Zadziory przy paznokciach i pielęgnacja skórek przy paznokciach

Masz zadziory na paznokciach? Zobacz, jak je usunąć i co robić, żeby nie pojawiały się rany przy paznokciach

Zadziory na paznokciach, czyli zadzierające się skórki są częstym i nieco bolesnym kłopotem. Zwykle powstają z przesuszonej skóry, która tracąc wilgoć, ma tendencje do podrażnień. Wówczas pojawiają się niewielkie i nierzadko bolesne pęknięcia, drobne rany przy paznokciach. Zaradzić temu można poprzez prawidłową pielęgnację skóry.

Dlaczego powstają zadziory na paznokciach?

Należy dostarczyć jej substancji nawilżających i ochronnych, a już zadarte skórki usunąć mechanicznie przy użyciu jakichkolwiek cążek, aby zadarcia się nie powiększały. Pozostawienie zadziorów może skutkować nasilającym się bólem. W ekstremalnych wypadkach, może być wymagany nawet opatrunek, dlatego najlepiej zawczasu się tym zająć i przeciwdziałać.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zadziory na paznokciach najczęściej powstają przy nieodpowiednim dbaniu o dłonie, np. podczas wykonywania prac domowych. W domu niewielu przestrzega zasad ochrony skóry dłoni i swoje prace traktuje rutynowo. Nierzadko jest tak, że nawet podczas mycia z użyciem detergentów, nie każdy zakłada rękawice z uwagi na to, że jego praca będzie krótka i wydaje się, że nie ma takiej potrzeby. Właśnie wtedy powstają okazje do podrażnień i na przykład zadzierania się skórek przy paznokciach.

Skórki mogą się zadzierać w przypadku mechanicznych urazów jak otarć, ale bardzo negatywnie na skórę dłoni działają wspomniane wcześniej detergenty i ich silnie wysuszające skórę składniki. Środki myjące wysuszają skórki wokół paznokci niekiedy je szarpiąc, co w konsekwencji prowadzi do pękania skórek i powstawania zadarć. Skóra może krwawić i w konsekwencji mogą wytworzyć się stany zapalne, szczególnie gdy skóra wystawiona jest na działanie detergentów.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Pierwszym środkiem zaradczym w tej sytuacji jest stosowanie środków ochrony w postaci rękawiczek. Po ich zdjęciu najlepiej umyć ręce w ciepłej wodzie z niepodrażniającym płynem lub umyć mydłem naturalnym, bez dodatków sztucznych składników i następnie nałożyć na dłonie lekki krem do rąk.

Na czym polega pielęgnacja skórek paznokci?

Chcąc właściwie zadbać o skórki przy paznokciach, należy przyzwyczaić się do regularnego manicure. Manicure powinno się przeprowadzać raz na 7-10 dni. Można zdać się na profesjonalny manicure w salonie kosmetycznym, ale równie dobrze wystarczy niewiele akcesoriów i nieco wprawy, aby można było to robić samodzielnie w domu. Odpowiednie do tego zadania będą podstawowe narzędzia jak papierowy pilnik, ostre cążki, drewniany patyczek do skórek, płyny zmiękczające do skórek i paznokci oraz koniecznie odżywka do paznokci.

Aby dobrze się przyłożyć do tego zadania i prawidłowo wykonać manicure, należy się w te rzeczy zaopatrzyć i robić zabieg systematycznie, a problemy zadzierających się skórek nie będą już spędzać snu z powiek. Na stan skórek przy paznokciach bardzo dobrze wpływają olejki do skórek, a także serum i wspaniałe masło Shea.

Po wykonanym manicure używa się olejków, aby zmiękczyć skórki wokół paznokci i ukoić ewentualne podrażnienia powstałe podczas zabiegu. Tak, jak to ma miejsce podczas używania kremu do rąk, konieczne jest zadbanie o regularne stosowanie olejków, aby skórki wokół paznokci i same paznokcie cieszyły się zdrowiem oraz pięknem przez długi czas.

Najlepsze olejki to te, do produkcji których użyto naturalnych składników. Z tej racji można wyróżnić olejki na bazie słonecznika i słodkich migdałów, których działanie jest bardzo intensywne i odżywcze dla skórek. Ponadto olejki te niwelują przesuszenia na skórkach i dzięki temu zmniejszają ryzyko powstawania zadziorów, a także znakomicie wygładzają skórę.

Oprócz olejków do skórek bardzo dobrym sposobem, aby dać skórze więcej składników odżywczych, jest serum do paznokci i skórek z mirrą oraz olejem Jojoba. Te dwa składniki sprawią, że skórki przy paznokciach nabiorą zdrowego i pięknego wyglądu. A to wszystko dzięki temu, że bogato natłuszczą skórę, nawilżą ją i zmiękczą, zapobiegając przy tym utracie wilgoci. Serum ma także bardzo dobry wpływ na samą płytkę paznokcia dzięki temu, że ją odżywia i wzmacnia. Ponadto produkt ten bardzo dobrze spisuje się na samym początku zabiegu manicure, bo doskonale zmiękcza skórki i może ułatwić ich usuwanie mechaniczne.

Kontynuując temat, wypada wspomnieć o maśle Shea, bo jest ono niesamowitym i wielozadaniowym kosmetykiem, dzięki któremu skórki wokół paznokci będą bardzo dobrze zadbane. Co więcej, jest też w stanie odżywić pozostałe części ciała, więc jest produktem uniwersalnym, jeśli chodzi o pielęgnację. Dzięki temu, że masło Shea zawiera bogactwo witamin, głównie witaminy E oraz A, intensywnie regeneruje oraz zapewnia nawilżenie wszystkich partii skóry, na które zostało naniesione. Wszystkie przesuszone partie skóry nim potraktowane, bardzo szybko odzyskują swoją zdrową formę, elastyczność i gładkość. Poza tym masło znacznie przyspiesza gojenie się ran, zapobiega podrażnieniom i leczy już istniejące rany przy paznokciach.

Dlaczego pojawiają się rany przy paznokciach?

Na problem ten składa się bardzo wiele czynników. Nie tylko mowa tutaj o nieprzestrzeganiu zasad, co do uważnego obchodzenia się z detergentami podczas codziennych prac domowych czy w pracy. W pracy jest o tyle lepiej, że wiele z nich musi być wykonywanych w rękawicach, co jest obowiązkiem, więc są zwykle w nich wykonywane. Jak wiadomo, skórki mogą się zadzierać nieraz wręcz niezauważenie, a przy tym powstawać niewielkie rany, które pozostawione same sobie mogę się powiększać i powodować kolejne dolegliwości.

Skoro jednak nie wiadomo skąd pojawiają się pęknięcia skórek, należy przyjrzeć się dokładniej pracy organizmu. Może w nim występują pewne braki, dzięki którym ciało ukazuje skłonności do powstawania zadziorów i podrażnień skóry przy paznokciach?

Jak się okazuje, dieta ma ogromny wpływ na ten stan rzeczy. Zdrowo odżywiać się trzeba cały czas, bo w przypadku braków w organizmie będzie on wysyłał znaki, że coś złego zaczyna mieć miejsce i lepiej tego nie przegapić. Oprócz pilnowania, aby dieta była bogata we wszystkie niezbędna składniki witaminowe i mineralne, około 2-3 razy w roku pożądane jest przejście tak zwanej kuracji witaminowej, która w krótkim czasie nie tylko wyeliminuje niedobory w organizmie, ale także usunie wszystko to, co go zaśmieca. Swoją drogą, detoksyfikacja organizmu jest wręcz wskazana co jakiś czas, bo z uwagi na częste dostarczanie do organizmu substancji, które mu szkodzą, przestaje on funkcjonować prawidłowo. Nawet jeśli zdaje się, że dostarczamy mu wszystkich niezbędnych substancji, to i tak mogą nie być w całości wykorzystane, właśnie przez zmagazynowane, szkodliwe substancje, które w tym przeszkadzają.

Oprócz tego korzystając z darów natury, trzeba wiedzieć, że na zadzierające się skórki przy paznokciach dobrą pomocą okazuje się skrzyp polny bogaty w witaminy z grupy B. Skrzyp należy używać w postaci naparów do picia 2 razy dziennie przez okres około 2 miesiące.

Poza tym wskazane jest picie soków owocowych i warzywnych, szczególnie soku z marchwi. Jeśli ktoś ma dostęp, to również soku z aloesu. Jeżeli mimo wszystko nie można sobie poradzić z zadartymi skórkami, wówczas należy sięgnąć po maść z witaminą A i smarować nią okolice paznokci.

Pielęgnacja paznokci w salonie kosmetycznym

Wydawać by się mogło, że manicure wykonany w salonie kosmetycznym daje praktycznie takie same efekty, jak zabieg wykonany w domu. Można tak pomyśleć pod warunkiem, że dysponuje się elementarną wiedzą na ten temat i odpowiednim sprzętem. Paznokcie muszą być prawidłowo opiłowane, a skórki dobrze zmiękczone adekwatnymi do tego płynami. Najlepiej, gdy skórki są odsunięte kopytkiem, a jeżeli ich stan jest bardzo zły i nic nie można już zrobić, wówczas należy je po prostu usunąć przy użyciu cążek. Kończąc zabieg, profesjonalna manikiurzystka musi skórki przy paznokciach nawilżyć oliwką, na przykład z pestek winogron.

Warto wziąć do siebie to, że aby zabiegi przynosiły skutki i długo się utrzymywały, muszą być wykonywane cyklicznie i regularnie. Takie podejście do problemu paznokci i zadzierających się skórek spowoduje jego całkowite wyeliminowanie.

Należy jeszcze przytoczyć problem obgryzania skórek wokół paznokci oraz o szkodliwości takich praktyk dla zdrowia paznokci i skórek wokół ich. Jeżeli ze skórek robią się zadziory i skórki odsuwają się od płytki paznokcia, jego płytka może zacząć zmieniać swój kształt. Dlatego nawet próba zapuszczenia dłuższych paznokci wydaje się pozbawiona sensu. Paznokcie bez częstego manicure będą wyglądać nieatrakcyjnie, a czasami nawet może to być pośrednią przyczyną ich łamliwości, co z kolei powoduje ból. Problem da się oczywiście rozwiązać, ale trzeba w sobie wyrobić samozaparcie i cierpliwość. Należy zaprzestać obgryzania skórek, choćby nie wiadomo jak źle wyglądały. Zresztą do ich pielęgnacji są inne metody, które nie powodują bólu, są higieniczne, a przede wszystkim nie powodują zniekształceń w rosnącym paznokciu. Poza tym obgryzając intensywnie skórki, można uszkodzić tak zwaną macierz paznokci, przez co rosnące paznokcie się odkształcają i wyglądają nieestetycznie. Zmiany po zaprzestaniu obgryzania są widoczne po około dwóch, trzech miesiącach, ale ich zregenerowanie nie jest niemożliwe. Pamiętać należy, że skórki nieobgryzane, będą narastać na płytkę, więc w takim razie wystarczy na początek odsuwać je patyczkiem, a same paznokcie należy opiłowywać na krótko. Poza tym każdego kolejnego dnia wymagane jest zmiękczanie skórek przez smarowanie ich oliwkami wzmacniającymi, zarówno skórki przy paznokciach, jak i same paznokcie.

Dobrze jest stosować skrzyp polny w tabletkach dostępny w sklepie zielarskim. Po takiej kuracji paznokcie mają dużą szansę powrotu do swojego dawnego i zdrowego stanu. Trzeba również wiedzieć o tym, że oliwki do paznokci można również nabyć w formie pisaka, dzięki czemu ich używanie staje się bardzo łatwe, szczególnie poza swoim domem i bez dostępu do akcesoriów do manicure. Pisak taki zajmuje bardzo mało miejsca w torebce, a z uwagi na możliwość jego użycia w razie potrzeby, można sprawić, że skórki przy paznokciach nie będą miały szansy wysychać.

Należy jeszcze zatrzymać się przy wycinaniu skórek. Nie należy ich ciąć zbyt głęboko, a tylko to, co jest konieczne, czyli zbędne i odstające skórki, które przeszkadzają. Jeżeli będziemy obcinać zbyt głęboko i za głęboko wcinać się w macierz paznokcia, wówczas można go poważnie uszkodzić. To zaś przyczynia się do jeszcze większego i niekontrolowanego narastania skórek, które w takim wypadku mogą stać się jeszcze grubsze niż były dotychczas. Wtedy ich usuwanie może być jeszcze bardziej kłopotliwe i nierzadko trzeba będzie korzystać z usług salonów kosmetycznych w celu profesjonalnego ich usunięcia.

Reasumując, prawidłowo zadbane skórki nie mają prawa się wysuszać i zadzierać, a co za tym idzie, nie dojdzie do rany przy paznokciach. Każdy dobrze wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem regularnie odwiedzaj kosmetyczkę lub wykonuj starannie manicure w domowym zaciszu, a będziesz cieszyć się pięknem dłoni i paznokci bez względu na porę roku.

Źródło:

https://www.indigo-nails.com/blog/pl,pielegnacja-skorek-wokol-paznokci-porady-i-produkty.html

Podobne artykuły