Tonik do twarzy – jaką rolę odgrywa w codziennej pielęgnacji i dlaczego stosowanie go jest tak ważne?

1
572

Czy zagłębiałaś się kiedyś w temat codziennej pielęgnacji twarzy? Czy wiesz, jaki sens ma stosowanie kosmetyków, takich jak płyn micelarny czy tonik i jaką właściwie rolę odgrywa każdy z nich? Choć takie produkty goszczą w łazienkach wielu z nas, okazuje się, że wiemy o nich zadziwiająco mało. Właśnie dlatego swoją specjalistyczną wiedzą dzieli się z nami Katarzyna Tyranowska, właścicielka krakowskiego salonu Kobieteria, która pomoże nam zrozumieć różnicę pomiędzy płynem micelarnym a tonikiem i wyjaśni, dlaczego stosowanie tego drugiego jest kluczowe w pielęgnacji cery.

 

Do napisania tego artykułu zmobilizowała mnie ogromna ilość klientek naszego salonu, która podczas konsultacji kosmetycznych (mających na celu dopasowanie odpowiedniej terapii dla skóry lub odpowiedniej pielęgnacji domowej) przyznaje, że nie używa toniku ponieważ nie widzi w tym sensu lub dlatego, że używa płynu micelarnego. To duży błąd!

Czym właściwie jest i jak działa płyn micelarny?

Zanim skupimy się na działaniu toniku i wyjaśnimy sobie, dlaczego odgrywa on tak ważną rolę w codziennej pielęgnacji cery, zatrzymajmy się jeszcze przy płynach micelarnych. To istotne, abyście znały zastosowanie podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych i rozumiały, jak działają.

Płyn micelarny jest cudownym produktem, jednak w przeciwieństwie do toniku służy on do MYCIA SKÓRY. Micele to malutkie, niewidoczne gołym okiem kuleczki, które składają się z cząstek wodnych i tłuszczowych. W zetknięciu ze skórą te pierwsze łączą się z kurzem i innymi zanieczyszczeniami, a te drugie z sebum i makijażem.

Płyny micelarne posiadają wprawdzie składniki delikatniejsze niż te zawarte np. w żelach do demakijażu, jednak mimo wszystko są to substancje, które pozostawione na skórze mogą działać drażniąco. I choć na większości płynów micelarnych widnieje informacja, że nie trzeba ich zmywać (bo dają efekt świeżo umytej skóry i nie pozostawiają tłustej warstwy), to i tak zalecam mycie skóry wodą. Dlaczego? Swoim klientkom zawsze obrazuję to na przykładzie „talerza po rosole”. Czy jeśli zamiast zwykłego zmywania nałożysz na wacik płyn do naczyń i przetrzesz talerz, to będzie on czysty? Po minach klientek wnioskuję, że odpowiedź jest jasna.

Każda pora jest dobra, by zadbać o swoją cerę! Znajdź najlepszy salon w swojej okolicy i umów wizytę!

No dobrze, a co z tym tonikiem?

Wróćmy jednak do toniku. Dlaczego jest tak ważny i dlaczego nie warto z niego rezygnować? Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale nawet, jeśli będziesz kupować najlepsze kremy na rynku, ale nie wykonasz prawidłowo mycia twarzy i nie użyjesz toniku, niewiele nimi wskórasz. Dlaczego? Pozwól, że wyjaśnię wszystko krok po kroku.

Po pierwsze tonik nie służy do demakijażu. Często słyszę od klientek, że nie używają toniku, ponieważ nie zmywam makijażu. Ale… dlaczego miałby to robić? Przecież to nie jego rola! Tonik przede wszystkim przywraca skórze odpowiednie pH, które mogło zostać zaburzone podczas mycia skóry. Woda, mydła, żele do mycia twarzy, mleczka czy nawet wspomniane płyny micelarne zaburzają naturalne pH naskórka – podwyższając je, a to sprawia, że odczyn skóry staje się bardziej zasadowy. Przyczynia się to do zwiększenia ryzyka zakażeń bakteryjnych, które będą objawiać się w formie wyprysków, zmian trądzikowych czy podrażnień.

Prawdziwa rola toniku

To główny powód, dla którego stosowanie toniku jest niezbędne. Owszem, zawiera on składniki oczyszczające, jednak nie zastąpi demakijażu żelem, mleczkiem czy płynem micelarnym. W tej kwestii stanowi uzupełnienie oczyszczania, mając na celu usunięcie resztek zanieczyszczeń – a nie makijażu czy niechcianych substancji, które skóra „nazbierała” przez cały dzień.

Ale to nie wszystko. Oprócz tego, że tonik pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, które mogą pozostać na twarzy nawet po umyciu jej żelem, pianką czy płynem micelarnym, usuwa on także resztki tych produktów. Środki oczyszczające twarz zawierają zazwyczaj różne olejki, które mogą pozostawać na twarzy – i właśnie tonik pozwala je dokładnie usunąć. Dzięki temu Twoja skóra pozostaje wolna od wszelkich substancji, które mogłyby ją podrażnić lub spowodować występowanie wyprysków, a jednocześnie odzyskuje właściwe pH – więc funkcjonuje tak, jak należy.

Ponadto toniki wzbogacone są o składniki, które dodatkowo pielęgnują skórę, a także sprawiają, że stosowane przez Ciebie kremy lepiej się wchłaniają, a zawarte w nich substancje odżywcze lepiej przenikają w głąb skóry. Właśnie dlatego tonik, zaraz obok żelu do mycia twarzy i kremu (odpowiednio dobranego do potrzeb skóry), to najważniejszy kosmetyk do pielęgnacji skóry.

Potrzebujesz pomocy z doborem kosmetyków do codziennej pielęgnacji? Umów się na konsultację u zaufanego specjalisty!

Właściwy dobór toników do typu cery

W Kobieterii oferujemy duży wybór specjalnych toników do pielęgnacji twarzy z linii „Therapeutic Acid Tonic” polskiej marki Peel Mission, których podstawowym składnikiem są kwasy AHA i BHA lub polihydroksykwasy. Toniki te zostały stworzone z myślą o Polkach i ich problemach skórnych. Przeznaczone są do codziennej pielęgnacji, zawierają wysokie stężenia składników aktywnych, a użyte w nich konserwanty zaakceptowane są przez ECOCERT. Wśród oferowanych przez nas produktów znajdują się toniki do skóry tłustej i trądzikowej, do skór dojrzałych, wrażliwych i z trądzikiem różowatym, do skór z pierwszymi oznakami starzenia, jak i utratą elastyczności, do skór z przebarwieniami, szarych i pozbawionych blasku oraz do skór suchych i odwodnionych (to jedna z naszych nowości) – a dzięki tej różnorodności mamy możliwość ze wszystkimi problemami skóry.

Ale… po co mi to wszystko, skoro się nie maluję?

Omawiając temat płynów micelarnych i toników trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Mianowicie: to, że się nie malujesz, wcale nie oznacza, że możesz zrezygnować z codziennego oczyszczania cery. Na Twojej skórze każdego dnia osiada wiele różnych zanieczyszczeń, z których być może nawet nie do końca zdajesz sobie sprawę – jednak mimo wszystko musisz pamiętać o tym, aby chronić przed nimi swoją cerę. Makijaż to zaledwie jeden z wielu elementów, których pozbywasz się stosując kosmetyki do oczyszczania twarzy, pamiętaj o tym!

 

 

Teraz już wiesz, dlaczego stosowanie toniku jest tak ważne! Jeśli więc dotychczas pomijałaś tonizowanie skóry w swojej codziennej pielęgnacji, nie pozostaje nic innego, jak szybko naprawić ten błąd 🙂 Początek roku to idealny czas na zmiany – także w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Wykorzystaj więc zdobytą dziś wiedzę, by zainwestować w siebie i wyposażyć łazienkę w profesjonalne produkty do pielęgnacji domowej, dopasowane do potrzeb Twojej skóry!