczne, ponieważ mają bardzo silne działanie przeciwstarzeniowe. Stają się pomocne w walce z poprzecznymi bruzdami w okolicach oczu, ust i czoła.

Czy mikropeptydy są szkodliwe?

Ponieważ jest to związek otrzymywany za pomocą chemicznej syntezy, peptydy budzą zainteresowanie badaczy oraz krytyków. Nie wykazano jednak do tej pory, aby miały one bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ponieważ działanie stymulujące produkcję kolagenu jest wysokie, niedziwne że zarówno producenci, jak i konsumenci chętnie testują peptydy w kosmetyce. Argumentów „ZA” jest zdecydowanie więcej niż „PRZECIW”. Warto jednak wymienić, co zarzucają peptydom ich przeciwnicy.

Uważają oni, że produkcja peptydów nie jest ekonomiczna, przez co ceny produktów bogatych w peptydy rośnie. Co więcej, uważają, że peptydy mogą mieć niekorzystny wpływ na układ odpornościowy naszego organizmu. Krytycy są również zdania, że składniki te nie są trwałe i łatwo ulegają utlenianiu, dlatego producenci zmuszeni są do dodawania większej ilości konserwantów do preparatów zawierających peptydy. Ponadto są zdania, że peptydy nie są odporne na bakterie, przez co kosmetyki je zawierające mogą dodatkowo posiadać duże ilości szkodliwych parabenów.

Peptydy działają podobnie jak botoks

Porównywanie działania syntetycznych neuropeptydów do zabiegu botoksu nie powinno nikogo dziwić. Warto tutaj nawet podkreślić, że neuropeptydy, w przeciwieństwie do botoksu nie mają negatywnego działania toksycznego.

Składniki wykazują zdolność zmniejszania skurczy mięśni twarzy, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek mimicznych. Na podobnej zasadzie działa również botoks, aczkolwiek on sprawia wrażenie maski. Neuropeptydy zatrzymują przepuszczalność jonów sodu, a co za tym idzie, hamują przepływ impulsów do mięśni.

Jakie efekty daje krem z peptydami?

Regularne stosowanie peptydów sprawia, że skóra stanie się bardziej wygładzona i jędrna. Dochodzi do stymulacji naturalnych procesów fizjologicznych skóry, które sprawiają, że staje się ona odmłodzona. Krem z peptydami działa regenerująco oraz poprawia wygląd cery z defektami. Kremy bogate w te składniki to precyzyjna broń do walki ze zmarszczkami. Jak już wspominaliśmy, peptydy sprawdzają się również w pielęgnacji włosów oraz paznokci.

Reasumując, pozytywne efekty wpływu peptydów na naszą skórę są znacznie wyższe, niż negatywne podejrzenia płynące z ust krytyków. Należy pamiętać, że nasza skóra wraz z wiekiem i wpływem czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych nieustannie się zmienia. Niedobory kwasu hialuronowego oraz kolagenu przekładają się na utratę jędrności i elastyczności skóry. Dlatego warto mieć w pogotowiu preparaty bogate w peptydy, które pomogą odmłodzić skórę i zachować jej naturalne piękno oraz zdrową kondycję.

Źródło:

  • https://www.vichy.pl/blog/peptydy-jak-dzialaja-na-nasza-skore/vmag61828.aspx

Podobne artykuły