Zdradzamy najlepsze zabiegi na prosaki. Sprawdź, jak usunąć białe krostki na twarzy!

najlepsze zabiegi na prosaki

Prosaki to niewielkie, białe grudki powstające w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Zmiany te nie dodają urody i wiele osób chce się ich pozbyć. Nie są jednak łatwe do usunięcia, ponieważ szybko się rozsiewają. Białe krostki na twarzy mogą mylnie przypominać trądzik, ale nim nie są. To charakterystyczna przypadłość wieku niemowlęcego, ale problem dotyka również dorosłych. Jest kilka metod na białe grudki na twarzy, dzięki którym odzyskasz piękny wygląd i pozbędziesz się problemu.

Co to są prosaki?

Te niewielkie kuleczki o milimetrowych średnicach mogą przyjąć białą, żółtą lub kremową barwę. Pojawiają się na powierzchni skóry, a swoim wyglądem przypominają krostki. Mogą więc być mylone z kaszakami bądź trądzikiem, tymczasem są to inne problemy skórne.

Prosaki są twarde i niełatwe do wyciśnięcia. Najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, na czole, skroniach i na nosie. Zwykle występują grupowo i nie można się nimi zarazić. Niestety wyglądają nieestetycznie, stąd też wiele osób zmagających się z tym problemem, szuka sposobu, jak się ich pozbyć.

Powstają wskutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, która doprowadza do retencji mas keratynowych w okolicach mieszków włosowych. Zwykle problem dotyka okolic twarzy, zmiany mogą się jednak pojawić również na ramionach czy narządach płciowych (na wargach sromowych lub prąciu).

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Masz problem z prosakami na twarzy?

W przypadku prosaków występujących w okolicach oczu problem należy omówić z okulistą ze względu na wrażliwość tej strefy.

Prosaki a kaszaki na twarzy – jak je odróżnić?

Kaszaki na twarzy to zmiany większe od prosaków. Wielkość jest więc główną oznaką różnicy. Prosaki mają jednolitą strukturę i przypominają bardziej brodawki. Zmiany występują w grupach po kilka lub kilkanaście krostek jednocześnie w danym rejonie skóry. Kaszaki zaś przypominają bardziej ropne krosty.

Skąd biorą się prosaki?

Te nieestetyczne grudki na twarzy to cysty powstające w wyniku zapychania się mieszków włosowych przez sebum. Zablokowane ujście gromadzi w środku masę rogowo-łojową, co przekształca się w prosaki.

Dermatolodzy mają podzielone zdanie na ten temat. Jedni sugerują, że za występowanie tych zmian odpowiadają geny, inni zaś, że to przypadłość związana ze zmianami hormonalnymi. Prawdą jest, że pośrednia przyczyna prosaków to nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Doprowadzając do zapychania porów, zwiększamy szansę na pojawienie się tych nieestetycznych zmian skórnych.

Metody na prosaki – czyli jak usunąć białe krostki na twarzy?

Zabieg ręcznego usuwania prosaków w salonie kosmetycznym

Prosaki można z powodzeniem usunąć u kosmetyczki. Wykona ona zabieg, podczas którego nakłuje białe krostki na twarzy igłą ustawioną pod odpowiednim kątem. W ten sposób odblokuje ujście i wyciśnie zalegający łój. UWAGA! Ta metoda powinna zostać wykonana tylko i wyłącznie przez doświadczoną osobę (w tym przypadku kosmetyczkę), nie należy robić tego na własną rękę w domu! Samemu możemy tylko narazić się na infekcję i nieestetyczne blizny. Zabieg jest stosunkowo tani, bo kosztuje w granicach 50 złotych. Nie warto więc robić tego na własną rękę. W tej cenie masz gwarancję bezpiecznego, profesjonalnego i sterylnego zabiegu.

Metody na prosaki - czyli jak usunąć białe krostki na twarzy?

Wymrażanie

Zabieg ten popularny jest w przypadku brodawek. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że równie skuteczny jest na prosaki oraz inne zmiany skórne. Ceny zaczynają się od 40 złotych, zależnie od ilości zmian do usunięcia.

Peeling chemiczny, mikrodermabrazja oraz inne zabiegi złuszczające

Zabiegi złuszczające oferowane przez dobre salony kosmetyczne są również pomocne w walce z prosakami. Kwasy, jak i mechaniczne złuszczanie sprawiają, że martwy naskórek zostaje usunięty wraz z prosakami. Sam peeling również opóźnia powstawanie nowych zmian. Zabiegi kosztują w granicach 50-200 złotych.

Domowe sposoby na prosaki

Walkę z prosakami można podjąć również domowymi sposobami. Pomocne są kremy z kwasem migdałowym, glikolowym, AHA, PHA, BHA. Wykazują one właściwości złuszczające oraz są w stanie wniknąć głęboko w skórę. Należy je stosować przez około 3 miesiące, codziennie. Terapia powinna zostać podjęta na okres jesienny lub wczesną wiosną. Wówczas skóra nie jest jeszcze narażona na silne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak słońce czy mróz.

Niestety domowych sposobów na białe krostki na twarzy nie ma zbyt wiele. Można jednak starać się zapobiegać powstawaniu zmian. W końcu zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Nie blokuj porów tłustymi kremami, fluidami czy komedogennymi preparatami do makijażu. Dodaj do codziennej pielęgnacji kosmetyki bogate w kwasy oraz wykonuj regularnie peelingi (raz w tygodniu).

Doskonałym sprzymierzeńcem w walce z prosakami jest olejek herbaciany. Stosowanie go w formie trzygodzinnego okładu na zmienione chorobowo miejsce pomoże w walce z nieestetycznymi krostkami. Już po tygodniu zobaczysz, jak skóra się złuszczy, a wraz z nią pozbędziesz się prosaków.

Domowe sposoby na prosaki

Raz usunięte prosaki, mogą powrócić!

Prosaki to zmiany ciężkie do usunięcia, gdyż chętnie powracają. Mogą pojawić się ponownie nawet po pół roku od ich wyeliminowania. Dlatego pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna, ponieważ skutecznie zapobiegnie powstawaniu sprzyjających warunków dla prosaków.

Ważne jest, aby prawidłowo oczyszczać skórę z nadmiaru sebum oraz kontrolować gruczoły łojowe. Pomocne są w tym odpowiednio dobrane kosmetyki (głównie kremy oraz płyny oczyszczające). Codziennie rano i wieczorem należy dokładnie oczyścić skórę z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. W czasie wieczornej toalety wykonać dokładny demakijaż i skrupulatnie oczyścić skórę z sebum, które odpowiada za powstawanie prosaków.

Kupując kosmetyki, a w szczególności wybierając krem do twarzy, trzeba zwracać uwagę na to, czy ich skład jest dopasowany do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Zbyt tłuste i gęste kremy mogą przyczynić się do powstawania białych krostek na twarzy.

Regularne peelingi również pomogą uchronić się przed problemem. Warto jednak przynajmniej raz na kilka miesięcy udać się na profesjonalny zabieg peelingu w salonie kosmetycznym. Zabiegi złuszczania naskórka u kosmetyczki są znacznie bardziej precyzyjne i dają lepsze efekty.

Przestrzegając tych zasad, możesz mieć pewność, że zachowasz zdrowy wygląd i uchronisz się przed prosakami na twarzy.

Prosaki nie są groźnymi zmianami, nie są też zaraźliwe. Nie oznacza to jednak, że można je zbagatelizować. Z całą pewnością są defektem estetycznym, który (choć nie trzeba) warto usunąć. Powyższe metody są skuteczne, ale nie można zapomnieć o zapobieganiu powstawania prosaków poprzez prawidłową pielęgnację skóry.

Źródło:

  • https://www.laroche-posay.pl/artykul/prosaki-na-twarzy-jak-sie-ich-pozbyc/a33221.aspx
  • https://wylecz.to/choroby-skory/prosaki-czym-sa-i-jak-sie-ich-pozbyc/

Podobne artykuły