Jak zrobić tatuaż z henny? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić tatuaż z henny? Poradnik krok po kroku

Tatuaż z henny to alternatywa dla permanentnych tatuaży na całe życie. Rysunki z henny utrzymują się na skórze do 2, a nawet 5 tygodni! Jak zrobić tatuaż z henny samemu i ile kosztuje wykonanie takiego tatuażu w salonie? Co to jest henna? Czy można ją przygotować samodzielnie i czy jest bezpieczna dla naszego organizmu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule

Skąd się wziął tatuaż z henny?

Tatuaż z henny jest znany od wielu stuleci. Tego typu zdobienia wykonywano już 5000 lat temu. Henna do tatuażu jest naturalnym barwnikiem roślinnym, który pozyskuje się ze sproszkowanych pędów i liści rośliny lawsonia bezbronna (lawsonia inermis). Dzikie plemiona wykorzystywały hennę nie tylko jako pigment do malowania na skórze różnych wzorów, ale także zdobiono nią włosy czy paznokcie. W ten sposób demonstrowano pozycję w osadzie oraz nastawienie do innych plemion. Również w Starożytnym Egipcie wykorzystywano hennę do wykonywania zdobień na ciałach zmarłych faraonów.

Skąd się wziął tatuaż z henny?
Podoba Ci się pomysł tatuażu z henny? Znajdź salon w swoim mieście!

Henna, z uwagi na swoje właściwości od lat, ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W takich krajach jak Indie, Iran, Pakistan czy Afryka również wykorzystuje się hennę do malowania skóry. Tatuaż z henny wykonywany jest w kulturze indyjskiej stale. Dłonie i stopy panny młodej przed ceremonią zaślubin, malowane są henną. Tatuaż z henny o odpowiednim wzorze jest dla nich symbolem modlitwy o pomyślność na nowej drodze życia.

Jak zrobić tatuaż z henny?

Aby wykonać tatuaż  w domu, potrzebna będzie henna do tatuażu oraz kilka akcesoriów. Przyrządy możesz kupić w sklepie, podobnie jak hennę. Natomiast hennę do tatuażu, a dokładniej pastę możesz również sama wykonać w domu.

Jeśli chodzi o akcesoria, to niezbędny będzie profesjonalny aplikator, który możesz kupić na popularnym portalu aukcyjnym lub w specjalistycznym sklepie. Równie dobrze sprawdzi się tu zwykły pojemnik po kroplach do oczu czy wodzie utlenionej. Chodzi o to, aby można było swobodnie dozować i aplikować hennę na skórze. W tym celu końcówka musi mieć stosunkowo małą średnicę. Wszystko po to, aby w momencie rysowania henna do tatuażu swobodnie i równomiernie wypływała. Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie płyn wyleje się w nadmiernej ilości na skórę.

Kolejnym niezbędnym dodatkiem są ręcznik i gumowe rękawiczki, które zabezpieczą Twoje dłonie przed ewentualnymi plamami. Nawet doświadczeni profesjonaliści zakładają rękawiczki ochronne. Ręcznikiem zabezpieczysz siebie i ubrania, aby nie zabrudzić ich podczas pracy.

Następnym ważnym elementem będzie szablon tatuażu. Jeśli masz zdolności plastyczne i bogatą wyobraźnię, możesz wykonać dowolny wzór czy napis. Dostępne są również gotowe szablony w internecie, dzięki którym tatuaż z henny będzie wyglądał profesjonalnie. Wybór jest ogromny, a mnogość grafik pozwala dobrać szablon do gustu.

Poradnik krok po kroku jak zrobić tatuaż z henny

Krok 1 – rysowanie/nanoszenie szablonu

Jeśli zdecydujesz się na szablon z internetu, wydrukuj go, a następnie nanieś na kalkę, by później odcisnąć go na skórze. Pamiętaj jednak, aby do odrysowywania konturów nie używać markerów czy flamastrów, ponieważ zniszczy to estetykę tatuażu. Lepiej wykorzystać cienkopis, gdyż cienkie linie będą się lepiej prezentowały na skórze. Jeśli zdecydujesz się na własny wzór, najpierw narysuj kontury na skórze.

Krok 2 – aplikacja henny

Teraz czas na aplikowanie henny. W tym celu wystarczy umieścić pastę w pojemniczku. Ważne, aby henna do tatuażu była starannie nanoszona na odciśnięty wzór. Po jej aplikacji należy odczekać do całkowitego wyschnięcia pasty. Warto pamiętać, że tatuaż z henny po wykonaniu nie powinien mieć żadnej styczności z wodą co najmniej przez najbliższe 5-6 godzin. To czas niezbędny dla prawidłowego utrwalenia się wzoru na skórze. Możesz zabezpieczyć wzór np. opatrunkiem z ręcznika papierowego, gdy wierzch trochę przyschnie.

Krok 3 – usunięcie zalegającej henny

Po tym czasie możesz usunąć resztki henny, które zalegają na skórze. W tym celu zetrzyj resztkę pasty, nie zmywaj jej, gdyż warstwa tuż przy skórze może być jeszcze lekko wilgotna. Pierwsze mycie skóry powinno się odbyć po około 1-2h od starcia resztek pasty. Wzór przeniknie w skórę i pozostanie na niej przez najbliższe 2-5 tygodni.

I to wszystko! Możesz cieszyć się pięknym tatuażem, który będzie zdobił Twoją skórę przez najbliższe tygodnie.

Cena tatuażu z henny

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać tatuaż z henny samodzielnie, możesz zrobić to u profesjonalisty. W okresie letnim wiele jest stoisk np. nad morzem, gdzie można wykonać profesjonalny tatuaż z henny. Doświadczeni tatuażyści z precyzją i dokładnością odwzorują dosłownie każdą grafikę. Takich specjalistów znajdziesz również w wielu dobrych gabinetach kosmetycznych.

Cena takiego tatuażu jest śmiesznie niska, od kilku do kilkunastu złotych za prosty, niewielki tatuaż z henny. Jeśli zależy Ci na bardziej czasochłonnym i wymyślnym wzorze, będziesz musiała wydać od 30 do 50 złotych. Wszystko zależy od stopnia trudności oraz wielkości tatuażu. Tatuaż utrzymuje się stosunkowo długo. Choć na trwałość ma wpływ wiele czynników pielęgnacyjnych.

Cena tatuażu z henny

Czy henna do tatuażu uczula?

Henna do tatuażu jak już wspomnieliśmy, jest naturalnym barwnikiem. Henna wykorzystywana do tatuaży, ma intensywnie czarny kolor, a taka w naturalnej formie nie występuje. Zwykle substancja, z której korzystają tatuażyści, jest połączeniem henny naturalnej o jaśniejszych barwach w odcieniach brązu i bordo z toksycznym składnikiem PPD, czyli parafenylenodiaminą. To czarny barwnik często wykorzystywany np. w farbach do włosów. Według prawa unijnego dopuszczalne jest stosowanie go w stężeniu nie większym niż 6%. Warto wspomnieć, że stosowanie takiej henny nie wszędzie jest legalne. Składnik ten wykazuje właściwości silnie alergizujące. Na przykład w USA nie wolno wykonywać tatuaży z tego typu henny.

Jakie reakcje alergiczne może wywoływać henna?

Do najpowszechniejszych zalicza się uczulenia skórne, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, wysypka, a nawet ból skóry. Mogą pojawić się stany zapalne oraz strupy. Zdarza się jednak, że uczulenie może doprowadzić do pojawienia się blizn na skórze. Dlatego też, zaleca się stosować hennę naturalną, gdyż skutki uboczne raczej nie występują.

Henna do tatuażu – jak wykonać ją w domu?

Jeśli poświęcisz trochę czasu, możesz sama przygotować hennę do tatuażu. Wykonana masa da nawet trwalsze i dłuższe efekty. Naturalną hennę z powodzeniem kupisz w sklepach z ekokosmetykami. Aby wykonać pastę w domu, potrzebujesz naturalnej henny w proszku, którą kupisz w sklepie z naturalnymi kosmetykami. Wsyp ją do miseczki, a następnie dodaj do niej sok z cytryny, by rozrzedzić konsystencję. Dokładnie połącz składniki na jednolitą masę. Dodaj około 1/2 łyżeczki miodu, dla lepszej konsystencji. Pasta z henny powinna mieć trochę rzadszą konsystencję niż pasta do zębów.

Pamiętaj, że do przygotowania henny niezbędne są wyłącznie plastikowe lub drewniane elementy. Nie używaj do tego metalowych łyżek, ponieważ metal obniża trwałość tatuażu. Gotową masę odstaw do czasu, aż zyska ciemnobordowy lub ciemnobrązowy kolor. Naturalna henna do tatuażu będzie gotowa do aplikacji na skórę.

Tatuaż z henny naturalnej pozostawia na skórze rudo-pomarańczową barwę. Po około 2 dniach kolor powinien przybrać odcień brązowy. Kolor zależny jest zarówno od części ciała, na której wykonano tatuaż, jak i od długości czasu trzymania pasty na skórze. Ponieważ barwnik łączy się trwale z keratyną, tatuaż z henny będzie ciemniejszy na dłoniach i stopach. Naturalna henna do tatuażu utrzymuje się dłużej na skórze niż ta z dodatkiem PPD. Warto jednak pamiętać, że na trwałość tatuażu mają wpływ różne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak, chociażby peelingi.

Tatuaż z henny to dość popularna forma zdobienia ciała, szczególnie w okresie letnim. Wiele osób decyduje się na taką pamiątkę z wakacji. To doskonała alternatywa dla drogich i trwałych tatuaży. Tatuaż z henny robią sobie nie tylko dorośli, coraz częściej spotykamy w nadmorskich kurortach dzieci, które chętnie zdobią swoją skórę tatuażami z henny.

Źródło:

  • https://www.helfy.pl/henna-indygo/artykul/jak-zrobic-tatuaz-z-henny

Podobne artykuły