Wady wzroku i ich korekcja: skąd się biorą, jak im zapobiegać i w jaki sposób leczyć?

Wady wzroku i ich korekcja: skąd się biorą, jak im zapobiegać i w jaki sposób leczyć?

Astygmatyzm, krótkowzroczność czy daltonizm to tylko niektóre z wad wzroku, które dotykają już niemal 80% naszego społeczeństwa. Czy problem dotyczy także Ciebie? Sprawdź i dowiedz się, w jaki sposób można się z nim uporać!

Choć dbanie o wzrok to niezwykle ważna kwestia, większość z nas kompletnie pomija ją w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Swój błąd uświadamiamy sobie zwykle, gdy zaczynamy mieć problem z odczytywaniem niewielkich i oddalonych napisów lub co gorsza – wszystko, na co patrzymy, staje się rozmazane. Pogarszający się wzrok to poważny problem, którego nie wolno lekceważyć, a gdy się pojawia – należy natychmiast udać się do specjalisty. Wady mogą pogłębiać się także wraz z wiekiem, dlatego zalecane jest, aby badać wzrok przynajmniej raz w roku. O czym jeszcze należy pamiętać? I czy można poprawić wzrok domowymi sposobami? Podpowiadamy!

Wady wzroku i ich rozpoznanie

Ze względu na przyczynę powstawania wad wzroku, możemy podzielić je na dwa rodzaje – wrodzone i nabyte. Te pierwsze, które dziedziczymy po rodzicach, to defekty, którym nie da się zapobiec, ale można je korygować. Wady nabyte z kolei pojawiają się wraz z wiekiem i mogą wynikać zarówno z naturalnych procesów starzenia, jak i niepoprawnej higieny oczu. W tym drugim przypadku najczęściej spowodowane są spędzaniem dużej ilości czasu przed ekranami telewizora, komputera czy smartfonu.

Wśród najczęstszych wad wzroku wyróżniamy natomiast 6 rodzajów:

Krótkowzroczność – to wada polegająca na niewyraźnym widzeniu oddalonych od nas przedmiotów. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku uwypuklenia soczewki i rogówki światło skupia się przed soczewką. Wadę tę można odziedziczyć lub nabyć np. w wyniku zbyt długiego i częstego korzystania z komputera. Korekcja krótkowzroczności jest możliwa dzięki okularom, szkłom kontaktowym lub operacji oczu.

Dalekowzroczność – mamy z nią do czynienia w momencie, kiedy obraz zamiast na siatkówce, powstaje za nią, co powoduje nieostre widzenie przedmiotów z bliska. Dalekowzroczność zazwyczaj jest dziedziczona i maleje wraz z wiekiem. Można także dokonać jej korekty – poprzez noszenie okularów, szkieł kontaktowych lub operację.

Astygmatyzm – to wada wrodzona, która nie pogłębia się wraz z wiekiem, ale też nie ustępuje samoistnie. Gdy światło wpadające do oka nie załamuje się w jednakowy sposób, widziany obraz jest zamazany i zniekształcony. Proste linie wydają się być krzywe, może pojawić się także widzenie, jak za mgłą. Astygmatyzm koryguje się za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych.

Daltonizm – to wada polegająca na nieprawidłowym rozpoznaniu kolorów. Jest to choroba dziedziczna, na którą cierpią częściej mężczyźni. Można jednak nabyć tę wadę na skutek wypadku lub przyjmowania niektórych leków. Wyróżniamy trzy rodzaje daltonizmu: *trichromatyzm – niedowidzenie barw czerwonej i zielonej,
– dichromatyzm – niedowidzenie barw żółtej i niebieskiej,
– monochromatyzm – całkowita niezdolność do rozpoznawania barw.

Zez – nieprawidłowo pracujące mięśnie oka powodują, że zmienia się kąt patrzenia jednego oka względem drugiego. Istotne jest to, aby leczenie zeza rozpocząć jak najszybciej – wtedy przynosi ono najlepsze efekty. Z pomocą przychodzą okulary korekcyjne, odpowiednie ćwiczenia, a u dzieci do 10 roku życia możliwa jest także operacja.

wady wzroku i ich korekta

Wady wzroku i ich korekcja

Wady wzroku korygujemy za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub bardziej inwazyjnych metod – operacji chirurgicznej bądź laserowej. Kiedy mówimy o doborze soczewek lub okularów, nie mamy raczej wątpliwości co do bezpieczeństwa ich działania. Jednak operacja oczu brzmi już nieco poważniej. Czy jest to bezpieczny sposób na wyleczenie wad wzroku? I czy trzeba wziąć pod uwagę potencjalne skutki uboczne, które może powodować laserowa korekcja wzroku? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

O tym, czy operacja oczu jest zalecana i bezpieczna zadecyduje lekarz okulista. Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia, wieku oraz wady, z którą się zmagamy. Zabieg polega na optymalnym wymodelowaniu kształtu rogówki – tak, aby promienie słoneczne skupiały się dokładnie na powierzchni siatkówki. Jest bezbolesny, przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym i niesie za sobą małe ryzyko powikłań.

Udana korekcja laserowa pozwala uzyskać nawet bardzo dobre widzenie, uwalniając pacjenta od konieczności dalszego noszenia okularów lub szkieł kontaktowych. Jest to skuteczny sposób na uporanie się z dokuczliwymi wadami wzroku utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, jednak warto mieć na uwadze, że taki zabieg nie gwarantuje pozbycia się ich na zawsze. Zdarza się, że wady powracają, a lekarz nie jest w stanie przewidzieć tego w momencie, kiedy decydujemy się na zabieg.

korekcja wady wzroku

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To, czy Twój wzrok będzie w dobrej kondycji i nie ulegnie znacznemu pogorszeniu, zależy nie tylko od uwarunkowań genetycznych, ale także od stylu życia, jaki prowadzisz. Zdrowa dieta, odpowiednia dawka witamin i sport pomagają utrzymać w dobrej kondycji całe nasze ciało – także oczy. Należy również pamiętać o przerwach w trakcie pracy przy komputerze, utrzymaniu prawidłowej odległości oczu od monitora, a także o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia.

Istnieje także wiele domowych sposobów na pielęgnację wzroku. Warto poświęcić kilka minut dziennie na wykonanie prostych ćwiczeń, które przyniosą naszym oczom chwilę ukojenia. Na przykład? Zakryj oczy dłońmi i przewróć nimi kilka razy w każdą stronę. Możesz też skupić wzrok na przedmiocie, który jest blisko Ciebie, a następnie przenieść go na oddalony punkt, powtarzając tę czynność kilka razy. Te z pozoru nieznaczące czynności pomogą Ci utrzymać Twoje oczy w dobrej kondycji i zapobiec przedwczesnemu powstawaniu niektórych wad. Więcej ćwiczeń oraz innych przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji oczu znajdziesz tutaj.

Zła dieta, brak właściwej pielęgnacji oczu oraz duża ilość czasu spędzanego codziennie przed komputerem czy telefonem przyczyniają się do tego, że liczba osób borykających się z problemami ze wzrokiem stale rośnie. Na szczęście szybko rozwijają się także metody korygowania wad, dzięki czemu każdy może dobrać dla siebie odpowiednią. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego największy nacisk powinniśmy kłaść na profilaktykę i edukację związaną z pielęgnacją wzroku – nie dopuszczając do jego pogorszenia. Bo przecież lepiej widzieć świat w pełnej ostrości bez okularów, soczewek czy zabiegów 🙂

Podobne artykuły