Podrażnienia po goleniu? To już nie problem!

0
216

Temperatura na zewnątrz rośnie, z chęcią zmieniłabyś więc długie dżinsy na krótkie spodenki czy zwiewną sukienkę. Ale jak tu odsłonić nogi, kiedy szpecą je czerwone krostki i skaleczenia? Dowiedz się, jak zniwelować podrażnienia po goleniu!

Czy maszynka to dobry pomysł?

Możliwości pozbycia się niechcianego owłosienia jest całkiem sporo. Od trwałych metod, takich jak depilacja laserowa, przez plastry z woskiem i pastę cukrową, po depilatory. Wiele kobiet obawia się jednak, że metody te będą dla nich zbyt bolesne albo zanadto kosztowne. Fakt, maszynki są stosunkowo tanie i jest to szybki sposób na pozbycie się zbędnych włosków. Golenie pochłania jednak sporo czasu, wiąże się często z wrastającymi włoskami i podrażnieniami. Warto zastanowić się, czy te wady nie przeważają nad zaletami. Jeśli mimo wszystko nie masz zamiaru rezygnować z tego sposobu, to koniecznie przeczytaj, jak zadbać o dobrą kondycję skóry.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tarah Bischofberger (@stella_bischi)

Jak uniknąć podrażnień?

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. Zanim sięgniesz po maszynkę, upewnij się, że:

  • maszynka jest ostra

To najważniejsza zasada. Możesz spełnić wszystkie pozostałe warunki, ale jeśli ostrze jest zużyte, na pewno źle się to skończy. Wyobraź sobie krojenie produktów tępym nożem – zamiast gładko pocięte, będą poszarpane. To samo z Twoją skórą zrobi tępa maszynka. Wiemy, że nikt nie używa jednorazówek tylko raz, ale po kilku goleniach ona naprawdę nie spełnia już swojego zadania.

  • pozbyłaś się martwego naskórka

Golenie będzie bardziej efektywne, jeśli ostrze będzie ścinać tylko włoski. Żeby je odsłonić wykonaj peeling. Nie rób go jednak tuż przed użyciem maszynki – daj skórze odpocząć i odczekaj jeden dzień po peelingu.

  • skóra jest dokładnie umyta

Brudna skóra to jedna z głównych przyczyn podrażnień po goleniu. Pracuje się z nią gorzej, a poza tym w razie jakiegokolwiek uszkodzenia naskórka podczas zabiegu w skórę wnikają nagromadzone na jej powierzchni bakterie.

  • zapewniłaś maszynce poślizg

Auć, wzdrygamy się na samą myśl o goleniu suchej skóry. Pamiętaj, żeby do golenia używać odpowiednich preparatów. Możesz sięgnąć po specjalne żele i pianki, ale w wielu przypadkach lepiej sprawdzają się żele pod prysznic czy nawet… odżywki do włosów. Znajdź swój ulubiony kosmetyk i działaj!

Oprócz powyższych zasad zapamiętaj także, że przy goleniu nie wolno się spieszyć. Kiepskim pomysłem jest też wykonywanie zabiegu tuż przed wyjściem na basen czy solarium.

Za późno! Co robić?

Nie zawsze udaje się uniknąć podrażnień, ale można je skutecznie złagodzić. Przede wszystkim regularnie używaj balsamów nawilżających, także po goleniu. Na wrastające włoski pomoże peeling solny, ale odczekaj dzień z jego wykonaniem. Możesz spróbować także domowych sposobów, takich jak okład z czarnej herbaty (wystarczy przyłożyć schłodzoną, zaparzoną wcześniej torebkę) czy przemywanie skóry wacikiem nasączonym w roztworze octu jabłkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here