Sucha skóra to nie tylko problem pielęgnacyjny. Nadmierne wysuszanie się skóry, może świadczyć o poważnych chorobach!

0
240

Sucha skóra na twarzy i ciele to problem objawiający się uczuciem ściągania, zaczerwienieniem i nieprzyjemną szorstkością. Nadmiernie przesuszona skóra jest podatna na podrażnienia, nadwrażliwa na kosmetyki, a niekiedy nawet na wodę. Pojawia się łuszczenie i nieprzyjemne uczucie swędzenia, które może być bardzo uciążliwe. Takie objawy mogą zwiastować przewlekłe choroby. Dowiedz się, dlaczego skóra się wysusza oraz jak ją pielęgnować.

Sucha skóra przyczyny

Podstawową i bezpośrednią przyczyną wysuszenia skóry jest zaniżona zdolność wiązania oraz zatrzymywania wody w warstwie naskórkowej, jak i niedobory lipidów w warstwie rogowej. Może to być skutek wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Najczęściej sucha skóra twarzy jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Może też pojawić się na skutek przyjmowania leków lub po nadmiernej ekspozycji na słońce. Podobnie zareaguje na silny wiatr czy niskie temperatury. Poziom nawilżenia regulowany jest także przez codzienną dietę oraz poziom nawodnienia organizmu. Bywa też, że niektórzy ludzie mają po prostu tendencję do przesuszania się skóry, co uwarunkowane jest genetycznie.

Sucha skóra na nogach i sucha skóra twarzy – czy to objaw choroby?

Często zdarza się, że sucha skóra jest objawem znacznie poważniejszym, niż problem pielęgnacyjny. Problemy z prawidłowym nawilżaniem skóry powinny być więc sygnałem alarmowym, którym organizm daje znać, że dzieje się coś złego. Suchość skóry może objawiać różne schorzenia somatyczne i dermatologiczne. Do najpopularniejszych należą:

Cukrzyca

Sucha skóra twarzy może być objawem przewlekłej choroby, jaką jest cukrzyca. Przyczyną powstawania cukrzycy jest zaburzenie pracy trzustki, a dokładniej wydzielania przez nią insuliny. Zmniejszenie lub zaprzestanie produkcji insuliny sprawia, że nie zachodzi naturalna regulacja poziomu cukru we krwi. Cukrzyca jest chorobą, która bardzo często atakuje po cichu. Pierwszym jej objawem może więc być problem ze skórą. Nadmierne wysuszenie, łuszczenie i świąd może być objawem cukrzycy. Naskórek osób chorych na cukrzycę jest bardzo cienki, a co za tym idzie podatny na zranienia, które trudno się goją. U cukrzyków najszybciej pojawia się sucha skóra na nogach, a dokładniej na piętach. Jeśli cierpisz na bardzo bolesne i głęboko pękające pięty, powinnaś czym prędzej udać się na badania pod kątem cukrzycy. Tak zwany zespół stopy cukrzycowej to jedno z powikłań tej choroby, który polega na nadmiernym przesuszeniu skóry pięt, doprowadzając do pęknięć, które mogą skutkować groźnymi infekcjami. Niezwykle ważne jest wówczas, aby odpowiednio zadbać o pielęgnację skóry i nie zapomnieć o nawilżaniu oraz natłuszczaniu problematycznych pięt.

Tarczyca

Schorzenia tego narządu mogą powodować nadmierną lub niedostateczną produkcję hormonów (trójjodotyroniny i tyroksyny). W efekcie dochodzi do przewlekłego uczucia zmęczenia oraz osłabienia, pojawiają się wahania wagi, zawroty głowy oraz problemy z zajściem w ciążę. Objawy skórne przy chorej tarczycy to nadmiernie sucha, ziemista i łuszcząca się skóra. Na łokciach, kolanach i stopach staje się ciemna i przesuszona, co także wpływa na nieestetyczny wygląd. Skóra u chorych na tarczycę wymaga więc stałego nawilżenia, a łokcie, kolana i pięty zmiękczenia.

Odwodnienie organizmu

Sucha skóra twarzy może być również objawem niebezpiecznego w skutkach odwodnienia organizmu. Jest to stan chorobowy, który powstaje w wyniku utraty wody i elektrolitów. Odwodnienie organizmu może pojawić się wskutek gorączki, wymiotów, biegunki, a także przy upałach oraz jako konsekwencja niedostatecznego picia wody. Kiedy w Twoim organizmie drastycznie spada poziom nawodnienia, pojawiają się wzmożone pragnienie, sucha skóra na twarzy i ciele, usta stają się spierzchnięte i ciemne, a skóra pod oczami wyraźnie zmęczona. Niezwykle ważne jest wówczas spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby. Prawidłowa dzienna dawka płynów to 30 ml na każdy kg masy ciała (czyli około 1,5-3,5 litrów dziennie).

Łuszczyca

Jest to choroba, której pierwszymi oznakami są czerwone placki wysuszonej, złuszczającej się skóry. Najpierw problem dotyka miejsc takich jak stopy, łokcie czy kolana. Z czasem jednak przenosi się na pozostałe fragmenty ciała. Chorzy na łuszczycę wykazują zaburzony i znacznie przyspieszony proces przemiany komórek. W efekcie nowe komórki dojrzewają zbyt szybko, a stare nie nadążają się łuszczyć i tak powstają na ciele warstwy martwych komórek, które powodują grudki pokryte łuskami. Łuszczyca jest chorobą wymagającą leczenia farmakologicznego. Aby ukoić związane z nią dolegliwości skórne, należy stosować tłuste i gęste preparaty silnie nawilżające. Ich zadaniem jest zatrzymanie wody w skórze, dzięki czemu dolegliwości nie będą tak dokuczliwe.

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry

Sucha skóra może być również objawem AZS, choroby niegdyś nazywanej świerzbiączką. To przewlekła choroba autoimmunologiczna skóry, której objawem jest bardzo mocne przesuszanie się naskórka. Objawom towarzyszy uporczywy świąd skóry, a drapiąc się, podrażnienia się nasilają. Chory wystawiony na wzmożone działanie alergenów, kontaktu z detergentami czy nawet w wyniku stres odczuwa wzmożone objawy choroby. Do pielęgnacji skóry atopowej stosuje się specjalne kosmetyki bogate w emolienty, które łagodzą podrażnienia. Osoba z AZS powinna unikać wody i mydła, ponieważ wysusza ono skórę. Do higieny należy stosować specjalne preparaty.

Jakiej pielęgnacji potrzebuje sucha skóra na twarzy i ciele?

Sucha skóra wymaga wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ szybciej ulega procesom starzenia. Dobrze jest zadbać prawidłowo o jej nawilżenie zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Przy pielęgnacji wysuszającej się skóry nie możesz zapominać o zbilansowanej diecie bogatej w warzywa i owoce. Każdego dnia wypijaj przynajmniej 1,5 litra wody. Podczas codziennej higieny sięgaj po hipoalergiczne preparaty. Pomogą złagodzić podrażnienia, odpowiednio natłuszczą oraz utworzą okluzyjny film tłuszczowy na skórze, który zapobiegnie utracie wody z naskórka.

Nie myj suchej skóry mydłem ani kosmetykami z alkoholem, gdyż te preparaty dodatkowo wysuszają. Sięgaj po delikatne płyny myjące o naturalnym dla skóry pH.

Nie zapominaj również o prawidłowej ochronie przed czynnikami atmosferycznymi, szczególnie teraz, kiedy na zewnątrz jest mroźnie i wietrznie. Nawet w zimie stosuj kremy z filtrem UV oraz natłuszczaj intensywnie skórę w mroźne dni.

Reasumując, sucha skóra może być objawem nieodpowiedniej pielęgnacji, ale równie dobrze może być to syndrom poważnej choroby. W żadnym z przypadków nie należy bagatelizować tej dolegliwości. Jeśli podejrzewasz, że któraś z wymienionych chorób może Cię dotyczyć, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Przewlekła suchość skóry to groźny problem, którego nie należy bagatelizować. Nieleczone choroby skóry mogą przeobrazić się w bardzo niebezpieczne liszaje, czy silną egzemę. Należy pamiętać, że taka skóra jest też bardziej podatna na wszelkie urazy oraz związane z nimi infekcje.

Źródło:

Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here