Pocące się stopy? Poznaj przyczyny i zabiegi na nadmierną potliwość stóp!

Pocące się stopy? Poznaj przyczyny i zabiegi na nadmierną potliwość stóp!

Większość z nas zapewne nie raz doświadczyła sytuacji, kiedy to spocone stopy były przyczyną dużego dyskomfortu. Problem ten znany jest niemal każdemu. Potliwość stóp potrafi być naprawdę krępująca, dlatego należy stosować działania prewencyjne, które uchronią nasze stopy przed poceniem. Problem ten występuje najczęściej w porze letniej, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, a my wkładamy mało przewiewne buty. Nie jest jednak powiedziane, że pocące się stopy są przypadłością sezonową. U niektórych osób problem ten pojawia się niezależnie od pory roku. Specyficzna woń potrafi wówczas mocno dawać się we znaki nie tylko otoczeniu, ale i samemu właścicielowi. W takiej sytuacji warto zbadać ten problem, ponieważ może się okazać, że cierpimy na nadmierną potliwość stóp, którą należy leczyć. Zobacz więc, dlaczego stopy się pocą, co jest tego przyczyną oraz jak należy walczyć z tym kłopotliwym problemem.

Stopy się pocą – dlaczego tak się dzieje?

Pocenie stóp to całkowicie naturalny proces fizjologiczny, który właściwie nie powinien nikogo dziwić. Za wydzielanie potu odpowiedzialne się gruczoły potowe, znajdujące się na podeszwie stóp. To właśnie w tym miejscu (zaraz po dłoniach) jest ich najwięcej. Kiedy nosimy skarpetki i obuwie (a przecież trwa to niemal nieustannie) nasze gruczoły potowe pobudzane są do zwiększonej aktywności. W związku z tym wydzielają większą ilość potu.

Nadmiar potu równie dobrze może być problemem genetycznym, na który niestety nie mamy żadnego wpływu. Wśród przyczyn tej przypadłości wymienia się także niewłaściwą dietę, bogatą w ostre przyprawy nasilające produkcję potu. Najważniejszą przyczyną jest jednak noszenie niewłaściwego obuwia oraz skarpetek wykonanych ze sztucznych włókien, które jedynie gromadzą nieprzyjemny zapach potu. Duże znaczenie ma także właściwa higiena stóp, której nie wolno zaniedbywać.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z intensywnym poceniem się stóp, wówczas najlepiej udać się lekarza. Może się bowiem okazać, że pocenie stóp jest objawem poważnej choroby. Tego typu symptom może świadczyć na przykład o chorobie neurologicznej, metabolicznej (nadczynność tarczycy), zaburzeniach funkcjonowania organizmu, niestabilnej gospodarce hormonalnej, a nawet o niektórych chorobach zakaźnych. Potliwość stóp występuje także na skutek zaawansowanej nerwicy, głębokiego stresu lub w przypadku zaburzeń emocjonalnych.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Co zrobić, by zminimalizować potliwość stóp?

Pocące się stopy to przypadłość, na którą często narażamy się sami. Wszystko przez to, że zbyt mało uwagi poświęcamy swoim stopom. Dokonując np. zakupu nowych butów, kierujemy się głównie wizualnym wyglądem obuwia. Biorąc je do ręki, sprawdzamy jedynie rozmiar i najczęściej decydujemy się na zakup. A co z materiałem, z którego buty zostały wykonane? Ta nieuwaga to największy błąd, będący głównym powodem potliwości stóp. Stopy zamknięte w sztucznych butach cierpią ogromne katusze, co od razu da się wyczuć po ściągnięciu obuwia. Pamiętajmy więc, że przewiewne buty, wykonane z dobrej jakości materiału to podstawa w walce z potliwością stóp.

Kolejna ważna sprawa to skarpetki. Absolutnie należy wystrzegać się tych, które wykonane są ze sztucznych materiałów. Często kupujemy je dlatego, że są o wiele tańsze. Najlepiej zakładać bawełniane lub bambusowe skarpetki, które są przewiewne. Dzięki temu stopy mogą swobodnie „oddychać”. Pamiętajmy też, by codziennie je zmieniać! W sprzedaży dostępne są nawet skarpety zawierające w splocie włókna węglowe, które skutecznie pochłaniają nieprzyjemny zapach. Specyficzną woń potu można także zneutralizować poprzez stosowanie specjalnych wkładek ziołowych lub wykonanych z trawy morskiej.

Pocenie stóp zminimalizuje także właściwa higiena, czyli codzienne mycie oraz ścieranie zrogowaciałego naskórka. Pamiętaj jednak, by myć stopy w chłodnej wodzie. Wysoka temperatura jedynie pobudza pracę gruczołów potowych. Dlatego dobrze jest moczyć stopy w chłodnej wodzie, która obkurczy naczynia krwionośne, hamując przy tym aktywność gruczołów potowych. Nie zapominaj też dokładnie osuszyć stóp (zwłaszcza między palcami!). Po kąpieli zaleca się użycie talku, który będzie skutecznie wchłaniał wilgoć.

Pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna, aby zapewnić im świeżość. Zaleca się więc używanie specjalnych kremów przeznaczonych do pielęgnacji stóp oraz działających antybakteryjnie dezodorantów. Od czasu do czasu stopom należy się również chwila relaksu. Dlatego dobrze jest przyrządzić im kąpiel regeneracyjną z dodatkiem ziołowego olejku. Zaleca się też zażywanie szałwii lekarskiej, pokrzywy oraz skrzypu polnego, które ograniczają aktywność gruczołów potowych w całym organizmie.

Kiedy wszystkie powyższe wskazówki nie są skuteczne, wówczas może to oznaczać nadmierną potliwość stóp, wymagającą specjalistycznego leczenia. W takiej sytuacji trzeba udać się do dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje nasz problem. W niektórych przypadkach wystarczy zastosowanie maści o właściwościach antybakteryjnych, antybiotykowych i przeciwgrzybicznych, by zredukować intensywne pocenie stóp.

Nadmierna potliwość stóp – jak postępować?

Nadmiernie pocące się stopy to problem, który potrafi bardzo utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Specyficzna woń jest szczególnie krępująca na przykład podczas wizyty u znajomych. Na szczęście jest na to sposób. Intensywne pocenie stóp można zatrzymać! W jaki sposób? Pomogą w tym specjalne zabiegi, które skutecznie zlikwidują ten problem.

Jednym ze zbawiennych zabiegów jest tzw. jonoforeza. Sposób ten polega na porażeniu prądem gruczołów potowych, znajdujących się na podeszwie stopy. W wyniku tego działania gruczoły zaczynają znacznie wolniej pracować lub stają się całkowicie nieaktywne. Cena jednego zabiegu jonoforezy leczniczej zaczyna się już od 10 zł.

Dopóki problem spoconych stóp w żaden sposób się nie nasila, możesz zwalczyć go samodzielnie. Wystarczy tylko przestrzegać zasad higieny i zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki do pielęgnacji stóp. Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu, a w miarę możliwości w ogóle go nie zakładaj. Daj swoim stopom odrobinę wytchnienia. Zalecamy również zrobienie przeglądu szuflady ze skarpetkami. Dzięki temu wyeliminujesz dwie główne przyczyny potliwości stóp.

Źródło:

  • http://casualism.pl/pocenie-stop-pocace-sie-nogi/,
  • http://drogerielaboo.pl/ukryte-porady/284-nadpotliwosc-stop-przyczyny-leczenie-pielegnacja,
  • http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,nadmierna-potliwosc-stop,artykul,1664136.html.

Podobne artykuły