[AKTUALIZACJA] Salony urody w czasach pandemii – sprawdź, co Cię czeka i o czym musisz pamiętać

0
816
nowe realia w salonach urody

Nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment: salony urody, masażu i tatuażu nareszcie wracają do pracy! Jednak ze względów bezpieczeństwa nasze wizyty będą teraz nieco inne niż kiedyś. Co się zmieni? I o czym musimy pamiętać my, klienci?

Od 18 maja drzwi salonów urody znów stoją dla nas otworem! Nie ulega wątpliwości, że kalendarze specjalistów będą teraz pękać w szwach – o czym świadczy rekordowa ilość rezerwacji, którą odnotowaliśmy w pierwszą dobę po ogłoszeniu “odmrożenia” branży beauty! Musimy jednak wziąć pod uwagę, że od teraz przebieg naszych wizyt zmieni się ze względu na odgórne zalecenia i nakazy. Oprócz tego, że dla bezpieczeństwa salony i gabinety wprowadzą dodatkowe środki i procedury po swojej stronie, my również będziemy mieli pewne obowiązki. Czy wiesz jakie?

[AKTUALIZACJA] Od 6 czerwca do pracy wrócą również studia masażu i tatuażu. Opisane poniżej zasady zachowania klientów oraz zmiany w pracy placówek dotyczą także tych dwóch branż. Poniżej znajdziesz jednak wyróżniony akapit, poświęcony konkretnie masażystom i tatuażystom oraz nowym procedurom, które pojawią się tylko w ich salonach.

1. Zapisy przez internet

Choć wielu specjalistów już od dawna udostępnia swoim klientom rezerwację online, teraz stanie się ona normą. Ze względu na konieczność ograniczenia ilości osób w salonie, wprowadzono zakaz osobistego zapisywania się w placówkach – o ile nie jesteśmy akurat na wizycie, nie wolno nam wstąpić do salonu „przy okazji”. Do naszej dyspozycji pozostanie więc wyłącznie telefon i internet.

Istotne jest jednak, że pracownikom salonów nie będzie wolno używać smartfonów podczas wykonywania usług, zatem i ten kanał zostanie mocno ograniczony. Na szczęście na pomoc przychodzi niezawodny Moment.pl, spełniający zresztą także inny odgórny wymóg dotyczący realizacji wizyt – konieczność potwierdzania ich przez placówkę poprzedniego dnia.

2. Smartfon zostaje w torebce

Nasze telefony to zaskakujące skupisko różnorodnych zanieczyszczeń, w tym bakterii i wirusów. Właśnie dlatego nie będzie nam wolno wyjmować ich w salonach. Pamiętajmy, że możemy być nosicielami wirusa bez żadnych objawów, nawet o tym nie wiedząc – to przecież z tego powodu wprowadzono nakaz noszenia maseczek i używania rękawiczek. 

Choć może trudno to sobie wyobrazić, w takiej sytuacji nawet jedno niewinne sięgnięcie po smartfona może spowodować, że przeniesiemy niebezpieczne cząsteczki na jakąś powierzchnię w salonie. Nie ulegajmy więc pokusie i zapomnijmy o telefonie na czas wizyty. Nie warto narażać innych!

3. Jesteś w grupie ryzyka? Zostajesz w domu

Nowe zasady mówią także o tym, że w określonych przypadkach musimy przełożyć lub odwołać swoją wizytę. Taki obowiązek dotyczy nas wtedy, gdy:

 • mamy objawy choroby,
 • jesteśmy w trakcie obowiązkowej izolacji lub kwarantanny,
 • mieszkamy z osobą, która przechodzi obowiązkową izolację lub kwarantannę,
 • w ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy kontakt z osobą skierowaną do izolacji/na kwarantannę lub u której podejrzewa się zakażenie wirusem albo zachorowanie na COVID-19.

4. Złote przykazania klienta salonu urody

Na liście obowiązków i zakazów dotyczących naszego zachowania podczas wizyt w salonie znajdzie się także:

 • noszenie maseczek (lub innej osłony ust i nosa), o ile pozwala na to specyfika zabiegu,
 • noszenie rękawiczek ochronnych lub dezynfekowanie rąk zaraz po wejściu (jeśli rodzaj zabiegu wyklucza rękawiczki),
 • przychodzenie na wizyty w pojedynkę, aby w salonie nie przebywał nikt poza pracownikami na zmianie oraz obsługiwanymi akurat klientami.

Uwaga: powinniśmy posiadać własne maseczki i rękawiczki – salony nie mają obowiązku udostępniania ich dla nas za darmo na miejscu.

Jakie środki bezpieczeństwa wprowadzą same salony?

W trosce o nasze bezpieczeństwo, codzienność pracowników salonów i gabinetów urody zmieni się jeszcze bardziej niż nasze przygotowanie do wizyt. Niektóre ze zmian będą dla nas widoczne, inne obejmą jedynie “kulisy” pracy placówek – jednak warto, abyśmy byli ich świadomi.

Widoczne zmiany:

  • Umieszczenie na drzwiach informacji, ilu klientów może przebywać jednocześnie w salonie.
  • Udostępnienie klientom środków do dezynfekcji rąk.
  • Wycofanie próbek i testerów oraz rezygnacja z serwowania klientom napojów – nie jest to nakaz, a zalecenie, jednak z pewnością wiele salonów zdecyduje się do niego zastosować.
  • Stosowanie dodatkowych środków ochrony osobistej przez pracowników – maseczek, przyłbic, rękawiczek, specjalnej odzieży itp.
  • Częstsze mycie rąk przez pracowników – w zasadzie po każdej wykonanej czynności (mimo stosowania rękawiczek).
  • Reorganizacja wnętrz salonów – tak, aby zachować odpowiednie odległości lub zamontować przesłony pomiędzy stanowiskami.
  • Wyłączenie z użytku poczekalni.
  • Zakaz używania telefonów komórkowych przez pracowników w trakcie wykonywania usług.

Pracownicy powinni także pilnować, abyśmy my, klienci, stosowali się do wymogów sanitarnych – dezynfekcji rąk, używania środków ochrony osobistej itp. Miejmy to zatem na uwadze i nie denerwujmy się, jeśli poczujemy się nieco kontrolowani 🙂

Zmiany w “kulisach” pracy salonów:

W miarę możliwości narzędzia wielokrotnego użytku będą zastępowane jednorazowymi – w przeciwnym razie odpowiednio dezynfekowane po każdym kliencie.

 • Zwiększone zostaną odstępy między wizytami – tak, aby możliwa była dezynfekcja stanowisk i narzędzi oraz odpowiednie przygotowanie salonu na kolejnego klienta.
 • Powierzchnie, z którymi mają kontakt klienci (np. klamki, blaty itp.) będą dezynfekowane kilka razy w ciągu dnia.
 • Wprowadzone zostaną nowe, zaostrzone procedury sanitarne oraz zwiększona kontrola ich realizacji.
 • W miarę możliwości odzież robocza będzie czyszczona/prana codziennie.
 • Zebrania zespołu zostaną ograniczone do minimum, a w ich trakcie stosowane będą wszelkie niezbędne zasady bezpieczeństwa – w tym zachowanie dystansu itp.
 • W miarę możliwości i za zgodą pracowników będą oni poddawani regularnej kontroli stanu zdrowia (m.in. poprzez mierzenie temperatury).
 • W miarę możliwości zmiany w grafiku będą ustalane tak, aby pracownicy z różnych zmian nie spotykali się lub aby ich kontakt był ograniczony.
 • W pomieszczeniach sanitarnych umieszczone zostaną instrukcje prawidłowego mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek oraz maseczek, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje stosowania go.

[AKTUALIZACJA] Nowe zasady pracy salonów masażu i tatuażu

Opisane powyżej zasady bezpieczeństwa i higieny dotyczą także masażystów i tatuażystów. Jednak ze względu na specyfikę ich pracy, niektóre zalecenia są rozszerzone lub nieznacznie zmodyfikowane:

W salonach masażu:

 • Przychodzenie na wizyty bez osób towarzyszących
  W pewnych sytuacjach osoba wykonująca zabieg może wyrazić zgodę, aby z pacjentem/klientem przyszedł ktoś jeszcze. Dotyczy to jednak tylko uzasadnionych przypadków – np. osób nieletnich czy niepełnosprawnych, a decyzja należy do specjalisty, który będzie realizował wizytę.
 • Dezynfekcja powierzchni w salonie
  Placówki będą miały obowiązek prowadzić rejestr, w którym pracownicy odpowiedzialni za dezynfekowanie powierzchni będą za każdym razem odnotowywać wykonanie tej czynności i potwierdzać swoim podpisem.

W salonach tatuażu:

 • Przed wizytą klient powinien sam zmierzyć swoją temperaturę oraz ocenić stan zdrowia pod kątem potencjalnych objawów zakażenia koronawirusem. Jeśli zauważy coś niepokojącego, powinien odwołać wizytę.
 • Salony otrzymały zalecenie, aby (za naszą zgodą) pobierać od nas dane, takie jak imię i nazwisko, telefon oraz e-mail. Większość tatuażystów robiła to już wcześniej (w celu realizacji wizyty), jednakże teraz przechowywanie takich informacji będzie miało jeszcze jeden cel. Jeśli okaże się, że jakiś klient był zarażony wirusem, pracownik ma obowiązek przekazać jego dane odpowiednim służbom, a także poinformować o sytuacji innych klientów, którzy mogli być narażeni.
 • Informacja o maksymalnej ilości osób, mogących przebywać na raz w studiu oraz o wprowadzonych przez daną placówkę środkach bezpieczeństwa, powinna pojawić się nie tylko na drzwiach lub witrynie, ale także na stronie internetowe, w firmowych kanałach w mediach społecznościowych oraz (jeśli jest) w aplikacji mobilnej.
 • Należy ograniczyć rozmowy pomiędzy klientem a pracownikiem do minimum niezbędnego do zrealizowania wizyty.
 • Stanowiska pracy z klientem będą musiały być przygotowywane w ściśle określony sposób oraz dokładnie dezynfekowane i odpowiednio dostosowywane przed i po każdej wizycie. Ponadto studia tatuażu będą musiały wprowadzić dodatkowe, zaostrzone procedury związane z utrzymywaniem higieny pomieszczeń oraz produktów i narzędzi znajdujących się w placówce.
 • Podczas zabiegu tatuażyści będą zobowiązani do stosowania specjalistycznego stroju.
 • Tzw. odpady niebezpieczne, które zgromadzone zostaną podczas danej wizyty, będzie trzeba wynosić z pomieszczenia zabiegowego po każdym kliencie.

Choć obowiązki leżące po naszej stronie są łatwe do wprowadzenia, salony będą musiały włożyć naprawdę dużo wysiłku, aby zapewnić nam bezpieczeństwo i dostosować się do nowych zasad. Miejmy to na uwadze i przestrzegajmy zaleceń kierowanych do nas – aby nie dokładać im kolejnych trudności. Doceńmy też, że w tych trudnych czasach specjaliści robią co w ich mocy, aby jak najlepiej dbać o nasz wygląd i samopoczucie. Bo wszystko idzie znacznie łatwiej, kiedy nawzajem się wspieramy! ????