Najlepsze sposoby na nadmierne pocenie się latem i nie tylko

Najlepsze sposoby na nadmierne pocenie się latem i nie tylko

Choć pocenie się to naturalny proces, w którego czasie nasz organizm reguluje ciepłotę ciała, to jednak wielu wprowadza w zakłopotanie. Nadmierne pocenie dokucza szczególnie w okresie letnim. Kiedy na zewnątrz ukrop, wiele osób chce znaleźć skuteczny sposób na pocenie. Jeśli i Ty szukasz metody, by w letnie upały czuć się komfortowo i świeżo, sprawdź koniecznie jakie są najlepsze sposoby na nadmierne pocenie się.

Czym jest nadpotliwość?

Na ogół wydzielanie się potu jest całkiem normalnym zjawiskiem, występującym u każdego człowieka. Dzięki temu organizm pozostaje chroniony przed przegrzaniem. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy gruczoły potowe zaczynają produkować zwiększoną ilość potu. Na tę „dolegliwość” cierpi wiele osób. Należy jednak  podkreślić, że pocenie się jest tak naprawdę sprawą indywidualną. Ilość wydzielanego przez cały dzień potu zależy głównie od aktywności gruczołów potowych. U jednych może to być zaledwie kilkaset mililitrów, natomiast u innych nawet kilka litrów.

Co to są gruczoły potowe?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia specyfiki przypadłości, jaką jest nadpotliwość, należy wyjaśnić najpierw, czym właściwie są gruczoły potowe. Otóż są to gruczoły cewkowate ssaków, które uchodzą do mieszka włosowego lub na powierzchnię skóry, wydzielając pot. Gruczoły potowe pełnią też inne funkcje, np. uczestniczą w oczyszczaniu skóry oraz w procesach termoregulacyjnych. Należy podkreślić, że gruczoły potowe dzieli się na dwa rodzaje – ekrynowe oraz apokrynowe.

Gruczoły ekrynowe

Tego typu gruczoły rozmieszczone są na całym ciele i uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry, a ich głównym zadaniem jest regulowanie temperatury ciała. Warto podkreślić, że ilość gruczołów ekrynowych u człowieka jest niezmienna przez całe życie. Każdy gruczoł złożony jest z przewodu potonośnego (wydalającego pot na zewnątrz) oraz z silnie skręconej rurki (tzw. kłębka wydzielniczego). Wydzielany przez gruczoły ekrynowe pot to praktycznie sama woda, która często wzbogacona jest dodatkiem potasu, sodu, kwasu mlekowego, chloru i mocznika. Co ważne, tego typu pot nie stanowi podłoża do namnażania się bakterii. W związku z tym nie emituje przykrego zapachu.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Gruczoły apokrynowe

Te gruczoły nieco różnią się od ekrynowych, ponieważ występują tylko w kilku miejscach na ciele. W gruczoły apokrynowe wyposażona jest skóra w okolicy pachwin, pod pachami, na brodawkach sutkowych oraz na powiekach. Etapem, w którym gruczoły się uaktywniają, jest okres dojrzewania. To właśnie w tym czasie skóra zaczyna mocniej reagować na bodźce emocjonalne (np. stres) i hormonalne, w wyniku czego wydziela pot. W tym przypadku wydzielina składa się nie z wody, a z substancji tłuszczowych. Taki skład potu stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Wydostająca się na powierzchnię skóry wydzielina, zostaje zaatakowana przez bakterie, które błyskawicznie ją rozkładają. Na skutek tego zjawiska odczuwamy nieprzyjemny zapach potu, indywidualny dla każdego człowieka.

Dlaczego niektórzy nadmiernie się pocą?

Pot na naszym ciele niewątpliwie wprowadza dyskomfort emocjonalny oraz fizyczny. Warto jednak pamiętać, że człowiek poci się nieustannie i jest to naturalny proces fizjologiczny organizmu. Dzięki niemu regulujemy ciepłotę ciała, nie doprowadzając tym samym do przegrzania. Przy wzmożonym wysiłku czy gorączce, wydzielina z gruczołów potowych działa niczym naturalny mechanizm obronny, regulując temperaturę naszego ciała. Niekiedy jednak dochodzi do nadmiernej produkcji potu, co może przybierać wymiar choroby.

Nadmierna potliwość może być objawem poważnych chorób. Bardzo często jest ona symptomem nadczynności tarczycy, cukrzycy, gruźliczy czy nawet niektórych nowotworów oraz neuralgii. Pocimy się w nadmiarze także w przypadku zmian hormonalny np. w czasie menopauzy czy andropauzy oraz z uwagi na otyłość. Rozróżnia się także inne przyczyny nadmiernej produkcji potu, czyli tzw. pocenie smakowe oraz o podłożu psychicznym. W przypadku potliwości smakowej nadmiar potu wywołują np. pikantne potrawy. Może jednak być tak, że organizm w trakcie żucia pokarmu, zamiast uaktywnić gruczoły ślinowe, włącza do pracy gruczoły potowe. Natomiast nadpotliwość psychiczna wywoływana jest stanem emocjonalnym. U osób z chorobowymi zmianami, wystarczą niewielkie bodźce emocjonalne, aby organizm zalała lawina potu. Warto jednak pamiętać, że problem ten można ograniczyć lub nawet wyeliminować, dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej.

Jak zapobiec nadmiernemu poceniu się?

Problem pocenia dotyczy tak naprawdę nas wszystkich. Z tą jednak różnicą, że u jednych objawia się silniej, a u innych słabiej. Najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z nieprzyjemnym potem są oczywiście dezodoranty i antyperspiranty. Warto wiedzieć, że te pierwsze neutralizują jedynie zapach potu. Wydzielaniu się potu zapobiegają natomiast antyperspiranty, które skutecznie zwężają lub blokują pory. Co jednak w sytuacji, gdy tego typu produkty to za mało?

Nadpotliwość to problem, z którym trzeba walczyć przy pomocy specjalnych antyperspirantów, zawierających w składzie chlorek glinu. Takie produkty dostępne są w każdej aptece. Czym różnią się od tradycyjnych antyperspirantów? Otóż są przede wszystkim skuteczniejsze. Co więcej, po jednym użyciu potrafią chronić przed poceniem nawet przez 3 – 5 dni. Cechą charakterystyczna tych produktów jest brak zapachu. Dlatego też można łączyć je z innymi kosmetykami. Silnie działające antyperspiranty zawsze należy stosować przed snem na suchą i oczyszczoną skórę. Po pierwszym użyciu wskazane jest stosowanie kosmetyku codziennie, natomiast później już tylko co tydzień lub dwa. Pamiętajmy, że właściwe korzystanie z tego typu antyperspirantów zagwarantuje nam pożądany efekt.

Nadmierne wydzielanie potu można zneutralizować także w inny sposób. Mając problem z poceniem się całego ciała, warto brać kąpiel z dodatkiem kory wierzby (50 g), naparu z szałwii (100 g) lub kwiatów rumianku (25 g). Z kolei panowie cierpiący na nadmierną potliwość stóp, mogą korzystać z zasypek oraz kwasu borowego, który wsypuje się do skarpetek. Metoda ta skutecznie zwalczy dotychczasowe poczucie dyskomfortu. Okazuje się, że nadpotliwość można zwalczać także od wewnątrz. Pomoże w tym regularne picie naparu z szałwii albo zażywanie kapsułek ziołowych. W aptekach dostępne są też specjalne farmaceutyki, które zapobiegają nadpotliwości. Pamiętaj jednak, że leki mogą mieć skutki uboczne!

Zabiegi pomagające zlikwidować nadmierne pocenie się

Problem potliwości może być trudny do samodzielnego zwalczenia. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi kosmetyczne, które skutecznie eliminują problem.

Jonoforeza na nadtpotliwość

Jest to zabieg z użyciem prądu. Polega na  poddaniu nadmiernie pocących się miejsc działaniu prądu o niskim natężeniu. Ciało zanurza się w wodzie, w której rozpuszczone są substancje o działaniu leczniczym lub okrywa wilgotnymi nakładkami. Pod wpływem prądu do gruczołów potowych docierają jony, które mają za zadanie blokowanie wydzielania się potu. Pojedynczy zabieg trwa z reguły ok. 15 minut. Dla uzyskania dobrych efektów potrzeba wykonać ich od 5 do 10,  w zależności od rozległości problemu. Później można poddawać się zabiegom podtrzymującym uzyskany rezultat. Koszt pojedynczego zabiegu waha się w przedziale 30 – 60 złotych.

Zabiegu jonoforezy nie można przeprowadzić u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest wszczepiony rozrusznik serca, metalowe implanty, ciąża, choroby nowotworowe oraz nadwrażliwość na zabiegi z użyciem prądu.

Nadmierne pocenie domowe sposoby

Tabletki na nadpotliwość czy drogeryjne kosmetyki choć pomagają, mogą zawierać szkodliwe dla naszego zdrowia związki, które odkładając się w organizmie, mogą doprowadzić do poważnych chorób (np. nowotworów). Warto więc znać również domowe sposoby na nadmierne pocenie się latem.

Talk

Aby skutecznie ograniczyć nadmierne pocenie, warto sięgnąć po talk. Po prysznicu zasyp pachy zwykłą zasypką dla niemowląt. To skuteczny sposób na suche pachy bez podrażnień.

Ałun

Ten minerał jest skuteczną bronią do walki z nadmiernym poceniem się skóry. Bardzo często jest składem naturalnych kosmetyków na potliwość.

Kąpiel z octem i olejkiem cytrusowym

Jeśli zamiast prysznica wolisz kąpiele, przygotuj domowy preparat, który ograniczy pocenie. Zmieszaj szklankę octu winnego z piętnastoma kroplami cytrusowego olejku do aromaterapii. Taka mikstura musi się przegryźć, dlatego też odstaw ją na tydzień. Po upływie tygodnia możesz dodawać po 2 łyżki preparatu do wieczornej kąpieli. Już po kilku dniach zauważysz różnicę.

Szałwia

Nieodpowiednia dieta (np. ostre przyprawy) może również powodować nadmierne pocenie. Aby je zmniejszyć, regularnie pij napar z szałwii.

Natka pietruszki zamiast antyperspirantu

Natka pietruszki posiekana ze szpinakiem może być doskonałym, naturalnym antyperspirantem. Wystarczy zawinąć posiekaną zieleninę w gazę i pocierać nią skórę pod pachami. Nie tylko zapobiegnie poceniu się, ale także odświeży skórę.

Wywar z kory dębowej

Sposoby na pocenie się znały już nasze babcie, które przekazując je dalszym pokoleniom, pozostawiły nam przepis na wywar z kory dębowej. Wystarczy zaparzyć 3 łyżki kory dębu w 1 litrze wody. Po wystudzeniu napar należy dodać do wanny z ciepłą, ale nie gorącą wodą. Taka kąpiel pomaga przy nadmiernym poceniu.

Warto pamiętać, że…

Nadmierne pocenie (szczególnie w lecie), jest naturalnym procesem. Również w sytuacjach stresowych, gdy zwiększa się temperatura ciała, organizm schładza się poprzez pot. Niemniej jednak nadmierne pocenie może także zwiastować poważne choroby. Nadmierne wydzielanie potu to częsty objaw chorób endokrynologicznych oraz neurologicznych. Jeśli więc mimo podjęcia prób walki, ta dolegliwość nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem.

Podobne artykuły