Węgiel leczniczy w kosmetyce na: białe zęby, włosy, peeling ciała i twarzy

Węgiel aktywny – najlepszy sposób na białe zęby, niedoskonałości oraz przetłuszczające się włosy. Sprawdź, jak wykorzystać węgiel w kosmetyce

Węgiel aktywny to nic innego, jak czarne tabletki, które kojarzą nam się z dzieciństwa jako lekarstwo na dolegliwości jelitowe. Kto z nas ich nie zna? A czy wiedzieliście, że ma on również wiele innych właściwości, dzięki którym świetnie sprawdza się nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce, a nawet przemyśle! Węgiel w kosmetyce to przede wszystkim naturalny sposób na trądzik, zaskórniki, przetłuszczające się włosy czy nawet domowa metoda na wybielanie zębów!

Węgiel aktywny niczym złoty środek

Węgiel aktywny, nazywany również węglem leczniczym jest naturalną substancją, którą można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Najczęściej wykorzystywany jest w dolegliwościach jelitowych, jako doskonałe lekarstwo na biegunkę. Jednak węgiel można również wykorzystać, jako preparat oczyszczający i przeciwzapalny na skórę.

Węgiel aktywny zastosowanie w kosmetyce odnalazł dzięki swojej porowatej strukturze oraz niezwykłej właściwości adsorpcji i wiązania. Przyciąga niczym magnez wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i toksyny, nawet z najgłębszych warstw skóry. Doskonale oczyszcza i działa przeciwzapalnie, a dodatkowo złuszcza naskórek i wykazuje zdolności normalizujące wydzielanie sebum. Ale to nie wszystko! Węgiel aktywny potrafi jeszcze rozjaśnić, ukoić i odświeżyć skórę. Nie dziwne więc, że odnalazł się również w pielęgnacji twarzy.

Z uwagi na swoje właściwości, jest to produkt idealny do pielęgnacji cery trądzikowej, z zaskórnikami i tłustej. Co więcej, mogą go nawet stosować osoby z wrażliwą cerą, czy alergicy. Mimo że jest skuteczny na trądzik, to jednak nie podrażnia delikatnej czy alergicznej skóry.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Węgiel aktywny na co pomaga?

Te niewielkie czarne tabletki mogą pomóc zadbać o skórę głowy oraz włosy. Węgiel aktywny głęboko oczyści skórę głowy i włosy, dlatego też polecamy go osobom z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Węgiel usunie sebum oraz zanieczyszczenia i nada skórze głowy i włosom świeżości, objętości oraz sypkości. Jest także nieoceniony w walce z łupieżem.

Węgiel aktywny można również wykorzystać jako naturalny wybielacz zębów. Domowy sposób na białe zęby bez naruszania szkliwa to główny atut węgla leczniczego. Preparat ten doskonale wchłonie wszelkie zanieczyszczenia ze szkliwa (nawet te po kawie, herbacie czy winie). Efekty domowej kuracji wybielającej zęby z pomocą węgla aktywnego będą widoczne już po pierwszym zabiegu!

Czarne tabletki sprawdzą się także, jako detoksykująca maseczka na twarz z problemami. Doskonale oczyści skórę i pomoże w walce z zaskórnikami. Zmniejszy stany zapalne i pomoże załagodzić objaw trądziku. Przy regularnym stosowaniu przyniesie niesamowite rezultaty.

Węgiel aktywny zastosowanie w kosmetyce

Węgiel można kupić w aptece za parę złotych. Dostępny jest w formie tabletek lub kapsułek z proszkiem. Kosztuje od 5 do 10 złotych za opakowanie. Cena jest więc niezwykle niska w porównaniu do niektórych preparatów wybielających zęby, czy oczyszczających skórę.

Istotną sprawą jest fakt, że węgiel aktywny jest bezpiecznym, tanim, naturalnym i naprawdę wszechstronnym rozwiązaniem. Nie dziwne więc, że węgiel w kosmetyce pojawia się jako częsty składnik preparatów przeciwtrądzikowych czy antybakteryjnych. Możemy go znaleźć w składzie wielu maseczek detoksykujących i głęboko oczyszczających, w pastach do mycia twarzy, mydłach czy peelingach. Czasami znajduje się też na liście składników szamponów czy past do zębów, choć to bywa jeszcze rzadkością.

Z powodzeniem jednak można samemu przygotować kosmetyk z węglem aktywnym, który pomoże pozbyć się przebarwień na zębach, czy zwalczyć niedoskonałości skórne.

Domowe przepisy, czyli jak wykorzystać węgiel w kosmetyce?

Domowa pielęgnacja z wykorzystaniem węgla aktywnego wcale nie jest trudna, czasochłonna czy droga. Wręcz przeciwnie! Wystarczy kupić węgiel aktywny w aptece, aby przygotować w domu np. maseczkę z węgla aktywnego do skóry trądzikowej czy zanieczyszczonej, wybielającą pastę do zębów czy głęboko oczyszczający szampon.

Jak przygotować maseczkę z węgla aktywnego na trądzik?

Wystarczy wysypać proszek z kapsułek węgla leczniczego lub rozkruszyć tabletki w moździerzu. Jeśli nie masz moździerza, możesz tabletki rozdrobnić dokładnie w blenderze. Węgiel w postaci proszku należy zmieszać z kilkoma kroplami olejku (np. jojoba czy z pestek winogron), odrobiną wody i żelu aloesowego. Powstałą maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na około 10-15 minut. Po tym czasie spłukujemy letnią wodą.

Warto pamiętać, że maseczki z węgla aktywnego są bardzo brudzące. Niemniej jednak produkt ten z łatwością usuwa się z niemalże wszystkich powierzchni.

A może wolisz przepis na wybielającą pastę do zębów z węgla aktywnego?

Do przygotowania domowej pasty wybielającej zęby potrzebujesz około 3 tabletek i łyżeczkę oleju kokosowego lub wody. Rozkruszone na proszek tabletki wymieszaj z olejem lub wodą, dzięki czemu węgiel przybierze postać smarownej pasty. Taką pastą szczotkuj dokładnie zęby przez 2-3 minuty. Jej właściwości wybielające oraz antyseptyczne dadzą efekty już po pierwszym użyciu. Dla efektu wybielenia zabieg powtarzaj 3 razy w tygodniu do czasu, aż osiągniesz pożądany efekt. Dla podtrzymania rezultatów warto sięgać po taką domową pastę raz w tygodniu.

Węgiel aktywny może posłużyć także jako peeling do ciała i twarzy. Jak go przygotować?

Odmierz około 10 porcji proszku z węgla aktywnego i dokładnie połącz go z 4 łyżkami oliwy z oliwek oraz 1 łyżeczką miodu. Powstałą papkę wykorzystaj jak każdy inny peeling. Masując nim ciało i twarz złuszczysz naskórek, a także głęboko oczyścisz skórę z zanieczyszczeń. Węgiel pomoże również wyrównać jej koloryt. Po domowy peeling z węgla aktywnego sięgaj raz w tygodniu. Z uwagi na to, że produkt będzie silnie brudzący, warto peeling wykonać pod prysznicem.

A teraz domowy sposób na przetłuszczające się włosy. Jak węgiel aktywny działa na skórę głowy i włosy?

Węgiel w kosmetyce sprawdzi się również przy pielęgnacji skóry głowy i włosów. Wystarczy, że dodasz do szamponu proszek z jednej tabletki i normalnie umyjesz nim włosy. Zabieg nie różni się niczym od zwykłego mycia głowy i włosów, z tą różnicą, że mycie z wykorzystaniem węgla będzie bardziej skuteczne. Włosy staną się czystsze, świeższe i uniesione od nasady. Węgiel aktywny wysuszy skórę głowy, dlatego też zalecany jest osobom zmagającym się z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów. Warto pamiętać, że działa on nie tylko na skórę głowy, ale także na kosmyki, które mogą być po takim zabiegu wysuszone.

Wiele osób, zanim sięgnie po węgiel aktywny w domowych zabiegach pielęgnacyjnych, zastanawia się, czy np. węgiel jako pasta wybielająca może być stosowany przy wrażliwych zębach. Albo czy usuwa kamień nazębny? Należy pamiętać, że węgiel leczniczy jest delikatny, co jest jego wielkim atutem. Dzięki temu można go polecić nawet osobom z wrażliwymi zębami. Produkt ten doskonale poradzi sobie z powierzchniowymi przebarwieniami po kawie czy herbacie, ale nie usunie kamienia nazębnego. Kamień należy usuwać  u dentysty, który posiada specjalny do tego sprzęt. Współczynnik ścieralności węgla aktywnego jest niski, dlatego też nie ma obawy o uszkodzenie szkliwa. Oczywiście ważne jest także, aby szczotkowanie pastą z węgla odbywało się delikatnie. Dobrze jest też pozostawić na chwilę powstałą „papkę” na zębach i pozwolić jej aktywnie działać. Węgiel nie rysuje szkliwa, dlatego po zabiegu zęby nie będą nadmiernie wrażliwe, jak to bywa w przypadku gotowych pasków czy silnie wybielających preparatów.

Źródło:

  • http://niezawodnawoda.gazeta.pl/dafi/7,160754,22409414,wybieli-zeby-oczysci-pory-usunie-lupiez-ten-naturalny-kosmetyk.html
  • http://beautypediapatt.pl/2018/07/06/naturalne-wybielanie-zebow-weglem/archiwa/2920

Podobne artykuły