Wszystko o tamponach: co to, rodzaje, jak i od kiedy używać?

Wszystko o tamponach: co to, rodzaje, jak i od kiedy używać?

Miesiączka to czas, kiedy każda z nas szuka sposobu na to, by czuć się jak najbardziej komfortowo. Poczucie komfortu najczęściej zapewniają nam nowoczesne, ultra cienkie podpaski. To najbezpieczniejszy środek higieniczny, stosowany przez większość kobiet. Wiele pań sięga jednak po znacznie bardziej dyskretne tampony, na temat których krąży wiele różnych teorii. Postanowiliśmy więc sprawdzić m.in., z czego wykonane są tampony, jak należy właściwie je dobierać i aplikować, kto nie powinien ich używać oraz jakie skutki może powodować zbyt długie noszenie tamponu.

Co to jest tampon?

Tampon to środek higieniczny przeznaczony do stosowania w czasie menstruacji. Jego zadaniem jest absorbowanie upławów menstruacyjnych. Swoim kształtem tampon przypomina kilkucentymetrowy „pocisk”, zakończony bawełnianym sznureczkiem. Całość wykonana jest natomiast z mocno sprasowanej waty, bawełny lub sztucznego jedwabiu. Warto podkreślić, że tampony lepszej jakości posiadają specjalną powłokę, która zdecydowanie ułatwia aplikację.

Co ciekawe, pierwsze prowizoryczne tampony sięgają czasów starożytnego Egiptu! Tamtejsze kobiety do tamowania upławów menstruacyjnych wykorzystywały zmiękczone liście papirusu, które po zrolowaniu pełniły funkcję dzisiejszych tamponów.

Rodzaje tamponów

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tamponów. Podzielić je można ze względu na rozmiar oraz poziom chłonności, dzięki którym można dopasować tampony do intensywności upławów menstruacyjnych. Tampony można podzielić także ze względu na sposób aplikacji. Dostępne są bowiem wersje z aplikatorem lub bez. Decydując się na konkretny rodzaj tamponów, zawsze warto zwracać też uwagę na materiał, z jakiego został wykonany środek higieniczny. Większość kobiet przyznaje, że nie bierze tego pod uwagę. A przecież powinno nas interesować, co aplikujemy do wnętrza naszego ciała.

Czy tampony są bezpieczne?

Nie ma co do tego wątpliwości, że tampony są bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że będziemy właściwie z nich korzystać. Odpowiednio dobrane zapewnią nam komfort, czystość i nieustanne poczucie świeżości. Zanim jednak sięgniemy po tampony, warto przejrzeć przeciwwskazania do stosowania tego typu środków oraz zapytać o radę lekarza ginekologa. Niezwykle rzadko zdarza się, że na skutek zbyt długiego noszenia tamponu, może wystąpić zespół wstrząsu toksycznego. Warto podkreślić, że tampony wykonane w 100% z bawełny, obniżają ryzyko wystąpienia tego zakażenia.

Ryzyko wystąpienia wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego może wystąpić na skutek rozwoju zbyt dużej ilości bakterii, gdzie dominantem jest gronkowiec złocisty. To właśnie ta bakteria odpowiada za powstanie wstrząsu szokowego. W sytuacji, gdy tampon wykonany ze sztucznego jedwabiu zostanie wprowadzony do pochwy, zetknie się ze znajdującym się tam śluzem, w wyniku czego następuje reakcja chemiczna, która może przekształcić się we wstrząs. Na szczęście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Nie oznacza to jednak, że ich wystąpienie nie jest możliwe. Powstaniu wstrząsu toksycznego można jednak zapobiec, korzystając z dobrych jakościowo tamponów oraz aplikując je w prawidłowy sposób.

Do pojawienia się wstrząsu może doprowadzić zbyt długie noszenie tamponu, niezmienianie go w ciągu całego dnia, nieprawidłowa aplikacja oraz niewłaściwie dobrany tampon. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się wstrząsu toksycznego. Pojawienie się reakcji szokowej objawia się poprzez ból mięśni, rozwolnienie, mdłości, zawroty głowy, wymioty oraz gorączkę. Na skórze pojawiają się wówczas plamy lub wysypka.

W jakim wieku można zacząć korzystać z tamponów?

Odpowiedzi na to pytanie poszukują najczęściej młode dziewczyny. Na ogół z tamponów może korzystać każda kobieta, a więc nawet ta, która zaczęła dopiero menstruację. Warunkiem jest jedynie umiejętność aplikacji tamponu oraz uzyskanie poczucia komfortu. Dlatego pamiętaj – nic na siłę! Warto podkreślić też, że tampony są bezpieczne nie tylko dla dojrzałych kobiet, ale także dla młodych dziewcząt oraz dla dziewic. Nie wolno zapominać jednak o tym, by korzystając z tamponów, zachowywać umiar. Lepiej traktować ten środek higieniczny, jako sporadyczną alternatywę podpasek, aniżeli ich zamiennik.

Jak powinna wyglądać aplikacja tamponu?

Aplikacja tamponu na ogół nie jest trudna, jednak dla młodej dziewczyny, która robi to pierwszy raz, włożenie tamponu może sprawić niemały problem. Dlatego podpowiadamy, jak krok po kroku powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona aplikacja tego środka higienicznego.

Krok 1

Zanim zaczniesz rozpakowywać tampon, usiądź i rozluźnij się. Nie możesz być zestresowana, ponieważ nie uda Ci się wtedy umieścić tamponu we właściwym miejscu.

Krok 2

Kiedy opanujesz emocje, umyj ręce i rozpakuj tampon z folijki. Jak to zrobić? Jeśli dokładnie przyjrzysz się folii, zauważysz, że w poprzek tamponu widnieje przerywana linia. Wystarczy, że złapiesz tampon obiema rękami od góry i od dołu, po czym przekręcisz obie części folii w przeciwne strony (tak, jakbyś zakręcała butelkę). Pamiętaj, że czyste ręce to podstawa!

Krok 3

Po rozpakowaniu tamponu, część dolną (ze sznureczkiem) złap palcem wskazującym i kciukiem. Następnie zdejmij folię, pozostałą na górnej części. Zwróć uwagę na to, czy sznureczek zwisa w dół. Jeśli tak, nakieruj tampon w stronę pochwy.

Krok 4

Aplikację tamponu możesz wykonać, kucając lub w pozycji z lekko ugiętymi nogami. Jedną ręką trzymasz tampon, a drugą delikatnie rozchylasz wargi. Spróbuj wsunąć tampon do pochwy w taki sposób, by pozostawał w pozycji pionowej. Kiedy znajdzie się tam cały, popchnij go palcem wskazującym, kierując delikatnie do tyłu. Kiedy będziesz wiedziała, że tampon ułożony jest we właściwym miejscu? Wtedy, gdy nie będzie wyczuwalny. Podczas noszenia musisz czuć się komfortowo. Z pewnością sama będziesz potrafiła to ocenić.

Skoro wiesz już, jak zaaplikować tampon, powinnaś wiedzieć także, jak należy go usunąć. Trzeba przyznać, że znacznie bardziej skomplikowane jest włożenie tamponu niż jego wyjęcie. Żeby usunąć środek higieniczny, musisz przykucnąć, po czym pociągając za sznureczek, delikatnie wyciągnąć spęczniały tampon. W przypadku jakichkolwiek problemów z usunięciem tamponu należy bezzwłocznie udać się do ginekologa.

Zmiana tamponu – jak często?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, dotyczące częstotliwości zmiany tamponu. Wszystko zależy bowiem od intensywności menstruacji oraz chłonności stosowanych tamponów. Szacuje się, że podczas korzystania z tamponów, powinno się je wymieniać średnio co 3 – 4 godziny. Kiedy jednak tampon, którego używasz znacznie wcześniej, przemaka, pomyśl o zakupie bardziej chłonnych produktów.

Niektóre kobiety biją się z myślami, czy tampony można stosować na noc? Większość ginekologów zdecydowanie odradza tę opcję. Można jednak spotkać się z teorią, że maksymalny nieprzerwany czas noszenia tamponu, wynosi 8 godzin. Nie zalecamy jednak sprawdzania prawdziwości tej teorii.

Zalety i wady korzystania z tamponów

Zalety tamponów

  • poczucie świeżości,
  • komfort podczas codziennego funkcjonowania,
  • dyskrecja,
  • możliwość korzystania z basenu,
  • minimalne ryzyko zaplamienia,
  • brak nieprzyjemnego zapachu.

Wady tamponów

  • ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego,
  • ryzyko podrażnienia pochwy,
  • niewskazany do stosowania na noc,
  • konieczność częstego wymieniania,
  • niewskazany przy obfitej menstruacji,
  • niewskazany w przypadku posiadania wkładki domacicznej.

Czym należy się kierować, wybierając tampony?

Wybierając rodzaj tamponów, pamiętaj, że rozmiar akurat w tym przypadku ma niemałe znaczenie. Im mniejszy tampon, tym trzeba będzie częściej go wymieniać. Głównym wyznacznikiem podczas doboru rodzaju środka higienicznego powinna więc być obfitość krwawienia menstruacyjnego. Pamiętaj, by zawsze na tej podstawie wybierać tampony. Najlepiej będzie, jeśli kupisz dwa opakowania – cienkie (mini) i grubsze. W początkowych dniach miesiączki sprawdzą się te grubsze, natomiast pod koniec krwawienia idealna będzie wersja mini.

Tampony – przeciwskazania

Nie zawsze jednak tampony są dobrym rozwiązaniem. Wyróżnia się kilka przypadków, w których kobiety nie powinny używać tego typu środków higienicznych. Tampony niewskazane są m.in. podczas stosowania leków dopochwowych, w przypadku infekcji intymnych oraz w sytuacji posiadania wkładki wewnątrzmacicznej. Jeśli któryś z tych przypadków dotyczy właśnie Ciebie, zdecydowanie bezpieczniejsze będzie korzystanie z tradycyjnych podpasek. Duży wybór tych produktów sprawia, że nawet stosowanie podpasek, może gwarantować poczucie komfortu podczas tych „ciężkich” dni.

Obalamy kilka mitów o tamponach

Wokół tamponów krąży sporo mitów, w które wierzą głównie młode dziewczyny. Wszystko przez to, że temat menstruacji nadal jest w wielu domach tematem tabu. Musisz wiedzieć więc, że:

  1. Tampon nie przesuwa się samoczynnie w pochwie, a tym bardziej nie wypadnie.
  2. Tampon nie utknie pod warunkiem, że używasz go we właściwy sposób.
  3. Nosząc tampon, bez najmniejszego problemu można spełniać potrzeby fizjologiczne (nie wierz w to, że tampon może w jakiś sposób ograniczać oddawanie moczu).
  4. Bzdurą jest, że tampony blokują uwalnianie krwi z macicy. Tampon jedynie wchłania krew, która spływa po macicy!
  5. Stosowanie tamponów nie powoduje ryzyka przebicia błony dziewiczej! Odczuwalny w młodym wieku ból i dyskomfort po włożeniu tamponu oznacza, że to jeszcze nie czas na korzystanie z tego typu środków higienicznych.

Poczucie komfortu w czasie menstruacji daje nam zdecydowanie większą swobodę w codziennym funkcjonowaniu. Odpowiednio dobrane środki higieniczne są w stanie zagwarantować nam świeżość i wygodę. Wysoki komfort zapewniają dyskretne tampony, dzięki którym możemy choć przez chwilę zapomnieć o miesiączce. Tego typu środek higieniczny dedykowany jest w szczególności kobietom, prowadzącym aktywny styl życia. Pamiętajmy jednak, że tampony są dobre, lecz mają też swoje wady. Traktujmy je więc, jako sporadyczną alternatywę tradycyjnych podpasek. Nie ma sensu, by niepotrzebnie narażać własne zdrowie na jakiekolwiek ryzyko.

Źródło:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tampon_higieniczny,
  • https://www.everydayme.pl/zdrowie-i-nastroj/zdrowie-kobiety/wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-tamponach.

Podobne artykuły