Tatuowanie oczu – nowa forma modyfikowania ciała czy niebezpieczny zabieg? Zobacz, jakie może mieć konsekwencje

Tatuowanie oczu – nowa forma modyfikowania ciała czy niebezpieczny zabieg? Zobacz, jakie może mieć konsekwencje

Tatuowanie ciała to popularny w Polsce i na świecie zabieg, któremu poddaje się wiele osób. Jednak od niedawna pojawiła się inna jego forma – tatuaż oczu. Już sama nazwa brzmi groźnie, a co dopiero jego wykonanie. Tatuowanie oczu to przecież zupełnie co innego niż tatuowanie skóry. To bardzo poważny zabieg, obarczony bardzo dużym ryzykiem. Co więcej, bardzo niepokojące jest to, że mało który tatuażysta potrafi go prawidłowo wykonać. Dlatego decydując się na tego typu zabieg, należy dokładnie rozważyć ewentualne zagrożenie. Ważny jest również wybór tatuażysty, co do którego musimy mieć pewność, że nie wyrządzi nam krzywdy.

Tatuowanie oczu w Polsce i na świecie

Tatuaż oczu jest stosunkowo „młodą” formą zmiany wyglądu ciała, a dokładnie mówiąc – oka. Jego prekursorem i wykonawcą pierwszych tatuaży jest znany w środowisku body modyfication Luna Cobra, który w 2007 roku wykonał zabieg u trzech ochotników. Od tego czasu tatuowanie oczu staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczy choćby osoba znanego polskiego rapera Popka, który zdecydował się na tatuaż oczu, co stało się jego znakiem rozpoznawczym.

Sam prekursor tej techniki modyfikacji ciała podkreśla, że tatuowanie oczu powinno być zakazane. Dlaczego? Otóż tatuaż oczu musi być wykonany z należytą starannością i precyzją. Osoby nieposiadające w tej dziedzinie wiedzy i doświadczenia, nie są w stanie wykonać go dobrze. Zdaniem Luny Cobra na świecie jest tylko kilka osób, które potrafią przeprowadzić ten zabieg prawidłowo. Wiele jest za to pseudo tatuażystów, którzy bez odpowiedniego przygotowania próbują tego typu zabiegów z różnym, czasami bardzo tragicznym skutkiem. W dalszej części artykułu przytoczymy historię dziewczyny, która przeszła nieudany zabieg tatuowania oczu.

Pierwszą osobą w Polsce, która wykonała tatuowanie oka i to w dodatku na własnym ciele, jest Roni –  Polka, która obecnie mieszka w Anglii. Kilka lat temu z powodzeniem wytatuowała najpierw jedno swoje oko, a miesiąc później drugie. Roni uważa, że praktyki takie nie powinny być zakazywane. Jej zdaniem to, co zakazane i tak będzie praktykowane, jeśli tylko biedą chętni, którzy w ten sposób będą chcieli zmienić swoje ciało. Wprowadzenie zakazów natomiast zamknie drogę tatuażystom do legalnego odbywania szkoleń i doskonalenia się w tej dziedzinie. W ten sposób zwiększy się ryzyko nieudanych zabiegów wykonywanych przez niewykwalifikowane osoby.

Zastanów się, zanim podejmiesz decyzję

Decyzja o tatuażu oczu powinna być bardzo dobrze przemyślana. Chodzi tu zarówno o względy medyczne, jak i estetyczne. To, że zabieg niesie za sobą ryzyko w postaci problemów ze wzrokiem, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu bardzo ważna jest konsultacja z tatuażystą, w trakcie której powinien poinformować pacjenta o wszystkich skutkach ubocznych, jakie mogą pojawić się po zabiegu. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję. W trakcie rozmowy możemy przekonać się, czy dana osoba ma doświadczenie i wiedzę niezbędną do bezpiecznego wykonania zabiegu.

Warto również zwrócić uwagę na sam efekt wizualny tatuażu. Wytatuowane oczy to w naszym społeczeństwie zupełna nowość. Dlatego taka zmiana wizerunku nie do końca może przyjąć się w naszym społeczeństwie. Ten aspekt również należy wziąć pod uwagę. Warto zadać sobie pytanie, czy tatuaż na oczach zostanie zaakceptowany przez naszą rodzinę, pracodawcę, znajomych? Czy tak drastyczna zmiana nie wpłynie na sposób postrzegania nas przez inne osoby?

W jaki sposób przygotować się do tatuażu oczu?

Przed wykonaniem zabiegu warto wykonać badanie wzroku. Pomoże to stwierdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania i czy zabieg nie wpłynie negatywnie na nasz wzrok (pod warunkiem oczywiście, że będzie dobrze wykonany). Osoby, które noszą  soczewki kontaktowe, powinny na kilka dni przed farbowaniem oczu zrezygnować z nich. W tym czasie znikną ewentualne podrażnienia gałki ocznej spowodowane używaniem szkieł, a oko przywyknie do mniejszej reakcji na bodźce zewnętrzne. Chodzi o to, aby stało się mniej  podatne na dotyk i nie drgało w czasie wbijania igły.

Tatuaż oczu – w jaki sposób wykonywany jest zabieg?

Tatuowanie oczu odbywa się za pomocą bardzo cieniutkiej igły, zwanej insulinówką, przy użyciu której do oka wprowadza się tusz. Preparat aplikuje się pomiędzy spojówkę a twardówkę, wykonując kilka nakłuć. W ten sposób tusz lepiej się rozprowadza, niż gdyby był wstrzyknięty w jedno miejsce. Zwykle robi się to bez znieczulenia. Tusz rozprzestrzenia się na całą powierzchnię oka, barwiąc go na taki kolor, jaki został wstrzyknięty. Czasami może się zdarzyć, że tusz nie rozpłynie się równomiernie. Wówczas zabieg musi zostać powtórzony.

Tatuowanie oczu nie trwa długo, z reguły po kilka minut na każde oko. W czasie zabiegu używa się takiego tuszu, jaki zwykle wykorzystuje się do tatuowania ciała, choć niektórzy producenci ostrzegają, że preparat nie nadaje się do tatuowania oczu. Niestety do tej pory nie wprowadzono na rynek tuszu, który byłby specjalnie do tego celu przeznaczony.

Po wykonanym zabiegu tatuowana osoba nie widzi wyraźnie i ma wrażenie obecności w oczach ciała obcego. Jeśli zabieg jest przeprowadzony przez doświadczoną osobę, skutki te miną w ciągu kilku dni, a nasz wzrok nie ucierpi.

Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po tatuowaniu oka?

Tatuowanie oczu to bardzo inwazyjny zabieg, który może nieść za sobą poważne konsekwencje. Po zabiegu grożą nam następujące powikłania: zapalenie wnętrza gałki ocznej, odwarstwienie siatkówki, współczulne zapalenie oka, pogorszenie widzenia lub utrata wzroku, perforacja rogówki,  krwawienia i infekcje nakłuwanych miejsc, światłowstręt i zaburzenie widzenia, reakcje alergiczne na tusz.

Warto pamięta, że zabieg wykonany przez doświadczonego tatuażystę zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, dlatego należy korzystać tylko z usług doświadczonych osób. Niemniej jednak zawsze należy wziąć pod uwagę możliwość pojawienie się ewentualnych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych i przeanalizować wszelkie „za” i „przeciw”.

Jak tatuowanie oczu wpłynęło na życie Anoxi?

Historia młodej dziewczyny z Wrocławia o pseudonimie Anoxi obiegła internet po tym, jak w 2016 roku postanowiła upodobnić się do swojego idola Popka i wykonać tatuaż oczu. To, że coś niepokojącego dzieje się z jej wzrokiem, poczuła już w czasie zabiegu. Dziewczyna przestała widzieć na jedno oko, lecz tatuażysta uznał to za normalny objaw i nie zareagował na jej sygnały.

Po zabiegu pojawiły się dalsze komplikacje w postaci bólu oka i głowy, osłabienia, światłowstrętu i mdłości. Kontakt ze studiem tatuażu, w którym wykonywano jej zabieg, utwierdził ją w przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Cały czas wykonywała zalecenia tatuażysty i przemywała oczy solą fizjologiczną. Dopiero po 2 tygodniach zgłosiła się po pomoc medyczną. Okazało się, że na skutek źle przeprowadzonego zabiegu u Anoxi rozwinęła się jaskra, stan zapalny oka, soczewka i siatkówka zostały uszkodzone, a tęczówka stała się martwa. Pojawiły się guzy na spojówce i zrosty tęczówkowo – soczewkowe.  Zdaniem lekarzy tatuażysta wbił igłę za głęboko. Zamiast pod spojówkę, wstrzyknął tusz w samą gałkę oczną.

Skutek był tragiczny. Anoxi straciła wzrok w prawym oku, a na lewym pojawiła się zaćma i liczne guzy na spojówce, które nie wiadomo, jak wpłyną na wzrok dziewczyny. Trzy operacje, które przeszła nie były w stanie poprawić jej wzroku. Obecny stan jej zdrowia nie napawa optymizmem. Anoxi lepiej funkcjonuje dzięki kroplom do oczu, które ciągle przyjmuje, ale na ten moment lekarze nie są w stanie zrobić nic więcej.

Anoxi nie jest jedyną ofiarą tzw. błędu w sztuce tatuażysty. Głośna jest również sprawa 24 latki z Kanady, która ucierpiała w wyniku źle przeprowadzonego zabiegu. Dziewczyna wprawdzie, dzięki interwencji lekarzy, odzyskała utracony wzrok, ale nigdy nie wróci on do stanu sprzed zabiegu.

Tatuaż oka w medycynie

Medycyna czasami również korzysta z tatuowania oczu. Ma to miejsce wówczas, gdy pacjent zagrożony jest utratą wzroku na skutek choroby bądź wypadku. Korekta wzroku poprzez tatuowanie wykonywana jest w przypadku osób dotkniętych albinizmem, colobomą, stożkim rogówki, aniridią i iridodialysis. Zabieg wykonuje się również w celu poprawy estetyki oka w przypadku wystąpienia zmętnienia rogówki lub blizn na rogówce. Wytatuowanie rogówki oka pozwala przywrócić jej naturalny kolor. Z zabiegu korzystają również pacjenci, którzy całkowicie stracili wzrok. W przypadkach uzasadnionych medycznie tatuaż oka wykonuje chirurg.

Czy tatuowanie oczu jest bezpieczne? Co na ten temat sądzą lekarze?

Tatuowanie oczu według lekarzy zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem. Jego stopień jest mniejszy wówczas, gdy zabieg wykonuje bardzo doświadczony specjalista. Jednak wiele gabinetów tatuażu korzystając z rosnącego zapotrzebowania na tego typu zabiegi, podejmuje się ich wykonania bez należytego przygotowania. Dlatego nie zaleca się wykonywania zabiegu w przypadkowym studio.

Lekarze podkreślają, że tatuaż na oku zawsze może wiązać się z groźnymi powikłaniami. Dlatego zalecają, aby był on wykonywany tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach, które wiążą się z ratowaniem wzroku pacjenta.

Tatuowanie oczu to dość kontrowersyjny i nie całkiem bezpieczny zabieg. Jednak, jak wszystkie inne metody modyfikacji ciała, ma grono swoich zwolenników, które być może będzie się poszerzać. Dalego, zanim zdecydujemy się na tatuaż oczu, przemyślmy, jakie konsekwencje zdrowotne mogą nas czekać w przyszłości.

Źródło:

Podobne artykuły