Jak działają tabletki na nadpotliwość? Czy można je bezpiecznie stosować?

Jak działają tabletki na nadpotliwość? Czy można je bezpiecznie stosować?

Nadpotliwość to wstydliwy problem wielu osób. Wywołuje ogromny dyskomfort i obniża poczucie własnej wartości. Nadmierne pocenie się utrudnia życie towarzyskie i zawodowe, a nawet osobiste. Dlatego osoby zmagające się z tą przypadłością za wszelką cenę próbują z nią walczyć, z różnym skutkiem. Kiedy nadpotliwość obejmuje poszczególne obszary ciała (pachy, dłonie, stopy), można ją ograniczyć, stosując preparaty antyperspiracyjne. Ale co, jeśli problem jest poważniejszy i występuje na całym ciele? Wówczas najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się tabletki na pocenie. Preparaty te blokują wydzielanie potu i eliminują problem, ale czy są bezpieczne?

Przyczyny nadmiernej potliwości

Nadpotliwość to uciążliwa przypadłość wynikająca z nieprawidłowej pracy gruczołów potowych, które z różnych przyczyn wytwarzają o wiele więcej potu, niż powinny. Nie jest to sytuacja komfortowa dla osoby zmagającej się z tym problemem. Spocone dłonie, ślady potu na ubraniu czy przepocone skarpetki obniżają komfort życia i często są przyczyną izolacji społecznej.

Warto zaznaczyć, że pocenie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i ma za zadanie chronić organizm przed nadmiernym przegrzaniem. Jednak czasami zdarza się, że dochodzi do nadaktywności gruczołów potowych i ilość wydzielanego potu jest znacznie większa. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, często trudne do określenia. Nadmiernej potliwości nie powinno się lekceważyć, bo u podłoża problemu może leżeć poważna choroba, taka jak cukrzyca, nadczynność tarczycy czy choroba Parkinsona. Osoby zmagające się z otyłością także są w większym stopniu narażeni na nadpotliwość niż ci, których waga ciała jest prawidłowa. W takiej sytuacji samo leczenie nadpotliwości na niewiele się zdaje. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, należy wyeliminować przyczynę, czyli konkretne schorzenie.

Zbyt duża potliwość często bywa spowodowana stresem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Również spożywanie ostrych potraw oraz picie alkoholu i kawy potęguje problem. W tych przypadkach pomocne mogą być tabletki na nadmierne pocenie się. Regularne zażywanie tych preparatów pozwoli na ograniczenie  pracy gruczołów odpowiedzialnych za powstawanie problemu.

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Nadpotliwość można zwalczać na różne sposoby. Najpopularniejszym jest stosowanie kosmetyków antyperspiracyjnych (dezodorantów, kremów, żeli), które miejscowo blokują ujścia gruczołów potowych i ograniczają ilość wydzielanego potu. Preparaty te są ogólnodostępne i możemy je nabyć w każdej drogerii czy aptece, a nawet w supermarkecie.

Antyperspiranty sprawdzają się, gdy problem nie jest zbyt rozległy, czyli występuje miejscowo i w niewielkim nasileniu. Działanie tego typu kosmetyków nie jest długotrwałe. Preparat blokuje pocenie się najwyżej na kilka godzin.

Innym, bardziej skutecznym sposobem na leczenie nadpotliwości są zabiegi kosmetyczne, takie jak jonoforeza czy botoks. Podczas jonoforezy ogranicza się aktywność gruczołów potowych za pomocą prądu o niskim natężeniu. Aby osiągnąć zadowalający efekt, trzeba przeprowadzić kilka takich zabiegów. Botoks z kolei polega na zablokowaniu nerwów odpowiedzialnych za  pracę gruczołów potowych. Dzieje się to poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej w problematyczne miejsca. W ten sposób można na stałe pozbyć się problemu.

Doskonałym sposobem na leczenie nadpotliwości, i to na całym ciele, są tabletki przeciw poceniu. Składniki w nich zawarte hamują wydzielanie potu, dzięki czemu nie przedostaje się on na powierzchnie skóry.

Tabletki na nadpotliwość – czym są i jak działają?

Tabletki na pocenie to w większości ziołowe preparaty, które regulują pracę gruczołów potowych i skutecznie ograniczają ilość wydzielanego potu. Najważniejszym składnikiem tabletek jest szałwia lekarska. Dzięki zawartości specjalnych garbników przeciwpotowych normalizuje ilość wydalanego potu. Co więc dzieje się z zablokowanym potem? Czy nie działa on szkodliwie na nasz organizm? Nie ma tu żadnego powodu do niepokoju. Okazuje się, że pot wraz z ubocznymi produktami przemiany materii zostaje wydalony wraz z moczem i w żaden sposób nie oddziałuje negatywnie na nasze ciało. Świadczyć o tym mogą częste wizyty w toalecie w czasie stosowania kuracji przy użyciu tabletek.

Innymi ziołami, które często pojawiają się w składzie tabletek na potliwość, jest skrzyp polny i pokrzywa. Wyciągi z tych roślin także zmniejszają ilość potu wydzielanego przez gruczoły potowe na powierzchnię skóry. Niekiedy preparaty te zawierają też substancje o dzianiu uspokajającym, co ma dobroczynny wpływ na organizm w sytuacjach stresowych, kiedy wydzielanie potu zwykle się zwiększa.

Czy tabletki na nadmierne pocenie są bezpieczne?

Badania dowodzą, że stosowanie tabletek na nadpotliwość nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Pomimo że są to ziołowe preparaty, należy stosować je rozsądnie, przestrzegając ściśle zaleceń producenta. Preparaty te, jak już wspomnieliśmy, ograniczają wydzielanie potu na całej powierzchni ciała. W ten sposób może dojść do przegrzania organizmu, gdyż pot, który chłodzi nasz organizm, zostaje w tym przypadku zablokowany. Poza tym stosując tabletki na pocenie, zwiększa się ilość wydalanego moczu, co z kolei może doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej. Dlatego zaleca się, aby przyjmowanie tego typu preparatów konsultować z lekarzem, który wskaże sposób postępowania, zapewniający bezpieczeństwo dla naszego organizmu podczas kuracji tabletkami.

Warto zaznaczyć, że zioła, które wchodzą w skład preparatów na pocenie, mogą zmieniać działanie zażywanych w tym samym czasie innych leków. Dlatego w takim przypadku konsultacja lekarska jest również  konieczna. Pamiętajmy też, że zioła mogą uczulać. W związku z tym po tabletki na pocenie nie powinni sięgać alergicy, u których wykryto uczulenie na którykolwiek składnik tych środków.

Kto powinien sięgać po tabletki przeciw poceniu?

Tabletki przeciw poceniu mogą przyjmować wszyscy ci, u których nie ma żadnych przeciwwskazań opisanych powyżej. Preparaty te skutecznie hamują pocenie się zarówno miejscowe, jak i obejmujące całą powierzchnie ciała. Jednak potliwość poszczególnych miejsc (pachy, dłonie, stopy) łatwiej opanować za pomocą dostępnych na rynku preparatów, dlatego, jeśli to możliwe, lepiej w takich wypadkach korzystać z innych niż tabletki sposobów.

Tabletki natomiast zaleca się tym osobom, u których nadmierna potliwość obejmuje całą powierzchnię ciała i nie ma możliwości stosowania miejscowych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że nadpotliwość może mieć wiele przyczyn i czasami tabletki w niczym nie pomogą, dopóki nie usuniemy podstawowego problemu, jakim może być np. choroba.

Tabletki na pocenie to preparaty, które skutecznie pomogą zlikwidować problem, z którym trudno sobie poradzić, stosując tradycyjne rozwiązania. Dzięki nim osoby zmagające się z uciążliwą potliwością odzyskają swobodę działania i pewność siebie. Bo przecież nic tak nie ogranicza naszej aktywności, niż krepujący pot płynący sumieniami po naszym ciele. Z tabletkami na nadpotliwość możemy o tym zapomnieć. Pamiętajmy jednak, że preparaty te nie są obojętne dla naszego organizmu, więc zażywajmy je z rozsądkiem, konsultując wszelkie problemy z lekarzem.

Podobne artykuły