Poradnik: jak prawidłowo golić męski zarost, aby nie pojawiały się podrażnienia po goleniu twarzy

0
68
Podrażnienia po goleniu twarzy - jak prawidłowo się golić?

Masz naście lat, a na Twojej twarzy zaczyna być coraz bardziej widoczny męski zarost? Z jednej strony to powód do dumy, w końcu stajesz się prawdziwym mężczyzną. Z drugiej zaś w głowie plączą się dziesiątki pytań odnośnie prawidłowej pielęgnacji. Jeśli obawiasz się podrażnienia po goleniu twarzy, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się między innymi, jak prawidłowo wygląda golenie brody oraz jakich błędów lepiej nie popełniać.

Golenie brody wymaga nabrania wprawy

Problemy z goleniem wbrew pozorom nie są jedynie zmartwieniem nastolatków. To bardzo często problem wielu dorosłych mężczyzn, którzy popełniają szereg błędów przy pielęgnacji twarzy.

Kiedyś do golenia wykorzystywano jedynie brzytwę i mydło. Brzytwa ostrzona była na skórzanym pasie, co nadawało jej niesamowitą ostrość. W wielu salonach ta metoda wciąż jest praktykowana. Jednak golenie brzytwą jest bardzo niebezpieczne i wymaga doświadczenia, dlatego też nie polecamy tej metody dla osób początkujących.

W kolejnych latach modne stały się maszynki na żyletki, które stały się zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem na usunięcie zarostu. Niezwykle ostre żyletki skutecznie usuwały każdy zarost.

Dzisiaj mamy jeszcze bardziej wygodne formy na golenie brody. W sklepach znajdziemy zarówno maszynki jednorazowe, jak i te z wymiennymi ostrzami oraz praktyczne golarki elektryczne. Warto pamiętać, że przyrząd do golenia należy dobrać do rodzaju zarostu.

Dla początkujących najlepszym wyborem będą maszynki jednorazowe. Doskonale poradzą sobie ze słabym zarostem. Na twardszy przyda się lepszy sprzęt i oczywiście odpowiedni preparat zmiękczający włoski.

Zmiękczenie zarostu ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jeśli o nie nie zadbasz, mogą wystąpić podrażnienia po goleniu twarzy. Do wyboru mamy wiele preparatów do golenia, od specjalnego mydła, przez kremy, żele, aż po pianki. Rynek oferuje tak szeroki wybór, że dla nowicjuszy już samo dobranie kosmetyku jest nie lada wyzwaniem.

Przy zakupie kieruj się składem. Jeśli jesteś na coś uczulony, koniecznie czytaj listę składową kosmetyku. Niektóre preparaty mogą powodować pieczenie lub swędzenie już przy kontakcie ze skórą. Przyczyną takich dolegliwości może być nie tylko brak tolerancji produktu, ale także kontakt preparatu ze stanem zapalnym na skórze. Warto wówczas sięgnąć po inny specyfik, a jeśli dalej nie będzie poprawy udać się do dermatologa.

Technika golenia brody

Podczas golenia twarzy niezwykle ważna jest odpowiednia technika i oczywiście praktyka. Aby nie pojawiały się podrażnienia po goleniu twarzy, ważne jest prawidłowe naprężenie skóry podczas ścinania włosków. W tym celu napnij skórę twarzy, przytrzymując ją palcami. Ostrze powinno być prowadzone z góry do dołu, delikatnie przyciskając maszynkę do skóry. Siłę dociśnięcia należy dostosować do twardości zarostu, a więc początkujący powinni zrobić to delikatnie i z wyczuciem.

Nieprawidłowo napięta skóra będzie tworzyć fałdki i to problem nie tylko osób otyłych. Taką skórę nie trudno zaciąć podczas golenia, dlatego też odpowiednie naciągnięcie jest niezwykle ważne, jeśli nie chcesz, by pojawiły się podrażnienia po goleniu twarzy.

Dostosuj również nacisk maszynki. Nie może on być zbyt silny ani zbyt słaby. Jeśli za mocno dociśniesz, zetniesz nie tylko zarost, ale także wierzchnią warstwę naskórka, przez co skóra będzie podrażniona i wywoła silne pieczenie.

Golenie brody powinno odbywać się zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, nie pod włos. Dlatego, zanim pokryjesz twarz pianką do golenia, upewnij się, czy znasz kierunek wzrostu włosów. Pociągnięcia maszynką powinny być krótkie, a jeśli za pierwszym razem nie uda się usunąć wszystkich włosków, ponów próbę nie zapominając o piance. I pamiętaj o tym, że to praktyka, czyni mistrza! Po kilku zabiegach dojdziesz do wprawy i golenie brody zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu niż za pierwszym razem.

Najczęstsze błędy wywołujące podrażnienia po goleniu twarzy

Najczęściej popełniane błędy to nieodpowiednie przygotowanie skóry twarzy do golenia. Oj tak, wielu mężczyzn (nie tylko początkujących) zapomina o tej czynności. Zanim przyłożysz ostrze maszynki do twarzy, zadbaj o jej prawidłowe oczyszczenie. Po pierwsze, golenie brody powinno odbywać się po prysznicu, a nie przed. Para wodna skutecznie rozszerzy pory i zmiękczy zarost, dzięki czemu nada odpowiednie warunki do prawidłowego golenia. Dobrze jest wykonać peeling twarzy. Złuszczy martwy naskórek i skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia, które mogłyby spowodować infekcję meszków włosowych i w efekcie objawić się jako nieestetyczne krosty po goleniu twarzy.

Kolejnym błędem są tępe ostrza maszynki. Jeśli korzystasz z jednorazówek, to stosuj je tak, jak przewidział to producent, czyli jednorazowo. Po pierwszym użyciu wydawać by się mogło, że maszynka jeszcze jest całkiem dobra. Niestety zbyt tępe nożyki sprawią, że zamiast ścinania, maszynka będzie wyrywać włoski. To zaś przełoży się na podrażnienia po goleniu twarzy oraz przyczyni do powstawania infekcji. A więc ostre i tylko ostre maszynki!

Regularna wymiana nożyków to podstawa prawidłowej pielęgnacji męskiej twarzy. I nie chodzi tu tylko o ich ostrość, ale również o higienę. Maszynka powinna być czysta, gdyż warunki jej przechowywania (ciemna, ciepła i wilgotna łazienka), są nierzadko doskonałe dla rozwoju bakterii. Bakterie mieszkające w golarce są bardzo częstym powodem wystąpienia podrażnień. Zatem po goleniu nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu maszynki i dezynfekcji. Doskonale sprawdzi się tu alkohol.

Podrażnienia po goleniu twarzy mogą występować również przy nieodpowiedniej technice golenia. Jak już wspomnieliśmy, ważne jest, aby golenie odbywało się wraz z włosem, a nie pod włos.

Po goleniu ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy. Świeżo ogoloną skórę twarzy dobrze jest przemyć zimną wodą. Zamknie ona pory i zminimalizuje problem z wrastaniem się włosków. Nie zapominaj również o ukojeniu skóry odpowiednim balsamem. Produkty do skóry wrażliwej, zawierające w swoim składzie aloes doskonale nawilżą oraz ukoją ewentualne podrażnienia po goleniu twarzy.

Wysypka i zapalenie mieszków włosowych po goleniu twarzy

Jeśli na Twojej skórze pojawi się wysypka po goleniu twarzy, może to mieć związek z uczuleniem na któryś składnik kosmetyku. Bezpieczną formą będzie sięganie po preparaty do skóry wrażliwej. Nie zapominaj również czytać składu, szczególnie jeśli jesteś alergikiem.

Wysypka po goleniu może być również objawem kontaktowego zapalenia skóry. Zwykle są to szpecące krosty po goleniu twarzy, czerwone plamy a niekiedy drobne pęcherzyki (może wydobywać się z nich bało-żółty płyn). W takich sytuacjach należy udać się do dermatologa, który przepisze leki przeciwalergiczne oraz likwidujące stan zapalny skóry.

Nieestetyczne krosty po goleniu twarzy mogą być wynikiem zapalenia mieszków włosowych. Czynnikiem wywołującym są zwykle bakterie gronkowca lub bakterie gram-ujemne. Tego typu krosty po goleniu twarzy pojawiają się najczęściej na policzkach i szyi. Mogą przyjąć formę drobnych pęcherzyków lub krostek wypełnionych ropą. Nie należy ich wyciskać, a jedynie często odkażać. Jeśli dodatkowo zanieczyścisz je np. brudnymi palcami, mogą przeobrazić się nawet w groźne czyraki. Nie należy również golić takiej skóry przez następnych kilka dni.

Warto nadmienić, że zapalenie mieszków włosowych po goleniu nie powoduje blizn. Niemniej, jednak jeśli krosty po goleniu twarzy nie chcą się goić, lepiej udać się do dermatologa. Czasami może zaistnieć potrzeba leczenia antybiotykiem. Przewlekłe zapalenie mieszków to już poważne schorzenie. Dlatego też, jeśli na nie cierpisz, zrezygnuj z golarki elektrycznej na poczet jednorazowych maszynek. Po każdym goleniu nie zapominaj o dokładnej dezynfekcji twarzy.

Pamiętaj również o odpowiedniej higienie sprzętu. Nie dziel się nim, gdyż wspólne używanie maszynek może doprowadzić do zakażenia poważnymi bakteriami. Najczęściej są to tzw. figówka gronkowca oraz liszajec zakaźny. Objawiają się miękkimi pęcherzykami pojawiającymi się w okolicach ust i nosa, które po pęknięciu tworzą nieestetyczne, żółte strupy. Zmiany te swędzą i bolą, przez co konieczna jest wizyta u dermatologa. Zwykle wymagane jest stosowanie antybiotyków zarówno doustnie, jak i miejscowo.

Unikniesz podrażnienia po goleniu twarzy, jeśli odpowiednio dobierzesz kosmetyki

Kosmetyki do golenia takie jak pianki, mydła czy kremy należy dobierać do typu cery. Przy suchej nie zaleca się stosowania mydła, gdyż ono jeszcze bardziej ją wysuszy. Przy cerze tłustej i mieszanej, postaw na kosmetyki regulujące wydzielanie łoju oraz bogate w substancje oczyszczające (np. olejek z drzewa herbacianego). Jeśli dodatkowo borykasz się z trądzikiem, musisz wykazać się niezwykłą ostrożnością podczas golenia twarzy. Guzków ropnych nie wolno ścinać, gdyż zmiany rozniosą się po całej twarzy. Uważaj również na wszelkie pieprzyki i brodawki, zarówno te płaskie, jak i wypukłe.

Aby golenie brody nie powodowało podrażnień, należy odpowiednio się do tego zabrać. Wiadome jest, że mikro urazy mogą się zdarzyć każdemu. W zasadzie nie są one szczególnie niebezpieczne, pod warunkiem, że je odkazisz. Niemniej jednak nagminnie kaleczona skóra może przeobrazić się w poważne zmiany (w tym nowotworowe). Dlatego też nie zapominaj o preparatach łagodzących podrażnienia po goleniu twarzy, które nie tylko ukoją, ale również odkażą skórę oraz nadadzą jej uczucie świeżości.

Znajdź zaufanego barbera w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here