Rozchmurz Blue Monday. 10 sposobów na poprawę nastroju

0
398
Blue Monday - kubek i słońce na tle niebieskiego nieba z chmurami

Blue Monday to określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku. Poniedziałki, zwłaszcza te zimowe, mogą nie należeć do najprzyjemniejszych dni. Dowiedz się więcej o Blue Monday i poznaj 10 sposobów na poprawę nastroju. 

Blue Monday – dlaczego niebieski

Niebieski poniedziałek – tak brzmi dosłowne tłumaczenie blue monday. Jednak nie o kolor tu chodzi. W języku angielskim blue oprócz określenia koloru nieba, oznacza również coś smutnego, melancholijnego.

Blue Monday – mit czy fakt? 

Termin Blue Monday wprowadził w życie angielski psycholog Cliff Arnall. Mężczyzna wziął pod uwagę czynniki: psychologiczne, ekonomiczne, meteorologiczne, społeczne, a także czas, który upłynął od okresu świątecznego. Na podstawie nich określił najsmutniejszy dzień w całym roku. 

W styczniu dni są krótkie, zimne, często mgliste, ponure, deszczowe. W dodatku minął okres świątecznej beztroski, po którym pozostało parę dodatkowych kilogramów i nadszarpnięte oszczędności. Noworoczne postanowienia tracą na sile, spada motywacja do realizacji celów. I jeszcze poniedziałek – początek tygodnia pełnego obowiązków i nierzadko stresu. Faktycznie, trzeci poniedziałek stycznia może przynieść gorsze samopoczucie. 

Jeśli Twój nastrój również nie jest najlepszy, koniecznie sprawdź nasze pomysły na poprawę samopoczucia i rozchmurz Blue Monday 🌞

Poznaj 10 sprawdzonych sposobów na poprawę nastroju

1. Zaplanuj wizytę w salonie urody 


Nic tak nie poprawia samopoczucia, jak planowanie przyjemnych rzeczy. Pomyśl o ulubionym kolorze na paznokciach, nowej fryzurze lub poprawiającym kondycję Twojej skóry zabiegu u kosmetyczki. Brzmi nieźle, prawda? Sięgnij po aplikację Booksy lub wejdź na www.booksy.com i i zarezerwuj czas tylko dla siebie.

Blue Monday - uśmiechnięta kobieta w salonie manicure

2. Idź na spacer 

Nawet jeśli pogoda nie dopisuje, to wcale nie musisz rezygnować ze spaceru (no chyba, że leje deszcz lub panuje śnieżyca). Wystarczy ubrać się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, by poczuć zalety spaceru. Ruch na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł.

3. Sal trochę kalorii 

Co szybko podnosi poziom endorfin? Zgadza się, aktywność fizyczna. W ponure dni może być trudno zmotywować się do ćwiczeń, ale gdy już zaczniesz, to szybko poczujesz przypływ hormonów szczęścia. Możesz również skorzystać z pomocy trenera personalnego, który zadb o to, by każdy Twój trening przynosił maksimum korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

4. Spotkaj się z bliską osobą

Spotkanie z  bliską osobą zawsze poprawia nastrój. Wspólna kolacja, kino, spacer… Pomysłów jest wiele. Jeśli chcesz, by ten czas był wyjątkowo odprężający, to wizyta w SPA jest strzałem w dziesiątkę. Masaż nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, ale także wywoła uśmiech na twarzy towarzyszącej Ci osoby. Czy jest coś, co bardziej poprawia humor niż radość w oczach bliskich?

Blue Monday - relaks w gabinecie masażu.

5. Wyśpij się

Po prostu się wyśpij. Może to banale, ale czasem takie pomysły są najlesze. Ludzie, którzy się nie wysypiają, mają zwykle obniżony nastrój. Weź długą relaksacyjną kąpiel i połóż się wcześniej spać. Poświęć wieczór wyłącznie sobie, nie myśląc o obowiązkach – świat się nie zawali, jeśli troszkę sobie “poleniuchujesz”.

6. Przełam rutynę 

Zrób coś inaczej niż zwykle. To może być drobna rzecz, np: powrót z pracy inną drogą niż zwykle, kupno ciętych kwiatów do domu, przygotowanie nowej potrawy. Możesz też nieco bardziej zaszaleć i wybrać się do fryzjera: skrócić włosy, zmienić kolor lub zafundować sobie wymarzone uczesanie – tak bez okazji.

7. Rób to, co kochasz

W natłoku codziennych spraw nie zawsze mamy czas na rozwijanie swoich zainteresowań. Gdy czujesz spadek formy i nadciąga chandra, koniecznie znajdź czas na swoje hobby czy pasje. Oddaj się temu, co sprawia Ci przyjemność, a szybko naładujesz swoje baterie.  

8. Przygotuj zdrowy posiłek 

Dieta “na zły nastrój” powinna obfitować w składniki, posiadające witaminy i cukry złożone, które uwalniają się o wiele dłużej i zapewniają zastrzyk energii na wiele godzin. Oczywiście przy tym powinna być smaczna. Jeśli temat zdrowej diety, poprawiającej samopoczucie, jest dla Ciebie szczególnie interesujący, to warto zasięgnąć porady u specjalisty. W Booksy znajdziesz dietetyków, którzy podpowiedzą Ci, które produkty sprawdzą się w Twoim jadłospisie.
Kobieta przygotowuje zdrowy posiłek

9. Rozłóż matę do jogi   

Świetnym sposobem na poprawę nastroju jest joga. Ćwiczenia na macie uwalniają nie tylko endorfiny, ale także pozwalają zajrzeć w głąb siebie, zaakceptować nasze uczucia i doświadczenia, docenić chwile i zwyczajnie się zrelaksować. Dzięki systematycznej praktyce jogi z czasem można przebudować nasz system myślenia na bardziej wspierający nasze szczęście – nawet w taki dzień jak Blue Monday.

10. Porozmawiaj ze specjalistą 

Złe samopoczucie i smutek znane są każdemu człowiekowi. Często wystarczy chwila odpoczynku i zastosowanie prostych sposobów na poprawę humoru, by wszystko wróciło do normy. Jednak czasami to nie przynosi efektu  i uczucie smutku utrzymuje się przez dłuższy czas. Wówczas pomoc specjalisty jest konieczna. W Booksy znajdziesz psychoterapeutów, którzy  pomogą Ci poczuć się lepiej.